Raiiffeisen Bank ( Райфайзен банк) оставят цял град без работа

Витта

New Member
През Ноември 2006 година се открива търговско дружество Витта Фуудс ООД основен конкурент на Белла България в производсвото на замразени тестени издения, представляващо марката замразени баници „Царица”.

През септември 2008 година компанията достига 196 служители и 38% пазарен дял в цяла България и вече има производство за износ на Балканите.

Компанията и производсвото й са финансирани от Раифайзен банк България.

Не след дълго се разкрива личното приятелство между Момчил Андреев и (Изп. директор на Райфайзен банк) и Венцислав Георгиев (собсвеник на Белла България), които имат обша кауза - букавално заличаване на основния пряк конкурент на Белла България от пазара.

В резултат на което в края на 2010 година Белла България е на път да закупи основния си конкурент чрез безусловната подкрепа на Райфаизен банк и да остави десетки семейства на улицата в малкия град в южна България, закривайки производсвото и ликвидарайки конкурента с цената на това да остави 40 семействана на улицата в името на едничката цел за монопол на пазара. Служителите на фабриката изпращали поредица от писма до Г-н Андреев и централата на Райфайзен банк с надеждата молбите им за право на "живот и бъдеще" да бъдат чути, но така и не получили адекватен отговор. Преди по-малко от месец организирали и обществен градски протест опитвайки се да спасят предриатието от продажба на прекия им конкурент, за да запазят хляба, работата и живота си.

В България предриаемачите и хората много често нямат право на живот, защото някой си е решил, че му пречат като конкурент, а прилаган Закон за зашита на конкуренцията срещу незаконни действия няма. Нелепо е, че международни финансови институции се замесват в подобни скандали с едничката цел за добре изчислена лична заинтересованост.

За нас е много важно да получим мнение точно от този форум като български предприемачи борещи се за своята кауза и правото на бизнес в България.

И когато някой отново попита защо няма българско производство у нас нека се обърне към Райфайзен банк и Г-н Момчил Андреев за отговор.
vittafoods.bg

Благодарим Ви!
 
Вие с ник "Витта" и подписвайки се "vittafoods.bg" какъв точно се явявате? Упълномощен говорител и представител на компанията в интернет пространството ли? Не ми се вярва. И ми се струва леко некоректно да пускате подобен род "официални изказвания".

Вместо да се сърдите на Райфайзен и Бела, защо не се сърдите на собственика на Витта, който е готов да продава бизнеса?
И още един въпрос - защо смятате, че след като Бела закупи Витта всички ще останете без работа? След като Витта държи 38% пазарен дял, много по-логично е Бела да продължи да произвежда същата продукция и да запази персонала. Абсолютно нелогично е да се мисли, че Бела ще платят няколко милиона да закупят конкуренцията и просто ще ликвидират всичко. Това би означавало доста пари хвърлени на вятъра.
 
От: Raiiffeisen Bank ( Райфайзен банк) оставят цял град без работа

Ето я историята от сайта им, компанията е умишлено фалирана чрез серия от предумишлени дейсвия от финансовата институция и основния им конкурент и се разпродава в момента не от собсвениците, а от банката:


Райфайзенбанк (България) ЕАД, в лицето на нейния Главен Изпълнителен Директор, г-н Момчил Андреев, умишлено е причинила фалита на клиента си Вита Фуудс с цел да продаде активите и на БЕЛЛА България, за да засили монопола и върху производството и търговията със замразени тестени изделия.
....
 
От: Raiiffeisen Bank ( Райфайзен банк) оставят цял град без работа

Аз не мога да разбера каква е целта на темата...
Ако е това, да се разобличи дадена банка или нейн шеф/директор, като измамник, че то на коя банка не е? Жалко е наистина, че хората ще останат без работа, но както вече vbTK спомена, защо трябва да се уволнява персонала? Не може ли хората да продължат да работят? Едва ли на някой му пука дали работи за Белла, Витта или к'вото и да било...
Кофтито е, че после могат да развъртат хората да бавят заплати или въобще да не дават такива, докато хората сами не се усетят. Варианти много, но това е България. Радвайте ѝ се!
 
