Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

TheCrazyBastard

Well-Known Member
Здравейте на всички, имам една идея или може би бизнес предложение, в което да се включат повече хора. Идеята може да се ограничи в съвсем малки граници, може да се разшири и до извън пределите на родината ни. Всичко зависи от това в каква насока ще тръгне и въобще ще отлепи ли, или всичко ще бъде просто едно голямо нищо.

Какво представлява идеята?

Има една игра, която не съм я виждал досега в интернет. Всъщност, не съм я виждал никъде да се играе. Разпитвал съм мои познати, млади и достатъчно възрастни, но се оказва, че тази игра не се знае от хората.

Обаче защо баба ми я знае, е въпросът? Тя казва, че като малка са я играли със своите връстници. Мен също ме научи и аз играх с нея като много малък. Вчера тя имаше рожден ден и се сетих за тази игра. Накарах я да ми припомни правилата. Увлякохме се!

Играта е зарибяваща, увличаща, желае се логика, мислене и пресмятане, а в същото време е много проста. Може да се играе навсякъде и то с подръчни неща, за които все още няма да споменавам. На този етап ще запазя подробностите в тайна. Но ще се радвам да разбера и вашето мнение.

Как да процедираме?
Иска ми да сформираме екип, който да осъществи една кауза, а именно "да запазим българското, да го разпространим, да бъдем горди с нещо свое. По конкретно, иска ми се да се разгледат възможностите за патент на една игра. Тя да бъде българска. Както примерно някои народи са измислили морския шах, други таблата, трети шахът, така искам да си имаме ние една българска народна игра, която да се знае в цял свят.

Тук има хора на тИ с андроид приложения, както и правещи игри. Мога да изредя всички подробности, както и достатъчно идеи да подредба на менюто, гейм плея, графиките, абсолютно всичко, така че да си я представите и някой разбиращ да я направи. На този етап се нуждаем от един програмист и един графичен дизайнер.

Втори етап от процеса може да се направи онлайн игра, т.е. платформа, която ще бъде и основният сайт към нея.

Трети етап е да се направят 2-3 блога с описание на играта, с цел нейното популяризиране. Тук има хора, които правят чудесни блогове, дори на ниска цена, понякога ги подаряват.

Малко медийна реклама. При голям интерес, ако е възможно да се направи и приложение във фейсбук, да се играе там онлайн. Ще си има и естествено официална фен страница.

Както виждате това изглежда едно доста всеобхватно начинание, което изисква и доста ресурси.

Срещам много други теми тук, в които се почват едни проекти и се очаква печалба в бъдеще. Тук имаме 3 варианта, доколкото аз виждам такива:

1. Да се формира инициативен формат от няколко души, чрез които всеки със своите способности да се впусне в тази инициатива и да направим нещо хубаво и качествено с общи усилия и без заплащане на този етап. Естествено в процеса на работа ще се опитаме да внедрим примерно в самото приложение реклами от адсенс, както и ще отворим един акаунт за донорство, така че всеки които подкрепя инициативата, харесва му идеята и иска да помогне, да може да го направи.

2. Мога да се опитам да напиша един подробен цялостен проект, чрез който да се кандидатства за безвъзмесдни средства от някъде, само че не се знае откъде. Ще направим и едно кратко видео клипче в селска обстановка в носии как се играе тази игра. Целта е да съхраним българските традиции, да не се загуби една забавна и лесна игра. Да не изчезне във времето. Иска ми се да продължа идеята, както и да насърча хората да я играят.

3. Да се спъна в няколко хиляди лева и да ги разпределя по предназначение и всичко да си мине гладко, плавно и в срокове. Там е работата, че нямам излишни.

Играта може да бъде както се казва реализирана с помощта на този форум за Предприемачество и просто да изпъкнем с реализирането на една бизнес инициирана благородна идея.

Рисковете са няколко и най-вече:
- Трябва ли, как ще стане и колко струва патентоването на подобно нещо. Това е един задължителен старт, тъй като в последствие, ако всичко потръгне, може да се продава идеята като ноу хау. Така ще я защитим и от непозволено копиране и видоизменение от чужди субекти. Т.е. тук ни трябва и една безплатна юридическа консултация;
- Годишната поддръжка откъм хостинг и домейн на главният сайт. Трябва да му се осигури един минимум от 1-2 години за старт ъп;
- Качването на приложението в Гугъл Плей мисля беше 20 долара, още един малък разход;
- Други дребни разходи, ако счетем че останалият труд за цялостната реализация на този етап е безплатен.

