Как да съхраняваме данни и пароли?

rak

Active Member
В последно време ми се натрупа огромна информация - акаунти, пароли, списъци и какво ли не. Записвам ги в текстови документи на една флашка. Въпроса ми е, може ли да се инсталира програма на флашката - някакъв органайзер и там да се пазят тези неща. Електронен бележник нещо? Не съм инсталирала програма на флашка, но предполагам, че ще може. Защото моя комп е последното място, на което може да се пазят подобни неща. Търся подходящ органайзер сега, тествам, да видим кое ще ми хареса. Дайте предложения. Аз ще експериментирам довечера и ще кажа какво се е получило.
 
  • Like
Реакции: adi
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

една екселска таблица ми се вижда най-разумното и просто за реализация решение
 
Аз използвам тази за пароли и акаунти: http://passwordsafe.sourceforge.net/. Супер удобна е, няма инсталация - направо я слагаш на флашката и си местиш всичко вътре.
 
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

внимавай с флашката, защото се чупи и връщане назад няма. съхранявай файла с паролите поне на две места.
 
Екселска таблица не предлага достатъчна защита, с тази програма не всеки тинейджър ще може да ти види паролите ако изгубиш флашката. И бекъп се прави за секунди - просто копираш един път седмично цялата директория някъде другаде.
 
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

Да, трябва да ги съхраняваш на повече от едно място. Или може би на сървър, на който се прави ежедневен backup, за да си сигурен, че изведнъж няма да изчезнат :)
 
От: От: Как да съхраняваме данни и пароли?

Да, трябва да ги съхраняваш на повече от едно място. Или може би на сървър, на който се прави ежедневен backup, за да си сигурен, че изведнъж няма да изчезнат :)
Освен да ги качвам в суперхостинг :) С екселска таблица не ми се ще. Ще пробвам предложението на
vaskoa да видим как ще е. Благодаря за идеите.
 
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

Единственото решение, което дава някаква сигурност е ползването на сигурна многопотребителска операционна система със силна криптография.

Например инсталиране на една Линукс дистрибуция с криптиран swap, временни файлови системи (tmpfs) монитирани на /tmp/ и /var/tmp и криптиран дял на /home дава някаква сигурност. За криптиране на /home може да се ползва LUKS и/или TrueCrypt. Архивите, които правиш ще трябва да са също криптирани - може да съхраняваш резервни копия като ги изпратиш до себе си по електронната поща (разбира се трябва да ги разцепиш на достатъчно малки файлове). Доставчиците на безплатна електронна поща предоставят огромно пространство. Разбира се не бива да забравяш да се логваш поне веднъж на два-три месеца за да не ти затрият пощата.

Може да ползваш и услуги като DropBox (реф. линк - печеля допълнително пространство, ако се регистрираш през него), Google Docs и др. Ако се притесняваш, че може да забравиш да се логваш или да плащаш - плащаш за няколко години предварително. Разбира се може да ползваш и компактдискове, но те не са много надеждни - понякога части от данните не се четат, което е фатално, ако данните са криптирани - целия архив става безполезен.

Когато изпращаш криптирани файлове по електронната поща е добре да ги архивираш с RAR като сложиш една елементарна парола (напр. 111), защото антивирусните програми понякога вдигат тревога когато намерят криптиран файл с по-необичаен алгоритъм, докато RAR-овете дори и да са криптирани не вдигат тревога (това го казвам, защото има вероятност да не можеш да си изтеглиш архивите, защото антивирусната програма вдига тревога - това ми се е случвало).

Списък с подобни услуги на DropBox:
http://en.wikipedia.org/wiki/Remote_backup_service

В тази тема писах повече за DropBox. За силната криптография писах тук.

След като криптираш паролите си със сигурна парола може да не се притесняваш, че някой ще ти копира файла. Можеш даже да го пуснеш тук във форума за да имаш още едно копие. Ето така ще изглеждат паролите ти, ако ги криптираш с GnuPG:

