За данъците и осигуровките през 2008-ма година

happyslacker

New Member
=== За данъците и осигуровките през 2008-ма година ===

Постарал съм се да събера някои интересни части от закона, касаещи физически лица, получаващи доходи, различни от доходи от трудови правоотношения, в случаите когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка. Такива са случаите на печелене на пари от AdSense и всевъзможните афилиейт програми, описани в този сайт (с изключение на българските, които внасят авансовия данък, защото законът ги задължава).


ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2135538631

Раздел III.
Доходи от друга стопанска дейност
Облагаем доход

Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва:

1. с 40 на сто за:

а) доходи от продажба на произведени, преработени или непреработени продукти от селско стопанство (включително от продажба на произведена декоративна растителност), от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове), от ловно стопанство и от рибно стопанство;

б) авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, както и за възнаграждения за изпълнения на артисти-изпълнители;

в) доходи от упражняване на занаят, които не се облагат с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси;

2. с 25 на сто за доходи от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения.

Годишна данъчна основа

Чл. 30. (Доп. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Годишната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл. 29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се - с удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за негова сметка, по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице.

Раздел VI.
Доходи от други източници
Облагаем доход

Чл. 35. Облагаемият доход е брутната сума на облагаемите доходи, придобити през данъчната година от:

1. обезщетения за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер;

2. парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител;

3. лихви, в т. ч. съдържащи се във вноските по лизинг;

4. производствени дивиденти от кооперации;

5. упражняване на права на интелектуална собственост по наследство;

6. всички други източници, които не са изрично посочени в този закон и не са обложени с окончателни данъци по реда на този закон или с окончателни данъци по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.


Годишна данъчна основа

Чл. 36. Годишната данъчна основа за доходите от други източници се определя, като облагаемият доход по чл. 35, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване.

Авансов данък за доходи от стопанска дейност

Чл. 43. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се - между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Размерът на дължимия данък се определя, като разликата по ал. 1 се умножи по данъчна ставка 10 на сто и се определя от:

1. предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване - платци на доходи от стопанска дейност;

2. придобилите доходите лица - в останалите случаи.

(3) В случаите по ал. 2, т. 1 данъкът се удържа от платеца при изплащането на дохода.

(4) Данъкът по ал. 2 се внася в сроковете и по реда на чл. 65 - 68.

(5) Лицата, извършващи стопанска дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително едноличните търговци, правят авансови вноски при данъчна ставка 15 на сто при условията и по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.

Глава девета.
ДАНЪЧНИ СТАВКИ НА ОКОНЧАТЕЛНИЯ ДАНЪК ПО ГЛАВА ШЕСТА (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 113 ОТ 2007 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2008 Г.)
Ставки на окончателния данък по глава шеста

Чл. 46. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) Ставката на данъка е 10 на сто за доходите по чл. 37 и чл. 38, ал. 5, 8 и 10.

(2) Ставката на данъка е 7 на сто за доходите по чл. 38, ал. 8 в случаите на получаване на суми след изтичане срока на договора за застраховка "Живот", който е 15 или повече години.

(3) Ставката на данъка е 5 на сто за доходите по чл. 38, ал. 1.

(4) Окончателният данък по глава шеста се удържа и внася в сроковете и по реда на чл. 65 - 68.

Раздел II.
Срокове и място за внасяне на данъци от лицето, придобило дохода
Срокове за внасяне на данъци от лицето, придобило дохода

Чл. 67. (1) Когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка, данъкът по чл. 43, 44 и 46 се внася от лицето, придобило дохода, до 15-о число на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода.

(2) Не се внася авансов данък по чл. 43, ал. 2, т. 2 и чл. 44 за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година.

(3) Данъкът по чл. 46, определен към момента на замяната по чл. 38, ал. 5, се внася от лицето, придобило дохода, до 15-о число на месеца, следващ тримесечието, през което е извършена последваща продажба или замяна на акциите и дяловете в приемащото/новоучреденото дружество, включително при последваща замяна на акциите или дяловете във връзка с преобразуване на търговски дружества.

(4) Дължимият данък по чл. 48 се внася до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода.

Дефиниция за „стопанска дейност“:
http://www.bghelp.net/forums/showthread.php?t=3106
В Законът за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) липсва легална дефиниция на понятията стопанска и нестопанска дейност. Съгласно Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност стопанска дейност е дейността, извършвана като търговец, дейността на лицата по чл.2 от Търговския закон, както и всяка друга дейност, осъществявана с цел печалба. Според чл.46, ал. 2 от Закона за нормативните актове, когато нормативният акт (в случая ЗКПО) е непълен, за неуредените от него случаи се прилагат разпоредбите, които се отнасят за подобни случаи, ако това отговаря на целта на акта.

