Нарушавам ли закон ?

fomalstar

New Member
Въпроса ми е следния : ако някоя фирма има двд, което го продава за 20 $ и аз го имам това двд и искам да го кача да се гледа free.Така нарушавам ли някой интернет закон ?
 
От: Нарушавам ли закон ?

Ами ако си поръчаш от някоя фирма да кажем Убунту с приложения(фрее) които ти трябват няма проблем да го пуснеш за разпространение.
Но ако си купиш да кажем двд Аватар и го пуснеш да се сваля от сайта ти ще гризнеш дравцето:twisted:
 
От: Нарушавам ли закон ?

Не веднъж из тези форуми съм споменавал колко са хлъзгави законите за авторските права в България. Има чл. от този закон, който позволява възпроизвеждане за лично ползване без търговска цел. Гледането онлайн, както и тегленето (което се явява обикновенно копиране) отговарят перфектно на "възпроизвеждане/копиране (не помня как беше точно) за лично ползване". Щом не го продаваш, то отпада и проблемът с търговската цел.
Да, пак могат да те погнат адвокати, но тук се стига до нададвукатстване, а не до явно обречено дело. Дори си мисля, че при сегашното законодателство без проблем ще бъдеш оневинен.
 
От: Нарушавам ли закон ?

Аз ако съм бих те съдил за пропуснати ползи. Примерно вместо да го гледат тоя фил фрее при тебе същите тея хора можеха да дойдат и да си купят ДВД-то за 20$.

Според мен нямаш шанс да се оправдаеш. Гориш и толкова. Никой не ти е разрешил да го разпространяваш. ;)
 
От: От: Нарушавам ли закон ?

Аз ако съм бих те съдил за пропуснати ползи. Примерно вместо да го гледат тоя фил фрее при тебе същите тея хора можеха да дойдат и да си купят ДВД-то за 20$.

Според мен нямаш шанс да се оправдаеш. Гориш и толкова. Никой не ти е разрешил да го разпространяваш. ;)

Казуса в случея не е разрешението, а това, че никъде не е ясно и точно записано, че нямаш право да го разрпостраняваш, а както Unwise по-горе каза това отговаря на "възпроизвеждане за лично ползване.
Можеш да се пробваш да съдиш за пропуснати ползи, но не и в България.
 
От: Нарушавам ли закон ?

От морална гледна точка нарушение не виждам (тъй като законът е неясен). Филмите е редно веднага след като излезат да се продават на телевизии (най-вече) и кина. Тъй като за първи път се появява това, дърпа як рейтинг и пари от реклами или входни такси (за кината). След това, който е изпусканл нещото, го гледа на запис и ако му хареса, следващ път такова нещо няма да го изпуска докато е прясно. Препродаването на авторски права за векове напред го намирам за пълна глупост.
С музиката нещата стоят сходно, че дори по-справедливо. Работата на музикантите е да пеят на живо и да изнасят концерти, а не да си продават копия на нещо с фокус-мокус (ефекти за подобрения на гласа). Ако истинските певци си пускат песните за теглене/слушане на официалните си сайтове, това ще ги прави по-популярни и навсякъде ще ги канят на концерти и на малки и големи партита.
 
От: Нарушавам ли закон ?

Случая с ДВД-то не е много коректен, щото ако прочетеш внимателно какво пише на обложката (с едни малки буквички), със сигурност ще пише, че е само за лично ползване (твое лично, а не на 1000000 човека в Интернет) и не може да се разпространява. Тук в този форум многократно са обсъждани подобни случаи и спокойно може някой да те натопи и да получиш покана или посещение от някоя служба.
 
От: От: Нарушавам ли закон ?

Случая с ДВД-то не е много коректен, щото ако прочетеш внимателно какво пише на обложката (с едни малки буквички), със сигурност ще пише, че е само за лично ползване (твое лично, а не на 1000000 човека в Интернет) и не може да се разпространява. Тук в този форум многократно са обсъждани подобни случаи и спокойно може някой да те натопи и да получиш покана или посещение от някоя служба.
И аз мога да си напиша табела, че всеки, който я погледне, трябва да ми даде по 2лв без ДДС, но това няма никаква правна тежест щом законите не защитават това мое твърдение на табелата.
 
От: От: От: Нарушавам ли закон ?

Предполагам че когато купиш или наемеш някакъв филм или музика ти се съгласяваш с условията на разпространителя или издателя, това се явява един вид "правила за ползване". Незнам как седи въпроса при сайтовете, но ако излъчваш нелицензирани материали по телевизия и СЕМ те хванат ще отнесеш много сериозни санкции.
 
От: Нарушавам ли закон ?

има хиляди сайтове които предлагат онлайн гледане на филми и половината от тях го правят нелегално.. лично аз познавам от българия хора дето го правят.
 
От: Нарушавам ли закон ?

Въпроса ми е следния : ако някоя фирма има двд, което го продава за 20 $ и аз го имам това двд и искам да го кача да се гледа free.Така нарушавам ли някой интернет закон ?

да го качиш къде? youtube, vbox, торент сайт, другаде??? има разлика
купувайки двд-то, вероятно си се съгласил с някакви условия, прочети ги...
по принцип нарушаваш закони за авторски права и интелектулна собственост
 

Горе