Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

KISS

Active Member
[video=youtube;oVfHeWTKjag]http://www.youtube.com/watch?v=oVfHeWTKjag[/video]

За тези, които не разбират английски, ще кажа супер на кратко, че се обяснява как ако платим на Фейсбук да ни популяризира страницата, в крайна сметка получаваме фалшиви лайкове от разни индийци, дето си разводняват спама, за да е по-малко подозрителен, като лайкват и цъкат на всичко.

Резултатът е не само, че губим парите, ами и още по-лошото е че когато публикуваме пост Фейсбук праща само на процент от хората и колкото е по-голям процента на фалшивите, толкова по-малко истински го виждат. Така имаме повече фенове и по-малка активност.

Реших че е важно да се знае.
 
Последно редактирано:
От: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

Много добър експеримент. Крайния резултат е ясен - важните са парите в двата края. От една страна Фейс , от другата фермите за лайкове. По средата , човека дето си плаща за лайкове - яде големия...
 
От: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

....ако се ползва ФБ за осигуряване на трафик към сайт за продажби,
според горния експеримент е добре да се изчистят феновете от развиващите се страни.
Предполагам страницата ще загуби примерно 50% фенове, но пък постовете ще достигат до по-голям процент от целените потенциални клиенти.
Така ефективността на страницата ще се вдигне въпреки че феновете са намаляли наполовина.

Правилна ли е такава логика?
 
От: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

Е само някой доста наивен трябва да си е мислил, че купените лайкове са истински. Независимо дали са през Фейсбук платформата или чрез лайкджакинг, ефектът е същият.

Дори тук в темата на един продавач на лайкове човека се опитваше да ме убеди, че лайковете разбираш ли били 100% на реални и ангажирани хора и това, че от 5000 човека няма ни един активен, било защото аз не правя нещо като хората.

Единствената файда от тези лайкове е престиж - като влезе някой да види, че страницата има много харесвания и тя да изглежда популярна.
 
Лайковете от т.нар. мъртви души е нищо повече от мереке на размер. Аз лично не харесвам така създадени страници, защото реално и са едно голямо нищо. За това и не харесвам този сървис на ФБ. Но и те трябва да се борят с лайкджакинга някак...а какво по-добро от пускане на конкуректка услуга.;)
 
От: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

Аз ползвам фацебуцето за реална работа.
Самият принцип на предлагане от страна на Марк и компания не предполага полза от фалшиви неща. На стената ми излизат единствено неща, към които съм показал интерес. Плюс от време на време платени предложения.
Ако си съкратя с една до две трети харесалите и приятелите, стената ми реално няма да се промени.
Не виждам как би ми дошъл трафик от хора, дето пък и не знаят, че са ме харесали...
 
От: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

....ако се ползва ФБ за осигуряване на трафик към сайт за продажби,
според горния експеримент е добре да се изчистят феновете от развиващите се страни.
Предполагам страницата ще загуби примерно 50% фенове, но пък постовете ще достигат до по-голям процент от целените потенциални клиенти.
Така ефективността на страницата ще се вдигне въпреки че феновете са намаляли наполовина.

Правилна ли е такава логика?

И аз така го разбирам.
Но то изобщо могат ли да се чистят фенове? Аз от фейсбук много не разбирам.
 
От: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

И аз така го разбирам.
Но то изобщо могат ли да се чистят фенове? Аз от фейсбук много не разбирам.

Могат да се чистят от тук : Edit page>Edit settings>Country Restrictions
Там има две опции :
1. Only show this Page to viewers in these countries
2. Hide this Page from viewers in these countries

Първо чекваш някоя от опциите и после изброяваш държавите.
Но е добре да чуем някой от ФБ-специалистите дали са ни правилни заключенията :)
В смисъл, ако се изчистят развиващите се страни дали ще се вдигне ефективността на страницата?
 
От: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

Това не касае българските страници :) А за другите, най-доброто нещо е натуралния растеж.
 
От: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

Това не касае българските страници :) А за другите, най-доброто нещо е натуралния растеж.

Да, мисля че тук се говори само за английски страници.
Въпроса е ако се оставят фенове само от платежноспособни държави (целим потенциалните купувачи от САЩ, Канада, Австралия, и западна Европа) ще се вдигне ли видимостта на постовете ни в тези държави?

Процента на видялите постовете ни от тези държави ще се вдигне ли спрямо времето, когато сме приемали фенове и от развиващи се страни?

Според експеримента във видеото, би трябвало отговорът да е "да" Ти какво мислиш?
 
Re: От: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

Да, мисля че тук се говори само за английски страници.
Въпроса е ако се оставят фенове само от платежноспособни държави (целим потенциалните купувачи от САЩ, Канада, Австралия, и западна Европа) ще се вдигне ли видимостта на постовете ни в тези държави?

Процента на видялите постовете ни от тези държави ще се вдигне ли спрямо времето, когато сме приемали фенове и от развиващи се страни?

Според експеримента във видеото, би трябвало отговорът да е "да" Ти какво мислиш?
А ти разбра ли какво се говори? Щото отговора е 'НЕ' или поне.. Учете езици беееее, не само чалга....
 
