Какви данъци трябва да се плащат ?

danider

Member
Здравейте , аз съм на 14 години. От това се подразбира , че друг ще взима парите , който печеля.В случая това е баща ми , може ли да се каже какви данъци ще дължи той. И трябва ли да се регистрирва за полуаване на ддс-та и други неща.Ако имате въпроси , който ще помогнат изясняването на проблема , с радост ще отговоря , защото в тази скапана проклета държавица , човек не може да бъде сигурен в нищо...Благодаря предварително.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат ?

С този калкулатор може да добиеш представа за данъчната тежест. Калкулаторът е предвиден да смята заплатата при трудов договор, но в другите случаи положението е аналогично (може и ДДС 20% да се плаща в някои случаи).

Например за 1000 лв приходи (за месец) данъчната тежест е 208.90 лв. (21%).

Ако приходите са 1 000 000 лв (за месец) данъчната тежест е 100,217.80 лв (малко над 10%).

Очевидно при по-големи приходи данъчната тежест е по-малка. Това е заради лимита от 2000 лева на осигурителния доход (осигуровките се плащат все едно приходът е 2000 лв, ако приходът е повече от 2000 лв).

Положението е сериозно и ако не се консултираш с компетентен счетоводител може да се наложи плащане на големи глоби или даже да вкараш баща си в затвора.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат ?

Сега се сещам , че ако работите от името на пенсионер, вероятно в някои случаи , ще е най малко това което трябва да се плаща.
 
От: Какви данъци трябва да се плащат ?

А как стой въпроса , ако извършвам дейност , която не се води нито реклама нито продажба и едва ли е описана в закона. Дейноста е такава , взимам информация от един сайт и я добавям в друг без никакво обвързване. В този случай трябва да се плаща данък общ доход ?
 
От: Какви данъци трябва да се плащат ?

По принцип на 14 г. нищо не може да работиш освен със съгласието на инспекцията по труда.
За това ако правиш каквото и да е трябва да е по обиколни начини и в същото време да е законно.:)
 
Последно редактирано:
От: Какви данъци трябва да се плащат ?

Искам да попитам ,за онлайн дейности като събмит по директорий , писане на статий и подобни каква дейност се води (Инфомационни услуги?) и имали нещо по-специално при данъците освен ДОД.
 
Последно редактирано:
От: Какви данъци трябва да се плащат ?

Нищо по-специално няма. Консултантски услуги го водят много фирми. Но за подобни дребни суми.. едва ли някой ще ти държи сметка. Особено в нашето пародие на държава :mrgreen:
 
От: Какви данъци трябва да се плащат ?

Тези дейности могат да се водят по много начини. Зависи счетоводителят ти какво мисли по въпроса. Ако например баща ти работи редовно на трудов договор ще се водят допълнителни приходи. Ако не - ще трябва да се води самоосигуряващ се на с свободна професия или нещо подобно, но там има много повече бюрокрация. Може и фирма да си регистрира и фирмата да извършва тези услуги.

При варианта със самоосигуряването има един бъг в закона - трябва да представиш несъществуващи документи за регистрацията...
 
От: Какви данъци трябва да се плащат ?

Аз днеска открих топлата вода: осигуровки върху дивиденти не се начисляват :)

Това значи, че ако имате фирма плащате 10% данък печалба на фирмата и 5% данък върху дивидента (това прави 14.5% общо - ако на някой не му е ясна разликата от 0.5%: тя се получава, защото петте процента са върху 90%, а не върху 100%).

Отделно собственикът на фирмата (ако извършва трудова дейност във фирмата) трябва да е регистриран като самоосигуряващ се и да плаща осигуровки върху минималния праг за това, които не зависят от размера на дивидентите. Другия вариант е да е на трудов договор (договор за управление и контрол), но тогава плаща осигуровки върху по-голям праг. В първия случай осигуровките не се смятат за разход на фирмата, докато във втория случай си мисля, че са разход (но все пак питайте счетоводител да не ви подведа).

За малки приходи е по-изгоден варианта 10% данък печалба на фирмата + 5% данък дивидент (без допълнителни осигуровки, освен минималните за самоосигуряващо се лице).