Изхождайки от това можем да кажем, че стопанска дейност са сделките по чл.1 от Търговския закон (ТЗ), извършвани по занятие, като трябва да се има предвид, че изброяването в чл.1 от ТЗ е неизчерпателно. Извършване на дейност по занятие - означава редовно (постоянно), а не случайно извършване на определени действия. За да се приеме, че една нестопанска организация извършва стопанска дейност, тя трябва да осъществява тази дейност системно и със спекулативна цел, т.е. с цел извличане на печалба. Както вече беше отбелязано, отдаването под наем на недвижимо и движимо имущество е стопанска дейност.

Ако правилно съм разбрал:
  • Дължи се данък, който се изчислява така:
    Код:
    Плосък данък върху доходите = 10% от ( (доход - 25%) - задължителните_осигурителни_вноски)
    Или изразено по друг начин:
    Код:
    Плосък данък върху доходите = 0.1*( (доход *0.75) - задължителните_осигурителни_вноски)
  • Данъкът се плаща авансово (т.е. още същата година).
  • Срокът за плащане на авансовият данък е до 15-о число на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода.
  • Когато доходите са придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година авансовият данък не се внася.
  • В срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода, трябва да се изчисли данъкът за цялата година (по горепосочената формула) и да се доплати разликата, която не е платена авансово.

До момента ми станаха ясни нещата с плоския данък (след повече от 10 часа четене на закони) или поне така ми се струва. Остава да проуча как стоят нещата с осигуровките...
 
Данъчно-осигурителен калкулатор
http://ikonomika.org/?p=1110

Според този калкулатор, осигуровките са 34,1%.

При доходи под максималния осигурителен доход (2000 лв), имаме данъчно-осигурителна тежест 40,7%. При доходи по-големи от този праг, данъчно-осигурителната тежест намалява т.е. данъците (процентно) намаляват при увеличаване на доходите :shock: Например при доходи 4000 лв данъчната тежест е 25.3%.

Но този калкулатор ми се струва, че не е приложим за конкретния случай (както е описан най-горе).

Данъчния калкулатор от сайта на НАП не работи:
 
за данъците и осигуровките през 2008-ма година

Добра работа: много беше полезно, благодаря!
 
Данъчни калкулатори:

http://danacite.info/

Този данъчен калкулатор е най-интересен в случая:

http://danacite.info/Calc1/index.html

При въвеждане на „бруто заплата“ показва колко лева за какви данъци/осигуровки ще бъдат заплатени.

Обаче нещо ми се струва неточно...

брутна заплата 1000.00 лева
осигурителен доход 1000.00 лева

фонд "Пенсии" 59.50 лева
фонд "ОЗМ" 12.25 лева
фонд "Безработица" 3.50 лева
ДЗПО в УПФ 17.50 лева
здравни осигуровки 21.00 лева

общо осигурителни вноски 113.75 лева

облагаем доход 886.25 лева
ДОД 155.70 лева
чиста сума 730.55 лева

155.70 са 17.5% от 886.25, а би трябвало да са 10%?

http://danacite.info/News/848.html
(17.12.2007) Беше отхвърлено предложението на Мартин Димитров от ОДС данъкът върху едноличните търговци да не бъде 15%, а да е 10 на сто.
Какво излиза? Плоският данък не е еднакво плосък за всички?
 
http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2135538631
Придобиване на доходи
[Препратки от актове] [Препратки от статии] [2 редакции на елемента]
Чл. 11. (1) Ако не е предвидено друго в този закон, доходът се смята за придобит на датата на:

1. плащането - при плащане в брой;

2. заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека - при безналично плащане;

3. получаването на престацията - за непаричен доход.

Това значи ли, че при получаване на чек в края на тримесечието, получателят трябва да плати данъка в срок до 15 дена т.е. преди реално да са получени парите (това може да отнеме 1 месец, а може и да не се осъществи никога - ако фирмата, изпращаща чека откаже плащане)?
Затова трябва да планираме изпращането на парите да става в началото на тримесечието за да може да сме сигурни, че ще платим данъци върху реално получени пари (връщането на данъци може да излезе по-скъпо от загубата от платените данъци върху суми, които не са получени).
 
