Еврофондове - субсидии..

От: Еврофондове - субсидии..

А ако произвеждаш нещо без да се занимаваш със субсидии? Трябва ли да се занимаваш с много бюрокрация? Имам предвид най-вече квотите - трябва ли да декларираш колко си произвел и/или колко ще произвеждаш за да бъдат спазени квотите за производство?

Ако произведеш повече от разрешеното в затвора ли те тикват или плащаш солени глоби? И на практика могат ли да те хванат, че си произвел твърде много и да те глобят?

Само за някои продукти ли има квоти (например знам, че такава има за млякото)?
 
От: Еврофондове - субсидии..

Покрай тоя евросъюз се въртят едни криви представи за бизнес.
Нормалната логика:

Искаш да се занимаваш с нещо - изчисляваш си максималните разходи и ги изваждаш от бъдещите максимални приходи за определен период.
Ако си струва - почваш, ако не - мислиш нещо друго.

А сега... дай да видим за кво дават субсидии, та да го започнем. И като ги спрат... вдигаме бунтове.

Ебаси криворазбраната цивилизация.
 
От: Еврофондове - субсидии..

Трябва ли да се занимаваш с много бюрокрация?
Ако речеш да спазваш всичко, бюрокрацията хич не е малко.
Квотите още не са ни натиснали сериозно. Преди десетина години гледах филм за Ирландия, където Anthony Hopkins е потомствен кравар с кравеферма, как накрая дойдоха чиновниците да му отведат кравите в кланицата, защото се надвишавали квотите за прясно мляко. И на него се паднало да му затворят фермата. Вече се внасяло прясно мляко от Англия. Там квотите позволявали да се изнася.
Ако те вкарат в затвора, май е по-добре - няма да са ти пред очите цялото ти семейство и няма да имаш грижа за нищо. Глобяват до разорение.
Ако продаваш по документи, ще те хванат.

Покрай тоя евросъюз се въртят едни криви представи за бизнес.
Нормалната логика:
Искаш да се занимаваш с нещо - изчисляваш си максималните разходи и ги изваждаш от бъдещите максимални приходи за определен период.
Ако си струва - почваш, ако не - мислиш нещо друго.

А сега... дай да видим за кво дават субсидии, та да го започнем. И като ги спрат... вдигаме бунтове.

Ебаси криворазбраната цивилизация.
Много народ изгърмя, включително с жилища под ипотека. Но затова не се говори по телевизиите. Много народ изгърмя и с био производство. Имам познат от Стара Загора, налива две години пари, нищо не разбира от зеленчуци - аз го учех по скайпа как да си направи разсад от салати. И сега се чуди за какво е било всичко, отказа се. Не може човек, дето едно мушкато в саксия не е отгледал, да се захване с биопродукция на зеленчуци. Или плодове. Конвенционалното градинарство не е лесно, а пък биологичното съвсем.
Дори умели градинари се отказаха да си плащат биосертификатите - пазара е мижав, а био цените са надути. И с десет-двайсет декара не можеш да излезеш на външен пазар.
Социализма и "демокрацията" след него отучиха българина да се сдружава и да работи съвместно. Всеки гледа врътка да направи. Но най-голямата врътка я прави държавата.
А по времето на цар Борис III сме били на първо място в Европа по коопериране...
 
От: Еврофондове - субсидии..

Поредният фашистки акт.

Министерството на земеделието ще прави геоинформационен портал за 3 млн. лв. Средствата се осигуряват от Програмата за развитие на селските райони. Целта е да се извади всичко на светло и да се види кой каква земя ползва. Освен това системата ще има връзка с кадастъра, данъчните и и имотния регистър, обясниха от Министерството на земеделието пред Mediapool.

Това е “геоинформационна кражба”, смята обаче Националната асоциация на зърнопроизводителите. Според тях системата може да се направи с 30 000 лв., а не с 3 млн. лв., защото такава система вече има в Министерството на земеделието и работи. Зърнопроизводителите заплашват да сезират Европейския съюз.

