Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месец

coolice

Owner
Значи видях че във форума има въпроси от потенциални потребители на VPS сървъри (важи и за клауд сръвърите - те са впс в клауд среда) относно контролните панели за VPS и колко лесна е употребата им спрямо cpanel защото cpanel лиценза е $10 -15 на месец :) и притесняват дали съответния контролен панел от инсталиран от даден доставчик както и дали ще трябва да пишата команди за да инсталират някой скрипт...


Значи има няколко безплатни панела като варианти които се използват широко - Webmin/Virtualmin, Ispconfig, Kloxo - Някой има опции да идват преинсталирани (Webmin/Virtualmin) при други трябва малко да се потрудите - не е толкова сложно и има пълни инструкции за инсталация но все пак има известно писане на код и настройки...


Сега ще предложа нещо което е леко не традиционно смятам че по лесно от това няма за ползващите VPS за Първи Път и освен това е много комфорно за потребители който идват от cpanel шеърд хостинг (Инсталира се само с три реда писане на който може да направите копи / пеист виж долу)


решението идва от авторите на Softaculous втория по ппопуляност авто инсталатор след Фантастико и се нарича Webuzo представлява пълен комплект LAMP (Linux Apache MySQL, PHP) + Контролен панел за основните функции (домейни, бази данни, фтп достъп, имеили, ssl, днси, бекъп ) + Softaculous инсталаторче на скриптове... има напълно безплатна версия поддържаща всички стандартни функции на платената за контрол на сървъра / впс-а + авто инсталатор за 59 скрипта (също като безплатната версия на Softaculous)

Няма включен урдпресс в безплатния инсталатор - НО той може лесно да се инсталира по стария начин - правите си база данни качвате wordpress през фтп и отивате на домейна и въвеждате данните за базата, и админа некс некст и сте готови

цаната на платения е лиценз е само $2.50 на месец за VPS което супер и ще имате пълния набор от скриптове за лесна инсталация на Softaculous над 350 :) (а е хубаво ако някой продукт ви харесва да си го вземете така поддържате девелопърите)

Как излглежа този контролен панел

От това друго по близо до cPanel няма

Web_enduser.png


Как се инсталира

не може да бъде по лесно просто иска само минимална инсталация на Centos 5/6 ( препоръчвам 6 - минимална инсталация от темплеитите на впс / клауд доставчика ви) и три реда писане на код през конзолата и след това е като скрип (не по сложно от инсталаци на урдпресс)
Свръзвате са като root към VPSa например с Putty

след което пишате
Код:
wget -N http://files.webuzo.com/install.sh

chmod 0755 install.sh

./install.sh

Пълен преглед на исталацията с картинки тук

http://www.webuzo.com/wiki/Install



Видео 2 минути за инсталация


[video=youtube;riuMM1kIcTE]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=riuMM1kIcTE[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
Re: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

ДОБАВКА - Пълна инструкция за съвсем начинаещи със VPS / Server и конзолата

Значи закупили сте си VPS поискали сте / избралисте да се инсталира от контролния панел на VPS провайдъра centos 6 i386 minimal (при тестовете това се справи най добре с менаджирането на памета ) или x86_64 ако паметта не е проблем и искате да изтискате макса от процесорите на доставчика ви... аз лично съм очарован от 32 битовата версия и за всичко под 4 гигабита рам бих седял с нея....

Получавате на мейла или дал в служебната конзола IP адрес на вашия сървър и парола за root достъп... какво следва...

Сваляте си Putty и го стартирате.. Пишете IP адреса на вашия впс и натискате Open без да променяте нищо друго...

1.gif



излиза ви това предуреждение че ключа не е в кеша давате accept

2.gif



След което ви излиза този екран... пишете root и натискате ентър след, което ви пита за вашата парола..

3.png




пишете си паролата или я копирате от мейла пействате във Putty със Shift + Ins и натискате Enter отново
!!! докато пишете паролата нищо не се променя по екрана това стресира някой нови потребители ама да знаете че няма проблем така работи

Ако си нацелите парола екрана ви ще изглежда що годе така с команден промт... това означава че сте се логнали, това е конзолата от която много хора ги е страх :)

5.png


Следват малко команди за да инсталирате панела ще постна малко по дълга версия на командите (за да си ъпдейернете VPS-а междувременно)


Ъпдейт на Centos VPS

Код:
yum update

натискате ентер, мисли известно време изкарва списък с пакети, натискате y за yes и ентер инсталира ги набързо... пишете

Код:
reboot

натискате ентър и VPS са рестартира Putty се затваря... Отварятего на ново и се свързвате към VPS-a си


Инстация на Webuzo контролен панел - 4 команди
миниалната версия на Centos няма инсталиран wget затова си го добаяте пишете или копирате с мишката и пействате в Putty (Shift + Ins)

Код:
yum install wget

натискате y и ентър

след което почвате същинската инсталация :)

Код:
wget -N http://files.webuzo.com/install.sh
ентър


Код:
chmod 0755 install.sh
ентър


Код:
./install.sh
ентър

постепено почват да се появяват нещата от този екран ...

