Един въпрос към всички предприемачи!!!

blackout8

Well-Known Member
Имам само 1 въпрос:

Защо след като нета се счита за конкурента среда, дори бих казъл, че в нета е рая на монополистическа конкуренция(проверете какво е това) Интернет сектора е толкова слаб и недоразвит?

Защо? Нали тук няма никаква д-вна намеса, никаква д-вна бюрокрация, никакви д-вни пипала, който да залагат бариери за вход и изход. Въпреки това тук е всичко много назад? Сравнявате се с Поляци, Чехи и т.н всичко от който тръгнехме от равен старт и са толкова напред а ние на зад?

От сега очаквам редовните отговори - няма пазар в БГ, никой не рекламира, няма доходи, няма потребление и т.н и т.н.! Истина е друга, бизнеса в БГ е адски недорасъл, свикнал на д-ваната хранилка и масово да краде и укрива всичко. Защо в относително конкурента среда малцина са тези, които дръпват?!
В най най-точния форум е този въпрос пуснат!!!
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Не мога да повярвам, че задаваш този въпрос! Всичко опира до начините/методите и ест възможностите и в т.ч. ограниченията (наложени по най-най-различни форми) за достигане на информацията до юзерите :wink:
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Е повярвай зададох го :D

Ами те тези неща опират както и при онлайн бизнеса така и реалния бизнес. Но така и на запад и на изток от нас. При положение, че БГ е страната с най-добра интернет инфраструктура и един от най-големите проценти на достъп до нета, нещо продажбите са кът! Така че едната страна на лагера(купувачите/юзърите) са налице че и много, но явно проблема е в другия лагер.
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Не си прав за контрола - ГДПОП само чака да му подхвърлят кокала.
А и имаме проблем с интернет потреблението - ограничено е предимно в големите градове.... в малките населени места... То какъв интернет, големи градове кина нямат още, че някой нет ще пуска по селата :)
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Темата сме я дъвкали много пъти. Последния път стигнахме до извода, че част от проблемите са следните: корупция в маркетинговите отдели, разпределяне на бюджетите по не пазарни принципи, некомпетентност в отговорните служители, анти кампании от алтернативните медии, манталитет на потребителите и други по-маловажни фактори.
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Темата сме я дъвкали много пъти. Последния път стигнахме до извода, че част от проблемите са следните: корупция в маркетинговите отдели, разпределяне на бюджетите по не пазарни принципи, некомпетентност в отговорните служители, анти кампании от алтернативните медии, манталитет на потребителите и други по-маловажни фактори.

+1 право в десетката
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Е добре ГДБОП, ама защо при теб не дойде, а отива при тези дето имат музикални или филмови сайтове, демек пак са в крачка от началото.

В маркетинга си спомням имаше един пример. Един продаваш най-добрия и качествен продукт на най-добрите цени, ама няма никой и никой не купува - на следващата страница е показано защо не купува, ами онзи е на майната си райна.

Идеята, че маркетигна в БГ нещо се губи. Не са виновни потребители, че не се купува, а предлагането че не конкурентно и некачествено.

Все пак бизнеса е съставен от собственици с 90% само до средно образование..
Като върховното признание, което те получават, е да се разпореждат с подчинените си и да усещат властта над живота им и затова сигурно получават духовен оргазъм. А пък да не казвам каква свещена простотия направиха през 2007-9 като целия бизнес се забатачи с кредити.

За мен правителството е за 3 - говоря събирателен образ "правителството", но бизнеса е за 2.

Най-точния и качествен индикатор е интернет бранша за сила на на предприемачите, и не щото е модерен пазар, а защото там има много малко д-вна намеса.
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Темата сме я дъвкали много пъти. Последния път стигнахме до извода, че част от проблемите са следните: корупция в маркетинговите отдели, разпределяне на бюджетите по не пазарни принципи, некомпетентност в отговорните служители, анти кампании от алтернативните медии, манталитет на потребителите и други по-маловажни фактори.