Бъдещият геоинформационен портал ще има карта за възстановената собственост и ортофотокартата. Той ще прави връзка с кадастралната карта, имотния регистър и Националната агенция по приходите. Освен това ще могат да се подават заявленията за плащания на площ по ИСАК от вкъщи. Ще излезе наяве и кой каква земя ползва, както и всички наемни договори за аренда.

Геоинформационния портал е необходим за изпълнението на програмата за селските райони за следващия програмен период 2014-2020 г. Тогава вместо за единица площ ще се плаща според заявените права на плащания.

Обществената поръчка е за проектиране и разработване на географска информационна система и геоинформационен интернет и интернет портал за служебен и публичен достъп до геоданните. Обявена е от Министерството на земеделието на 24 януари. Офертите на кандидатите са отворени на 19 февруари. От ведомството на министъра в оставка Мирослав Найденов обещаха да предоставят информация за подалите предложения във вторник.

Прогнозната стойност на поръчката е 3 млн. лв. Едно от изискванията към кандидатите е било да имат 6 млн. лв. оборот за последните три финансови години. Изискването за оборот е завишено за да участват сериозни фирми, коментираха от Министерството на земеделието.

Бъдещият кандидат ще бъде определен по икономически най-изгодната оферта, в която цената има 50% тежест. Останалите са срокът за изпълнение (15), гаранционната поддръжка (15), извънгаранционната поддръжка (10) и методология за разработка на софтуера (10).

Срокът за изпълнение на поръчката е 2 години.

Националната асоциация на зърнопроизводителите са можели да обжалват оценката на заданието на поръчката, но никой не го е направил, посочиха от Министерството на земеделието. От там допълниха, че в четвъртък ще има среща със зърнопроизводителите, на която ще се реши окончателно какво да се прави по въпроса с портала.
 
От: Еврофондове - субсидии..

А сега... дай да видим за кво дават субсидии, та да го започнем. И като ги спрат... вдигаме бунтове.

В ЕС има свободен пазар. Това значи, че между членките могат да се внасят и изнасят стоки свободно. Ако в България някой не вземе субсидии това изобщо няма да попречи на испанците или германците примерно да вземат и това да им помогне да пуснат на нашия пазар по-евтина стока. Като пуснат на нашия пазар евтина субсидирана стока никой няма да купува българската и ще последва фалит. Като фалират много фирми няма да има приходи в държавния бюджет. Като няма приходи в бюджета няма да има пари за пенсии, здравеопазване, армия и др. подобни. Та затова са протестите. Без субсидии вече няма способност за конкуренция.
 
От: Еврофондове - субсидии..

В ЕС пазарът не е съвсем свободен. Първо - защото има квоти. Второ - защото има субсидии. Трето - защото има купища евродирективи от типа "криви краставици", "щастливи кокошки" и "енергоспестяващи крушки".

Тоест икономиката не е пазарна, а е крони-планово-пазарна.
 
От: Еврофондове - субсидии..

Все е тая. Важното е, че ако ти не вземеш субсидии, а испанецът вземе твоите домати и краставици или отиват на прасетата, или се продават на загуба.
 
От: Еврофондове - субсидии..

Кое решение е по-добро - за всички еднакви субсидии или прекратяване на това антипазарно безумие (спират се субсидиите на всички)?
 
От: От: Еврофондове - субсидии..

Значи е по-добре да не се дават :lol:
Щом пазарът е единен трябва да получават или всички, или никой. Ако не бяхме в европейската икономическа зона щяхме да сме конкурентоспособни поне във вътрешния ни пазар дори и без субсидии. В сегашната ситуация без допълнителни подаяния не може да има българско производство, различно от това да си копаш градинката пред къщата на село.
 
От: От: Еврофондове - субсидии..

Значи е по-добре да не се дават :lol:

Ама и аз това казвам. Конкуренцията е не кой ще произведе по качествена и евтина стока, ако кой ще прилапа повече субсидии. Пошла работа.