6.png


за няколко минути сте готови :) като приключи ви изписва къде да идете за да си направите потребител и парола на скриин шота съм го замазл но е http с ип адрес : и порт пишете го в браузъра ПОВЕЧЕ НЯМА КОНЗОЛА :)

Код:
http://123.133........ :2004

и излиза този екран попълвате натискате install

7.gif


и след него излиза това вече сте готови :)

8-1024x640.png



Допълнителни препоръки

Поща в gmail че ако си ресвтвате паролата поне ще доидат в спама писмата като са от ип иначе въобще няма да си ги получите с някой други пощи..


ПП

ако урока ви е скучен заради прекалено дъллгите ми обяснения или ако повечето неща ги знаете цъкнете горе на събскрайб за темата и като някой начинаещ пита му помогнете


ППП Алтернативни инсталации на контролен панел
ispconfig са да изпълни този урок от страница трета

http://www.howtoforge.com/perfect-se...ispconfig-3-p3

+ този урок страница първа за да имате повече от една PHP версия

http://www.howtoforge.com/how-to-use...-debian-wheezy

Оригиналният пост две от темата
Ако инсталирте впс за първи път качете си безплатана версия (всяка версия е безплатна преди да и се въведе ключ за платен лиценз)
 
Последно редактирано от модератор:
От: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

Първи опит неуспешен - грешката е в мен
 
Последно редактирано:
Re: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

да има полета за днс в инструкцията за експлоатация (видеото е малко по старо) уголемих линка със скриин шотовете на инстлацията

нямаш налични пишеш някакви дъмми например ns1.example.com и ns2.example.com

юзера не може да се сменя защото това е сингъл юзер панел и Softaculous искат да набият малко бранд със админски юзер софт

пробва да си ресетнеш паролата на мейла да видим какво ще стане :)
 
От: Re: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на

Не намира имейла вече пробвах,сега почнах на чисто пак,пък да видим дали ще успея
да има полета за днс в инструкцията за експлоатация (видеото е малко по старо) уголемих линка със скриин шотовете на инстлацията

пише ако нямаш налични да напишеш ns1.example.com и ns2.example.com

юзера не може да се сменя защото това е сингъл юзер панел

пробва да си ресетнеш паролата на мейла да видим какво ще стане :)
 
Re: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

да така може избери центос 6 и дистрибуция която се води минiмал от наличните в доставчика трябва да няма

There should be no PHP, Apache, MySQL installed on the server
 
От: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

Тъй,аз типично по Бай Ганьовски реших,че знам всичко и не погледнах инструкциите за инстал,и съответно сбърках тъй,че Четете внимателно !
След малко размисъл и не малко напътствие от @coolice инсталирах успешно панела и смея да твърдя , че нищо няма да ви липсва от Cpanel-а ,тук просто всичко излишно е махнато.
И между другото се инсталира за няма и 5 минути(изключвам времето за самата инсталация).
Сега ще добавя един сайта и ще дам повече информация за панела
 
Re: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

значи туко що завърших тестова инсталация на моят тестов впс

избраната операционна система CentOS 6 x86_64 Minimal

uphero също ми писа на лично че се справил

после ще си оправя скрииншотовете и ще ги кача в първия пост като инструкция :)

а засега два бързи за използваната памет като го натоварих да се ъпдейтне 64 битовата версия качи рама до 206 мегабайта което при мен не е проблем (после ще си я свали) ама нямах време да го чакам

след ребуут айдъл рама е 131 мегабайта което е добре като се има на предвид че в това работи всичко ...

64-bit-centos6-ram-after-reboot-idle.png64bit-centos6 -ram-after-update.png

за по малки впси ползвайте 32 битова
сега ще го преинсталирам отново за да видя дали ще използва по малко :) първо ме изчакайте 10тина мин
 
От: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

vps.png
ето скрийн и от мен, с същата ОС
Парамтрите на VPS вижте тук план 256
 
Re: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

да може колкото искащ домейна и бази денни лимита е само на Softaculous авто инсталатора че не поддържа всички 350 скриптове за инсталация с един клик а само 59

и впса да може да ти се справи със всичките сайтове де а uphero направо ме разби със скриин как се е събрало всичко в 29 мегабайта :) при мен се разплу повече ползва КVM вируализация :)

няма да го пробвам с центос 5 който управлява по лошо паментта от 6цата ама я заема по малко :) по малко от 29мб няма на къде
 
