За птиците и природата - Градина Вискяр

Blinky, това можеш ли го? :-o

[video=youtube;hlULIIJHBNg]http://www.youtube.com/watch?v=hlULIIJHBNg&feature=fvwp&NR=1[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
Blinky, това можеш ли го? :-o

[video=youtube;hlULIIJHBNg]http://www.youtube.com/watch?v=hlULIIJHBNg&feature=fvwp&NR=1[/video]

Ех Вискяре как обичам нощни птици... Много искам да си взема за вкъщи от някъде да гледам нощна птица - сова, или горска улулица - издава доста интересен звук, а може и кукумявка - даже кукумявката издава много странен и интересен звук - сякаш се смее вещица. Чухал - той е по малък, но пък само лятото го има, издава звуци наподобяващи радио-локатор на всеки интервал от 1 мин. с характерното "Чу...Чу...Чу". Бухал е грамадна птица и ще му бъде тясно в къщи. Бялата забулена сова е красива, но пък издава много заплашителни смразяващи звуци когато ловува, а когато е кацнала и почива - все едно чуваш някой как диша тежко, сякаш някой хърка до като спи. Тия бебета като ги гледам ми приличат на блатни сови по скоро. Страхотни ловци на мишки и плъхове са тия нощни птици, също и змии ловят.
 
Последно редактирано от модератор:
Бяла забулена сова - човека успява да и спечели приятелството:
[video=youtube;gI7ymnivz-g]http://www.youtube.com/watch?v=gI7ymnivz-g&feature=related[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
Като стана дума за бели диви животни, ако не сте гледали това, значи сте изпуснали много. :)
[video=youtube;g7rZTZBOrqQ]https://www.youtube.com/watch?v=g7rZTZBOrqQ[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
Това е чухал:
[video=youtube;ucELW0EB58Q]http://www.youtube.com/watch?v=ucELW0EB58Q&feature=related[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
Това е красиво:
[video=youtube;fppKGJD3Y6c]http://www.youtube.com/watch?v=fppKGJD3Y6c&feature=fvwrel[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
Test това с мечката определено е завладяващо. Ето още едно доказателство че хищниците които ловуват могат да се социализират.

А това малкото са го намерили на пътя до шосето изпаднало от гнездото:

[video=youtube;VL5VYfTj9Os]http://www.youtube.com/watch?v=VL5VYfTj9Os&feature=related[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
Приятелство между куче и синя горска сова:

[video=youtube;NJlyMFCX9CA]http://www.youtube.com/watch?v=NJlyMFCX9CA[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
Ревнива майка-бухалка че и пипат малкото:
[video=youtube;lGbQS4jkX5g]http://www.youtube.com/watch?v=lGbQS4jkX5g&feature=related[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
Запознайте се с Тонка от щата Илинойс:

[video=youtube;UiuBm3XEJl0]http://www.youtube.com/watch?v=UiuBm3XEJl0&feature=relmfu[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
Test това с мечката определено е завладяващо. Ето още едно доказателство че хищниците които ловуват могат да се социализират.


Със сигурност може, особено ако се работи с тях още от ранна възраст. И обратното, ако са били подложени на стрес и тормоз като малки се превръщат в жестоки зверове и никога не могат да се впишат в заобикалящата ги среда адекватно. Авторът на тази тема е пример за това.
 
Последно редактирано от модератор:
А това е поздрав за всички които обичат птиците без значение дали са нощни, макар че принципно ме пленяват нощните птици, в тях има нещо загадъчно, мистично, и са красиви. Поздрав от Бялата Забулена Сова махайки с крила за любителите на птици:

[video=youtube;hgy_6BXBb6I]http://www.youtube.com/watch?v=hgy_6BXBb6I[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
Вискяре благодаря, просто не знаех че и ти имаш слабост към птиците. Имах още в първи клас като бях подарък за рождения ден 2 вълнисти папагалчета, още ги помня синьо и червено. Бяхме ги оставили на терасата, отворили си клетката и излетяли без да ги усетим. Няколко години по късно имах канарче - то голяма естрада, голямо пеене беше. След това имах качулата корела, но нашите я изтърваха и нея като забравили прозореца отворен, а често я пускахме да си лети на воля из стаята. И котка имах но за кратко когато заминавах за Германия там едни германци я взеха до като беше малка, платиха си я де. Имах и куче рижаво коли - умря си от старост, живя 15 години. До преди 1 година бях намерил една черешарка в зимата снега в едно село. Не знаех че това е черешарка, а по късно разбрах като я занесох на специалист да ми каже, и действително в интернет като написах за черешарките - излезе че имам същото птиче, окраска на крилата, на опашката, дебела масивна къса човка... всичко. Ядеше фъстъци и орехи. Много са красиви. Пролетта умря и се оказа че е от марулите, въпреки че ги давах измити, явно е имало нитрати които не ги е понесла. Принципно знам че на птиците се дават пролетно време зелена прясна храна, но не съм предполагал че от марулите може да стане така.

