НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

happyslacker

New Member
Забелязах, че тази година продължават да се хващат нови рибки в капана на НАП и Google AdWords. Хората плащат на Goolge AdWords за реклама без да са се регистрирали по ЗДДС седем дена преди датата на данъчното събитие.

Иван Минков каза:
Регистрацията трябва да стане поне 7 дни преди първата дата на данъчното събитие. Ако не се регистрирате по ДДС санкциите са за пропуснат срок за регистрация - от 500 до 2000 лв. плюс двукратния размер на неначисления ДДС.

Цялата тема: Физическо лице плаща на Google Ireland за реклама (AdWords)

Датата на данъчното събитие смятам, че е датата на фактурата, която Google Ireland издава. Тази дата би трябвало да е датата на плащането. Това значи, че регистрацията се прави седем дена преди датата на плащане - иначе следва глоба!

Обаче в тази тема има интересни разсъждения за това дали Google не са в нарушение като не събират ЕГН-та (номер по ЗДДС BG + ЕГН).

Някой давал ли си е ЕГН-то при регистрация в Google AdWords?

И да не забравяме и Facebook - те продават реклама чрез фирма в Ирландия - явно е голям далавера да се правят фирми там.

Освен това и получаващите пари от AdSense трябва да се регистрират поне 7 дена преди датата на данъчното събитие (т.е. преди да са получили парите) - ако са получили пари без да имат регистрация по ЗДДС вече са закъснели.

Как да работим с Гугъл Адсенс Ирландия и да нямаме проблеми с НАП
 
Последно редактирано:
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

Някой давал ли си е ЕГН-то при регистрация в Google AdWords?

Не искат изобщо ЕГН при регистрацията по мои бегли спомени. Дори и да е имало така опция не е задължителна. :)
 
Последно редактирано:
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

Хепи ако си линкваш твой статии да се индексират лошо няма, ама стига си всявал смут в хората оня ден в една друга тема беше публикувал линк към една от най бездарните статии които бях чел на тема Адуорд и регистрация по ДДС. Обясни ми точно по кай член от закона това е задължително и каква е разликата между това да платя за реклама на Адуорд или някой ирландски вестник или сайт да ми пуснат обява например че търся квартира и им платя по банков път или с кредитна карта и те на своя глава решат да ми издадат фактура, какво ще стане ще дойдат да ме глобят данъчните ли
 
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

гугъл ирландия е фирма, нали, за да си осчетоводят приходи би трябвало да пуснат фактура на името на купувача, в бг ф-ра на физическо лице се издава с ЕГН вместо булстат, в ирландия не знам как е, четете им законите и ги репортвайте на ирландския НАП :D
 
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

Хепи ако си линкваш твой статии да се индексират лошо няма, ама стига си всявал смут в хората оня ден в една друга тема беше публикувал линк към една от най бездарните статии които бях чел на тема Адуорд и регистрация по ДДС. Обясни ми точно по кай член от закона това е задължително и каква е разликата между това да платя за реклама на Адуорд или някой ирландски вестник или сайт да ми пуснат обява например че търся квартира и им платя по банков път или с кредитна карта и те на своя глава решат да ми издадат фактура, какво ще стане ще дойдат да ме глобят данъчните ли
Че някой да е казал, че тогава не подлежиш на регистрация по ЗДДС?
 
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

Иво не разбрах точно какво имаш в предвид с коментара ти но ако съм разбрал правилно - аз казвам, че за да ползваш Адуорд не е необходимо да си регистриран по ДДС
 
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

Казвам, че ако рекламираш в Ирландски вестник, наемеш си Испански адвокат и т.н. трябва да се регистрираш по ДДС. Както и ако рекламираш в AdWords.

Члена е доста тъп, защото дори една нощувка в хотел, кола под наем (в чужбина) и всякаква друга глупост води до изискването за регистрация.
 
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

Доколкото си спомням съм линквал към статии написани от Иван Минков и Иво Апостолов (статията в consulting.bg предполагам, че той я е писал или поне редактирал (ако е имало нужда), въпреки че не пише кой е автора или поне аз не видях).

Аз нямам сайтове на такава тематика и не линквам към мои сайтове.

Аз не бих нарекъл "бездарните статии" писанията на Иван Минков и Иво Апостолов. Може би в цитираната по-горе статия има само една грешка - липсва буква "а" когато се цитира онзи член от закона (предполагам, че законодателите са решили да не развалят номерацията на членовете за да не се налага да променят и други закони и затова са добавили нов член със същия номер).

Колко счетоводители искаш да ти потвърдят, че сключвайки договор за реклама с фирма от друга държава от ЕС си длъжен да се регистрираш по ЗДДС в седем дневен срок преди датата на данъчното събитие (кога е датата на данъчното събитие ще кажат специалистите, но по мои спомени от времето когато бях продавач-консултант и писах фактури, това е датата на сделката като на същата дата се издава фактура)?

Отворих тази тема за да предотвратя обогатяването на държавата, което е еквивалентно на обедняване на населението (в резултат на глобите).

Богата държава <=> бедни хора.
 
Последно редактирано:
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

Няма такова нещо по тази логика за всяка покупка извън БГ трябва да се регистрираш - няма такъв Филм
Когато правиш покупка в ЕУ и обявиш че е за износ от съответната страна и предоставиш ДДС номер няма да ти начислят ДДС, но ти си длъжен да го начислиш и внесеш в БГ, ако не им предоставиш ДДС ДН и те не ти начислят ДДС си е техен проблем тях ще ги гърбят. Ако ги излъжеш че си регистриран и им представиш някакъв ДДС ДН те няма да ти начислят ДДС но проблема вече е твой защото когато се прибереш в БГ ти няма да внесеш ДДС и съответно когато данъчните разберат ще те изгърбят.
Както написах и в другата тема има много голяма разлика между Адсенс и Адуорд
 
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

Тук става въпрос за услуги, а не за стоки.