Май във формулата не са отразени 25% нормативно признати разходи.
 
Доста полезна (макар и някак болезнена) информация!
Добре, ами тези "възнаграждения по извънтрудови правоотношения" как се следят? Мисълта ми е, че искам да се възползвам (ако е възможно) от завареното си положение - получавам парите си на банкова сметка, регистрирана на името на частно лице. Деклариран доход от: услуги.

Накратко, много ли съм се прецакал или мога да мина метър? :lol:
 
Ако си фирма имаш възможност да платиш по-малко данъци, защото фирмите плащат данъци не върху приходите, а върху печалбата. Например, ако ти (като физическо лице), направиш разходи 1000 лв и приходи 1001 лв, данъците, които трябва да платиш ще превишат многократно печалбата от 1 лв.... :cry:

Ако си фирма - пак ще си на загуба, но загубата ще е по-малка (ще се набуташ само с осигуровките, които са много повече от 1 лв, дори и да нямаш печалба).
 
Благодаря за информацията. Това за фирмата е добре, до някъде, тъй като мислех да регистрирам фирма тази пролет. Разбира се, това е в зависимост на къде ще се развие дейноста ми.

Още веднъж благодаря и успех ти пожелавам!
 
Ако ползвам ГБ и си вадя да речем 1000 ... ще трябва ли да плащам данък ?
 
vitohol каза:
но почти не ти признават разходи ...

Как така не признават? Нали точно това е идеята да имаш фирма - да плащаш данъци върху печалбата, а не върху приходите...
 
Sobieski каза:
Ако ползвам ГБ и си вадя да речем 1000 ... ще трябва ли да плащам данък ?

Ако ги декларираш ще платиш за данъци почти половината и след като сметнеш разходите за счетоводител, разходите „държава и бюрокрация“ отиват над 50%...

Ако не ги декларираш не знам... Има хора, които твърдят, че не са ги хващали, но гаранция никой не ти дава :? Банката съхранява информацията няколко години (задължена е по закон), а банкова тайна няма когато става въпрос за данъци...
 
Еми те нали пращат карта а то никой незнае освен ГБ името на притежателя незнам и аз.. но питах майками и тя каза че би трябвало ГБ да си плащат данъците...
 
Ами не ти признават разходите :) Като си направиш фирма ще разбереш.
Много за обяснение но при мен едно 40% от разходите ми счетоводителката казва че не стават ... а това са си разходи. Други пък да ги заведеш като разход трябва да платиш я ДДС я някакъв друг данък абе направо се чудя що за простотия ни тресе.
 
r

4ековете от адсенс ги полу4авам на името на брат ми които работи в литва и се осигурява там и мисля 4е нетрябва да плащам никакви данъци за тях.
 
Re: r

godjara каза:
4ековете от адсенс ги полу4авам на името на брат ми които работи в литва и се осигурява там и мисля 4е нетрябва да плащам никакви данъци за тях.

Да, мисля, че няма какво да плащаш.

Това ми напомня на въпрос в yahoo! answers:
"Коя е най-благоприятната, за интернет бизнес, държава, по отношение на данъците?"

До колкото си спомням, развръзката на дискусията беше, че ако всичко се води в държава А и живееш в държава Б, то не се обвързваш с бюрокрацията в държава Б. Под "всичко" имам предвид регистрации, геолокация, банкови сметки и т.н.

Това ме навежда на мисълта, че една офшорна банкова сметка, може да помогне по този въпрос. :?

Моля, тези, които работят с банки да изкажат мнение.

п.п. Да поясня - когато получавате пари в офшорна банкова сметка (=доход) ви дерат кожата по стандартите за държава А, а когато изтеглите/прехвърлите парите си в България, това се облага с данъци точно толкова колкото и да крадете пари от майка си. ;)
Поне такава е логиката. :roll:
 
Еми нали си получаваме парите с епаспорте. Кой знае аз какви пари къде имам и кой ми ги превежда след като не са в БГ банка? Може да съм си хванала някой будала дето да ми "Подарява" всеки месец по някой лев в сметката.
 
http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2135538631
Чл. 10.
(3) Когато паричните доходи са във валута, те се преизчисляват в български левове по курса на Българската народна банка към датата на придобиването им.

Чл. 11. (1) Ако не е предвидено друго в този закон, доходът се смята за придобит на датата на:

1. плащането - при плащане в брой;

2. заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека - при безналично плащане;

Ако чакам 1 месец за осребряване на чека, това нали не се води "безналично плащане"?
 

Горе