Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

  • Да, искам.

    Votes: 64 70.3%
  • Не, не искам.

    Votes: 23 25.3%
  • Не знам.

    Votes: 4 4.4%

  • Общо гласове
    91

Blinky

Owner
Всички знаем как минаха тези избори, нали? Някои доволни, други озадачени, трети изненадани, на четвърти бюлетината невалидна, на пети са му купили гласа и т.н. Само искам да попитам защо ние нямаме елекронно гласуване, като се водим вече от 2-3 години Европейска държава? Всякя друга има и там изборите минават гладко и без нарушения.

Защо не го направят, при положение, че пръснаха някакви милиони за онова туристическо "произведение на изкуството", а за толкова креативен и съвременен метод не им идва на акъл. Всъщност сега ще си отговоря - защото не е изгодно за никои. :) Нали уж имаме електроно правителство? К'во? То да не е сайт визитка. :)

По радиото слушах една много тъжна история (темата беше за миналите избори) - един пич ходел да гласува вече 20 години подред и на последните не отишъл, защото като видял какво се случва с вота мислел, че вече и с и без неговия глас и тук са нагласени нещата, купено и това. И сега от твърд привържаник и буден гражданин е станал един от милионите, които не гласува. Беше споменал нещо от рода "Имахме едно право и него ни го отнеха"....а говоря за 40 годишен мъж, където половината му години са минали с т.н преход.

Искам да видя и вие какво мислите за електроното гласува. Аз лично мисля, че поне ще вдигне %-та на гласувалите. Защото да си го говорим направо, някои не гласуват, защото или ги мъзри или не им се занимава като цяло. Техния мотив след тези избори не изглежда толкова смешен вече. :)

Мисля че това ще докара ако не нови хора във власта, то поне една леко по-лесна схема за избиране на правителство, президент, кмет. В повечето страни ги има и 2-та типа гласуване - по електронен път и нормалния начин с урните.

Какво мислите за въвеждането му и дали е нужно да седим още без него. Аз като един истински оптимист и буден гражданин, които не е пропускал гласуване в последните 10-15 години искам да видя какви резултати би имала тази анкета. Нищо политическо няма в нея, ното агитации и други глупости, ако някой си мисли, че е с цел. Просто последните избори ме накараха да се замисля "защо"?
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Аз не искам. Ще има бесни манипулации. То сега гласуването има малък смисъл, а ако стане електронно, не ми се мисли.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Това ако стане Я. Колев ще има много работа :lol:
иначе това електронно гласуване как става - каква лична информация трябва да подаваш?
 
От: От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Това ако стане Я. Колев ще има много работа :lol:
иначе това електронно гласуване как става - каква лична информация трябва да подаваш?
Еми те си имат базата данни с хора и ти се регистрираш с всичко - това, което ти трябва, за да докажеш и пред урните, че си ти - 3 имена, ЕГН, Местоживеене и ако има още нещо, че не се сещам.

Трябва да погледна как е в другите държавни сайтове - там си е направено като хората и е идея по-добре от това, което могат да сътворят при нас. Има го момента с манипулациите нявсякъде, идеята е да имаш избор - да не се буташ с бесните дедовци и бабета по урните, и в същото време да е идея малко по-усъвременено. Пък и да си кажа честно, ако всичко е добре организирано и резултатите не стигат до кофти ръце, гласуването може и да мине за "по-чнисто" от сегашните. ;)

Ето малко инфо по темата от wikipedia: Electronic voting
 
Последно редактирано:
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Може да добавиш още един отговор "няма значение" :) Няма да има никаква разлика с хартийки ли ще се гласува или по електронен път. Винаги ще си ги манипулират, на който както му е кеф. Просто тук при нас не е избори, а изберете по-малкото говно. Аз лично не гласувах, понеже всички според мен НЕ стават. И понеже нали е демокрация защо не сложат на бюлетината опция за празен вот :)
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Има "не знам", което може да се избере, като подтекста може да е и "няма значение за мен". :)

То реално сме в правото си да имаме такова нещо. Аз не вярвам, че нещо ще се промени, но поне може да накара "мързеливите" да натиснат 2-3 бутона и да са дали гласа си. Повече от сигурен съм, че при тази опция ще има повишаване на %-та, който в момента е доста нисък. И всяка година става все по-нисък.

Да, трябва да има такъв бокс в бюлетината. Повече от съгласен. По този начин гласа ти да не се разпределя, а просто да не се брои към никоя партия. Но като цяло май не е възможно и това, защото се гонят някакви минимуми.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Има хора, дето на крак да им дойдат в хола, пак няма да гласуват. Манталитет просто...
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Според мен цялата парлама е за парите. Поръчката ще трябва да бъде извършена от някоя фирма. Знаем кои фирми печелят тези поръчки, къде отиват парите и какво качество предлагат в последствие.

