Еврофондове - субсидии..

EASYSURVIVOR

Well-Known Member
Здравейте,

търсих в интернет , но има много информация без нищо конкретно, не ми стана много ясно и реших да попитам тука дали има запознати хора. Смятам да закупувам 10 ДКА земя , не съм решил още какво да отглеждам , но се надявам да е нещо което ще ми донесе и евросубсидии. Има ли някой сред вас който се занимава с подобни работи. В интернет не намерих точните програми на които мога да кандидаствам.. ( Пример: орехи, билки, овощни, ) т.н. Някой може ли да ми каже програмите , изискванията, освен това мястото което ще закупувам , как да кажа лятото не вали много дъжд, сухо е. Наблизо има язовир ,но дали ще върши работа незнам. Искам нещо освен което ще ми докара европари , да мога после да продам. Да не изисква много работа и да не изисква много вода. Смятах орехи , но един орех дава плодове чак след 4-5 та година и не ми върши работа. Отделил съм малко пари за да инвестирам нещо от сорта на 3-5 хилядарки.
 
От: Еврофондове - субсидии..

Майка ми се занимава по една програма, не в този бранш - като начало няма как да не намериш програмата в мин на земеделието звънни ще ти обяснят всичко, майка ми главно от там започна с информацията и бяха много лбезни.
 
От: Еврофондове - субсидии..

Потърси мярка 112 "Млад фермер"
Но като гледам, нищо няма да направиш.
За 3000лв само земята ще купиш, в най-добрия случай.
Едно дръвче е 5-10 лв.
Европарите ще дойдат, но после трябва да го разшириш.
Абе не е толково лесно, както си мислиш
 
От: Еврофондове - субсидии..

Именно аз не искам да дойдат евро парите и да си ги харча тях, като дойдат евро парите да взема още земя още да се разширявам и да печеля пари от производство. Нямам намерение да ги изхарча тези 50 хилядарки и да гледам после. Мисля в дългосрочен план.


Потърси мярка 112 "Млад фермер"
Но като гледам, нищо няма да направиш.
За 3000лв само земята ще купиш, в най-добрия случай.
Едно дръвче е 5-10 лв.
Европарите ще дойдат, но после трябва да го разшириш.
Абе не е толково лесно, както си мислиш
 
От: Еврофондове - субсидии..

А обработвал ли си земя? Знаеш ли как се обрязват 10 декара овошки от сам човек? Как се пръскат?
 
От: Еврофондове - субсидии..

Не съм, на 22 години съм още но пък какво ако се откажа сега? Риск трябва да се поеме.. ако нещо не пробваш няма как да стане. 1-2 години и ще се науча, а и уча в Аграрен Университет така че, все нещо ще съм запомнил.
 
От: Еврофондове - субсидии..

Здравейте,

търсих в интернет , но има много информация без нищо конкретно, не ми стана много ясно и реших да попитам тука дали има запознати хора. Смятам да закупувам 10 ДКА земя , не съм решил още какво да отглеждам , но се надявам да е нещо което ще ми донесе и евросубсидии. Има ли някой сред вас който се занимава с подобни работи. В интернет не намерих точните програми на които мога да кандидаствам.. ( Пример: орехи, билки, овощни, ) т.н. Някой може ли да ми каже програмите , изискванията, освен това мястото което ще закупувам , как да кажа лятото не вали много дъжд, сухо е. Наблизо има язовир ,но дали ще върши работа незнам. Искам нещо освен което ще ми докара европари , да мога после да продам. Да не изисква много работа и да не изисква много вода. Смятах орехи , но един орех дава плодове чак след 4-5 та година и не ми върши работа. Отделил съм малко пари за да инвестирам нещо от сорта на 3-5 хилядарки.

Първо си направи план 1.во това, 2ро това, 3то това..., защото, ще изкочат много непредвидени обстоятелства..., трябва ти бизнес план, за да може да кандидастваш по европрограмите. Много е важно, как ще ти бъде направен бизнес плана и какво, ще пише в него, защото бизнес план - ще отглеждам орехи... няма да мине.

Направи си едно добро прочуване преди това, защото разходи за сонди за вода, за земи, за работна ръка и какво ли още не..., не са никак малко.

П.П.

Въобще нямам за цел, да те разубеждавам, само ти давам малко насоки...
 
Последно редактирано:
От: Еврофондове - субсидии..

+ регистрация като земеделски производител и осигуряване :)
 
От: Еврофондове - субсидии..

Баща ми се занимава точно с такъв бизнес. Всяка пролет пръска дръвчетата с големи пръскачки(разходи за препарати и загуба на време), разкопава земята от тях, полива ги, слага съответните торове и вещества, които да подсилят дървото (има и загуби - понякога се случва дръвче да изсъхне) и т.н. Той не е млад фермер и не взима субсидии. Трябва да си намериш и пазар. Трябва да предвидиш пари за автомобил, с който да превозваш плодовете на съответните тържища или да се договориш с фирма, която да ги изкупува. Мога да ти дам и други съвети - питай, ако те интересува нещо.
 