Не знаех за друга тема като тази.
Ако искате трийте я.

Но да доста от нещата съм съгласен и пак показват нивото на бизнеса като цяло, после държавата ни що била такава!
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Не знаех за друга тема като тази.
Ако искате трийте я.

Но да доста от нещата съм съгласен и пак показват нивото на бизнеса като цяло, после държавата ни що била такава!

Те темите не са една или две, много са. Ще пишем в тази като най-актуална, защото е хубаво да се говори за това. Сега ще ти намеря едната, дето един пич прави доста приличен разбор на онлайн бизнеса в бг.
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Ок просто днес се замислих - в нета правителството се изключва от уравнението. Чисто бизнес среда е. Ясно е че при дерегулиран пазар, по-големия и по-силния дърпа за себе си. То това е и крайна цел на всеки бизнес да има доминация на пазара. Но пък от друга страна няма бариери за другите играчи и има пълно инфо за потребителите, като те избират кой услуги/продукти на дифернциирани сайтове да ползват. И въпреки всичко този сектор не е на нивото на запада. Това нещо адски говори като индикатор изцяло за бизнеса.
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Ето:


След прочитането на първия линк ще ти се изяснят доста от нещата. Чете се на един дъх:) Другото са теми дето сме ги дъвкали нещата във форума.

Състояние на онлайн бизнеса в България
4% от рекламните бюджети отиват за онлайн реклама
Интернет пазарът у нас



Не знаех за друга тема като тази.
Ако искате трийте я.

Но да доста от нещата съм съгласен и пак показват нивото на бизнеса като цяло, после държавата ни що била такава!

Те темите не са една или две, много са. Ще пишем в тази като най-актуална, защото е хубаво да се говори за това. Сега ще ти намеря едната, дето един пич прави доста приличен разбор на онлайн бизнеса в бг.
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Е добре ГДБОП, ама защо при теб не дойде, а отива при тези дето имат музикални или филмови сайтове, демек пак са в крачка от началото.

Спокойно, на всички ще ни дойде редът. Просто в отдела са само 15-20 човека и не могат да огреят навсякъде. Всяко нещо с времето си. :(

А нещата у нас не вървят, защото няма адекватни специалисти по PR, маркетинг и реклама. Имам предвид такива, дето да могат да вършат работа наистина. С четене на английски статии по въпроса не става да се създадат такива специалисти, защото западните тактики не вървят на местна почва. В университета също не могат да се обучат хора, защото няма традиции и доказани корифеи в областта. Един такъв специалист трябва да вземе сайтът ти, да му набере реклама за 5 000 лв. на месец примерно, да прибере за себе си 20% комисионна и всички ще са доволни, щастливи и проспериращи. Такива хора обаче у нас няма и работите не вървят. Това е положението.
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Изключително бедни(по-бедни и от китайските селяни), ограничени и с много ниска компютърна култура клиенти => БГ интернет пазар. :)
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Аха, точно и това си мислих и аз. И това просто показва като цяло какъв е бизнеса и хич не е винвна д-вата в адски много от случаите за редица бизнеси, както и съм твърдял. В БГ един бизнесмен никога няма отиде на консултации, щото той знае всичко и е най-велик, но затова в САЩ всичко живо ходи и затова там е мекета на предприемачеството, а тук на всезнайния бизнес дето дава 300 кинта заплата и и иска да му потребяват стоките по 2-3 бона
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Аха, точно и това си мислих и аз. И това просто показва като цяло какъв е бизнеса и хич не е винвна д-вата в адски много от случаите за редица бизнеси, както и съм твърдял. В БГ един бизнесмен никога няма отиде на консултации, щото той знае всичко и е най-велик, но затова в САЩ всичко живо ходи и затова там е мекета на предприемачеството, а тук на всезнайния бизнес дето дава 300 кинта заплата и и иска да му потребяват стоките по 2-3 бона

Айде пак отидохме в САЩ. :mrgreen: За онлайн бизнеса никой не обвинява държавата, оффлайн бизнеса го затрива държавата. :)
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Отидох не случайно в САЩ, нали всички бленуват за свобода е има и какво нъцки :)
То си е и до манталитет, тук 10 пъти по малко се клика на глава юзър не знам защо, явно ще е манталитет но не и безпаричието във всеки случаи.