Спомням си преди година или две, някой ми разправя, че гърците взимали по 20 цента субсидия са кило дини. И ги продавали тука по 2 стотинки. А нашите като не взимали субсидия, грам не може да се конкурират с тях.

Друг е въпроса, че и по 2 стинки да са, докато стигнат до магазина отсреща стават 80.
 
От: Еврофондове - субсидии..

мамицата си е .... с този "свобден пазар"

няма да може да преборим конкуренцията ако тя получава същите/по-големи субсидии - проста логика :(
 
От: Еврофондове - субсидии..

04.03.2013 в един форум

Проблеми с фонд земеделие и отказ за плащания
здр на всички колеги които имат проблеми сас фонд земеделие и отказ за плащане свързани сас програмите ,имам чуството че тези експерти неса там дани помагат а дани санкционират и да сме длъжници цял живот ,та нали те вземат заплати от нашите данаци и са държавни служители,искам дасе се свържа сас пострадали колеги,и да водим делата групово така имаме по вече шанс няма дасе отказва ме такаче които го интересува това са номерата ми 0898.....
 
От: Еврофондове - субсидии..

Субсидии не се дават, за да са добре селяните! Те се дават гражданите да имат евтини храни. Така се пази социалния мир. Ако няма субсидии (те пак от нас ги вземат) в една нормална държава, кой ще работи на полето? При условие, че в завод ще взема в пъти повече.
 
От: От: Еврофондове - субсидии..

04.03.2013 в един форум
Развитие по темата:
Re: Проблеми с фонд земеделие и отказ за плащания
Какво да ти кажа колега и аз имам проблем от 2011г. и няма оправия и по съдилищата.
На кратко ще ти кажа моите неволи.
Заявени площи,ливади окосени в срок и прибрано сеното.
При заяваването попадат в допустимиая слой,в последствие правят снимки на 10 юли,когато имам забрана за косене защото площите са по Натура 2000 и ми ги пишат недопустимиИ то ме натресоха с 60% та имам и глоба..
В момента жалбата ми е във ВАС и дело не може още да тръгне.
Експертите ли са келави,мафиятя ли ни управлява не знам,ама направо не ми се заниман„ва вече със земеделие.
тел.ми е 0888948546
Вече ми е ясно всичко за съдилищата,защото и там има врътка и министъра ме изклати,като ми забави отговора на една жалба до него.
Бахти и държавата и управниците.
05.03.2013 в 21:12
Болда мой.

Борбата, както казват, е епична!
Всякакви чалъми се използват - как така някой ще се жалва! Ако жалбата спечели, то се оказва, че ние, чиновниците, сме сбъркали. Чиновник никога не бърка, това е невъзможно!
 
От: Еврофондове - субсидии..

Субсидии не се дават, за да са добре селяните! Те се дават гражданите да имат евтини храни. Така се пази социалния мир. Ако няма субсидии (те пак от нас ги вземат) в една нормална държава, кой ще работи на полето? При условие, че в завод ще взема в пъти повече.

Това изобщо не е вярно. Субсидии се дават защото законодателите така са решили. Защото това ще се хареса на хора като теб. Не защото има някаква реална полза от субсидиите за всички хора (има полза само за някои от тези, които ги усвояват).

В крайна сметка кой плаща субсидиите? Ти ги плащаш. Да си забелязал храната да е евтина? Цената за производство на храната е малка част от цената, която плащаш в магазина (на каква цена търговците на дребно купуват и на каква продават земеделската продукция*). Отмяната на субсидиите няма да увеличи цената на храните значително.

На бедните се помага със социални помощи - не със субсидии. Със субсидии се помага на организираната престъпност.

Не е вярно, че никой няма да прави земеделие, ако се премахнат субсидиите. В държавите, където няма субсидии (Австралия, Нова Зеландия) да не би да са спрели да произвеждат храни?