От: Еврофондове - субсидии..

+ регистрация като земеделски производител и осигуряване :)

, които не по-рано от 14 месеца от датата на кандидатстване са регистрирани за първи път като земеделски производители
 
От: Еврофондове - субсидии..

Към момента мисля, че няма никакви отворени програми. Мярка 112 Млад фермер беше отворена това лято и не се знае дали ще бъде отворена отново, тъй като тази програма е до края на 2013 г. Аз се бях подготвил да кандидатствам по нея с пчелни кошери, но се бях подготвил по старите изисквания, според които трябваше да имам 66 броя, а те увеличиха изискванията на 132 кошера. Много завишиха изискванията и просто се отказах. И да ги имах кошерите нямаше да кандидатствам. Сега се готвя да кандидатствам по мярка 141 като там ще кандидатствам с пчели и пасища и помощта е по 3000 лв. в продължение на 5 г., т.е. за 5 години взимаш 15 000 лв. Тази мярка 141 трябваше да се разбере кога ще бъде отворена сега март месец, но нищо не се е чуло и заради това, че се разклатиха така нещата в държавата не знам дали ще се чуе нещо скоро. Ако искаш, питай за тази мярка в 141 в областната служба за съвети в земеделието, но мисля, че само за една култура не може да се кандидатства - трябва примерно да имаш два вида култури ябълки и круши например или животни и земя. Аз се подготвям сега на есен да сея около 30 декара бадеми като мисля да им направя и капково напояване. За начало мисля да разчитам само на субсидиите, които са около 30 лв. на декар и с тях ще мога да покривам някои минимални разходи. Сега 2014 г. мисля, че ще излязат новите програми и тогава ще видя дали ще мога да кандидатствам по някоя от тях. Но бях чел някъде, че програмите ще бъдат насочени предимно към био земеделие или аквакултури.
 
От: Еврофондове - субсидии..

Здравейте,

търсих в интернет , но има много информация без нищо конкретно, не ми стана много ясно и реших да попитам тука дали има запознати хора. Смятам да закупувам 10 ДКА земя , не съм решил още какво да отглеждам , но се надявам да е нещо което ще ми донесе и евросубсидии. Има ли някой сред вас който се занимава с подобни работи. В интернет не намерих точните програми на които мога да кандидаствам.. ( Пример: орехи, билки, овощни, ) т.н. Някой може ли да ми каже програмите , изискванията, освен това мястото което ще закупувам , как да кажа лятото не вали много дъжд, сухо е. Наблизо има язовир ,но дали ще върши работа незнам. Искам нещо освен което ще ми докара европари , да мога после да продам. Да не изисква много работа и да не изисква много вода. Смятах орехи , но един орех дава плодове чак след 4-5 та година и не ми върши работа. Отделил съм малко пари за да инвестирам нещо от сорта на 3-5 хилядарки.

Аз съм се отказал от тези неща. Но ти опитай, може пък да успееш. Ако не друго, ще натрупаш житейски опит в борба с държавната бюрокрация. :mrgreen:
Като гледам какво и как пишеш, май само европарите са ти в ума. Тези пари са доста скъпи.
http://www.dfz.bg/bg/programa-za-razvitie-na-selskite-raioni/merki/
Мярка 112 в момента мисля че е затворена. Дебни кога ще пуснат 121. Има епизодични пренасочвания на пари от другите мерки и съответно приеми на проекти. Последните два приема траеха по около месец. Така че си приготви предварително проекта. Изтегли си документите за кандидатстване и хубаво ги разгледай.
За язовира, общо взето, можеш да забравиш.
Можеш тук или на ЛС да ми дадеш координатите на земята според гугълмап. Да видя къде се намира, какъв е микроклимата, каква е почвата - да помислим какво да боднеш. Че боднеш пръчка - пиеш вино е само в приказките.
Това, че учиш в Аграрен Университет, може да е плюс, може да е и минус. Всичко зависи от теб и твоята нагласа.
 
От: Еврофондове - субсидии..

, които не по-рано от 14 месеца от датата на кандидатстване са регистрирани за първи път като земеделски производители

Тя майка ми купи фирма, може и той да купи, за да хване периода на дадената програма, някои примерно са до 2014 и няма как да успее, затова да купи фирма.
 
От: Еврофондове - субсидии..

Незнам как да ти намеря точните координати.. но направих снимка според това където спада мястото горе долу. http://i48.tinypic.com/2vjep6q.png близо до мойто село, до язовира.. името също пише.