За повече приходи - напр. вижте примера за 100 000 лв, който дадох по-горе - е по-изгодно да се получават на основание трудов договор, при което се плаща малко над 10% (процентът на осигуровките е пренебрежимо малък, защото има лимит на осигурителния доход от 2000 лева).

За да прецените ориентировъчно кой вариант е по-изгоден за вас може да ползвате калкулатора, който цитирах по-горе. Ако получите процент на данъчната тежест над 15% значи е по-добре да плащате 10% печалба плюс 5% данък дивидент. В противен случай е по-изгодно да сте на трудов договор.
За по-точна преценка трябва да питате счетоводител.

Сумата от 5000 лева е някъде около границата - за нея дължите 14.356% (почти 15%) данъци и осигуровки, ако работите на трудов договор. Приблизително толкова ще платите, ако плащате данък печалба на фирмата плюс данък дивидент (обаче като включим и минималните осигуровки в сметката може да излезе по-неизгодно).

* Не давам гаранция за написаното - не съм счетоводител.
 
Последно редактирано:
От: Какви данъци трябва да се плащат ?

Баща ми е на трудов договор и си работи. Парите , който ще са от рода на 200-300 лева на месец най-много.И ще е за няколко месечен период. Работа е просто да се копира малко информация и да се сложи на друго място. Какво се прави в такъв случай? Извинявам се , че ви заливам с толкова въпроси , ама да не стане нещо сериозно в крайна сметка.
 
От: От: Какви данъци трябва да се плащат ?

Баща ми е на трудов договор и си работи. Парите , който ще са от рода на 200-300 лева на месец най-много.И ще е за няколко месечен период. Работа е просто да се копира малко информация и да се сложи на друго място. Какво се прави в такъв случай? Извинявам се , че ви заливам с толкова въпроси , ама да не стане нещо сериозно в крайна сметка.

В такъв случай се прави следното - взимаш парите и си гледаш кефа. За малки суми никой няма да те закача, даже няма и да разберат. Особено с тея неясните закони не е желателно да се навираш в ръцете на кръвопийците доброволно докато не е ясно как точно стоят нещата с тези онлайн доходи.

Един приятел наскоро като го нападнали кръвопийците (за оффлайн неща) разката ли му фамилията. По всякакъв начин го въртели за да го изкарат в нарушение и като неуспяли взели да му правят проверка с не знам си колко години назад само и само да измъкнат нещо от него.

Такива абсурдни въпроси му задавали, че се чудя дали от лудницата не са ги изпратили. Питали го през 2005 какви доходи имал, от къде ги бил взел, колко харчел на месец пък той тогава е бил на 15г. :lol:

Нападна ли го за колата му от къде я има казал, че майка му баща му са му я купили преди 2г. и ония: "Опаа а майка ти и баща ти от къде са ги взели тея пари..." щели да погнат и тях. Вика "жив искаха да ме изядат".

Така че внимавайте с кръвопийците(данъчните)! Да поясня, че това си е само мое мнение и не карам никой да се съобразява с него или да се крие от тях просто казвам да се има предвид какви са и какво може да се очаква при среща с тях. :)
 
От: Какви данъци трябва да се плащат ?

Някой , път им се чудя на тези хорица , чудят се само как да ти шляпнат глоба и да си вземат процентите. Забелязвам , че от както влезе новото правителство на власт , се направиха много абсурдни промени , който дори аз , че съм кажи речи дете ги намирам за абсурдни и много хора пропищяха за щяло и нещяло.Пък уважаемия господин финансов министър се чуди какво да срине...Таковало си е..
 
От: От: Какви данъци трябва да се плащат ?

Някой , път им се чудя на тези хорица , чудят се само как да ти шляпнат глоба и да си вземат процентите. Забелязвам , че от както влезе новото правителство на власт , се направиха много абсурдни промени , който дори аз , че съм кажи речи дете ги намирам за абсурдни и много хора пропищяха за щяло и нещяло.Пък уважаемия господин финансов министър се чуди какво да срине...Таковало си е..

Моето момче, понеж съм на годините на баща ти, че може и малко по голям да ти кажа - вземи го човека (баща ти де) и го доведи да прочете тук каво пише и в някои други теми да прочете и той да вземе решение какво да прави, че да не се окаже с много големи задължения и заради твоите 200-300 лв. да загуби много повече.
 

Горе