Закон за мобилните оператори и отказване от договор

radev

Well-Known Member
Някой има ли информация какво стана с новия закон за договорите с мобилните оператори.
Със справка в Гугъл, не се намира нищо особено.
До тук знам само, че за новите договорите на новоподписани клинети отпадат сроковете,
но е тълна тъмница за милионите настоящи абонати

Поздрави
Радев
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

Тези разпоредби ще важат само за бъдещите договори. "Старите остават в сила до тяхното изтичане", обясни Вълков.

Като че ли нищо ново в полза на потребителя
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

"Старите остават в сила до тяхното изтичане"

Доколкото разбрах става въпрос за договорите с които си взел телефон или някаква екстра на по-ниска цена. Ако нямаш бъдещи задължения, с един месец предизвестие прекратяваш без проблем.
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

и ко сега ? мога да отида и да си спра договорите към мобилните?
Ами ако са на фирма договорите?
Ами номера?

Ако е така ще мина да пусна молби, само заради купона :) да им е гадно на гадините...
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

rombeca, благодаря за пояснението!
А това вече в сила ли е и може да ли да се започне процедурата?
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

Аз до колкот съм запознат не може вече този номер с автоматичнито подновяване да се прилага. Но е лошото, че май ще измислят друга юридическа гняз, която да цака потребителя. Защото това с премахването на този закон си е чиста надежда на някои да се измъкнат от подписаниете си преди години договори.
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

да споделя нещо и аз:

имах договор с mtel, който изтича на 2 януари тази година. Казах си, сега с новия закон имаме заварено положение не са ми го подновили с една година, договора е станал безсрочен и мога да го прекратя с едномесечно предизвестие. Да, ама НЕ! Отидох до офис на mtel, една от служителките им ми обяснява: Ми, то закона важал само за нови договори, старите ще си бъдат както си е по старо му, както и договорът ви е удължен с още една година автоматично! Имам чувството, че нарочно са ги обучили да лъжат!!! Вечерта звънях на съпорта на mtel, казахами следното: Закона още не е обнародван, до 29 февруари мобилните оператори имаме право да си пренапишем общите условия, за това договора ви е удължен автоматично с една година!

Мисля да пусна една жалбичка до комисия за защита на потребителите, ей така за гаврата, въобще не ми е за парите, просто ми е писнало да давам пари, а да не получавам нищо в замяна.
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

Закона е гласуван още декември ако се спомням правилно. Ако имаш автоматично преподписан договор трябва да изчакаш да изтече срока и с едномесечно предизвестие можеш да си прекратиш договора. За тези който подписват сега след изтичането на срока пак може с едномесечно предизвестие. А това, че като идеш в офис и те лъжат и баламосват всеки го знае вече. Това е така, защото прекратяванията на договорите е с наказателна такса за офиса в който ще се направи и за това служителите се правят на китайци. Иначе аз и баща ми от 1 година не можем да се откажем от мтел заради лимитираните права по договора.
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

Тоест, не мога да прекратя договор от заварените положения с договорите, преди да се е приел този закон?
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

Точно така! Старият ти договор е куц, но изгоден за Мтел, затова си преебан. Да, точно ти, лоялен клиент, който е абонат на МТЕЛ от години си по-преебан от новодошлите.
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

Потвърдено е. Който е с стар договор, трябва с 1 месечно предизвестие да съобщи, че иска да го прекрати (да се чете един месец преди изтичането му) и чак тогава ще ти го прекратят (ако пак им се обадиш да им напомниш, че не го искаш защото иначе ще ти стане безсрочен пак с 1 месец предизвестие). Изпуснах и аз срока (кой да ти помни такива работи) и за 2 път ми подновяват договор на една от картите които даже не знам и къде е (плащам само месечната такса в размер на 10 лв. х 24 месеце вече набутвация са си 240 лв. без да я ползваш...). Не се подлъгвайте, че навсякъде тръбят, че договорите вече не се подновяват. Това е за нови абонати. Старите договори си ги подновяват като стой та гледай.
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

Да, точно ти, лоялен клиент, който е абонат на МТЕЛ от години си по-преебан от новодошлите.

Това е модерно в последната година. И blizoo ми звъняха всеки ден да ме офертират за подновяване и след 1 месец пуснаха по-добри условия, след 1-2 месеца пак и така все и падаха цените.
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

Имаше схема да минеш на договор от 5 лв, и да си платиш неустойката до края на годината (60лв) и да не се занимваш повече с педрасите от Мтел. Не знам дали важи обаче.
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

Няма такова нещо. Може да минеш само към по голям план (по скъп) но не и към по евтин. Пробвано е.
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

Добре де, аз не разбрах сега какво става точно. Имам договор към Глобул, който ще изтече март месец. Какво става ако не го подновя, ще се поднови автоматично и какъв ще стане - безсрочен или за 1 година? После ако реша да се откажа след няколко месеца, ще мога ли или ще трябва да чакам да мине цяла година, защото миналата година точно така ме прецакаха - подновиха ми го за 1 година и ми казаха че ако се откажа, ще трябва да си платя таксите до края.
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

Добре де, аз не разбрах сега какво става точно. Имам договор към Глобул, който ще изтече март месец. Какво става ако не го подновя, ще се поднови автоматично и какъв ще стане - безсрочен или за 1 година? После ако реша да се откажа след няколко месеца, ще мога ли или ще трябва да чакам да мине цяла година, защото миналата година точно така ме прецакаха - подновиха ми го за 1 година и ми казаха че ако се откажа, ще трябва да си платя таксите до края.

Би трябвало да стане безсрочен и да можеш да го прекратиш в срок от 1 месец. Но ако питаш мен почвай да ги притесняваш още от февруари месец. (Месец и малко преди да ти изтече договора)
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

Имаше схема да минеш на договор от 5 лв, и да си платиш неустойката до края на годината (60лв) и да не се занимваш повече с педрасите от Мтел. Не знам дали важи обаче.

Да, направих точно това. Само неустойката ми бе по-голяма - плащаш си таксите до края на договора, а не твърда сума, както ти си посочил. Идеята на оператора е да му платиш пропуснатите ползи от договора, който си сключил.
 
От: Закон за мобилните оператори и отказване от договор

Договора ти се подновява за 1 година при старите условия (пак с автоматично подновяване). Това с прекратяването на подновяването е само и единствено за нови абонати. Пак намериха вратичка.
 

Горе