Истината е, че храните са изключително евтини - малка част от населението произвежда храните за всички останали. Защото производството е много ефективно (благодарение на новите технологии). И тези, които не знаят как да работят ефективно се оплакват, че цените били ниски и трябвало още субсидии да им дават. А истината е, че който не работи ефективно - няма място на пазара. Трябва или да се научи, или да прави нещо друго - в което е добър.

* Високата надценка на търговците доказва, че цените на храните са изключително ниски. Толкова ниски, че разходите по продажбата (вкл. и съхранението) и транспорта на тези стоки превишава разходите за производството им.

Научнопопулярна книга за това как работи икономиката.
 
От: Еврофондове - субсидии..

Изглежда ли ви познато? :roll:
Откъс от филма "Тежестта на оковите", разказващ историята на бившата Република Югославия и как ЕС доведе до просешка тояга хората от "малките" държави, за сметка на банките и корпорациите.


[video=youtube;h65QAIdmmyE]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=h65QAIdmmyE[/video]
 
От: Еврофондове - субсидии..

Филмът е пропаганда на социалистите и привържениците на протекционизма (тоест на желаещите да печелят от липсата на нормална конкуренция - познайте в този случай кои са ощетените).
 
От: Еврофондове - субсидии..

Филмът е пропаганда на социалистите и привържениците на протекционизма (тоест на желаещите да печелят от липсата на нормална конкуренция - познайте в този случай кои са ощетените).

значи това в момента е нормална конкуренция? :oops:
 
От: Еврофондове - субсидии..

значи това в момента е нормална конкуренция? :oops:

Проблемът се решава като се премахнат нелегалните регулации от страна на частния сектор (наричани картелни споразумения и други начини), а не като се добавят легални регулации от страна на държавата (чрез протекционизъм, въвеждане на задължителни стандарти* и т.н.).

Твърдо се противопоставям да се задължават производителите да спазват стандарти от типа на БДС. В момента този стандарт не е задължителен, а и много хора не го одобряват. Идеята, че може да се направи стандарт, който да се одобрява от всички хора, е утопия. По-добре да няма стандарт и хората сами да решават. Достатъчно е на етикетите да е написано какво се съдържа и да има предупреждения, ако се съдържат опасни вещества.

Иначе е добре да съществуват стандарти - някои хора биха избрали да се ориентират в избора на продукти като гледат кои отговарят на БДС или друг стандарт (издаден примерно от частна организация - защото нямат доверие на държавата). Но не трябва стандартите да се налагат като задължителни от държавата.

Стандартите са хубаво нещо, но само ако не са наложени от държавата! Тоест ако хората доброволно постигат консенсус по спазването им. Например стандартите USB, SATA, WiFi, OpenDocument и т.н.

Обаче трябва да е задължително за държавата да спазва доброволно избрани от хората стандарти за документи и други (например ако занесете на държавен служител флаш памет (или изпратите данни архивирани в .tar.gz архив и съдържащи документи във формат OpenDocument), той да ви приеме данните, а не да ви искат дискета, на която трябва да сте записали файлове във формат MS Word еди-каква-си-версия). Например много държави имат закони, които задължават държавните институции да могат да приемат и предават документи в отворени формати. Държавата да ви задължава да имате MS Word за да пращате/получавате документи не е много чиста практика.

Или може би предпочитате да живеете в свят, където всичко, което е вредно е незаконно ("четенето е вредно за вашето здраве, следователно е незаконно", "солта е вредна, следователно незаконна")? Направо да обявим планетата за затвор тогава.

Разбира се е добре да бъде забранено в продуктите да се съдържат вещества, за които е доказано, че са вредни. Обаче има някакви граници - не бива да се прекалява със забраните. Иначе ще превърнем всички в престъпници.

Например аз не мога да ям кисело мляко "по БДС" (опитвал съм, не ми харесва). Просто вкусът му е ужасен, свикнал съм с Активия натурална и подобни.

bigpath_1.png


Не е реклама, не ми плащат за реклама и не притежавам акции в компанията производител на продукта.
 

Горе