Код:
-----BEGIN PGP MESSAGE-----
Version: GnuPG v1.4.7 (GNU/Linux)

jA0ECQMC3ix1S6N60iVg0usB+aciZi+55egx2PK4iatDKuAp6f DInbMaJWYeZMkD
R8x93KvXq0DucQR91YeQ1Ixa/Dq1moBM4IFiYQuYccg3wwCF851XmbZJerFRgkko
rTBlfw6446qP+LSrgBe6hHYEaXRDH6frnGzhiV3dqk3o3CgqvW 2iWNH0+T70hQhg
bhdo2xCCti280PViF6PPmApbmqW8im9hxgNo9w5k0SZDEPZjko C6FqKWGx3t5syP
ZV/qx2LSMmBzOIFmK1xsw/ZCypb9FuzF0Sbp7SuiJoVxw7vV8OF86Xjgi53IYdIg
02J0AtgGpByYfSyH0r6nynPSYR7yz0pIhSKuc3HagHA9BWTdlP on59Kvvz/yJEmd
lV1Y2JS89keAl+Yu0BBTij0++js5QQS8DzzQ531r6zJ0/9nnnnk1SHJqHo9yfkg3
Cq6qINjk8gfY+Da/KpWc9xzEnZbi41ubcB2hTPv8XLBWX4KqOxw90T60reC0fyPN
8UrN2zgPwkv2ZSMz3f4J+Lj1oc8DB0Am9IEy5Kv6WgRz0/MGJKHlDsnp2ZWZb5W0
RLEUeOBDePjsymQ03HHFGb0Z9Di896h3EKzBmlXQpj1HSEIs7m 5xXiCnHbKDAFC4
iVB9uvHGTB/3F6wSJ9eBTG5fV/Sd/anF1SeD/de68mYmrks7aZzrE1Frsm2AJhDw
SfH81OYfu5kARYV2JAznsQGSGXlONrJHrWAYGLlvXwzBYiQMf1 EbRcDzhkTxReN9
hfvk1c8+iBUBn6TnNjmEAWwaIUEGBeMOLLZ1NRSwup0MSsB+4P BJzM0i0Glr84o1
fR/oLrUDFCVW2dvDcyz+djMrTakIlUDrALigi59V+5VVvdzMy+cTR 4+YVza6yDnQ
LZs1xQrfFWzJw7ovwiGa98bSz6jdCqGj+svS/BCZanB2b/N5atYs9oTWOC3hFcsb
bIIQyvvxiNlIevcFFAaRDswVPPIvqlpHU7iOdws8JY3W/UsGPCCm2eWO9RK/SQ01
Qn4piIK/PVOYaXwZ9qICcSGwK5Pm6DVp3b1MfAjC2rhJWW3DneJmrXRl2u pNnV8C
FhmLwUr526p/KGo7y8mSnUzE+2PWJawYiKGqZVw0uvIriBiX7jDnci7BYggJle Yl
50V857V7K8BSPTu4e32Zx0QPBOF9B6KTX93kqKVVuWrT0oeE3n QGCCQY6QKLhUZw
7GazIuaRzR2M1K5VLkjs1+x5Kw2LAxJQdJ2+1X2FTilPVBhALD iLDMty9SZzKUm8
qewMSoENF2bijhJXYIM9/7zuc0N53ozcY3Kjsv2rlKV4LYP+3yufHoxSAA7vXov5
A46y4qmi7XqzJ/6Xb1ixXzE/lWjh/wDgrFggMloynTAwz90ZZS1n+YOtXvbpD4me
d6Xc1G1CStS6kGIWHTk8QswKJPlAKk+yiNNtnHb8M4aI7M8VUn Z7psIT+M38jAtY
IHm0ajFDAIs7yvOzGdmxc3rpjbSU4XqQFflAE9DTE7yc0/mBap6rWisDBaqS43l4
SPPFUwVCbZ1t5KClD5QMWDTn5jU+LsIPQ+WUucVXok/U66ADeu8tN5R0TgD/H5xQ
m6wSksXo/8nCPtvkkE3pLQ24yfelQ7A+Lds3uhbz/JFO5GRmmd1TgRp2vtbJ+V2J
IanJ6BJu9RKn38H6M7ysnOWSKMnCiJAMvFzZeoS6qnRqAim/946jsHdKp9l+fL+J
3UMcnl/aFbLlFO1NJItjleidqFoG4l4nZWsHcetpVo2wDtfAGlH+Rhi8i mbI0VFi
ZvJLZg/VH1w0CI1x2DvkuxiebbGHNG7i0IuCu73M4pV61ACwnZV6gm8qo OfT7Vit
7pR5Q6jH3cB4EqhXDyEqy/BtLhipXDmd55RsK7szy0DdCLQs6yK2IJ4ISkzABbgu
fkiXQihJPiKLX+g1HeKf0iHMdjd88FjR1bSqwdm/RWk6wlxZuAGQBycg4JC/BBJf
fYL0he32ms2fQnpyk3hNqr+ERUn7GAkujAn9WB1kStXcGXK8qj HnE/jKvhcxeaJM
u72vpYfQB3O74S0x3Q2qIwvmtNwTABVpyufMHgQdeJxflEVOTh SLgeGO9m7iY0s5
