Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

tanipo

Well-Known Member
До момента съм правил едноезични сайтове. Как да подходя с двуезичните? Правя просто две отделни инсталации ли или? Има ли някакви плъгини и.т.н.? Ако има някой опит с ML сайтове да сподели.
 
От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Платено - WPML. Отказах се от този вариант, защото проекта е за лично забавление, а близо 200$ за life-time не ми се дават.

В момента си играя с mutisite и Multisite Language Switcher. Не прави чудеса, но май върши работа.
 
От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

И какво прави WPML с две думи? A варианта с двете инсталации не е ли най-чист?
 
От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Най-просто е с две отделни инсталации. Има разни плъгини, но ще загубиш много време да се чудиш кой плъгин да инсталираш и накрая няма да имаш много гъвкавост.

Просто правиш нова инсталация в поддиректория /bg и имаш повече гъвкавост (може да сложиш даже различни теми и различни плъгини, различни реклами, различен брой на статиите и т.н.).

Има смисъл от ползване на плъгини за двуезичност само ако сайта трябва задължително да предлага същото съдържание на два или повече езика и двете версии да са напълно еднакви (освен езика).
 
От: От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

И какво прави WPML с две думи? A варианта с двете инсталации не е ли най-чист?
Не мога да ти отговоря подробно на този въпрос, освен че се води най-доброто професионално решение. Общо взето имаш само една WP инсталация и можеш да си превеждаш абсолютно всичко менюта, теми, алабала (CMS версията) и да си връзваш постовете.

Най-просто е с две отделни инсталации. Има разни плъгини, но ще загубиш много време да се чудиш кой плъгин да инсталираш и накрая няма да имаш много гъвкавост.

Просто правиш нова инсталация в поддиректория /bg и имаш повече гъвкавост (може да сложиш даже различни теми и различни плъгини, различни реклами, различен брой на статиите и т.н.).
И да ъпдейтваш две инсталации. Ами ако са 10 езика?
Multisite е по-добър вариант, дали със събдомейни или директории и предлага същата гъвкавост.

Има смисъл от ползване на плъгини за двуезичност само ако сайта трябва задължително да предлага същото съдържание на два или повече езика и двете версии да са напълно еднакви (освен езика).
Multisite Language Switcher прави точно това, само че не задължително да имаш две версии на всичко. Просто ти връзва нещата ако си ги задал
 
От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Когато някои иска сайт с два или повече езика. Аз просто инсталирам системата два/три пъти, например с Wordpress:
/bg
/en
/fr
и в трите папки има отделни инсталирани платформи.
След това като начална страница правя index файл със хубаво лого и меню на български, английски и френски (както е в случая).
Хем по-лесно, хем и хубаво :)
 
От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Да де ама с WPML слайдъри ако имаш с надписи и банери си седят на езика на който са сигурно. Освен това аз като имам на темата 1000 менюта...типове постове става доста мътна история. По добре май нова инсталация. Освен това рсс абонаменти и за мейл разделят ли абонатите по езици?
 
От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Не мога да отговарям на въпроси свързани с WPML, защото просто не съм си го купил. По мои спомени Блинки някъде го беше споменавал, че има опит с него.
 
От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Аз скоро си играх с qTranslate - горе-долу върши работа. Категории, постове, тагове се превеждат (qTranslate slug плъгина), но като недостатък който установих - меню айтеми като Home не могат да се преведат. Отделна базата нараства двойно за 2 езика, защото всеки пост и заглавие се пази в някакъв измислен формат от сорта на <:--bg-->.....................<:--en-->.....................
 
От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Всеки един допълнителен плъгин увеличава вероятността нещо да се обърка.

Преди време гледах различни плъгини и в крайна сметка реших, че е по-добре да не се ползват плъгини, особено за критични приложения като мултиезичност (ако изключиш плъгина няма да работи, а не се знае плъгина до кога ще го поддържат).

Варианта с multisite също е добър (спестява повторната инсталация, макар че това не е проблем, защото новите версии на Wordpress вече сами се обновяват).
 
От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Как така сами се обновяват? Няма ли някъде където можеш да изключиш ъпдейтите?
 
От: От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Как така сами се обновяват? Няма ли някъде където можеш да изключиш ъпдейтите?

Разбира се, че можеш да изключиш автоматичните обновявания. Даже е препоръчително... Не искам когато кракнат сървъра на Wordpress автоматично да ми се инсталира троянски кон.

bg.site.com или site.com/bg е по-добре според вас?

Втория вариант. Така казва стадото (повечето мнения). Причината е, че е възможно Google да гледа на субдомейните като на отделни сайтове (изискващи отделна оптимизация). Като е на един домейн цялото съдържание изглежда като че ли сайта има повече съдържание.
 
Re: От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

И какво прави WPML с две думи? A варианта с двете инсталации не е ли най-чист?

