Как да рекламираме във фейсбук

Rock

Well-Known Member
За всички новобранци, които са решили да се възползват от рекламната система на Фейсбук, предлагам няколко съвета, с които да оптимизирате вашите рекламни кампании и евентуално да постигнете повече.

1. Таргетиране на вашата публика (клиенти, посетители, събскрайбъри и т.н.)

Фейсбук предлага една наистина добре разработена система за таргетиране. Имате възможност да "пресеете плявата и да остане просото", иначе казано - да си определеите точно до какви хора, според интереси, възраст, пол, местоположение и .т.н. да достига вашата реклама.
Бъдете внимателни как таргетирате, защото добрата насоченост ще ви донесе по-добри резултати за по-ниски вложения. Хубавото е, че при всеки нов параметър, който приложите (примерно Мъже - 18-39 години, София и накрая сложите интерес футбол) ще се показва броя на хората, до който е възможно да стигне рекламата. Примерно за посоченият пример 80 000. Рекламата няма да се показва на жени, по-възрастни мъже и т.н. - т.е. няма да засяга нетаргетирани групи, което е в сърцевината на фейсбук рекламирането. Внимание: фейсбук рекламирането отначало винаги е съпътствано с тестове, докато уцелите вашите идеални критерии за рекламата.

2. Оптимизирайте рекламата си подходящо

Вашата реклама ще представлява следното: Снимка, Заглавие (25 символа) и текст на рекламата (90 символа) - това е.

Вие ще трябва максимално добре да се възползвате от тези три параметри, за да привлечете нужните за вас хора.

Успеваемостта на рекламата ви зависи от това как е описана, какво заглавие има, таргет групата и все пак какво реално предлагате :)


Задължително:

* Пишете ГРАМОТНО, без грешки
* Пишете истината в рекламата - Все пак целите нещо повече от посещения нали ?
* Не копирайте вече популярни рекламни съобщения
* Бъдете максимално изчерпателни за тези 90 символа.
* Ползвайте ваша снимка на продукта, услугата или такава, която да привлича внимание и да е релевантна към рекламата.

Не допускайте:

* Да пишете само с главни или само с малки букви
* Да използвате много популярна и нерелевантна снимка
* Не оставайте празни символи в рекламата, все пак са само 90, използвайте ги !

Опитайте се:

* Да вкарате "call to action" в текста
* Проучите конкуренцията и да направете рекламата си по-добра от тази на "съперниците"

3. Направете подходящ график за рекламата

Сигурно и на най-големите новаци им е ясно, че рекламните кампании зависят и от часа на показването им
Тествайте кога най-много резултати ще ви донесе дадена кампания, като за различните тематики часовете варират.

Примерно ако рекламирате марка кафе, сутрин, онези които са във фейсбук от 7 до 10:00 най-вероятно доста от тях пийват от напитката.

Времето, в което фейсбук има най-много онлайн потребители за България е между 18:00 и 22:00 ( лично мнение, подкрепено с доста публикации, тестове и т.н)

4. Управлявайте добре рекламния бюджет

Ще имате избор как да заплащате за рекламите си.

* цена за уникален клик на рекламата
* цена за показване на 1 000 импресии

И двете цени варират, според ангажираността на тематиката ви.

Фейсбук ще ви съветват, разбира се, за цената, която ще ви гарантира по-предна позиция и разбира се клик, това се нарича BID.

Ще ви показва постоянно променящ се BID - примерно min BID 0.15$ - max bid 0,39$ . Вие ще трябва да се вмъкнете в тези цифри, ако искате да рекламирате, независимо дали за клик или за импресии. Не "минавайте прекалено тънко" всеки път защото наистина ефект няма да има, но и не давайте максимални BID, защото и Фейсбук не са глупави, винаги "ръсят" клиентите, но реално може и да минете с 0,25$ (според примера ми)

Аз лично съм пробвал и двата варианта, като за мен на клик си е по-оферта, просто в моя случай нещата бяха по-добри. Въпрос на тестване и пpеценяване на резултатите си.

