Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

megts

New Member
Здравейте, заминавам да уча в UK и търся най-евтиния начин, по който могат да ми изпращат малки суми от България. Имам paypal акаунт от доста време, който е верициран с карта Visa Electron в ДСК. Обмислях да направя акаунт на родителите ми и да се възползваме от новата функиция top up, след което те да ми изпращат парите, като gift. Те имат сметка в български левове и знам, че top up до 65eurо от сметка в левове е сравнително изгоден вариант.
Моля, кажете ми дали решението ми е инключително неразумно от финансова гледна точка? Другите възможни и не толкова ангажиращи за нашите начини, за които аз съм малко или много информирана са: "банков превод между сметки" таксата за превода със сигурност не е малка, като се има предвид, че просто няма банки, които да оперират в двете държави или тегленето / плащане през ПОС терминал.

Чувствам се изключително некомпетентна по темата и ще съм изключително благодарна, ако ми дадете съвети! :)
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

в пей пал най-добре, но си регистрирай карта от тамущна банка, иначе ще има голяма такса, когато теглиш от АТМ-а, ако е с карта от БГ банка. Винаги тегли от АТМ на банката на която имаш карта за да нямаш такси. Така ще имаш само таксите от прехварляне от пейпал в картата, но и ще се наложи да чакаш около седмица мисля.


Или кажи на вашите да ти превеждат парите в банката и ти си тегли от банкомат там , но така ще има такса при тегленето.

Виж при кой от двата случая таксата е по-малка и избери по-евтиния.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

в пей пал най-добре, но си регистрирай карта от тамущна банка, иначе ще има голяма такса, когато теглиш от АТМ-а, ако е с карта от БГ банка. Винаги тегли от АТМ на банката на която имаш карта за да нямаш такси. Така ще имаш само таксите от прехварляне от пейпал в картата, но и ще се наложи да чакаш около седмица мисля.


Или кажи на вашите да ти превеждат парите в банката и ти си тегли от банкомат там , но така ще има такса при тегленето.

Виж при кой от двата случая таксата е по-малка и избери по-евтиния.

Благодаря!
Със сигурност ще си регистрирам карта при първия удобен момент, решила съм да е с NatWest. Мислех си да дам на нашите IBAN-а на тамущната сметка, но таксите, които ще трябва да плащат за транзакцията ще са с пъти по-високи от тези на paypal според мой изчисления.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

25 евро е да прехвърлиш 2000 долара от наша банка в друга наша банка, на скоро ми се наложи и ги питах, и реших да не го правя. Какво остава пък от наша банка до чуждестранна тогава.

Ако можеш да чакаш около седмица да се прехвърлят парите от пейпал към картата, това мисля, че ще е по-добрия вариант.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

25 евро е да прехвърлиш 2000 долара от наша банка в друга наша банка, на скоро ми се наложи и ги питах, и реших да не го правя. Какво остава пък от наша банка до чуждестранна тогава.

Ако можеш да чакаш около седмица да се прехвърлят парите от пейпал към картата, това мисля, че ще е по-добрия вариант.

Да, прав си за сумата - в която и банка да попитам не падаше под 20 евро, което е просто абсурдно!
Аз съм пращала пари, като gift на приятели и стигат за секунди в техните paypal-и, така че мисля, че няма да ми се наложи чакането около седмица (то е свръзано с withdraw на сума от сметката в paypal към картата ти). Трябва обстойно да се информирам за таксите от top up и след това смяната на валутен курс през paypal, но все повече се убеждавам, че това е най-евтиния начин.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

След като става дума за малки суми, с които явно ще плащаш с карта защо не си ползваш кредитната карта?
Какъв е проблема да ти внасят в ДСК парите, а ти да се разплащаш картово?
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

Moneybookers/Skrill също е вариант, таксите са ниски там, но ако може да се уреждат преводите като gift в PayPal без никаква такса е също добър вариант.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

След като става дума за малки суми, с които явно ще плащаш с карта защо не си ползваш кредитната карта?
Какъв е проблема да ти внасят в ДСК парите, а ти да се разплащаш картово?
До колкото знам има допълнителни такси за плащане с карта, още повече когато тя бива използвана в чужбина, но мога и да бъркам. Като цяло предпочитам да имам кеш, за да съм наясно точно с колко разполагам и да мога да си правя сметка за ежедневни разходи.