Тези които имат дебели къси масивни човки са зърноядни, приспособени да трошат зърната. И обратно - тези които имат дълги тънки човки са насекомоядни.

Сега искам една сова да си взема за в къщи, или кукумявка, мога и приготвя голям кафез но аз ще я пуска да си лети из стаята. Не се сещам от къде мога да взема освен от брега на някое блато, там има блатни сови и гнездят на земята. Иначе са голяма атракция тия нощни птици.
 
Последно редактирано:
Пролетта умря и се оказа че е от марулите, въпреки че ги давах измити, явно е имало нитрати който не ги е понесла.

В тая връзка мога да ти дам малко полезна информация. Марулите, които се продават наистина са фрашкани с нитрати и са опасни дори за хората. Смята се, че в някои държави нитратите в салатките са причина за голямо увеличение на раковите заболявания. Проблемът обаче е лесно решим ако се спазва една много проста процедура. Преди да използваш марулите за хранене на хора или животни трябва да ги накиснеш за няколко часа в студена вода. Нитратите са водноразтворими и след накисване на марулите концентрацията пада до безопасни граници и вече могат да се ядат без проблеми.
 
Последно редактирано от модератор:
В тая връзка мога да ти дам малко полезна информация. Марулите, които се продават наистина са фрашкани с нитрати и са опасни дори за хората. Смята се, че в някои държави нитратите в салатките са причина за голямо увеличение на раковите заболявания. Проблемът обаче е лесно решим ако се спазва една много проста процедура. Преди да използваш марулите за хранене на хора или животни трябва да ги накиснеш за няколко часа в студена вода. Нитратите са водноразтворими и след накисване на марулите концентрацията пада до безопасни граници и вече могат да се ядат без проблеми.

Е виж това не го знаех! Сега разбирам че има начин да се премахнат нитратите. А аз много обичам да си правя салатки с марулки, зелен лучец, копър, и като нарежа люта чушка на ситно и разбъркам салатата, слагам олио и оцетец за вкус, или вместо олио някой път зехтин от гръцкия, и ракийката... :beer: Но просто не съм предполагал че като се накиснат във вода, може да се неутрализират. Много мерси за информацията, следващия път ще ги накисвам поне 4-5 часа преди да започна да правя салатата. :)
 
Последно редактирано от модератор:
В официалните източници казват, че и един час бил достатъчен. Аз за всеки случай ги кисна по два, но и повече едва ли ще навреди. :)
 
Последно редактирано от модератор:
Вискяре благодаря, просто не знаех че и ти имаш слабост към птиците. Имах още в първи клас като бях подарък за рождения ден 2 вълнисти папагалчета, още ги помня синьо и червено. Бяхме ги оставили на терасата, отворили си клетката и излетяли без да ги усетим. Няколко години по късно имах канарче - то голяма естрада, голямо пеене беше. След това имах качулата корела, но нашите я изтърваха и нея като забравили прозореца отворен, а често я пускахме да си лети на воля из стаята. И котка имах но за кратко когато заминавах за Германия там едни германци я взеха до като беше малка, платиха си я де. Имах и куче рижаво коли - умря си от старост, живя 15 години. До преди 1 година бях намерил една черешарка в зимата снега в едно село. Не знаех че това е черешарка, а по късно разбрах като я занесох на специалист да ми каже, и действително в интернет като написах за черешарките - излезе че имам същото птиче, окраска на крилата, на опашката, дебела масивна къса човка... всичко. Ядеше фъстъци и орехи. Много са красиви. Пролетта умря и се оказа че е от марулите, въпреки че ги давах измити, явно е имало нитрати които не ги е понесла. Принципно знам че на птиците се дават пролетно време зелена прясна храна, но не съм предполагал че от марулите може да стане така.

Тези които имат дебели къси масивни човки са зърноядни, приспособени да трошат зърната. И обратно - тези които имат дълги тънки човки са насекомоядни.

Сега искам една сова да си взема за в къщи, или кукумявка, мога и приготвя голям кафез но аз ще я пуска да си лети из стаята. Не се сещам от къде мога да взема освен от брега на някое блато, там има блатни сови и гнездят на земята. Иначе са голяма атракция тия нощни птици.

П.П. Май трябваше отделна тема да пуснем за птиците, някак си не удисва тука в тази истерична тема пълна със злоба, омраза, обиди, клевети и заплахи, да пускаме тези красиви и неопетнени създания.
Марулата и салатата имат свойството да натрупват в излишък нитрати и нитрити. Дори и да не се торят с изкуствени торове като амониевата селитра. Даже излишък от оборска тор, особено ако не е прегоряла, може да предизвика прекомерно натрупване.
Пролетта майка ми донесе една почти пълна кутия с ягоди. От тези едрите, лъскавите. Изхвърлена. Оставена до кофите за смет. Донесе я за кокошките. Ягодите лежаха на земята, докато изсъхнаха и изгниха - кокошките не ги куснаха! А кокошката принципно е всеядно животно.
Често колегите на пазара, дето прекупуват от борсата, са ми давали изостанали зеленчуци. Кокошките някои ги ядат, някои не. Чипсове, снаксове, царевични пръчици и подобни - също не кусват. Така се търкалят по земята.

