Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

N1ck

Active Member
Кой е добре със сметките?

Вариянтите са два - безсрочен депозит с годишна лихва 7.5% и срочен депозит (за 4 месеца) при лихва 7.95% - кое е по изгодно? Приема се, че няда да се тегли и внася в рамките на една календарна година.

При срочният депозит се дължи данък 10%, но за сметка на това след изтичане на срока натрупаната лихва се капитализира.

Моля без странични коментари :)

Благодаря!
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Ако на всеки 4 месеца се капитализира то накрая на 3тия период ти е 8.162% и от там си приспадаш 10% и става 7,35%

Само да пита коя е тази банка дето ти дава по 7.95%?

П.С. Сори моя грешка. Забравих че на всеки падеж дължиш лихвата по начислените пари.

Значи имаш 3 периода и лихвата на която капитализираш е 2,65% на всеки падеж махаш 10% от получените суми и ги умножаваш по 2,65% и накрая го получаваш.

П.С2 Сега го сметнах

Избираш 4 месечито т.е. по-голямата - на края на година с данъците ще имаш чисто 7,32% а на годишно ще вземеш с 10% по малко или 6,75%
 
Последно редактирано:
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Сподели коя е банката която дава такива лихви, че да си реша проблема с ипотечния кредит :)
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Дай наистина коя е банката че ми е чудно, явно доста имат нужда от кинти да дават такива лихви иначе знаеш кое да взимаш.
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Благодаря за сметките. За сега нямаме единодушие - аз получавам няколко различни резултата които не съвпадат с тези на банката.

Реклама на банката не искам да правя, след като не могат да ми сметнат разликата ....
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Сметка е годишна лихва делено на периода и от там насетне го умножаваш и изваждаш данък и капитализираш вадиш на чистото данък и после пак капитализация и пак вадиш чисто данък докато стигнеш за година. Друг начин няма за смятане :)
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Благодаря за сметките. За сега нямаме единодушие - аз получавам няколко различни резултата които не съвпадат с тези на банката.

Реклама на банката не искам да правя, след като не могат да ми сметнат разликата ....

Ако съм на твое място, ще взема общите условия на договорите и ще ги прочета много внимателно вкъщи. След това ще сметна лихвите на база на условията и сумата, която смятам да депозирам, и впоследствие ще реша какво да правя. Ако поискаш от някой служител на гише да ти сравни условията по два депозита, е много вероятно да ти даде грешна информация. Над 90% от тези, които работят на гише в български банки, са връзкари и чакат само да им приключи работния ден. Много от тях не си познават продуктите добре или ако ги познават, не са заинтересовани да ти смятат разликите. Запомни, че се съгласяваш с условията по договора, а не с онова, което те ти твърдят на гише. Прави разлика и внимавай.
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

В местния клон на ДСК аз им казах колко им е таксата за PayPal транзакция. Двете лелки на гише не можаха да ми кажат, макар да звъняха до централата. Едната ми цитираше таксите за SWIFT преводи, а другата твърдеше, че нямало такса.
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Безсрочния депозит се олихвява в края на годината.
Ако теглиш лихвата, безсрочния излиза по-изгоден
Ако я оставиш да се олихвява с главницата - тогава 4 месечния.


П.П. Блеки, КТБ ;)
 
Последно редактирано:
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Каприс, нещо не го виждам за ЦЦБ-то :)
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Корпоративна Търговска Банка, сори
депозит 4х4 и депозит +
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

10кс, що ли си мислих че само тя би дала този депозит. Имат нужда от кинти, то няма и как мустакатият им банкер направо през пръсти го кара в покупките.
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

ЗДДФЛ каза:
Необлагаеми доходи
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
(...)
8. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) доходите от лихви по банкови сметки, с изключение на лихвите по депозитни сметки, в търговски банки и клонове на чуждестранни банки, установени в държава - членка на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство;

ЗДДФЛ каза:
58. (нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) "Депозитни сметки" са банкови сметки за съхранение на пари за определен срок срещу възнаграждение (лихва).