Евентуално бонус за всички накрая ще бъде радостта.. :)
Е, не само радостта, разбира се! Всеки ще добави с гордост проектът и участието си към своето портфолио. Ще разпределим дареният според заслугите, участието, труемкостта на работата и т.н. Ще действаме по начин, в който да задоволим потребностите си и да реинвестираме.

Моето място е да организирам, контролирам и участвам активно с каквото мога, да следя развитието на проекта, да го направлявам в правилната насока, да бъда безпристрастен и обективен към цялостно извършената работа, да критикувам и изисквам, за да се получи нещо наистина качествено накрая. Да кажем ще съм един виртуален мениджър.

Отсега ще кажа, че най-важни в проекта са моя милост, следван от програмистът, който ще направи андроид приложението, този който ще направи онлайн играта и така по веригата. Т.е. делът, който ще получава всеки във времето ще е предварително уговорен и според трудността, времето на работа и общо взето хвърлените усилия като цяло. Искам една подбрана групичка от форума да направим нещо запомнящо се, от което да получаваме примерно някакъв пасивен приход да речем 5 години напред. Пасивен, защото каквото капне, аз ще следя акаунтите, ще давам отчети и ще преценим с времето как ще раздаваме дивидентите, според моментното състояние.

След определен срок ще се разберем примерно, че всичко между нас свърша, или продаваме всичко на трети лица, делим за последно и край.

Така, да повторя накратко, че играта се играе с двама души. Те играя един срещу друг, както се играе шах, както се играе табла. Тя е проста, може да се играе с камъчета и едни други неща, които са важни за идентичността й. Има определена цел. Увлекателна е, все едно хвърляте зарчета, само че няма зарчета в играта. Сещате се как се играе свара нали, навсякъде. Е и това е така, т.е. когато човек се зариби, ще я играе на компютъра, на своя телефон, вкъщи с мама или тате, или сред природата с приятели.

Cool, Aa? :)
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

сигурен ли си, че няма руска версия :D
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Аз се сетих за играта :) играл съм я на село като малък с един дядо, 100 процента съм сигурен, че е същата :)) и от тогава нито съм виждал някой да я играе, нито в нета.
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Интересна идея, как се казва тая игра? :)
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Вероятно и аз се сещам коя е играта. каот малък съм играл с царевица и бобчета на нея. Но не мисля, е е забравена дори я има в дестките игри и сега по книжарниците
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Не зная дали играта няма руска версия. Възможно да е е пренесена на север от български преселници или бесарабски българи. Факт е, че някои от вас се досетиха за нея. И щом се досетиха, значи добре съм описал нейните качества и евентуален бъдещ успех. Хубавото в случая е, че явно не е напълно забравена. Обаче, се потвърждава, че отива да се позабрява. Аз лично не съм срещал сега по книжарниците. Да, основно се играе със зърната боб или царевица. Иска ми се те да бъдат заложени в основата на играта, както и някои други, примерно кафе и камъчета. Да се добавят и различни терени - трева, маса, земя. Смисълът е, че за да се забавляват двама души, могат да го направят навсякъде с подръчни материали, с каквото намерят и имат под ръка. Не е задължително като при доминото да имате домино, нито при играта с карти да разполагате с тесте карти.

Идеята има потенциал и ми се иска да я развием заедно. Затова е споделям като общата цел е с минимум разходи, ако ще въобще без разходи да направим нещо.

Друг вариант е с мен да се свържи само един човек, който може да прави андроид приложения, защото това е моментния бум на пазара и чрез такова приложение сега децата ще се запознаят с играта и ще я запомням за поколения. После да става каквото си става. Та един добър човек да направи безплатно едно такова приложение и да си го пусне безплатно. Целта ми не е да спечеля, а да се разпространи играта. Евентуално може в инфото да добави името ми като помощник и това е, друго не искам.

Чрез пускането на андроид приложение ще се тества цялостното настроение спрямо играта, ще се разбере по какъв начин хората я оценят, чрез коментарите и оценките към нея. Това ще даде повод за размисъл има ли смисъл да се развива подобно нещо във всички по-горе изброени насоки или не. Но тогава вече това може да бъде направо от всеки. Какво пък. Първоначално заложената цел е изпълнена.

