За или против напускането на България

От: За или против напускането на България

Не се репча. Пиша си по темата защо предпочитам да НЕ живея в България!

п.п. на колко водки си? Или това ти е по рождение да ти е едно такова заядливо...
Не вървеше да напиша, че някоя дама се дърви, затова използвах глагола "репча".

... да си беше писала по темата... кой така те цапардоса у чутурата, че се навря у "Афганистан и Камбоджа"?
 
От: От: За или против напускането на България

Много обидни коментари.

Масата навсякъде е глупава, това което ти пишеш означава, че не може да изградиш социален кръг от успели хора или не вярваш че децата ти ще изградят такъв. Имаше някъде статистика, че ако имаш 1$ в джоба си и нямаш дългове си по-богат от 40% от американците. Да беден в САЩ е по-добре от беден в България, но все пак си беден.

В България има невероятно амбициозни хора, просто трябва да се обградиш с такива, а не с тези, които са средняци или по-лоши.

Не мисля, че има нещо обидно, но да, и на мен ми е обидно да получавам смешна заплата и да живея средностатистически, за да си позволя да отида седмица на море или на почивка. Не мисла, че обграждането с който и да било ще ме накара да си променя мнението и да не искам да ходя на лекар или зъболекар, да се надявам на Гугъл и Нешенъл Джиографик, че ще образоват детето ми, а пък да са живи и здрави американците с тяхната киноиндустрия, за да се наслаждавам истински на филми!

Може би съм и неблагодарна, знам ли€
 
От: От: За или против напускането на България

Не мисля, че има нещо обидно, но да, и на мен ми е обидно да получавам смешна заплата и да живея средностатистически, за да си позволя да отида седмица на море или на почивка. Не мисла, че обграждането с който и да било ще ме накара да си променя мнението и да не искам да ходя на лекар или зъболекар, да се надявам на Гугъл и Нешенъл Джиографик, че ще образоват детето ми, а пък да са живи и здрави американците с тяхната киноиндустрия, за да се наслаждавам истински на филми!

Може би съм и неблагодарна, знам ли€

Да виниш България за това че получаваш смешна заплата е глупаво. Получаваш смешна заплата, защото не изкараваш повече пари, просто е, не ти е виновна страната, виновен си ти.

В чужбина с 1800 евро, да не мислиш че няма да живееш средностатистически или в америка на 3000$? На заплата всеки живее средностатистически, така че ако планираш да си на заплата, свиквай със средностатистическия живот, другата алтернатива е вместо да висиш във форума да почнеш да правиш неща, които ще ти носят пари.

Но виж, ако те мързи да изкарваш пари, гледай си филмите, щом им се наслажвадаш толкова, ама не бъди поредния, който обвинява държавата за собствения си провал, особенно в такъв форум си е глупаво да го правиш.
 
От: От: За или против напускането на България

Да виниш България за това че получаваш смешна заплата е глупаво. Получаваш смешна заплата, защото не изкараваш повече пари, просто е, не ти е виновна страната, виновен си ти.

В чужбина с 1800 евро, да не мислиш че няма да живееш средностатистически или в америка на 3000$? На заплата всеки живее средностатистически, така че ако планираш да си на заплата, свиквай със средностатистическия живот, другата алтернатива е вместо да висиш във форума да почнеш да правиш неща, които ще ти носят пари.

Но виж, ако те мързи да изкарваш пари, гледай си филмите, щом им се наслажвадаш толкова, ама не бъди поредния, който обвинява държавата за собствения си провал, особенно в такъв форум си е глупаво да го правиш.
Ти пък си баси оптимиста! Кое те кефи, та искаш да живееш в тая кочина? Аз печеля добре, половината пари ми идват от онлайн бачкане, другата от "офлайн" (иначе казано мениджмънд и консултантски услуги). Но определено не искам да си харча парите тук. Дори дрехите и лекарствата си ги купувам или поръчвам от чужбина. Миналия месец си поръчах даже диван през ебай, който ми докараха от Германия. Една стотинка вече не искам да оставя в тая държава, защото всичко потъва неизвестно къде. Да не говорим, че всичко е по-скъпо и некачествено спрямо германска, английската стока. Декларирам си съвестно всички доходи и държавата ми взима над 600 лв месечно за осигуровки. А като ида на зъболекар и хвърлям маса пари, щото с осигуровките не ми покриват един свестен мост. Карам над 10 годишна кола, щото ме е страх да си купя нова - скапани пътища, автоджамбази, дето са за разстрел и такива ми ти работи... За образование, пенсионно осигуряване, култура по-добре да не си отварям устата.
Имам възможноста да пътувам много, почти всеки месец съм някъде в Европа, но не за кеф, а по работа и мога да направя много добро сравнение между западните си колеги и българските. Виждам всеки аспект на живота тук и там. Тая държава е кенеф!
 