Re: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

да сравнително малко рам ползва ето скриинове от 32 битовата версия :) centos 6 minimal
ram-idle.png32bit-ram-after-uprgade.png
при натоварване с ъпдейт на една камара скриптове 139 рам

айдъл 87 мегабайта




с центос 5 32 бит вероятно по надолу ама ще трябва да го барна за рекорда на uphero или и няма да го стигна заради разликите във виртуализацията ... както се казва това си е малко рам




и да си правите бекъпи редовно
 
Последно редактирано от модератор:
От: Re: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на

Ни мойш ма мина нали съм Уеб мастър :p
Досега съм минал доста панели,но този като изключим Cpanel е най функционален и лесен за ползване
да сравнително малко рам ползва ето скриинове от 32 битовата версия :) centos 6 minimal

при натоварване с ъпдейт на една камара скриптове 139 рам

айдъл 87 мегабайта

с центос 5 32 бит вероятно по надолу ама ще трябва да го барна за рекорда на uphero или и няма да го стигна заради разликите във виртуализацията ... както се казва това си е малко рам

Виж файлът 6866Виж файлът 6867


и да си правите бекъпи редовно
 
Re: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

аз затова го пуснах :) по лесен и приличащ на цпанел не съм виждал че и инстлацията е лесна....


иначе първи няколко бъгчета bandwidth usage дори и да го зададете в админстраторския панел на на порт 2004 >setting > general

Bandwidth Limit (in MB)
If bandwidth limit exceeds the threshold you will receive an email

не се променя в потребителския панел - спокойно няма да ви спрат сайтовете - според форума на софтакаус ама май ще ви спамва


админския панел - този на порт 2004 нещо не ми се разбира с хромиум браузърра нон стоп ме изхвърля / потребителския на порт 2002 си работи добре с хромиум

всичко си работи добре под мозлила файърфокс... незнам защо ми го прави този номер с хромиума което е опън сорс версията на хром...


ПП. някой от софткалоус или някой опен сорс труженик се е погрижил за нас Българският работи :)

Screenshot from 2013-07-16 00:07:39.png
 
Последно редактирано от модератор:
От: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

Благодаря много нали няма дупки в сигурноста, защото мисля още днеска да го слагам :)
 
От: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

Инсталирах панела, но имам проблем сайта ми излиза на ������ кажете как да го оправя моля Ви спешно е ;( преди го нямаше този проблем
 
От: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

Оправих го който има този проблем да влезе от панела в apache и да намери там, където пише AddDefaultCharset, и да го промени на AddDefaultCharset Off
 
Re: От: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на

Благодаря много нали няма дупки в сигурноста, защото мисля още днеска да го слагам :)

Това е активно девелопващ се продукт от сериозна фирма и да има ще ги запълнят като разберат за тях

последния ъпдейт е от вчера не е от преди три години като на клоксо например и ти да трябва да се оправяш със секюритито...
http://www.softaculous.com/board/index.php?tid=4286&title=Webuzo_2.1.1_Launch

ако имаш съмнения за бъг или предложение за развитието на панел
в официалния софтакулоус форум има секции за това
http://www.softaculous.com/board/index.php?#cid1

иначе новостите са

php_extensions.jpg


+ различни бъгове който са фикснати

ПП панела има много повече неща отколкот пише в началото цъкате на АППС и там излизат пълен LEMP стак ( за тези който искат да минат на Nginx)


Sys_mgr_edit.jpg


http://webuzo.com/wiki/System_Utilities
може да инсталирате няколко версии на php 5.3.26 с която идва и отделно 5.4 и 5.5 и да избирате коят да работи за основния сайт а според описанието при инсталация от инсталаъра също може да изберете версия за даден скрипт (това е на Безплатната весия включено) може и ръчно предполага ама не съм прочел как още :) само ги няма по готините статсове ама за безпари няма да се оплавкате а цената е повече от добра)
Screenshot from 2013-07-16 14:23:18.png

МОЛЯ ПРОЧЕТЕ ДОКУМЕНТАЦИЯТА АЗ СЕГА ГО ПРАВЯ И НЕ МЕ Е СРАМ ДА СИ ГО КАЖА
 
От: Много Лесен Контолен Панел за First time VPS Users - от Безплатно до $2.5 на Месе

Днес предложих на един нов клиент да го изпробва и се съгласи, та иснталирах му го, ето и употребата на RAM:

https://vpsbg.eu/dlz/webuzo.png
https://vpsbg.eu/dlz/memory.png

Впечатляващо :) клиентът е на план 512, бая свободна памет има с пуснати панела, apache2, postfix mail server, smtp server, mySQL, bind9 dns server и тн.

Между другото платената версия и тя ли е single user? Така и не намерих инфо в сайта им (и вероятно е single user).
 

Горе