Относно бокса в никоя държава го няма :) Прекалено голям е риска да се усерат нещата. По-изгодно е да се каже, а и звучи някак си по-добре, че 1М ги е мързяло отколкото, че са несъгласени с кандидатите. А да и както каза после няма как да им се откраднат гласовете. Други нещо, което няма да се види е да се анулират избори при избирателна активност по-малка от 50%. Просто това е демокрацията :)
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Има хора, дето на крак да им дойдат в хола, пак няма да гласуват. Манталитет просто...

При тези кандидати и партии и аз няма да гласувам
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

И с електронно и с ДНК гласуване да го направят, няма значение. Пак ще си е същата пародия ...
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

На мен ми е чудно как става тази работа? Ами ако знам на някого личните данни - ЕГН, имена, адрес и т.н, значи ще мога да гласувам от негово име. Не виждам как може да има контрол за такова нещо. Нали ще минат в циганската махала и ще съберат данните от личните карти на всички. Те правят фалшиви sim карти по същия начин, та какво ще им попречи и при гласуването?
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

На мен ми е чудно как става тази работа? Ами ако знам на някого личните данни - ЕГН, имена, адрес и т.н, значи ще мога да гласувам от негово име. Не виждам как може да има контрол за такова нещо. Нали ще минат в циганската махала и ще съберат данните от личните карти на всички. Те правят фалшиви sim карти по същия начин, та какво ще им попречи и при гласуването?
Едно е сигурно - ако не се регулират както и тези, така и офлайн модела, никога няма да има справедливо избрано правителство, кмет и прочие. То реално и при двете могат нещата да се сдухат, въпроса е дали няма да е по-удобно да го имаме като допълнителна опция, която другите държави не само имат, но и практикуват от години насам.

Ето я цялата система - http://www.howstuffworks.com/e-voting.htm

Иhttp://www.howstuffworks.com/e-voting.htmма и опцията от домовете, това е така. Единият начин е чрез постове, както е показано горе в линка, както и от вкъщи. В двата случая никъде не се мъкнат чували с гласове и няма по 5-6 кибика, които си бъркат в носа, отчитайки някаква дейност. Каквото и да си говорим е все пак идеят по-близо до 21-ви век.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Твърдо Да!

А тези които не си падат да гласуват изобщо кво пишете в тази тема не разбирам :D
 
Re: От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

http://www.euinside.eu/bg/faces/for-or-against-e-voting-the-example-of-estonia

ето как са го направили естонците имат вграден електронен подпис в личните карти и на всичкото отгоре са им по евтини катите от българските

ама нали сме бедна държава тук трябва да печелят тези дето са спечелили договори за издаване на карти , тези който издават електронни подписи...
 
Не не искам. Не сме дорасли за да ни позволят да гласуваме по този начин. Манипулациите ще бъдат по-големи от колкото бяха цирковете на последните избори. Ще ми се да се опрости процедурата, но с нашия манталитет, а и нашите възможности да докараме черното, при все, че сме хванали бялото ми се струва, че това ще бъде абсолютен провал.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

май последните избори обезвериха народа още повече. аз вече не виджам смисъл да ми пука. таковал съм ги у циркаджиите и кретените. какви ли не анимационни герои се изредиха през тази система. аз гласувах, че искам, защото така ще покажем, че сме като другите народи, с повече от една опция. пък и ми е малко гадно да гледам как се бутат младите със старите динозаври. винаги ще има маниполация. това е факт, но просто трябва нещо някъде да се направи. не може всеки път едно и също - оня купува, трети дава попълнени бюлетини. абе цирка е голям.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Аз съм против.
Тези, които са "За", не знам дали са ползвали phpMyAdmin или SQLyog.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

То Сталин си го е казал много добре: " Ако изборите можеха да променят нещо, нямаше да ги има".
Много верни слова, от там нататък вие си правете сметката :)
Партиите си се сменят, но реално управляващите са едни и същи , стоят в сянка и дърпат конците.
 
От: Искате ли да имаме електронно гласуване в България?

Манипулации има навсякъде, въпроса е ,че кандидатите не са съвестни. Гледах наскоро в Швейцария, министъра на вътрешните работи си подаде оставката, защото са го вханали и са му писали акт, поради превишена скорост. Просто устройството на държавата там е такава. Тук в България нещата са меко казано не добре...
 
и в Германия министър си подаде оставката защото го хванали че преди години е преписвал в дипломната си работа с която е станал пхД

това незнам кога ще стане в БГ да си политик да си там за да правиш добро на хората (не за да лапаш) и да те е срам от общественото мнение, да ходиш на работа с колело пестейки пари на бюджета и мислейки за екологията :) служебната кола да ти е дачия че сме бенда държава а не мерцедеси и бмвта...
 

Горе