Данъци и осигуровки при свободна професия / булстат

against

Well-Known Member
Искам да попитам, ако някой е запознат как се плащат данъците при свободна професия и булстат. Значи февруари се регистрирах, взех си булстат картата, обаче все още не съм подавал декларация. А ако правилно съм разбрал срока е бил 15 април.
Та какво става ако декларацията се подаде по-късно? И всеки месец до 15то число ли трябва да се подава?
Също с доходите от интернет как става - сам си декларираш какво си получил или трябва някакви "доказателства" да се прилагат?
 
От: Данъци и осигуровки при свободна професия / булстат

Заедно с регистрацията се подава и декларация в НАП за започване на дейност. Следват глоби.

В тази тема бях писал за 2008-ма година, обаче не гарантирам нищо. Ето цитат от тогава:
# Данъкът се плаща авансово (т.е. още същата година).
# Срокът за плащане на авансовият данък е до 15-о число на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода.
# Когато доходите са придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година авансовият данък не се внася.
# В срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода, трябва да се изчисли данъкът за цялата година (по горепосочената формула) и да се доплати разликата, която не е платена авансово.

Осигуровките се плащат всеки месец в срок до 10-то число на следващия месец (т.е. три дни преди това трябва да пуснеш банков превод за да пристигне навреме).

Само си загубих времето в четене на закони...

Как успя да се пребориш за регистрация? На мен ми обясниха (през 2008-ма година), че не може, защото нямам договор и диплома (а и няма професия "реклама").
 
От: Данъци и осигуровки при свободна професия / булстат

Ами и мен отначало отказваха да ме регистрират, понеже и аз съм без диплома, но пък съм записан в НБУ, та оттам изкарах уверение, че съм бил студент и с него минах. Ама ако не се бях записвал студент незнам как щеше да стане....
Питам "е добре как да си платя осигуровките тогава" и тая ми вика - "еми явно няма как, намери си някой да те вземе на договор". Божеее....

Незнам дали с някакъв измислен сертификат (тип Brainbench тестовете например) няма да мине номера. Таксиджиите доколкото знам също са на свободна, пък не им искат дипломи, а само някакъв сертификат.
 
От: Данъци и осигуровки при свободна професия / булстат

А относно тази декларация за започване на дейност, трябва ли след това да я "закривам", ако регистрирам фирма и почна да се осигурявам през нея?
 
От: Данъци и осигуровки при свободна професия / булстат

На какво основание успя да се регистрираш? Защото ми се струва, че ако си казал "реклама" или нещо такова е невъзможно да те регистрират на такова основание.

Подава се декларация както за започване, така и за прекратяване на дейност. Или поне така разбрах при четене на законите през 2008 година.

Изобщо не съм убеден, че при регистрация на фирма можеш да подадеш декларация за спиране на дейност, защото ти ще продължаваш да работиш същото, но само че безвъзмездно в полза на собствената си фирма. Разбира се ще трябва да се консултираш със счетоводител преди да правиш каквото и да е (вкл. и преди регистрацията трябваше да се консултираш за да ти каже за подаването на декларациите).
 
От: Данъци и осигуровки при свободна професия / булстат

Изобщо не съм убеден, че при регистрация на фирма можеш да подадеш декларация за спиране на дейност, защото ти ще продължаваш да работиш същото, но само че безвъзмездно в полза на собствената си фирма.
В самата декларация има кутийки за започване , спиране , прекратяване на дейност.

Започване е датата на регистрация. Сигурно има някакви срокове , но най добре да се подаде се ведната след регистрацията.

За спиране се подава когато нямаш дейност , съответно приходи/ плащания / от дейността за която е регистрацията като свободна професия и тогава не се внасят авансово осигуровките за месеците през което е спряна дейността. Ако не се подаде декларация за спиране на дейност се внасят ежемесечно непрекъснато осигуровки и като преди това се подават задължително другите декларации - за осигуряването ...Ако има подадена декларация за спиране , след това пак се подава декларацията но за започване и пак почва внасянето на осигуровки..


Прекратяването се попълва когато официално е прекратена дейността и си се отрегистрирал като упражняващ свободна професия.

По същия начин се процедира с тази декларация и когато е ЕТ, но от името на фирмата.
 
Последно редактирано:
От: Данъци и осигуровки при свободна професия / булстат

На какво основание успя да се регистрираш? Защото ми се струва, че ако си казал "реклама" или нещо такова е невъзможно да те регистрират на такова основание.

Не, казах "компютърен специалист" и в университета съм информатика, та го признаха.
 

Горе