Трябва се вземат парите от консуматорите, ама се искат умения. Това ми е мисълта, че това е индикатор за общото състояние на бизнеса в БГ. А това дали е съсипала е относително, във време на криза има масови фалити, но да последни 22 години само партийните фирми а.к.а обръч от фирми яко просперира.

Точно щото няма д-вна намеса и тук е трагедия.

@Биааро, четох това което постна.

Да това е малко прибързано и доста хипотези се писаха и не е актуално вече публичните медии са 3. А ако трябва му обеснявам на писателя на темата за една медия как чрез сайтовете си източи акционерни пари лошо ще му стане. От доста време и аз следя пазара но на корп. ниво и виждам машинациите. Въпреки тях виждам колко много дупки има и как кадърните може вземат и дръпна. А да не говорим онлайн магазините кви чудеса правят с двуцифрени ръстове. Видимо може, вярно онлайна магазините са ниша, но има адски мнго нищи в нета, които да дръпнат цялата индустрия.

Четох внимателно м/у редовете и се разбира че има негласно споразумения един вид картелизиране. Само дето това си е техен локален картел. Като се намеси нов играч по качествен и кадърни и до там. Справка МСК дойде и уби пазара, защо сега те обират най-многото пари ? :)
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

От сега очаквам редовните отговори - няма пазар в БГ, никой не рекламира, няма доходи, няма потребление и т.н и т.н.! Истина е друга, бизнеса в БГ е адски недорасъл, свикнал на д-ваната хранилка и масово да краде и укрива всичко. Защо в относително конкурента среда малцина са тези, които дръпват?!
Де видя предприемачи, де видя бизнесмени?
Всичко е на принципа "`Зел Кольо, дал Кольо". Като Кольо все гледа да вземе от държавното. То и няма отде другаде да вземе, че у нас промишленост не остана.
Повечето хора с истинско образование са се цанили на работа при необразовани бивши спортисти.
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Де видя предприемачи, де видя бизнесмени?
Всичко е на принципа "`Зел Кольо, дал Кольо". Като Кольо все гледа да вземе от държавното. То и няма отде другаде да вземе, че у нас промишленост не остана.
Повечето хора с истинско образование са се цанили на работа при необразовани бивши спортисти.

Как бе всеки е бизнесмен - с над 250к фирми регистрирани по ддс, не са малко :D

Предприемачи верно няма.

Идеята е че има кеш в хората, ама няма акъл в бизнесмените в онлайн индустрията.

Тук не мина номера като в реалния свят, просто защото няма ограничения. Но видимо бизнмените са се премири и нулева инициативност. После що Дания има 40%, а ние 4%. Защо като почина Бащата на Маерск, в Дания бе национален траур, загубиха велик предприемач/бизнесмен. А тук такъв, е бил Пенчо Семов и то преди 70 години.

Идеята е че много желание има, но за сметка и голям мързел и липса на инициативност. Малко смешно ми е че го казвам в този сайт, но и името ми е малко иронично в сегашната конюнктура.
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Аз за мен си отговарям така: Това най ми се отдава и ми е приятно това и правя. :)

За другите не знам, а и колкото и да е претрупан пазара все има накъде да се върви. ;)
 
От: Един въпрос към всички предприемачи!!!

Аз за мен си отговарям така: Това най ми се отдава и ми е приятно това и правя. :)

За другите не знам, а и колкото и да е претрупан пазара все има накъде да се върви. ;)

+1
Най-накрая едно добро позитивно мнение за последните седмици във форума.
 

Горе