Moneybookers/Skrill също е вариант, таксите са ниски там, но ако може да се уреждат преводите като gift в PayPal без никаква такса е също добър вариант.
Не съм запозната с Skrill, знам само, че е британска копания, но е голяма сваляне на кожи при тегленето на парите в Англия, заради обменния курс.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

Да, прав си за сумата - в която и банка да попитам не падаше под 20 евро, което е просто абсурдно!
Аз съм пращала пари, като gift на приятели и стигат за секунди в техните paypal-и, така че мисля, че няма да ми се наложи чакането около седмица (то е свръзано с withdraw на сума от сметката в paypal към картата ти). .

имах впредвид, че се чака около седмица за това в скобите : прехвърлянето на парите от пейпал в каратата.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

Курсът наистина им е дране на кожа - лева към евро ми ги правят за 2.01 ... затова ако има обмен не е оферта изобщо.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

имах впредвид, че се чака около седмица за това в скобите : прехвърлянето на парите от пейпал в каратата.

Съжалявам, не съм те разбрала правилно. :) Като цяло, от опита, който имам с Paypal е следния - аз чакам по 5-6 работни дни, а приятелите ми в Англия с британски карти свръзани към пейпал - до 3 максимум.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

Курсът наистина им е дране на кожа - лева към евро ми ги правят за 2.01 ... затова ако има обмен не е оферта изобщо.

Да, така е.
Таксата на Paypal, като gift ми се наложи да я проверя сама. Изпращах 72 паунда на приятел, платих 0.70 паунда за трансфера - 1%, доста прилично.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

Какви такси? За първи път чувам, че има такса за плащане в чужбина. А явно и банката ми не знае, защото не са ми взимали досега такава такса :).

Навсякъде където приемат кредитни карти можеш да си плаща без никакви такси!
Просто се смята курса на паунда на банката, на която ти е картата в момента на плащане.

Електрното банкиране ти дава предастава за текуша наличност.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

За плащане е ясно, че няма такси (за Visa Electron), но за превод от една банка към друга или от един потребител към друг в PayPal има.
Вече като му преведат парите е ясно, че е по-добре да си плаща директно с нея безплатно, отколкото да ги тегли и да плаща допълнително таксата за теглене от банкомат..
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

PayPal Gift опцията не е много препоръчително, тъй като не се знае на какъв етап ще последва лимитация на акаунта, поради прекалено много подобни „рискови“ транзакции, където се defraud-ва PP системата за fees. Обяснено по телефон от PP Executive UK.

Skrill / Moneybookers Fees. Upload от банков акаунт на името на родителя с неговите имена – free (ако е и на Райфайзен, до часове или до ден; плаща се само банковата такса за превода, която ако е през е-банкиране обикновено е под 1 лв., откъдето и би следвало да е), както и от ePay ултра минимална такса (кой няма?). Ако акаунтът е отворен/регистриран в BGN/EUR/USD валута – при изпращането на пари задължително ще се калкулира 2,49% („For transactions involving currency conversion Skrill adds 2.49% to our wholesale exchange rates for foreign currency. This charge serves as a protection against the volatility and risk associated with FX markets. The Skrill exchange rates are updated on a regular basis throughout the day.“) За това препоръчително е акаунтат да бъде регистриран в GBP директно (на родител), както и на получателя (дъщеря/син) в GBP, за да няма тези 2,49%. Ето и какви ще са GBP Fees. Отделно може да се изкара и Skrill MasterCard, чрез която да се ползва директно Skrill Balance-а as funding source, т.е. от там да взема кинтите по транзакциите, извършвани с картата (€10 годишна такса и €1,8 за всяко теглене през банкомат/ATM, през POS терминал – физически или виртуален на е-магазин, не би следвало да има такса, както винаги).

Така, че идеята за PP е долу-горе добър вариант, докато не изпуши и се мине директно към backup варианти.

В този случай е особено подходящ: Heist Movie, най-важното:

Now he has to make a plan, a backup plan and another backup plan in case his girlfriend does ditch him and yet another back up plan in case she doesn't...and Oh yes...he does have to steal the gold as well.
Skrill, Western Union, Money Gram, Int. IBAN, Cash in letter, etc.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

Добро включване, точно твоята тема :) послушайте го, ако някой във форума е на ти с електронните разплащания, това е Шерифа.
 