От: Raiiffeisen Bank ( Райфайзен банк) оставят цял град без работа

Тя фабриката е вече затворена в момента преди 10-20 дни , за да се обезцени и продаде концервирана както пишат в сайта им, защото едно работещо предриятие има една пазарна себестойност, а активите на едно фалирано в пъти по-нищожна. То това е мизерията и целия шок. Ако не бяха изгонени хората и "хакната" компанията отвътре да кажем, че е проста корупционна схема, но те са я разкостили преди да тръгнат да я продават.

Темата е, че тръгваш да правиш бизнес и производство у нас с амбицията, заряда и ентузиазма да има нещо стойностно и у нас - прпизводство, родно Българско, не само да въртим дребни далавери и някой ти фалира фирмата прояждайки я изотвътре чрез схема с финансиращата те банка щот не го кефиш. Това само у нас може да се случи.

Всеки би искал като прави бизнес да има шанс да успее все пак според собсвените му сили и потенциал, а не това че няма действащ закон за защита на конкуренцията да позволява на конкурентите му да му надробят такъв черен сценарий. Това ако беше навън досега да са осъдени, защото хората имат и доказателства.
 
От: Raiiffeisen Bank ( Райфайзен банк) оставят цял град без работа

Това е то сайта им www.vittafoods.com


Кои сме ние?
Ние сме жители на един малък граничен град в България, които днес сме членове на огромната и безименна армия на безработните, но до емблематичната за нашата българска история дата – 10 ноември, но 2010 год., бяхме достойни работници и служители във вече затвореното Предприятие за замразени тестени изделия ВИТТА ФУУДС – Свиленград.
Някои от нас носят пламъка на младежката дързост и стремеж за себедоказване, а други – силата и спокойствието на придобитите в годините зрелост, мъдрост и опит, но запазили способността си да мечтаят. Независимо от възрастта си, всички сме специалисти в своята област: някои - висококвалифицирани оператори на модерни машини, а други - експерти по хранителни технологии, инженерни и компютърни науки, логистика, счетоводство и финанси, качество и безопасност.
Ние не сме просто механичен сбор от хора. Ние сме добре смазана машина - екип от приятели, които заедно извършихме нещо, на което продължават да се учудват специалисти от страната и чужбина: за по-малко от година проектирахме, построихме върху руини, оборудвахме и пуснахме в експлоатация модерно предприятие за производство на замразени тестени изделия (баници от точени кори с различни пълнежи, изделия от бутер тесто и точени кори), което премина успешна сертификация по международните стандарти за качество. С помощта и на експерти от Университета по хранителни технологии създадохме ноу-хау – уникални продукти с марките ЦАРИЦА и ВИТТА КЕТЪРИНГ, които заради отличния си вкус и доказано качество бързо се разпространиха на нашия пазар и намериха отлична реализация в Румъния, САЩ, Великобритания, Гърция, Испания, Холандия и др.
Държим да отбележим, че изборът на продукта не бе случаен – стъпвайки на десетгодишен опит в преработката на зърно и получаване на мелничарски продукти (различни видове брашна и фуражни суровини) затваряме производствения цикъл.

