Искат да купят домейна ми. Голям шанс ли е и измама?

E-Business

Active Member
Здравейте,
Та значи от около 4 години продавам на американския пазар. доста голям процент от продуктите които продавам в едната ниша са на една доста голяма и известна китайска компания която е марка на американския пазар. И понеже продуктите и са доста търсени, реших да направя сайт на който да продавам само и единствено техните продукти. Първо трябваше да избера име на сайта. Какво голямо беше учудването ми когато установих че chinacompanyname.com (ще го наречем така) е свободно. Естествено без да се замисля го регистрирах. направих сайт, който за 6-7 месеца вече е в топ 3 на google по клучова дума "china company name". Тайно започнах да си мечтая (даже го споделих с xора от форума) че рано или късно тази компания ще реши да си направи и сайт (нямам разумна идея защо до сега нямаха сайт) и името на домейн което най би и подхождало, защото е и име на компанията е точно моето. И ето сега 6-7 месеца след регистрирането на домейна какво писмо получавам:

"Dear Manager,

We are Asia Domain Name Registration Limited, which is the domain name register center in China.I have something need to confirm with you.
We have received an application formally,one company named "China Company Name Limited" applies for the domain names( chinacompanyname.biz , chinacompanyname.net , chinacompanyname.cn , chinacompanyname.com.cn etc.) and the internet Brand Name(chinacompanyname)on the internet Feb 13, 2008. We need to know the opinion of your company, because the domain names and keywords may relate to the usufruct of brand name on internet.
we would like to get the affirmation of your company,please contact us by telephone or email as soon as possible. Please let someone in your company who is responsible for trademark or intellectual right contact me freely.

Best Regards,
Jy.Yu
Sponsoring Registrar:
Asia Domain Name Registration Limited."

Ta 99% съм убеден че ще искат да купят името. Въпроса ще е на каква цена ще искат да го купят и на каква цена евентуално аз ще искам да го продам.

Та бих искал да чуя повечко мнения преди да им се обадя. И да помисля много внимателно ситуацията предварително.

Чакам съвети и препоръки. Благодаря предварително
 
Бате много тъмна материя и има една уловка ако им го предложиш за продажба може да те пратят на арбираж маи аз още не съм се събудил като хората ще го помисля щепрочета темата от другия форум отново където го обсъждаха това с арбитража (бг клинара може да изкаже едно мнение ако иска)

Не им отговаряи днес
 
coolice каза:
Бате много тъмна материя и има една уловка ако им го предложиш за продажба може да те пратят на арбираж маи аз още не съм се събудил като хората ще го помисля щепрочета темата от другия форум отново където го обсъждаха това с арбитража (бг клинара може да изкаже едно мнение ако иска)

Не им отговаряи днес

Със сигурност ще чим го предложа за продажба. Или с някаква договорка за преференциални цени за продуктите им. Разбира се че няма да им отговоря аз. Адвоката ми ще говори. Въпроса е че трябва да знае моето решение. Не мисля че аз за нещо съм виновен в случая. Регистрирал съм свободно име. То ще се чуе :)
 
Ако домейнът съдържа търговската марка на китайците или силно наподобява, ще ти го взематм независимо дали им го предложиш за продажба, или не. Само че не е толкова евтино да ти вземат домейна.

Ще трябва да минат на арбитраж, където таксата за разглеждане на до 2 домейна е $1300. Отделно ще трябва да плащат на адвокати. Аз при моя кейс има направих врътка, като в писмото си за защита писах, че имам регната същата търгосвка марка у нас в БГ. Те се уплашиха и внесоха допълнителна такса ($400), за да обясняват че не било легитимно и т.н. Е, накрая ми взеха 3 домейна, но само за такси бяха дали около $5k. Единия беше с ПР4, ама здраве да е, щях и за 1000 да им ги дам. Като мине арбитража, може да заведеш дело в наш съд в седем дневен срок от излизане/получаване на решението на арбитража, за да забавиш. Докато няма решение на съда, не могат да пипат домейна, а през това време ти ще можеш да си редиректваш към нов домейн.

Имай предвид, че след като влезе молбата им в арбитраж, регистраторът блокира достъпът до домейна и не може да правиш никакви промени в whois, DNS и т.н.
 
Извинявам се за оффтопика: @bgkulinar, ако наистина имаше регистрирана такава търговска марка в БГ щяха ли да могат да ти вземат домейна ?
 
E-Business,

тия са голями измамници, не им се връзвай! Всичко, което искат е да те накарат да им платиш някаква измислена такса.

Преди месец получих подомен мейл (нямам го под ръка за да го постна) за един домейн на клиенти, след като си размених няколко мейла разбрах, че всичко е една игра от тяхна страна.
 
AxCx каза:
Извинявам се за оффтопика: @bgkulinar, ако наистина имаше регистрирана такава търговска марка в БГ щяха ли да могат да ти вземат домейна ?
Ами аз наистина имах подадена молба за ТМ. Лошото е, че беше след регистрацията на домейните. Иначе, ако имах такава преди регистрацията, не се знае.