Wdr1d5ax5o8+CDxNXIzXExRqnyWNqSgjwLnTR9+UXa4KGx7yL7 4YKV8x2qUWtd4q
fLs2w/ytNmFaUaBK9fEEdZx6YqM0SgkAfsH/xXyjOa6EPWUFyBwuZvXSK3+IlMix
GzCk5nEs5FWD4cYJLFo9uYlk/RT6S9l05xUEqJ3/i6mj9OgSCsFnppimTMHYNfrl
RhqrmiW5H49oXOC4mXuGIyg4NOFTjX80AWDAqKBPNJl6pavU/xFvWWdQkUG6ZeDr
23ftHg/Pr4YNIYxciEIK3r2u/ox/rba1cPflMEKatgtaljuBz89bynIcypnDuU/v
oEdxhFVfIZO2Q7prIesRoYy5KJIVbYpsEqz6hmHyq5SKXTgBNP +pxQKsukfM/O46
aBoHUozqJzLhIru7ER/WEYT3W/bH10i5PpZZ0dz8TTGMubklD/k259z1OB+VuO99
mJYTw3/hg2wdNtb3Y5JMYzfo5MBxup0krag0ZFLF+vx2LIYDL2MpOX8Hx HTFojX+
eBRxS7OqOud5hp17+dnQ/2CjlPF8GQXn4ZUawLXfLCTbVJN+/iqd6MTh0//1YxTd
AtKcZdPWwP3s5el6ixfBzOBCPB/RePrx/lSzvh1Do/lqvm2uyeHJypiUdpr5GLPq
+eo7Rrej/Eij/X8cbvXg1WazLam9amoAOvbHOG+UZaRGkl5WKJLC4aGuVemRrjh F
ORg6LDHOJlUlQbvdAjJo56ri7a8WMf/HE+dpz3c0FfYbCftAau9EwJMoSoaQ5s+F
PUc0GHu+Z9OOiAQqYnzfFYGFkUJIfR6KDa9mG+nPDp0Rdz3zpr lW9V9MmT4qVfQg
2QDkOrULslGZykyK3swGFrUQcuWLI2tVxbui5qjEiSIqTXnu6h clyMFi9BQ2JVhO
+KBY6HM8DpIWkJhJb2QAKz1rDxTJj0ppHD9TnQ6GZQDZPwg556 KSLs+N8tRnuj4o
uhslGTomNCXcUPftJKcJ/mjJKE3Q40qY+opKKMNMSAcyKD3paCyDfwjd5DruEcQ7
Z8JjerOOfJljXze2QBEqb0RMaTY13u6ipvo7ojRUuNdeyIkyFp 5VD6mWeiCXrFPc
9xv+p+Nttr1KrI/xqSRYxdVTFgi8Uscs3MshCbF2U5PlNntnArHlr1VpFac8bwmb
KqL9qU9cdr5zW+/3mKQERwNjsbodDZVXNMTi6sR88mrbaR83tMmfYDUymtJE75B1
aiB0HufiNP7e/OWOSiaNrcJsZfYJSHSlZGR1Ctal85u3oLkdMZHaTGM8patBZx4 O
zYLlzxpDferoKjcs2K0jeC+T47r33uc+Y+iS0Hm39OUz6g6QSW aL25B8XWtuqyUI
qmDBeQqMn1x2MNF58YMswLFcYInQyav+gyZC5UXicVmatjGXS7 ujLBneV+d1N+eF
C/N73kfBEYb8uFNhRHw1kz+AMg7O1os4d4ZpUpfSeVN3vRaJTcRS u3wWroZX1cqC
EdI3upuZ1eFzLg8k+gp/cmbd2JhqPJHVHQZmvJ6FPVm6i9MIuBLrhJsxvGGQFo/4
jRA+0cxggAUIwDeB686PBH8aF/Gw59NexI8X7Mq3l14cx0KWUmZ/v4pZXM1woWmE
i78AlH0500SMUwCIe5MKitMhaRZKMW8pWr1Th2mgYzUSxsPvo+ +xIizb5CbJWznk
nLbPgsPsoNkNv8kuo4sndKQJGfU9hbgJUhZ6dS3nknmTAZedqW UR/cA5hCaOjqfN
TgHTpghF+Oh5fKn/sZBu0QnWMb8Meo0JCHYuzG8clkn61BPOS1GafketbLaVthY+
aOZVejxyUAA6QwLHGH5qGOWv9Tsst0yiLT05Ievz+CAjmxvdth 96Y1qABRBxYXeR
jidMgNZHrXN02fOu0SYE7ITvcWAVUrUxPpVM7oETkv173g5+Vr TgDXPplyHkXF4V
d5Efnh8VS7SfrJ5GLeE/DeUQzwYWihIGEL4846Vl2ce3UW6lLMKfcj24UjptiHvJ
9jsZ28z24XuvcOZctQOWpOcoh36KAZDpl0KNCPuBOCRJU/OfbQqzu7d1kptQSKU4
B520NVTAT5KFju9WblV6WDdrszfGJmoSesZr8X4Hppj46DaT4G +P7xsiBFLzSBzM
wOTjBoLmd4MCMya/DhxIlMrFRQf7F3t2yCUtj9KDT0tM69qyR6mUoyQxY/csZlPM
8QYUENiW/1M/Zg==
=YEAQ
-----END PGP MESSAGE-----