С мен се свърза графичен дизайнер, готов да се включи в проекта /инициативата.
Ако ви харесва много по-лесният вариант, този от този пост, нека се направи само едно приложение на този етап.
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Хубаво е да има и сайт с играта за съжаление мога да помогам само с някоя идея или малко средства за домейн или хостинг ( мога дори да я хоствам в някой от акаунтите си) Не съм програмист, но идеята ми харесва пък и бих играл. Това с различните терени и комбинациите от средства за игра е добра идея. Като би могло различните пионки и терен5 да н6стя 5 различни бонуси на играча. Тоест играта да има различни версии. Класичкеска както си е без ектрите и версия с бонуси .

Стана малко разхвърляно но мисля юе разбереш какво имам предвит
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Аз май се сещам за играта, но каква е идеята да се патентова?

ПП ако е тази за която си мисля, има я почти навякъде с онлайн флаш игри.
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Няма нищо общо с играта "Дама"! :)
И аз съм я играл с баба а братми наистина беше много добър
[video]http://media.y8.com/system/contents/9904/original/Merrelus.swf[/video]

Пусни един вариант, ако я има да ти кажа тя ли е.
Аз май се сещам за играта, но каква е идеята да се патентова?

ПП ако е тази за която си мисля, има я почти навякъде с онлайн флаш игри.


Всичко се усложнява много и за подобни варианти може да се мисли евентуално в бъдеще. Меракът ми е да се направи класическият модел с избор на основни фонове, което да придаде върху играещите възможността от разнообразности в реално време, т.е. да стане нещо като даденост, вид модел за губене на време и спотяване чрез игра един срещу друг.
Хубаво е да има и сайт с играта за съжаление мога да помогам само с някоя идея или малко средства за домейн или хостинг ( мога дори да я хоствам в някой от акаунтите си) Не съм програмист, но идеята ми харесва пък и бих играл. Това с различните терени и комбинациите от средства за игра е добра идея. Като би могло различните пионки и терен5 да н6стя 5 различни бонуси на играча. Тоест играта да има различни версии. Класичкеска както си е без ектрите и версия с бонуси .

Стана малко разхвърляно но мисля юе разбереш какво имам предвит

На първо време идеята е да има вариант за таблет и да тръгва с лекота на най-простите таблети като тези китайските от 50 долара. Имам такъв, така че ще тестваме с на него възможността му да я възпроизведе безотказно.
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Нищо не разбрах от идеята ти.

Да създадеш българска игра по стар обичай :-o

"Фунийки"? "Стражари и апаши"? " Кральо-портальо"? Садже? Чилик? топчета?

Всичко е измислено.

Ох! Сега се сетих- за хиксчетата и кръгчетата! За биковете и кравите и за корабите! това е от мен.

Но не разбирам, защо не си обяснил същността на самата игра още в първия си пост. Изчетох толкова думи, да разбера, че искаш някаква елементарна игра, да я направиш компютърна.
Ами добре. Успех!
 
От: От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

От изброените всички са измислени да, и се играят все още. Малко трудно си ги представям тях обаче в онлайн вариант. Моята обаче какво виждаш от някои досетили се не се играе и я няма. Това се нарича пазарна ниша, която трябва да бъде заета. Ниша, от която може да се спечели. И ще спечели някой 100%, защото първият ми пост бе достатъчно обяснителен. Жалко, че не си го разбрала. А отговорът на въпросът ти защо не съм разкрил същността на играта, се намира във вторият мой пост в темата. :) Май си разсеяна днес..
Нищо не разбрах от идеята ти.

Да създадеш българска игра по стар обичай :-o

"Фунийки"? "Стражари и апаши"? " Кральо-портальо"? Садже? Чилик? топчета?

Всичко е измислено.

Ох! Сега се сетих- за хиксчетата и кръгчетата! За биковете и кравите и за корабите! това е от мен.

Но не разбирам, защо не си обяснил същността на самата игра още в първия си пост. Изчетох толкова думи, да разбера, че искаш някаква елементарна игра, да я направиш компютърна.
Ами добре. Успех!
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Не знам дали съм разсеяна. Но по-скоро не съм. Което логично води, не до непременото заключение, колко съм недосетлива, да не се сетя една толкова елементарна игра, а вероятно до това, че съм леко подразнена, да си изгубя времето, за да прочета дългите ти мнения, от които нищо не става ясно.

Вероятно, това е някакъв твой начин да създадеш съспенс и да предизвикаш интерес, но лично мен ме загуби като зрител и читател.
Съжалявам. Не. Не съжалявам. За следващия път ще знам, да не се доверявам, че в дългите и многословни мнения ще прочета нещо интересно.