E-Business каза:
Кой му го е взел на кулинарчето?
recipezaar.biz, recipezaar.info

recipezaar.us

Такси за арбитраж

Има, разбира се, 7 лицензирани арбитражи, така че не се знае към кой ще се обърнат.
 
xligon каза:
E-Business,

тия са голями измамници, не им се връзвай! Всичко, което искат е да те накарат да им платиш някаква измислена такса.

Преди месец получих подомен мейл (нямам го под ръка за да го постна) за един домейн на клиенти, след като си размених няколко мейла разбрах, че всичко е една игра от тяхна страна.

Че нищо няма да плащам е повече от ясно. навремето аз като търсех име за един от мойте сайтове най якото дето намерих струваше 40 000$. Само име говоря - не сайт. Сега ако ми го предложат няма да се замисля да го купя защото знам че името е супер важно. В сегашния случай - ситуацията не може да ми навреди на бизнеса по никакъв начин. Може само да спечеля
 
Asia Domain Name Registration Limited след като спрях да им пиша получих мейл, че им се е прецакал сайта и не можели да получават писма и затова да им пиша отново. След като не им писх още един ден получих някакво застрашително писмо, че щели да регнат .биз . нет и т.н. на съответната компания и те щели да ме изнудват.

Странното поне в моя случай беше, че името на домейна е име на фирма в БГ (която е наш клиент) регистриран 2005 година.
 
bgkulinar каза:
AxCx каза:
Извинявам се за оффтопика: @bgkulinar, ако наистина имаше регистрирана такава търговска марка в БГ щяха ли да могат да ти вземат домейна ?
Ами аз наистина имах подадена молба за ТМ. Лошото е, че беше след регистрацията на домейните. Иначе, ако имах такава преди регистрацията, не се знае.

E-Business каза:
Кой му го е взел на кулинарчето?
recipezaar.biz, recipezaar.info

recipezaar.us

Такси за арбитраж

Има, разбира се, 7 лицензирани арбитражи, така че не се знае към кой ще се обърнат.
сега като гледам не работят домейните, нито редирект, нито нищо ...
а тези са свободни - RECIPEZAAR.WS Just $9.99/yr

RECIPEZAAR.NAME Just $9.99*/yr :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
зимай ги и ги набутай с някоя 1000-ка :twisted:
 
xligon каза:
Asia Domain Name Registration Limited след като спрях да им пиша получих мейл, че им се е прецакал сайта и не можели да получават писма и затова да им пиша отново. След като не им писх още един ден получих някакво застрашително писмо, че щели да регнат .биз . нет и т.н. на съответната компания и те щели да ме изнудват.

Странното поне в моя случай беше, че името на домейна е име на фирма в БГ (която е наш клиент) регистриран 2005 година.

И това ще имам предвид. Аз не съм регистрирал марката в USA и нямам намерение да го правя. Ако това наистина са Хората които си мисля - нямат никаква фаида да ме прецакват. Аз също съм марка на USA пазара и с моята марка продавам най-много техни продукти. Ще видим - лека полека.....Ако опре работата до продажба няма да продавам. за сега ще чакам 1-2 дена и после ще говорим с тях.
 

Получих писмо директно и от въпросната компания. Искат да купят името на домейна ми. Нищо повече не казват. За сега..
 
Измисли си примерна цена и сложи поне 20% от нея отгоре в предложението си към тях... ако се навият - добре, ако не - ще паднат до желаната от теб цена :wink:
 
HavVvoC каза:
Измисли си примерна цена и сложи поне 20% от нея отгоре в предложението си към тях... ако се навият - добре, ако не - ще паднат до желаната от теб цена :wink:

Тука идваме на етапа ако реша да продавам каква да е цената. Месечната печалба умножена по колко месеца? Много е относително всичко.
 
Поне 10 месеца смятай месечната печалба... колко време и усилия ще ти отнеме да създадеш подобен проект? Поне 10 месеца за мен лично, а може дори 15...
 
E-Business каза:
Тука идваме на етапа ако реша да продавам каква да е цената. Месечната печалба умножена по колко месеца? Много е относително всичко.

1. Месечната печалба (усреднена) умножена по 18 - това е уебстандарта и реалната цена на бизнеса.

2. Ако в последните 3 месеца печалбата е била плаваща (разлика в повече от 15%) ще си направиш параболична прогресия с предполагаемо ниво на "спокойствие и ще умножиш по 12

3. Ако разликата между 1. и 2. е по голяма от 30% ще дадеш усреднената им стойност

4. Задължително си дложи 25% буфер в плюс за да можеш да лавираш или в по добрия случай да приемат 125 процентовата стойност

5. Задължително сделката да се извърши в присъствието на твой адвокат, и е препоръчително да си вземеш консултант.

Дано съм бил полезен. :wink:
 

Горе