Този формат е измислен за да може да се вкарва в обикновено текстов файл - например може да го пуснеш в някой форум или да го пратиш на някой по електронната поща без да се повреди.
 
Последно редактирано:
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

Ако не ти се минава на Линукс може да ползваш TrueCrypt и под Windows. Но тогава паролите ти могат да бъдат прочетени от swap файловете.
 
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

Има си специални програми за целта. Аз ползвам KeePass - портативна версия. Държа копия в компютъра, на разни флашки и къде ли не още. Освен ако не падне астероид и не разруши Земята, няма как да се затрият всички копия, тъй че съм спокоен.
http://keepass.info/
 
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

happyslacker, много подробно си обяснил, но не знам дали ще ми е по силите това нещо. Като минат абитуриентските балове може да пробвам някои от съветите ти, че сега в момента мозъка ми е заврял от тях. Сега свалих програмката на VtoriChepik. Иначе това с криптирането ще ми върши работа, имам акаунт в гугъл докс и може там да ги качвам. Може и в докса на абв-то. Но все пак, искам програма в която да мога да слагам записки, пароли, бележки, напомнител да има за изтичащи срокове, изобщо органайзер, който се отваря с парола. Да не може всеки да влиза в него. Имаше една руска програма подобна, ама вече избягвам да се ровя в руските сайтове, откакто ми хакнаха хостинга и ми отвориха сума ти работа.
 
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

За паролите си ползвам Kaspersky Password Manager.
Код:
http://www.kaspersky.com/kaspersky-password-manager
 
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

Ако ти е криптиран целия дял с потребителските данни ще можеш да си ползваш всяка програма за органайзер, която можеш да инсталираш на съответната платформа (повечето Линукс дистрибуции си имат няколко програми за органайзер).

Проблемът с Windows е, че записва твои данни на всевъзможни места от твърдия диск и криптирането на дяла с My Documents не е достатъчно надеждно (записват се данни и в регистрито, което е на системния дял). Освен това swap файлът не е криптиран.

Като пуснах едно търсене в Google за encrypted swap windows ми излезе някаква реклама на Windows Vista: http://www.microsoft.com/windows/windows-vista/features/bitlocker.aspx

Не знам доколко надеждно работи това, но обещават криптиран swap.

Ето още едно решение за криптиран swap: https://www.antagonism.org/privacy/encrypt-windows.shtml

Аз лично не бих ползвал Windows, но не всеки е съгласен да го сменя с нещо по-добро.
 
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

Сега намерих един органайзер, който се инсталира на флашка - AM-Notebook Lite 5.2.0 Beta-6, още не съм му разучила всички функции, но може би ще стане. Не намирам начин за слагане на парола.Дотук три програми пробвах, нито една не ми харесва. За линукса - на няколко пъти го инсталирам и го махам, не мога да му свикна. Обаче най-разумно ще е да го сложа паралелно с windows и когато се занимавам със сайтовете, да работя само през него. Листовете с паролите ги качих вече в докса на абв-то.
 
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

Май ти трябва някакъв електронен дневник. Виждал съм отдавна такива програмки. Виж нещо от тези дали няма да ти свърши работа: http://www.softplatz.com/software/secret-diary/ .
Ей това става - Portable Efficient Diary 1.62. Още с включването иска да зададеш парола и после си пишеш каквото си искаш. Така вече няма да има проблем, че някой ще ми чете инфото. Беше първото, което пробвах от страницата. Е, мерси много, това ще е, няма да ровя повече.
 
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

Да KeePass на флашка е вариянт portableapps.com/apps/utilities/keepass_portable
 
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

Доверие на програми и т.н нямам ! Всичко е ин май хед :)
 
От: Как да съхраняваме данни и пароли?

Всички пароли се записват на тефтерче, като там съм си ги кодирал, та само аз си знам как да ги разчета. Така дори тефтерчето да попадне в чужди ръце трудно ще ми вземе паролите. На електрони пазители на данни нямам доверие.
 

Горе