Аз съм се отказал от тези неща. Но ти опитай, може пък да успееш. Ако не друго, ще натрупаш житейски опит в борба с държавната бюрокрация. :mrgreen:
Като гледам какво и как пишеш, май само европарите са ти в ума. Тези пари са доста скъпи.
http://www.dfz.bg/bg/programa-za-razvitie-na-selskite-raioni/merki/
Мярка 112 в момента мисля че е затворена. Дебни кога ще пуснат 121. Има епизодични пренасочвания на пари от другите мерки и съответно приеми на проекти. Последните два приема траеха по около месец. Така че си приготви предварително проекта. Изтегли си документите за кандидатстване и хубаво ги разгледай.
За язовира, общо взето, можеш да забравиш.
Можеш тук или на ЛС да ми дадеш координатите на земята според гугълмап. Да видя къде се намира, какъв е микроклимата, каква е почвата - да помислим какво да боднеш. Че боднеш пръчка - пиеш вино е само в приказките.
Това, че учиш в Аграрен Университет, може да е плюс, може да е и минус. Всичко зависи от теб и твоята нагласа.
 
От: Еврофондове - субсидии..

Десен клавиш на картата и избираш "Какво има тук".
41.827203,25.320675 - това са координатите на малкия язовир. Като ги въведеш в полето за търсене на картата и ще ти отвори точно там.
Колко е дълбок почвения слой? Не виждам някакви овошки наблизо. Доста пустеещи ливади с храсталаци се виждат.
Ако имаш налична работна ръка от баби, може да опиташ лавандула. Бедна ми се вижда земята. Но трябва да си анализираш почвата - за хранителни вещества и рН. Мисля, че Институт Пушкаров правят такива анализи. Могат да те посъветват и какво да насадиш. За регистрирани ЗП е по един анализ годишно безплатно.
Какво отглеждат в околните села? Кога падат последните пролетни слани? Кога падат първите есенни слани?
Друго, което се сещам за такъв район, са шипки. Има български сортове без бодли. Но пак работна ръка за беритбата. Ако има подходяща подпочвена вода за изкопаване на кладенец за поливане, може да се мисли за къпини. За замразяване.
 
От: Еврофондове - субсидии..

@devilx - може да пишеш в този форум - http://finansirane.eu/forum/
погледни и в сайта им какво има

преди да пишеш вземи намери инфо за елементарните неща
 
От: Еврофондове - субсидии..

Смятам да закупувам 10 ДКА земя ... нещо което ще ми донесе и евросубсидии. ... Да не изисква много работа и да не изисква много вода. ... Отделил съм малко пари за да инвестирам нещо от сорта на 3-5 хилядарки.

При така представените обстоятелства мога със сигурност да ти заявя, че това е невъзможно, колкото и да не обичам тази дума. Казвам ти го като човек, който има професионално наблюдение върху сектора. Поздравявам те за избора да стартираш нещо подобно, вместо да си купиш някой скъпоструващ лъскав боклук, но просто тази сума е наистина недостатъчна за идеята ти.

Най-искрено ти пожелавам успех във всяко бъдещо бизнес начинание! :)
 
От: Еврофондове - субсидии..

Заради тези антипазарни безумия огромен брой хора си губят времето с глупости вместо да се занимават с реално производство. Много от тях даже и не взимат субсидии - проверяването на условията за отпускане на субсидии и всички бюрократични глупости отнема време. Всяка минута отделено време за проучване на въпросите свързани със субсидиите - означава минута, през която не се произвежда нещо реално -т.е. това е загубено време.
 
От: Еврофондове - субсидии..

Заради тези антипазарни безумия огромен брой хора си губят времето с глупости вместо да се занимават с реално производство. Много от тях даже и не взимат субсидии - проверяването на условията за отпускане на субсидии и всички бюрократични глупости отнема време. Всяка минута отделено време за проучване на въпросите свързани със субсидиите - означава минута, през която не се произвежда нещо реално -т.е. това е загубено време.

Да, ама хората това не го чактисват. А и вълшебните думички "дават пари от Европата" са неустоими болшинството хора. Никой не прави сметка колко ще му струва това даване.
Например, държавата си взема обратно 10 % от даденото, защото субсидията (подпомагането :-o ) в България се води доход. Ако се осигуряваш за нещо по закона и се регистрираш като ЗП, започваш да си длъжен да се осигуряваш още веднъж. Имаш регистрация по БУЛСТАТ и си равноправен на фирма. Трябва да обиколиш двеста места, за да съгласуваш сто документа. Да изтеглиш кредит - да го обезпечиш, за да финансираш проекта. Да реализираш проекта, през което време проверките и протоколите за несъответствие са редовна дейност. И чак накрая, ако всичко е ток и жица (?), да вземеш 50% от стойността на проекта. Ако оцелееш до тогава - морално, психически и физически...

Ако вкараш собствена земя в проекта, ще ти я оценят по данъчна оценка. Ако закупиш земя, щото и за това "дават" пари, ще я закупиш по пазарна цена. И ще ти я оценят по данъчна оценка.
Ако речеш да споменеш, че ще поливаш, веднага те пращат за съгласуване с Басейнова Дирекция, щото водата е изключителна държавна собственост.
Но какво да се очаква от държава, където подпомагането се води за доход?! И трябва да подадеш годишна данъчна декларация, че си "подпомогнат"! Като си заплатиш съответния данък подпомагане.

Наистина е по-добре всяка вечер да си откопаваш овошките, за да ги спасиш от крадливата държава...
 

Горе