Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

Attacker

Well-Known Member
Здравейте. Втори курс съм в УНСС и уча счетоводство. Яд ме е, че не потърсих информация за заплащането преди да кандидатствам в университета; постъпих като пълен тъпунгер - уж най-добрата специалност била, най-трудно се влизало, най-много наплив имало за нея... и айде и аз в гьола. Средната заплата за счетоводител обаче е 700 лева. Единствената светлина в тунела е одита като професия - оценка и проверка на финансовото състояние на дадено предприятие - там е около 1200 лева, а и има възможност за пари под масата (това не означава, че ще взимам корупция, просто отбелязвам потенциала :)), което ми дава известна доза надежда относно университета, но от друга страна няма много работни места за тази длъжност.

Обаче имам и други мераци - уеб програмиране и интернет маркетинг, където виждам по-голям потенциал. И при двете средните заплати дори в България са малко над тези на одиторите, и най-важното - и при двете мога да работя от вкъщи за чуждестранна фирма или на самоосигурителен принцип (фрийлансър), или дори да отида в чужбина да работя, което при счетоводството и одита е дооооста по-трудно (на практика започвам от нулата с трудовото, счетоводното, данъчното законодателство, терминологията и т.н.). Така мога да изкарвам европейска заплата в България.
  • Имам известни познания в сферата на уеб програмирането - работих 2 месеца като фрийлансър, написал съм 4-5 сравнително малки сайта, които използват бази данни, правил съм корекции по вече завършени от други хора сайтове или CMS - добавяне или промяна на функционалности, промяна на дизайн или елементи от дизайна и т.н. Обаче аз искам да стана наистина добър PHP & MySQL програмист, а сегашните ми знания са може би от сорта на 2 от 10, като 10 е човек, завършил току-що Техническия с уеб програмиране, без никакъв опит.
  • В интернет маркетинга съм почти нула, но пък той далеч не е за изхвърляне. Само ме притеснява фактът, че Гугъл все повече ограничава влиянието на оптимизаторите върху сайта (което всъщност е нормално), но това от друга страна означава, че пишман оптимизаторите ще намаляват поради слабата им резултатност, а цените на SEO услугите ще се увеличават; пък и интернет маркетингът не е само SEО. Друго, което ми харесва при IM, е, че май има по-висок показател приходи/труд, а ако съм добър и направя мрежа от добре ранкващи се афилейт сайтове например, после ще е пей сърце.
Имам малко повече от 2 години и половина (до завършването ми) и дотогава, трябва да съм на ниво, че да си изкарвам парите от някоя от двете професии при положение, че се трудя и чета упорито (а мен не ме е страх от дебели книги). Тук програмирането има известно предимство, защото след дадено ниво на практика мога да взимам пари да се уча (да работя по прости и лесни проекти в началото), докато при интернет маркетинга трябва да стигна по-високо ниво, при което хората са склонни да ми плащат, защото там няма "прости и лесни проекти", обаче пък, както вече казах, при него има възможност в бъдеще да е "пей сърце".

Какво ще кажете вие, според вас кое е по-добре?
Благодаря за отзивите и сори, че ви бъркам в здравето с този дългичък пост.
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

По-доброто за теб е онова, което ти носи по-голямо удовлетворение.
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

Удовлетворението е еднакво :)
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

Според мен, най-удачен е последният вариант (IM). Тая работа със счетоводството е как да кажа...шибана история. Сестра ми, кара магистратурата си в УНСС - счетоводство. Вече има няколко години стаж по специалността и в момента заплатата й е около 950 лева (работата е в София, и отне няколко години да достигне тази сума). Работи супер много (според мен), и работата си е отговорна и леко стресираща.

Уеб програмирането можеше да бъде добър избор, ако не беше ултра пренаселено с уеб програмисти. Според личните ми наблюдения в момента единствено бакшишите ги бият по количество. Има някакъв смисъл ако си талантлив фрийлансер. По фирмите им плащат към 1500, което не е много впечатляващо.

IM е начинът да получиш желаното чувство на удовлетворение. Няма по-добър измерител за възможностите на умът ти. Ако си малко умен - ще изкарваш малко, ако си много умен - ще изкарваш много, ако си малко тъп - няма да изкараш нищо. Но тук идва шансът, хем да си много умен, хем да си много талантлив, хем да си много работлив и тогава нищо и никой няма да може да постави граница на доходите ти. Възможностите са неограничени и не зависят от нищо друго, освен от умствения ти багаж. А пък необузданото си желание за програмиране можеш да впрегнеш в създаването на собствени ботове и скриптове, с които да си автоматизираш и улесниш IM проектите.
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

За да взимаш що годе добри пари в IM трябва да си доста умен, изобретателен и находчив. А при програмирането трябва просто да си робот. Зубкаш циклите и нищо повече.
 
