Асоциация на собствениците на онлайн магазини или друга подобна - има ли?

Shamsina

Member
Здравейте отново!

Регистрирам си аз онлайн магазина, съгласно всички изисквания на БГ законодателство. И понеже ще има определен вид храна на него, както си е реда, минавам си през Агенция по храните и т.н.
Да, обаче, интернет пространството е пълно с обекти, които предлагат хранителни стоки(не добавки), просто ей така. За пример - оказва се, че на територията на София има само 2 обекта, регистрирани да продават букети от шоколадови бонбони. Като изпишете в търсачката същото, вижте колко подобни ще излязат. Далеч съм от мисълта, че всичките са афилиейтъри(така ли се казва?)
Нямам нито време, нито желание да пускам жалби срещу подобни, но се чудя има ли организация, която защитава интересите на законните онлайн магазини? Ако да, бихте ли ми казали коя е.

Благодаря!
 
От: Асоциация на собствениците на онлайн магазини или друга подобна - има ли?

Значи ти търсиш организация, която се занимава с мачкането на "нелегалната" конкуренция? Искаш да ползваш държавата като инструмент за мачкане на конкуренцията.

Онези регистрации в агенции по храните и подобни не важат ли само за физически магазини? Ако онлайн магазинът е дропшипър (само получава заявките и ги праща на физически склад/магазин за хранителни стоки, който има всички регистрации съгласно закона) за какво му е на онлайн магазина излишни регистрации и бюрократични глупости?
 
От: От: Асоциация на собствениците на онлайн магазини или друга подобна - има ли?

Не си ме разбрал или аз не съм се изразила добре. Моят случай е различен и аз поне в началото няма да имам конкуренция - продуктът е уникален.
Въпросът е принципен - във всеки бранш обикновено има асоциация или друга форма, която защитава интересите на членуващите в нея. И нейните задачи са далеч по сериозни от борене на конкуренция. А колкото до регистрациите тук-там - ако човек едостатъчно грамотен да си обслужва интернет магазина, не би било проблем да си прочете и законите, които го касаят.
Та, пак да питам - има ли някаква асоциация на онлайн търговците, че нещо не намирам?
 
От: Асоциация на собствениците на онлайн магазини или друга подобна - има ли?

Е нали ще се изтрепат. Никой не може да ги асоцира чак толкова :lol:
 
От: От: Асоциация на собствениците на онлайн магазини или друга подобна - има ли?

Не си ме разбрал или аз не съм се изразила добре. Моят случай е различен и аз поне в началото няма да имам конкуренция - продуктът е уникален.
Въпросът е принципен - във всеки бранш обикновено има асоциация или друга форма, която защитава интересите на членуващите в нея. И нейните задачи са далеч по сериозни от борене на конкуренция. А колкото до регистрациите тук-там - ако човек едостатъчно грамотен да си обслужва интернет магазина, не би било проблем да си прочете и законите, които го касаят.
Та, пак да питам - има ли някаква асоциация на онлайн търговците, че нещо не намирам?

Предполагам че търсиш това http://www.baet.bg/. Ама дали има полза от тях е спорен въпрос.
 
От: Асоциация на собствениците на онлайн магазини или друга подобна - има ли?

Биаро, благодаря за линка - аз тях и преди съм ги разглеждала, но е странно да има толкова малко участници - не знам дали заради таксата, или някое от изискванията или и аз не знам защо. Ими ли друга подобна организация?
 
Re: От: От: Асоциация на собствениците на онлайн магазини или друга подобна - има ли?

Предполагам че търсиш това http://www.baet.bg/. Ама дали има полза от тях е спорен въпрос.
Някой от тук членува ли там и какви бенефитс му носи. Искам да знам просто. Нищо конкретно нямам на ум.

За момента няма друга....може да влезеш в някоя търговска гилдия. Сигурно има, предполагам офлайн. Все пак си търговец.
 
От: Асоциация на собствениците на онлайн магазини или друга подобна - има ли?

Биаро, благодаря за линка - аз тях и преди съм ги разглеждала, но е странно да има толкова малко участници - не знам дали заради таксата, или някое от изискванията или и аз не знам защо. Ими ли друга подобна организация?


По принцип всеки сам се оправя, няма организация, няма нищо. Тя и тази е една организация ... гледат интересите на групичката си, а другите кучета ги яли. Даже подозирам, че бяха създадени с конкретна цел, която постигнаха преди време и замряха. Иначе за други не съм чувал...

Борбата срещу незаконните онлайн търговци се пада на КЗП, ама и те работят само по поръчка.

Да бориш конкуренцията като я ликвидираш не е най-добрата стратегия. По-добре е да предложиш най-добрата стока (услуга) и пак ще си най-отпред, без да ти тежат на съвестта затрити бизнеси и глобени хора. Пиша ти това, защото оставам с впечатление, че ти трябва някой, който да разчисти от нелоялна конкуренция.
 
От: Асоциация на собствениците на онлайн магазини или друга подобна - има ли?

асоциациите попринцип винаги рекетират, мачкат и какво ли още не, но главното е, че винаги СЪБИРАТ ПАРИ. евала на хепито!
 
От: Асоциация на собствениците на онлайн магазини или друга подобна - има ли?

Благодаря за коментарите.
Blinky, преди съм била в браншови асоциации от името на фирмите, в които съм работила, както и като частно лице съм била в разни организации. Общо-взето, полза има и то не малка. За това се изненадвам, че при онлайн магазините няма - вероятно защото наистина са в най-различни сфери и е трудно(но не невъзможно) да се унифицират очакванията от подобна организация.

Biaaro, малко по-нагоре написах, както и в предишни теми - предлагам уникални продукти, нямам конкуренция, поне не още. И напротив - смятам, че е хубаво да има конкуренция - мога да обясня защо :) Толкова ли сложно се изразявам, че не може да ме разберете - има доста по-сериозни неща за решаване от разни мними онлайн търговци. Хващате се за примера, който дадох в първия пост.

Ето ви пример, какво мислите за Закона за ел. търговия?
 
От: Асоциация на собствениците на онлайн магазини или друга подобна - има ли?

Има една организация, която се бори да защитава свободата на гражданите от държавата. Казва се Институт за пазарна икономика. Финансира се както от големи дарители (фондацията на Сорос и др.), така и от дребни дарители - свободни граждани (на сайта им има списък, даже и моето име гордо стои там, въпреки че съм дарил съвсем скромна сума, колкото да си успокоя малко гузната съвест, че нищо не правя).

Целта на много от другите организации (браншови) е точно обратната. Те защитават определени лобисти, които лобират за антипазарни закони. Антипазарни закони са такива закони, които нарушават принципа на пазарната икономика. Например налагане на субсидии, квоти, излишни разрешителни и лицензионни режими (от които има повече вреди, отколкото полза) и т.н. Антипазарните закони водят до обедняване на всички граждани за сметка на малка група, която си мисли, че ще спечели от антипазарните закони (в повечето случаи наистина печели на гърба на всички останали).

Разбира се ИПИ не е единствената организация, която защитава гражданите от държавата (или лобистите, ако предпочитате), има и други (не толкова популярни):
http://www.cls-sofia.org/bg/
http://atlas-bg.eu/

Някой знае ли други?

Ето малко ключови думи за по-любознателните:
regulatory capture
клептокрация

[video=youtube;0125-spjL9s]http://www.youtube.com/watch?v=0125-spjL9s[/video]
 

Горе