Относно бюджета ви, всеки си знае колко и какво да харчи, но препоръчвам да се започне с една кампания от 20 до 50$, ако никога не сте се занимавали със фейсбук и да си пуснете примерно дневен бюджет от 2 - 5$, поне 10-тина дни да видите как се получава.

Може да си променяте рекламата, като всеки път ще чакате одобрение от Фейсбук.
Можете и да създадете подобна реклама като основната, за да видите примерно две реклами, с различен вид как се възприемат


5. Проследявайте ефективността на рекламите ви.

Както всеки маркетинг, така и Рекламата във фейсбук би трябвало да се измерва в ROI (return of investment) - т.е. какво сте вложили и колко сте изкарали от това вложение.

Фейсбук предлага Conversion Tracking (мерси на Alabam4eto, че ме подсети ), аз ползвам също и гугъл аналитикс

Как става цялата работа с GA вижте тук: (ЛИНК)


Няма супер точен съвет как да направите най-ефективната рекламна кампания при батко Зукърбърг, защото винаги има много относителни фактори и всяка реклама си е сама за себе си.
Всичко става с пробване, с промени в реално време и много упоритост да преглъщате понякога слабите резултати.

Успех на всички :)
 
Последно редактирано от модератор:
От: Facebook рекламна кампания (за новобранци)

Conversion Tracking опцията във ФБ рекламата си забравил :)
 
От: Facebook рекламна кампания (за новобранци)

Благодария за информацията :)
 
От: Facebook рекламна кампания (за новобранци)

Много полезна и изчерпателна тема . Благодаря !
 
От: Facebook рекламна кампания (за новобранци)

още едно "Благодаря" от още един новобранец :)
 
От: Facebook рекламна кампания (за новобранци)

Пропуснал съм темата, но сега я виждам. Rocksteady - много добре си ги описал нещата. Имаш плюсче от мен и дано повече хоря я прочетат.
 
От: Facebook рекламна кампания (за новобранци)

Вчера пуснах реклама за един ден за 10 долара не съм много доволен, 270 лайка за 10 долара. Обаче искам да ви питам как и кога става плащането, явно става след кампанията, защото още не ми е дръпнало пари.
 
От: Facebook рекламна кампания (за новобранци)

Бг или чужди бяха лайковете? Пада се малко под 0.04 солара на лайк.
 
От: Facebook рекламна кампания (за новобранци)

Всички са БГ, да толкова е 0.04 на лайк. Днес ще пробвам малко по различна
 
От: Facebook рекламна кампания (за новобранци)

Пак да питам кога се плащат тези реклами. Имам 10 долара дневен разход, но никъде не ме таксува. Кога ще си дръпнат парите от рекламата, някой знае ли? Или трябва аз някъде да ги превеждам?
 
От: Facebook рекламна кампания (за новобранци)

Пак да питам кога се плащат тези реклами. Имам 10 долара дневен разход, но никъде не ме таксува. Кога ще си дръпнат парите от рекламата, някой знае ли? Или трябва аз някъде да ги превеждам?

Да - общо взето се плащат по някое време. Зависи от рекламата, автора и т.н. НЕ СА БЕЗПЛАТНИ! Обаче няма смисъл днес да те таксува за вчера, утре за днес и т.н. Има си някакъв период през който се такусва. Ако си набил CC всичко става автоматично.
 
От: Facebook рекламна кампания (за новобранци)

Пак да питам кога се плащат тези реклами. Имам 10 долара дневен разход, но никъде не ме таксува. Кога ще си дръпнат парите от рекламата, някой знае ли? Или трябва аз някъде да ги превеждам?

На мен ми теглиха пари от paypal-a веднъж на седмица.

Миналата година пусках реклами 3-4 месеца за американска цел групи. Пробвах най-различни варианти.
Но излиза по-скъпо (дори много по-скъпо) от други начини за рекламиране.

За български цел групи докарвах $0.03 - 0.06 за нов фен.

Ако България ви е цел на рекламирането, препоръчвам да вклчвате и Македония. Разширявате си потенциала с още 1 000 000 потребители.
 
Последно редактирано:
От: Facebook рекламна кампания (за новобранци)

И аз благодаря за цялостната информация! Успех!
 

Горе