Дори да е понтиране на моята многословност, пак не мисля, че резултатът би бил печеливш за теб.
Въпреки това ти пожелавам видими и печеливши резултати в начинанието, с малко усилия и много оригиналност!
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Много ти благодаря за пожеланието. Пак ще повторя, че не искам да печеля пари. Искам човекът, който се навие, той да си вгради негова реклама и да си печели той от собственото приложение. Аз ще дам идеята и подробности, а той ще върне жестът просто като ме спомене като партньор или каквото сметне. Аз ако мога да си го направя сам, ще си го направя. Моите дълги мнения са загуба на време, не зная защо ги четете въобще :D Нима не се убедихте с охлювите ми.. :lol:
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Аз също си помислих, че става въпрос за дама-та или нейна разновидност.

Чесно казно ми се искаше да се пробвам да я направя, но на дали ще успея да намеря време. Успех.
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Човек защо разтягаш толкова локуми?
Не знам коя е играта, защото явно не е дама, но такъв тип игри са интересни само когато играеш срещу жив човек.
Малко ти куца идеята, но това е сигурно защото си обърнал внимание повече на локума отколкото на важните неща :D
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Много ти благодаря за пожеланието. Пак ще повторя, че не искам да печеля пари. Искам човекът, който се навие, той да си вгради негова реклама и да си печели той от собственото приложение. Аз ще дам идеята и подробности, а той ще върне жестът просто като ме спомене като партньор или каквото сметне. Аз ако мога да си го направя сам, ще си го направя. Моите дълги мнения са загуба на време, не зная защо ги четете въобще :D Нима не се убедихте с охлювите ми.. :lol:

"Печеливш" не винаги означава да спечелиш пари. Има и преносно значение думата, свързано с някакъв смисъл на начинанието все пак.

По-лошо би било, ако е подигравка от твоя страна.

Защото реално предложението ти дори не може да се сравни с израза за подготовка и приказки за тигана на печката, но какво ще се пърже в него не е ясно! И въобще ще се пърже ли нещо или ей така да си имаме затоплено олио в тиган.

В предното мнение се опитах да не мисля примери, за да схванеш какво ти обяснявам, но явно не схващаш.

Ето: Уважаеми съфорумци, имам една идея. Да построя нещо. Не знам още какво ще е. Къща, блок, магазин, пирамида, но много искам да построя едно нещо, - може и дворец- за който прочетох едно описание в една приказка на баба ми! Някой да може да ми помогне? Аз не искам нищо да печеля, само да ме спомене в надписите или там на цимента първата буква от ника ми да изпише!
Мерси за вниманието! 8)
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Абе срещал съм и теми "Продавам уникална идея! Колко давате за нея?"...
Да кажем, че за моята искам 500 кинта.. Някой дава ли 501?
Мога да напиша подробен бизнес план и да кандидатствам по европроект. Ако искате да изготвя такъв, ще ви струва 5 000!
Ако не ви устройват последните условия, може да подминете с безинтерес темата ми, или да започнете да четете отначало.
Повторението е майка на знанието, бил казал някой си.. философ.
 
От: Да съхраним българските традиции и да развием една забравена игра!

Прав си, че този вид игри са интересни да се играят на живо. Тъй като играта е безизвестна, съвременният начин да стане известна е приложение за мобилно устройство. Едва ли ако направя един видео клип и го пусна в Youtube ще стане мегахит, тъй като нямам 200 хиляди последователя. Нито ако направя една страница и опиша правилата, някой ще седне да ги чете, както тук се зачитате. Да плюсна там 3-4 снимки и да трябва да си представяме какво аджеба е това чудо, е просто немислимо. Опитах се да нахвърлям много насоки за работа, заради това, че включилите се с нещо да могат по някакъв начин да имат шанс за възнаграждение. Точно защото виждам, че рядко някой би работил за без пари или за тоя дето духа. Явно наблягам на локума, но такъв съм си - затова ми се развалят често и зъбите.
Човек защо разтягаш толкова локуми?
Не знам коя е играта, защото явно не е дама, но такъв тип игри са интересни само когато играеш срещу жив човек.
Малко ти куца идеята, но това е сигурно защото си обърнал внимание повече на локума отколкото на важните неща :D

@Krumov, кажи ти поне дали също не си мислил за играта "Дама", та да ми стане ясно поне един дали е схванал идеята, или още се издирва. :)
 

Горе