Какво се случи?
Предприятието бе изградено със собствени средства и с помощта на инвестиционен кредит от Райфайзенбанк (България) ЕАД, а основните машини - закупени с участието на Райфайзен Лизинг България ООД.
Цялата хронология на развитие на фирмата, както и последователността на събитията от последните три седмици с приложени материали, могат да бъдат намерени на адрес http://vittafoods.bg/, но искаме да отбележим няколко момента, които считаме за показателни в казуса.
От месец юни 2010 год., след проведен търг от съдия изпълнител, сградата вече е собственост на Райфайзенбанк (България) ЕАД, а машините – на Райфайзен Лизинг България ООД. От месец август ВИТТА ФУУДС е обявена в несъстоятелност и е назначен синдик.
Независимо от смяната са собствеността предприятието продължи да работи на ишлеме и със съгласието на Момчил Андреев – Главен Изпълнителен Директор на Райфайзенбанк (България) ЕАД, който направи лично посещение на място, за което в последствие упорито отричаше и излъга дори Кмета на Община Свиленград, че не знае някой да работи и използва активите – собственост на ръководената от него банка.
През цялото това време до нас по различни канали достигаше обезпокоителна информация, че зад фалита на дружеството стои основния ни конкурент на пазара – хранителният холдинг „БЕЛЛА България”, но последните три седмици показаха категорично, че действията на „БЕЛЛА България”са били подпомогнати от Райфайзенбанк (България) ЕАД.
Поведението на Банката коренно се промени, след като колектива изложи в писмо от 26.10.2010 год. до Банката притесненията си от прогнозираното затваряне на предприятието, с което застраши развръзката на добре замисления сценарий. И реакцията на Банката беше светкавична. На 01.11.2010 г. съдия изпълнител въведе във владение на активите им новите собственици – Банката и Лизинга и на 10.11.2010 г. вече не бяхме допуснати до работните си места. Активите бяха консервирани, реалните инвеститори - отблъснати.
Написахме много писма до Райфайзенбанк (България) ЕАД, както и до Райфайзен Централ Банк Виена. Някои от тях останаха без отговор или получиха отрицателен такъв, а Централата на Банката в Австрия изобщо не се ангажира с каквото и да е писмено становище по казуса.
На 16.11.2010 год. организирахме и проведохме мирен протест пред централата на Банката в София, като предварително изпратихме прессъобщение до всички медии, на което откликна една единствена медия, като и тя в последствие не отрази мероприятието.
Чрез протеста искахме да изложим две основни искания:
1. Да ни бъде даден поне едномесечен срок, в който да освободим активите (за да завършим поетите поръчки, за които вече са закупени суровини и да организираме изнасянето на готова продукция, която изисква специален режим на съхранение) и
2. Банката да оцени и социалния ефект от потенциалната продажба на активите на предприятието, като го предостави на купувач, който декларира, че няма да затваря и продава на парче, а ще развива производството.
Бяхме уведомени, че интерес към предприятието проявяват трима инвеститори и решението ще бъде взето във Виена, но условията на продажбата, които Банката поставя недвусмислено показват предварително предопределен купувач. Тези условия веднага отстраняват от списъка на потенциалните купувачи единственият инвеститор, посетил предприятието, направил анализ на възможностите на бизнеса, провел среща с екипа и категорично декларирал намеренията си да развива производството, но само при условие, че предприятието работи и пазарните позиции се съхранят.
Очакваме избора на Банката, за да види обществеността дали той съответства на записаните в Кодекса й за етично поведение текстове за почтеност, внимание и социална ангажираност или …… точно обратното – висшия мениджърски екип в лицето на Момчил Андреев – Главен Изпълнителен Директор на Райфайзенбанк (България) ЕАД ще постави финалната точка на грижливо следвания сценарий, целящ задоволяването алчността на монополиста в бранша - „БЕЛЛА България”, а може би и на самия него. Времето ще покаже……..
За какво се борим?
За основното човешко право – правото на труд. Искаме да имаме отново възможност да се гордеем с постигнатото и да сме спокойни за бъдещето на своите семейства.
Сигурно не сме първите, едва ли ще сме и последните жертви на интересите на олигарсите, Интереси, които се преследват алчно, ненаситно, даже и с цената на десетки прецакани човешки съдби.
Но ние ще продължим да защитаваме нашата кауза. Борбата е неравностойна. Информационното затъмнение по случая изобщо не е случайно.Медиите не желаят да заемат позиция, поставени пред дилемата дали да проявят интерес или да загубят основните си рекламодатели. Видяхме какво избраха (може би и изтъргуваха), защото през последните две седмици видимо се засили рекламната активност на Райфайзенбанк (България) ЕАД и „БЕЛЛА България” във всички медии.
Нашата позиция е:
Райфайзенбанк (България) ЕАД в лицето на Главния й Изпълнителен Директор Момчил Андреев умишлено е довела до фалит своя клиент „ВИТТА ФУУДС”, за да продаде активите й на „БЕЛЛА България”, с което да затвърди монополните й позиции в производството и търговията със замразени тестени храни.
Разчитаме и бихме били благодарни на съдействие и подкрепа – отвсякъде и от всеки, който може и има желание да ни помогне да предотвратим тихото убийство на компанията ни и бъдещето на 40 или може би много повече семейства, както и да вкараме болната тема за безработицата и за това кой я създава в дневния ред на обществото.