Всъшност има креативност и в работата на програмистите специално при тези който фрилансват както един може да си остави ръцете така друг може да направи доста креативни неща... аз по принцип не съм програмист повече съм Интернет Маркетър но съм научен да уважам труда на програмисти дизайнерим сис админи че ако работиш с кофти такива като не уважаваш труда на добрите само ще си патиш ....

за заплатите има и такива който са над 3к но не са точно уеб програмисти а са сап итнт и то не за джуниър ... демек трябва да се развиеш в областа за да ги взимаш...
Само ме притеснява фактът, че Гугъл все повече ограничава влиянието на оптимизаторите върху сайта (което всъщност е нормално), но това от друга страна означава, че пишман оптимизаторите ще намаляват поради слабата им резултатност, а цените на SEO услугите ще се увеличават; пък и интернет маркетингът не е само SEО. Друго, което ми харесва при IM, е, че май има по-висок показател приходи/труд, а ако съм добър и направя мрежа от добре ранкващи се афилейт сайтове например, после ще е пей сърце.

Именно добре разсъждаваш за некачествената оптимизация ... именно че ИМ не е само сео например ппц рекламата в адурдс се оптимизира достатъчно сложно за да има зведи

Правилно и за интерне маркетинга и мрежата от сайтове (единствения недостътк е мануал бана на база ръчните едитори без да има прична - аз от това съм страдал ) но пък с паднада маи изчезна това да чукна на дърво...

И още един плюс за интернет маркетинга може да го работиш странично от друга дейност (студент или работно място) докато се развиеш в областа

И още една последна идея от мен като учиш счетоводство ще знаеш основите за областа => може да си направиш счетоводна фирма насочена към нови фирми и със знанията от интернет маркетинга да се буташ да си хващаш клиенти като това няма да ти струва нищо и паралелно да си развиваш афф или адсенс сайтовете
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

Щом си почнал с програмиране, не спирай. Само че се учи на такива неща, че да се пласираш добре сред работодателите.
Примерно в България често се търсят хора, които да работят на фреймуъркове – основно Symfony, Zend, Kohana. Изобщо, MVC is da shit now, въпреки че първите два можеш и да не ги ползваш по MVC пътя.

Знам, щото аз търся, а и колеги ме питат дали имам познат еди-какъв-си програмист. Ако някой си мисли, че е пренаселено – хубаво, ама не е пренаселено с нищо качествено и хората не са учили каквото трябва, ами са разчитали примерно на уеб турист.

Аз под читав developer разбирам човек, който да пише добре на MVC фреймуърк, да не се страхува да ползва Google и да не е особено зависим от лични фактори. Естествено, имам и много други критерии, ама те са следствие от тия.

ПП: аз тебе що не те знам? В УНСС има супер малко такива колеги.
 
Последно редактирано:
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

Комбинирай ги.

Програмирането на първо място.
ИМ-то на второ.

Това че е пренаселено важи само за ниския сегмент - уебтуристите и индийците.
И има много подниши, които са търсени, а е пълно със зелки предимно.

Програмирането, гарнирано с ИМ, ще ти даде СВОБОДА.
Собствени продуктчета, Уеб апликешъни, алибали...

Примерно аз, дето се смятам за любител-програмист, съм пуснал 2-3 продуктчета.
И само тия мини-продуктчета от доста време ми изкарват стабилен месечен доход без да правя почти нищо.
Можех да спра там и по цял ден да си клатя краката, ако искам. И пак ще изкарвам повече от поне 85% от работещото население.
И най-вече ми дават възможност да се занимавам с разни глупости от рода на дизайн и прочие забавни за мен неща.
И да си разширявам бизнесчетата по цял ден, вместо да блъскам на заплатка или отчаяно да гоня клиенти.

Уеб-програминг + ИМ е с най-голям потенциал да те направи милионер без да влагаш маса пари за инвестиция.
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

Двата варианта горе-долу се уравновесяват на везната, но май ще избера комбинация между двете, като програмирането е приоритетно, както каза Noke.
Ще помисля още 4-5 дни и ще започвам, че времето лети.
Благодаря за отговорите!

P.S. DR_GIGGULS, няма как да ме знаеш при положение, че нито съм твоето направление, нито твоя набор, нито съм казвал на някого какъв ми е интересът, тъй като не съм видял човек с подобен такъв, пък и много рядко ходя в университета, защото предпочитам да си науча вкъщи за 1 час, отколкото да пропилея цял ден в слушане на локуми.
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

Интернет маркетинг е по лесно и по хитро
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

За по-хитро може, но не бих казал, че е по-лесно. Там трябва да експериментираш много, за да получиш даден резултат, докато при програмирането, като прочетеш изискванията, вече трябва да ти е ясно какво да правиш.
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