Не прекалявай с кисненето във вода. Наред с нитратите ще излязат и голяма част от полезните вещества.

За нощни птици се обърни към Зоопарка. Често се чудят как да се "освободят" от новите поколения животни. Не съм гледал конкретно, но повечето, ако не и всички нощни птици, са защитени от закона.
Преди две вечери един прилеп прелиташе около мен на половин метър. Изглежда, докато се движа в градината, вдигам в полет различни насекоми.
А с един от таралежите често привечер "водим" диалози по една от пътеките в градината. :D

Ето един видео клип от тази пролет. Правен е с телефона и видеото е с ниско качество, но звука е приличен.

[video=youtube;a1EWFGq3CQU]http://www.youtube.com/watch?v=a1EWFGq3CQU[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
В тая връзка мога да ти дам малко полезна информация. Марулите, които се продават наистина са фрашкани с нитрати и са опасни дори за хората. Смята се, че в някои държави нитратите в салатките са причина за голямо увеличение на раковите заболявания. Проблемът обаче е лесно решим ако се спазва една много проста процедура. Преди да използваш марулите за хранене на хора или животни трябва да ги накиснеш за няколко часа в студена вода. Нитратите са водноразтворими и след накисване на марулите концентрацията пада до безопасни граници и вече могат да се ядат без проблеми.

Аз ползвам озонирана вода за целта. :)
 
Последно редактирано от модератор:
Марулата и салатата имат свойството да натрупват в излишък нитрати и нитрити. Дори и да не се торят с изкуствени торове като амониевата селитра. Даже излишък от оборска тор, особено ако не е прегоряла, може да предизвика прекомерно натрупване.
Пролетта майка ми донесе една почти пълна кутия с ягоди. От тези едрите, лъскавите. Изхвърлена. Оставена до кофите за смет. Донесе я за кокошките. Ягодите лежаха на земята, докато изсъхнаха и изгниха - кокошките не ги куснаха! А кокошката принципно е всеядно животно.
Често колегите на пазара, дето прекупуват от борсата, са ми давали изостанали зеленчуци. Кокошките някои ги ядат, някои не. Чипсове, снаксове, царевични пръчици и подобни - също не кусват. Така се търкалят по земята.

Не прекалявай с кисненето във вода. Наред с нитратите ще излязат и голяма част от полезните вещества.

За нощни птици се обърни към Зоопарка. Често се чудят как да се "освободят" от новите поколения животни. Не съм гледал конкретно, но повечето, ако не и всички нощни птици, са защитени от закона.
Преди две вечери един прилеп прелиташе около мен на половин метър. Изглежда, докато се движа в градината, вдигам в полет различни насекоми.
А с един от таралежите често привечер "водим" диалози по една от пътеките в градината. :D

Ето един видео клип от тази пролет. Правен е с телефона и видеото е с ниско качество, но звука е приличен.

[video=youtube;a1EWFGq3CQU]http://www.youtube.com/watch?v=a1EWFGq3CQU[/video]

Ясно. Значи и да не ги държа прекалено много във вода, защото пък тогава и полезните вещества излизат. Предполагам максимум 2 часа киснене във вода ще е достатъчно. Щом кокошките не са вкусили от ягодите - значи не са ядене. Животните най добре усещат нещата които ние не можем да усетим с нашето обоняние. А за чипсове и снаксове съм изчел много информация че са най вредното нещо за организма, и човек вреди много на себе си ако ги консумира.

Да наясно съм че са защитени от закона. Аз нямам намерение да ги развъждам с комерсиална цел разбира се, просто да си го гледам за себе си. Може да направя разходка до някой зоопарк да питам, хем ще взема с мене си камерата и ще направя някое друго филмче.

Радвай се че не си сам в градината - имаш си компания, и то разнообразна. Таралеж, славейчета ти пеят - не ти трябва радио да слушаш негативни новини да те товарят с негативна информация до като си работиш. Аз когато реша да избягам от града и да отида на вилата, абсолютно си забранявам всякакви новинарски преси - вестници, радиа, всичко. Когато съм сред природата гледам поне там съзнанието ми да е чисто. Като се върна в града ще му мисля. Ти в градината си имаш безплатен концерт и вокали, и то от природата. :) Тъкмо таралежа ще ти лови змии, до колкото съм запознат таралежите змиите ги морят.

Прилепите са много полезни също, ловят най досадните насекоми - комари и мухи, също и нощни пеперуди.

Клипчето е добро, личи си че е снимано от GSM но пак не е зле. Хубаво е че си имаш земя, произвеждаш си всичко сам, знаеш че няма ГМО и разни други инжектирани боклуци. Знаеш че си е твое, и е чисто, защото от магазина не се знае като го купиш какво има инжектирано вътре.
 
Последно редактирано от модератор:

Горе