Аз ще ти обясня подробно. Мигрира страници, категории, постове, индекс страници в Ен версията, ако предполагаме, че оригиналната е Бг. Това е плъгин, който се управлява адски лесно и с някоя друга настройки и прибавяне на En-en, .po. и .mo файловете - всичко с идва на мястото. Дори превежда и сртингове - послания, футъри, удижити, менюта - всичко. Но е препоръчително и темата да го поддържа, макар че не съм имал проблем на която и да е. Аз съм с едногодишен лиценз. Може да видиш как работи - във подписа ми последния линк - eSale.bg. Ако нещо се сетиш да ме питаш - казвай. С две инсталации е опция също. И това съм го играл. :) Най-чист вариант е. Определено. Дори като се замисля, бих ти го препоръчал, но ще има един минус - синхронизацията между двете - трябва да се следи всяка промяна и да се нанася на другата версия. При WPML ти се отбелязва, че трябва да влееш в другата версия на страницата или поста, за да смениш, докато тук, влизаш чрез общия дашборд в съответния сайт (под-домен или категория) и сменяш и там. :) Както споменаха колегите - мултисайтинг. :)

Това е. Всичко друго, което съм пробвал като плъгини се е дънило яко. Особено фри изпълненията на qTranslate
 
Re: От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Как така сами се обновяват? Няма ли някъде където можеш да изключиш ъпдейтите?

Вече сами се обновяват ядрата. Странно но факт. :) Не, шегувам се. Не е странно. Беше нормално. Единствено модулите ще си ги обновяваш, но те са дни за всички сайтове в мрежата ти. :)
 
От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Всеки един допълнителен плъгин увеличава вероятността нещо да се обърка.
Чак пък без плъгини? Тогава за какво ти е WP - по-добре си драсни къстъм система :D

Преди време гледах различни плъгини и в крайна сметка реших, че е по-добре да не се ползват плъгини, особено за критични приложения като мултиезичност (ако изключиш плъгина няма да работи, а не се знае плъгина до кога ще го поддържат).

Варианта с multisite също е добър (спестява повторната инсталация, макар че това не е проблем, защото новите версии на Wordpress вече сами се обновяват).
Точно за това се спрях на варианта с mutisite и Multisite Language Switcher.
Плъгина за разлика от останалите, които пробвах не може да да обърка нищо, защото не маже нищо което не му е работата. Само добавя връзки между постовете, таговете и категориите.
На практика като го деактивираш си остават два отделни сайта без връзка помежду им, обаче на една инсталация, което ти спестява излишна работа по maintenance.

С две инсталации е опция също. И това съм го играл. :) Най-чист вариант е. Определено. Дори като се замисля, бих ти го препоръчал, но ще има един минус - синхронизацията между двете - трябва да се следи всяка промяна и да се нанася на другата версия. При WPML ти се отбелязва, че трябва да влееш в другата версия на страницата или поста, за да смениш, докато тук, влизаш чрез общия дашборд в съответния сайт (под-домен или категория) и сменяш и там. :) Както споменаха колегите - мултисайтинг. :)
Всъщност с Multisite Language Switcher имаш във всеки пот, списък на постове, тагове, категории връзка или индикация, че несвързан с нищо.

Multisite-Language-Switcher.jpg

Това е. Всичко друго, което съм пробвал като плъгини се е дънило яко. Особено фри изпълненията на qTranslate
Това го разгледах точно за 15 минути и изчезна в небитието.
 
Последно редактирано:
Re: От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Всъщност с Multisite Language Switcher имаш във всеки пот, списък на постове, тагове, категории връзка или индикация, че несвързан с нищо.

Виж файлът 9726

Това го разгледах точно за 15 минути и изчезна в небитието.

Аха, не съм го разгледа подробно. Попадна ми в полезрението и това беше. :) Иначе за другия qTranslate - мъка, мъка. Но това е. Като видях как прави превода и се отказах. Говоря за визуализацията му и се запъна на уиджитите и някои други елементи. Поне при мен и то на дифолтната тема, която реално не е сложна и би следвало да си я обработи добре. ;)
 
От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Здравейте,
И аз да се включа по темата. Аз лично ползвам WPML, добавката. Пробвах и няколко други варианти, но по-добро от това няма, найстина няма, разбира се що се отнася до wordpress. Работа с него е направена да е повече от приятна, има възможности да за избор за адресът на вторият език.
Не съм фен да се инсталират три различни системи за три различни езика.... подобно нещо ми се струва крайно не целезъобразно, но това е лично мнение.

В момента успях да настроя вторият език на страницата да ми е на съвсем отделен домейн (българския език е на .com, английския на .net), но за мен това е важно за да могат страниците ми да се разглеждат като независими заради някой афлийет програми.

Поздрави,
 
От: Сайт на ЕН/БГ - как се прави ?

Имаш много лесно и далновидно решение на проблема:
Правиш си сайта на Друпал и си слагаш колкото езици искаш / има настройка да е на папки, да не под-домейни или различен домейн за всеки език/
 

Горе