Значи ако няма срок (безсрочен депозит) следва да няма данък върху лихвите от този депозит. При безсрочния депозит (безсрочен влог - няма значение как се нарича) парите не се съхраняват за определен срок срещу възнаграждение (лихва), а се съхраняват за неопределен срок срещу възнаграждение (лихва).

Но все пак питайте банката дали смята да удържа данък, може те да тълкуват закона по друг начин. Обичайна практика е един и същ закон да се тълкува по различен начин от различни лица.

Избираш 4 месечито т.е. по-голямата - на края на година с данъците ще имаш чисто 7,32% а на годишно ще вземеш с 10% по малко или 6,75%

Ако правилно тълкувам, значи е обратното - лихвата от 7,32% е по-ниска от лихвата 7.5% на безсрочния депозит (лихвата на безсрочния депозит не се облага с данък).

Не ми стана ясно обаче дали е принципно възможно да се сметне ефективната годишна лихва при 4 месечния депозит, ако не се знае началната дата (защото не ми стана ясно кога се облага лихвата и дали това зависи от момента на сключване на депозита - например ако само за някои от 4 месечните периоди се удържа данък върху лихвата).
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Данъкът ще се удържа и внася от търговските банки в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляване на лихвата.

Това ако е вярно (от един новинарски сайт го копирах, не ми се рови в закона), значи при 4 месечния депозит банката ще е принудена да удържа данъка върху лихвата всеки път когато лихвата се начисли за да може да я внесе в срок. Тоест действителната лихва е с 10% по-малка - 7.155%. Като сметнем, че лихвата и главницата от първия период се олихвява във втория, после каквото се получи се олихвява и в третия период, се получава 7,327% ефективна годишна лихва (3 периода по 4 месеца = 12 месеца). Което е по-неизгодно от 7,5% лихва, която не се облага с данък (защото депозитът не е срочен).
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Хепи не си прав, на 7,5% що не иззе 10% данък :) и става 6,75%

П.С. Ей Хепи не четеш горе нали му я сметнах, с данъка :D На всеки падеж се дължи данъка и при капитализация вадим само за периода натрупаната лихва :) до заветните 7,32%
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Хепи не си прав, на 7,5% що не иззе 10% данък :) и става 6,75%

Безсрочните депозити не се облагат
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Кой е добре със сметките?

Най-добре със сметките е този, който чете общите условия на всеки един продукт и си прави изчисленията сам.
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Безсрочните депозити не се облагат

Това пък къде го пише?

Нали е данък в/у депозитна лихва дали е срочна или безрочна(то пак е на базата на 1 год) си има натрупана лихва и си плащаш данък.
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Това пък къде го пише?

Нали е данък в/у депозитна лихва дали е срочна или безрочна(то пак е на базата на 1 год) си има натрупана лихва и си плащаш данък.

Това не е вярно. Гледал си Би Ти Ви вероятно. По-горе цитирах закона. Дупката в закона се намира в дефиницията на това какво е "депозитни сметки". Според тази дефиниция една сметка е депозитна (по смисъла на закона) само когато служи за съхранение на пари за определен срок срещу възнаграждение (лихва). Ключовото тук е "за определен срок". Ако срокът не е определен, лихва не се дължи. Но това може да се тълкува по повече от един начин. Според мен при безсрочните влогове/депозити/разплащателни сметки (няма значение как се нарича сметката) не се дължи данък. Според НАП обаче може и да не е така. Според банката също. Обичайна практика е законите да са неясни и по Би Ти Ви да казват доста спорни неща относно тълкуването на законите.

Иначе лихвата на 4 месечния депозит правилно си я сметнал, само грешно си я закръглил (7,327% се закръгля на 7,33%).
 
От: Как се смята лихва - 7.5 vs. 7.95 - 10%

Не съм го гледал по БТВ, логиката на закон е лихва на депозит. Срочно или не - щом има лихва и е депозитна институция и ти дава лихвата по тази логика има и данък.

Правилно не съм го закръглил правилно
 

Горе