Според мен натуралния растеж вече няма много смисъл от него.. Аз съм един от малкото тук, които са съумяли за всичките години да НЕ купуват и да НЕ правят и да НЕ ползват LJ фенове по страниците си.
Ефекта е пълен бомбок. Страниците ми са се издигнали абсолютно натурално с годините и времето.. обаче рийча и достигането е в ПЪТИ по-слаб от тези, които са с Like jacking..

Абсолютна дискриминация :lol:
 
От: От: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

Могат да се чистят от тук : Edit page>Edit settings>Country Restrictions
Там има две опции :
1. Only show this Page to viewers in these countries
2. Hide this Page from viewers in these countries

Първо чекваш някоя от опциите и после изброяваш държавите.
Но е добре да чуем някой от ФБ-специалистите дали са ни правилни заключенията :)
В смисъл, ако се изчистят развиващите се страни дали ще се вдигне ефективността на страницата?

А видях го, да. Ами то това ще изтрие ли текущите фенове или само ще предпази от бъдещи?
 
От: Re: От: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

А ти разбра ли какво се говори?

Сега ще поясня. Трябва да се има впредвид, че от няколко месеца ФБ свали изкуствено рийча.
В смисъл ако преди 6 месеца за един пост съм получавал 20К рийч, то днес за същия пост в същата страница ми дава примерно 10К и по-малко.
Не е ясно какъв им е алгоритъма по който свалиха рийча, но целта е ясна - да принудят народа да си купува реклами.

Ето каква е ситуацията:
Ако имаме страница с 50% фенове от бели държави и 50% от развиващи се.
Да приемем че ФБ е намалил достигането на постовете ни до примерно 50% от феновете ни, примерно.
Тогава резултатът от пост с 10К рийч ще бъде - 5000 риийч бели държави и 5000 от развиващи се.

Но, ако изчистим развиващите се, тогава рийча би трябвало да е изцяло от бели държави или поне много повече отколкото ако не ги изчистим.

Това все пак е само предположение не ангажирам никой.
 
Последно редактирано:
От: От: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

А видях го, да. Ами то това ще изтрие ли текущите фенове или само ще предпази от бъдещи?
Ако не са направили някаква промяна, това не изтрива текущите, но те вече не виждат новите ти постове. И предпазва от бъдещи фенове от тези държави.

За всеки случай, ако решиш да го правиш опитай първо с някаква малка държава.
 
От: Re: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

Според мен натуралния растеж вече няма много смисъл от него.. Аз съм един от малкото тук, които са съумяли за всичките години да НЕ купуват и да НЕ правят и да НЕ ползват LJ фенове по страниците си.
Ефекта е пълен бомбок. Страниците ми са се издигнали абсолютно натурално с годините и времето.. обаче рийча и достигането е в ПЪТИ по-слаб от тези, които са с Like jacking..

Абсолютна дискриминация :lol:

:D ИЗВОДА? LJ :lol:
 
От: От: Re: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

:D ИЗВОДА? LJ :lol:

Моята страница също е напълно естествена и расте завидно бързо, все повече с всеки изминал ден. От рийча съм доволен. Понякога има осезаема промяна, но като цяло е нормален. Менажирма и страница с лайк джакинг и мога да кажа, че няма и 1% от купените "фенове", които да се ангажират със съдържанието.

Твърдя, че вместо да си хвърляте парите на "прекалено е хубаво, за да е истина" оферти, по-добре платете на някой човечец с хубава и голяма страница да ви пуска редовно по някой линк препратка към вашата страница. Така ще ви научат хората и малко по-малко ще започнете да събирате фенове.
 
От: Плащаш на Facebook за реклама, получаваш фалшиви лайкове (Видео EN)

От личен опит мога да кажа, че и с Българските фенове е същата история но само до някъде. По принцип си беше написано някъде публично, че когато рекламираш ще получаваш кликове и лайкове от такива хора които имат тенденцията често да кликват и да реагират на рекламни карета и постове (не мога да си спомня къде го четох).
Тоест плащал съм доста за реални таргетирани фенове и съм следил доста самите фенове какви са, даже съм им преглеждал профилите... Ми мога да ви кажа, че адски голям процент от тези фенове са някакви лелки и луди хора които само кликат по цял ден във фейсбук и споделят всичко което видят. Да реални са, имам даже такива приятели познати които го правят, но освен, че кликат по цял ден на на всичко което видят нищо друго не правят. Естествено не разбирам много но предполаган, че това се отчита от алгоритмите на фейсбук и супер много от платените ни реклами се показват точно на тези хора... Затова когато плащате за реклама във фейсбук ви препоръчвам супер добре да таргетирате феновете които искате според вашия бизнес. И тези промоции и игри с подаръци които всички правят събират супер ненужни фенове само за престиж... Натъквам се на адски много фенове които все едно това им е като работа, да участват в игри и промоции целите им стени са със споделени глупости и за това са виновни сайтове като ВсичкиИгри... не знам си кво. Влизат си хората там и си почват наред да участват във всяка игра... Е добре вие искате ли ги тези хора за ваши фенове ? :)
 

Горе