Инж.Бойко Янев
Управител

Пламен Мирчев
Представител на работниците

Николай Чанков
Директор Производство

Петко Пачов
Финансов Директор
 
От: Raiiffeisen Bank ( Райфайзен банк) оставят цял град без работа

Защо не съберете всички доказателства и не се посъветвате с адвокати, за да бъде образувано някакво дело. Пишете до Европейската комисия, Европейският съд, Комисията за защита на конкуренцията в България и други европейски и национални институции. Потърсете помощ на европейско ниво. Заведе дело на национално ниво, ако се провали, обжалвайте в Европейският Съд. ЕС имат право да отменят съдебни решения на национално ниво и да се произнасят със свое собствено, което сме длъжни да уважим. Вече за подробности се посъветвайте със специалисти по право :)

Полезни връзки:

http://ec.europa.eu/competition/contacts/index_en.html
http://ec.europa.eu/index_bg.htm
http://www.cpc.bg/
http://curia.europa.eu/jcms/jcms/j_6/

Изпратете им вашият случай, описан в детайли с вашите контакти на български език или на един от трите официални езици на ЕС (английски, френски или немски). Дори и на български да им го пратите, те са длъжни да си ги преведат и разгледат, но ще стане по-бавно. Най-добре е да им пратите екземпляри на няколко езика. Дръжте ни в течение, за да можем ако някой има възможност да окаже съдействие :)

УСПЕХ!!!!
 
От: Raiiffeisen Bank ( Райфайзен банк) оставят цял град без работа

Прочетох по диагонала понеже е прекалено дълго.

Някой продава акциите си на някой друг.
Тоя другият прави с акциите каквото му е изгодно, или му е кеф.
Нищо нелигитимно не мярнах.

Останалото изглежда като мелодраматизъм (уникалният роден продукт, социалната несправедливост, човешките съдби и прочие), разтегната лирика и теория на конспирацията. Туй си е бизнес в края на краищата.

Кажете ако има някъде точно формулирано кого и в какво го обвинявате - може да съм го пропуснал. Да чета цялата документация нещо не ми е опция.
 
От: Raiiffeisen Bank ( Райфайзен банк) оставят цял град без работа

Вие от декември 2008 не сте си плащали инвестиционния кредит а от юни 2009 не плащате и оборотния (демек нищо) не разбирам какво очаквате да се случи. Две години след като сте спрели плащанията по инвестиционния си кредит искате поредното разсрочване и свирите на струната за безработните семейства в същото време сред малкото информация, която откривам за компанията намирам това

http://www.karieri.bg/forum/rabota/kompanii/699514_tursia_info_za_vita_fuuds/

Не вземам ничия страна - нито вашата нито на банката. Всички имаме кредити - гадно, гнусно, ама си ги плащаме.
 
От: Raiiffeisen Bank ( Райфайзен банк) оставят цял град без работа

Причината да си позволявам да пиша по тази тема е, че съм бивш случител, който е получил много възможности и ползи в тази компания:
- имах заплата един път и половина над средната на 20 години и бонуси по сделки
- плащаха ми образованието
- даваха ми постоянно нови възможности за развитие и израстване, учеха ме да мисля и да вярвам в себе си

Вярно е, че тези неща се постигат от самия служител, но зависи и кого имаш пред себе си все пак.

Наскоро работех при един грък примерно, който ужасно много уважавам и си го харесвам, но за приятел, защото докато му бях служител под 10 000 евро на месец персонално докаран приход за фирмата не падах той като ми даваше 10-те% викаше - ее дай половината днес другата половина утре:) След като съм му пилила 1 седмица, че да си ги взвма, след като поне 10-на/ 20 дни съм се борила с конрагентите пък да платят на фирмата - ей така - неуважение.