Иван Минков каза:
Правилата за който сте чели във връзка с гугъл адсенс и гугъл адуърдс важат само при сделки с услуги. За сдлеките със стоки тези правила не важат и можете да си пазарувате свободно от където си поискате.
Източник: пазаруване от европейски фирми онлайн (чрез сключване на договор от разстояние)
 
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

А когато пазаруваме стоки онлайн ДДС-то в държавата на търговеца, който ни продава стоката ли се плаща? Пазаруващите от магазини в UK могат да кажат - знам, че във форума има такива.
 
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

Има различни хипотези. За незначителни суми не се дължи. За другите би следвало да го платиш ти на митницата.
 
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

Адуорд и Адсенс изглеждат едно и също нещо и двете са услуги, но ако при Адуорда купуваш тази услуга то при Адсенса я продаваш (което вече е търговска дейност) и тук вече идва проблема и необходимостта от регистрация по ДДС защото продавате рекламата на Гугле Ирландия (ако Г. имаше БГ фирма нямаше да е проблем).
Сега ще ви дам два подобни примера които са показателни.
От паддокспаре.ко.ук си купувам части за Ровера, като напиша че съм ФЛ или фирма без ДДС регистрация ми начисляват ДДС като на всички, така съм правил няколко поръчки след което си направих регистрация на името на фирма с БГ ДДС номер и вече частите ми ги изпращат без ДДС, след което има два начина да се процедира в зависимост от това закупените части дали са консуматив за фирмата или са стоки за продажба.
Ако частите са консуматив за фирмата например филтри за служебна кола в декларацията по ДДС фирмата едновременно начислява ДДС за внасяне (защото е длъжна да го внесе) и в същото време го записва за получаване (защото е регистрирана по ДДС и има право на възстановяване на данъчният кредит) в крайна сметка фирмата не внася нищо.
При втората презумция при която например фирмата е закупила филтри, но за продажба пак се прави същата система само че след това когато след време фирмата продаде филтрите отново описва ДДС-то за внасяне, само че този път реално го внася и то върху продажната цена, а не като първият по доставната.
 
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

В първия случай с фирма не се ли внася разликата между ДДС-то при покупката и ДДС-то при продажбата? Нали като продава стоката издава фактура с ДДС и ДДС-то при продажбата е по-голямо от ДДС-то при покупката заради процента печалба, който е над нула?

Аз като работих като продавач-консултант си спомням как шефовете смятаха колко ДДС има в доставните фактури, колко има във фактурите от продажбите и се чудиха как да направят така, че двете суми да не се различават много (специално за тази цел ми поставяха задача да преценя какво да купи фирмата за да се доближат двете суми и да не се налага да плащат много ДДС).

Ако продаваш по занятие вършиш търговска дейност. Ако купуваш по занятие пак вършиш търговска дейност. А дали го правиш по занятие или не може да се тълкува...
 
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

Mantaman, стига си плещил глупости и чети какво ти пишат тези, които са наясно. С филосовстване най-много една глоба да си изпросиш от напа, като не се регистрираш по ЗДДС.
 
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

Нямам намерение да давам акъл на дървени философи като теб и хора като теб след като смяташ да слушаш хора които не са си направили труда да прочетат закона си е твоя работа. И ще се радвам да се регистрираш по ДДС защото такива фирми най обичам дето обичат да дават пари залудо
 
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

Ей, много ви е наплашил тоя НАП бре! Ще кажеш, че ще ви колят и гледате как де се оправдаете, че сте невинни. Я хванат някой, я не като ги знам колко са "кадърни". :)
 
Последно редактирано:
От: НАП трябва да благодари на Google за приходите от глоби

В първия случай с фирма не се ли внася разликата между ДДС-то при покупката и ДДС-то при продажбата? Нали като продава стоката издава фактура с ДДС и ДДС-то при продажбата е по-голямо от ДДС-то при покупката заради процента печалба, който е над нула?

Аз като работих като продавач-консултант си спомням как шефовете смятаха колко ДДС има в доставните фактури, колко има във фактурите от продажбите и се чудиха как да направят така, че двете суми да не се различават много (специално за тази цел ми поставяха задача да преценя какво да купи фирмата за да се доближат двете суми и да не се налага да плащат много ДДС).

Ако продаваш по занятие вършиш търговска дейност. Ако купуваш по занятие пак вършиш търговска дейност. А дали го правиш по занятие или не може да се тълкува...

Хепи случаят който визираш е когато фирмата е закупила стоки от БГ и ще ги продава в БГ и е регистрирана по ДДС тогава след продажбата на стоката фирмата е внесла ДДС само върху положителната разлика между покупната и продажната стойност на стоката.
Първият случай който съм описал внос на стока (филтри) за вътрешна употреба от фирмата не внася нищо.
При вторият случай когато фирмата е купила стока за реализация след като я продаде ще внесе ДДС върху цялата сума, това е аналогичен случай на това фирмата да е производител и на новият продукт начислява ДДС което клиента плаща при покупката, а производителя го внася (ако клиента е регистриран по ДДС в последствие ще си възстанови ДДС и тн.)
 

Горе