От: От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

Едно голямо БЛАГОДАРЯ на Шерифа! :)
Ще се презастраховам и ще отворя акаунт на мен и на нашите в Skrill. Предполагам, че сега ще замина с кеш долу-горе достатъчен до Коледа - Paypal gift максимум два пъти в месеца ще го използвам. Не знам каква е практиката на Paypal и кога решават, че злоупотребяваш с gift-a. Ще пиша update, ако/когато се случи.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

Лично според мен най добре си направи българска карта Виза по възможност в британски лири за да не си прецакана откъм разликите в курса. От БГ ще ти ги внасят по картата а ти там ще си ги харчиш, като избягвай да теглиш в брой защото има такси, а при плащане с карта няма никакви.
 
От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

Мисля, че следния вариант е най-евтин, но пак зависи.

Майка ти си прави акаунт в ПП от БГ.
Ти си прави сметка в УК банка (което е малко трудно между другото, ще видиш като дойдеш) и си я свържи с твоя ПП акаунт.

Схемата:
1. майка ти зарежда нейния ПП с топ ъп от БГ банка в евро
2. след това ти плаща от нейния ПП акаунт в твоя ПП
3. ти си теглиш парите от твоя ПП в банковата сметка в УК. (ако имаш дебитна карта към нея още по-добре, но поне кеш карта ще имаш да теглиш от АТМ)

такси и мизерии
по 1 - такса превод от БГ банката (ако има), ПП тук няма такса
по 2 - курсови разлики евро - паунд от ПП ако твоя ПП е в паунди, ако е в евро - няма
по 3 - такса теглене по сметка в УК няма. Курсови разлики от ПП ако ПП ти е в евро. Ако е в паунди - няма.

Би ли направила горната сметка за да кажем 100 евро и да кажеш тук колко излиза всичко разходи.

Не съм сигурен за варианта подарък на ПП, защото мисля, че изпращача си плаща ПП таксата от 20пенса + 3.5% от сумата. Освен това май винаги ще има корсови разлики. Не намирам в сайта им точно за това.Ако греша дайте линк.
 
От: От: Най-изгодното изпращане на малки суми до Англия - Paypal или не?

Лично според мен най добре си направи българска карта Виза по възможност в британски лири за да не си прецакана откъм разликите в курса. От БГ ще ти ги внасят по картата а ти там ще си ги харчиш, като избягвай да теглиш в брой защото има такси, а при плащане с карта няма никакви.

Благодаря!
Oще доста хора ме посъветваха подобно нещо, ще опитам и него. Което е най-лесно и евтино, то ще е за напред.

Мисля, че следния вариант е най-евтин, но пак зависи.

Майка ти си прави акаунт в ПП от БГ.
Ти си прави сметка в УК банка (което е малко трудно между другото, ще видиш като дойдеш) и си я свържи с твоя ПП акаунт.

Схемата:
1. майка ти зарежда нейния ПП с топ ъп от БГ банка в евро
2. след това ти плаща от нейния ПП акаунт в твоя ПП
3. ти си теглиш парите от твоя ПП в банковата сметка в УК. (ако имаш дебитна карта към нея още по-добре, но поне кеш карта ще имаш да теглиш от АТМ)

такси и мизерии
по 1 - такса превод от БГ банката (ако има), ПП тук няма такса
по 2 - курсови разлики евро - паунд от ПП ако твоя ПП е в паунди, ако е в евро - няма
по 3 - такса теглене по сметка в УК няма. Курсови разлики от ПП ако ПП ти е в евро. Ако е в паунди - няма.

Би ли направила горната сметка за да кажем 100 евро и да кажеш тук колко излиза всичко разходи.

Не съм сигурен за варианта подарък на ПП, защото мисля, че изпращача си плаща ПП таксата от 20пенса + 3.5% от сумата. Освен това май винаги ще има корсови разлики. Не намирам в сайта им точно за това.Ако греша дайте линк.

Благодаря ти!
Като казваш плаща, имаш преди под формата на payment for service or goods (не съм сигурна дали това беше формулировката)? Ако e така, изпращането е безплатно, но аз като получател плащам - 1.9% to 3.4% + €0.35 EUR. Относо gift, има такса само ако парите се теглят директно от картата, а не са в ПП акаунта - Free when the money comes from PayPal balance. 3.4% + €0.35 EUR when the money comes from a debit or credit card (the sender decides who pays this fee).
Относно УК банките и отварянето на сметка, надявам се да не чакам много дълко, тъй като съм студентка и банки като NatWest работят директно с университета.
 

Горе