... А при програмирането трябва просто да си робот. Зубкаш циклите и нищо повече.
Като не разбираш, не пиши по темата. Ако програмирането беше лесно, всички във форума щяха да предлагат услуги с програмирането, а не събмити, писане на статии и подобни...
По темата:
№1 Зарежи висшето образование!
№2 Препоръчвам ти и двата занаята. Просто балансирай.
№3 С труд, интерес, душа от всичко можеш да изкараш пари.
№4 Недей работиш само за пари, недей работи и за без пари. ;) (От подпис на Ноке, май)
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

Относно уеб програмирането - пренаселено е само с хора с почти никакви или ниски познания :) Тези хора не вършат много работа.
Въпросът е, че в УНСС няма да те научат на програмиране (говоря за основните неща, които трябват на всеки програмист), но пък на Интернет Маркетинг може и да те научи :)

Според мен, най-добрият вариант е да си намериш някъде стабилни курсове по програмиране (Я Академията на Телерик, я нещо друго) и да избуташ УНСС с изборни дисциплини (надявам се, че имате такова нещо там) свързани с маркетинг :)
Но знай, пътят на програмиста е трънлив :)
Накрая ще може да произвеждаш продукти и да си ги маркетираш правилно, което си е доста добър доход.
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

Сложно, бро. Едно време писах текстове за faq-са на хост.бг, включително помня, че писах статия и за това, как да поддържаш мотивацията си да продължиш да бачкаш онлайн дори и при отчайващи условия и резултати - намери я, може да ти е от полза. :) Инак, аз съм учил счетоводство без да ми е основна дисциплина - скучна работа ми се видя. Волен беглец в нета ще е по-добре, макар и по-рисковано.
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

web програмиране е важен скил за интернет маркетинга ама ти щом си правил няколко сайта вече със пхп бази данни и тн. начи имаш достатъчно умения :)
Почвай интернет маркетинга, заеби го тва счетоводство само ако зарибяваш студентки е оферта да ходиш на университет :D
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

Везната не е мръднала в никоя посока :(
Ако избера ИМ, ще започна с органичните методи, а тогава може да си изгубя мотивацията, ако да кажем 2-3 месеца се трудя упорито, а не постигна достатъчно добър резултат. Но за сметка на това има доста по-голям потенциал, обаче пък какво ще стане, ако след 2 години опити не успея да натрупам необходимите знания, за да се издържам с ИМ? От два стола падам на земята. Най-общо казано, това е по-рискованият, но и по-печелившият вариант.
При програмирането не мога да си изгубя мотивацията, а след 2-3 месеца вероятно вече ще мога да изкарвам пари с по-лесни фрийланс проекти, но пък няма толкова голям потенциал.

Най-добре ще е някаква комбинация, както някои от вас предложиха. Например отделям една година, за да натрупам достатъчни знания и опит по програмиране и останалите година и половина ги отдавам на IM. Така при провал с маркетинга си оставам вратичка да работя като програмист, а междувременно ще продължа да експериментирам с IM. Това ми се струва най-удачният вариант и май това ще е изборът ми.

Благодаря за безценната помощ!
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

Според мен си потърси стаж и за двете в някоя голяма фирма и вземи каквото ти предложат по-напред. Така със сигурност ще се развиваш вместо да се чудиш кое от двете, a и ще се окажеш в читава среда със сигурен доход след края на стажа си.

Ако ще си фриленсър, пак съм по за програмирането ако бях на твое място. От положенията, в които съм попадал, все ми се е струвало, че маркетьор в България трябва да има много познати преди да започне сам да се занимава с това.
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

Почни с IM. Трудно е, ама не е скучно. Няма нищо сигурно и затова е интересно. Това програмиране - в България май всички програмисти станаха. Лошо няма, ама ми е някак изтъркано...
 
От: Уеб програмиране vs Интернет маркетинг: кое да избера?

Почни с IM. Трудно е, ама не е скучно. Няма нищо сигурно и затова е интересно. Това програмиране - в България май всички програмисти станаха. Лошо няма, ама ми е някак изтъркано...
Аз пък точно обратното го виждам. :)
Има много видове програмиране. Просто повечето програмисти са 'mainstream' - със стандартния набор умения, не се отличават особено помежду си. Не проявяват адаптивност. Уютно им е там, където са. Но има програмисти, дето са комерсиално ориентирани - те няма начин да не изкарат пари.

Голямото предимство на Програмиста, за разлика от ИМ-то, e че той може да прави 'производство'. ИМ-то е основно търговец.
Производството е с по-голям потенциал от Търговията.
По принцип говоря - не ми скачайте сега всичките. По 'производство' имам предвид много широк смисъл и нямам намерение да давам примери - прочетете някоя и друга книга за бизнес (по-класическа някаква), там е обяснено.

И пак казвам - не виждам причина защо двете да не се комбинират. Това с тесните специализации бачка само ако сме на заплатка и имаме шеф отгоре си.
 

Горе