Та от Витта и собсвениците им имам уникално добри впечатления и до днес днешен съм много благорна за всичко, което са ми дали, защото са хора.

Не са плащали към Райфайзен, защотто защото обслужвайки всичките им лизинги и кредити са ги вкарали в някаква безумна въртележка довеждаща от 38% пазарен дял и износ по половината свят до фалит. Не знам кой може да си плаща кредита примерно ако ти вдигнат лихвата двойно.

Това всъщност е темата на тези хора, които още се борят за бъдещето си, че след редица опити от Белла да ги свалят от пазара чрез незаконни действия Белла накрая си правят сдружение с Райфайзен банк и Момчил Андреев и сриват дружеството, марката и призводсвото, като накрая при продажбата от страна на банката не само манипулирано предстои да се продаде на Белла при редица други кандидати, които биха развивали производсвото, но и предприятието е спряно от работа точно преди конкурса за продажбата именно, за да се намали стойността му в пъти и да продадат не работеща фирма а остатъчни активи на парче.

Доста кофти.
Познавам хората, затова ги подкрепям.
Благодаря за съветите от Brain Pain, работи се точно в тази посока изнасяне случая пред Европейския съд.
 
От: Raiiffeisen Bank ( Райфайзен банк) оставят цял град без работа

Витта говорите пълни глупости за плащането на кредита - както вече ви казах ние също имаме кредити и на нас (о чудо) лихвата ни също е изплющяна в небесата - моята вноска се е качила повече от двойно от момента на изтеглянето, а личните ми кредити бяха шестцифрена сума (да знам колко са шест цифри) и нито един не е за над десет години, така че имам хабер от взаимоотношението с банки. Както няколко души вече ви запитаха - къде е нарушението? Не можете да обвинявате банката, че ви е докарала до фалит. Ако не можете да го подкрепите с конкретни доказателства дълбаете в много опасна посока - всичко това, което щедро сеете по форумите може да се изтълкува като клевета и опит подровнане престижа на банката дори може да направите справка в закона за кредитните институции за глобата за подобно нарушение. Така и така ще ходите при адвокат питайте колко години може да лежите за празни приказки по форумите.

Хайде сега дайте по същество: търсете истинско нарушение от страна на банката. Ама не гледайте дали договорът е бил неизгоден - договорът сте го подписали без пистолет на тила. Търсете доказатество за "сдружаването", за което говорите. Приказките, че Райфайзен и Белла са направили картел срещу вас, защото Момчил Андреев много обичал баница, могат само да ви доведат в съда в качеството ви на ответник. Търсете нарушаване на договора и неспазване на условията, търсете нарушение в действията на съдия изпълнителя, преровете си всичките ипотеки, особени залози и наложени запори и изчетете отново всяка буква. Съберете си цялата кореспонденция с банката, като се постараете да отсеете фактите и да оставите патоса за акционерното събрание.

Преди да стигнете до европейски съд пробвайте в нашите съдилища - харесва ви или не това е пътя, а не вайкането по форуми. И за да не се чудите дали аз и Момчил Андреев ядем баницата на Белла заедно ще ви кажа какво ме дразни в поведението ви: Идвате във форума и веете знамето на една кауза, за която не е много ясно за какво изобщо иде реч. Очаквате подкрепа при условие, че излагате една силно преекспонирана и едностранчива версия на ситуацията (вижте по-горе линка към мнения на ВАШИ служители за ВАШАТА компания - не съм си го измислил, просто ровнах в гугъл и това намерих. Ски, пътувания в чужбина, неплатени заплати на тези хора под чието страдание и безпаричие се опитвате да се скриете в момента).

Това не е форум "Лична драма" а форум за онлайн бизнес, поне аз не смятам че тук е мястото всеки да реди ред сълзи, ред сополи заради личните си проблеми и то когато нещо в цялата ситуация много ми намирисва на евтин популизъм
 

Горе