От: От: От: За или против напускането на България

Ти пък си баси оптимиста! Кое те кефи, та искаш да живееш в тая кочина? Аз печеля добре, половината пари ми идват от онлайн бачкане, другата от "офлайн" (иначе казано мениджмънд и консултантски услуги). Но определено не искам да си харча парите тук. Дори дрехите и лекарствата си ги купувам или поръчвам от чужбина. Миналия месец си поръчах даже диван през ебай, който ми докараха от Германия. Една стотинка вече не искам да оставя в тая държава, защото всичко потъва неизвестно къде. Да не говорим, че всичко е по-скъпо и некачествено спрямо германска, английската стока. Декларирам си съвестно всички доходи и държавата ми взима над 600 лв месечно за осигуровки. А като ида на зъболекар и хвърлям маса пари, щото с осигуровките не ми покриват един свестен мост. Карам над 10 годишна кола, щото ме е страх да си купя нова - скапани пътища, автоджамбази, дето са за разстрел и такива ми ти работи... За образование, пенсионно осигуряване, култура по-добре да не си отварям устата.
Имам възможноста да пътувам много, почти всеки месец съм някъде в Европа, но не за кеф, а по работа и мога да направя много добро сравнение между западните си колеги и българските. Виждам всеки аспект на живота тук и там. Тая държава е кенеф!

Това е щото си плащаш данъците там. Аз имам офлайн бизнес на запад, да не говоря за данъци, да не говоря за бюрокрация. Да, запада ти се струва много хубаво като пътуваш по там, определено е по-хубаво да си караш хубавата кола по прекрасните пътища, ама като се заговори за бизнес е доста по-различно.

Престави си да плащаш данък 50% лични доходи и 33% корпоративни, това е нормата, айде ние нали сме тарикати, с добри счетоводители, намаляме колкото се може, ама все пак, българските 10% трудно се стигат. И какво получаваш замяна в това? Получаваш невероятните регулации, които ти увеличават разходите, също така нормалните хора получават помощи за безработни от държавата, така че нямат кой знае каква мотивация да работят за 1700 евро, като държавата им дава 1200 евро без да работят.

Но какво хубаво получаваш? Хубави пътища, да има ги. Добро здравеопазване? Еми да, добро е. Друго? Образованието никъде не струва, ако човек сам не може да се образова, никоя институция няма да му помогне. Пенсионно осигуряване? Ако планираш да разчиташ на пенсия, когато си стар, имам лоши новини за теб, не знам на колко години си, но сегашните 20 годишни няма да могат да се възползват от тази екстра, просто трябва да се погледнат демографските данни. Култура? Леле, много ми става забавно някой като ми заговори каква култура има запада, ама тук да не си отварям устата аз какви неща съм правил с западнячките, че ще ме баннат. Да, иначе на светло се държат мило и имат култура, ама реално са си просто нормални хора, които висят доста по социалните мрежи, както и повечето българи.

Та България е по-добре от запада, поне аз съм планирал да продам и 2-та си успешни офлайн бизнеса на запад и да замина или за Сингапур или да се върна в България, напълно онлайн, просто защото не е нищо специално запада, става само да отидеш на почивка в Лондон през зимата (невероятен нощен живот) и да ходиш на почивка лятото в Италия/Испания (невероятни плажни партита).

Разбира се България си има лоши страни, но с парите които си спестяваш от данъци на запад, тези лоши черти се забравят набързо. А да караш над 10 годишна кола си е добре, тъмън ще имаш повече пари за инвестиции.
 
От: За или против напускането на България

Не ми отговори на въпроса. Какво ти харесва в тая държава?
Не ми говори, че на запад се правело трудно бизнес. Въобще не е вярно. Там регулациите са за всички. Тук не са. Хората с които работя, изпитват огромни затруднения с корупцията. Ако решиш да вкараш стока извън Европа - за теб ще има мито, ДДС, данъци. За чичовото с връзките няма мито, ДДС също, данъчни далавери, сива икономика за социалните. В един момент вече въобще не си конкурентен, защото разходите ти са доста по-високи от на "нашите хора". Толкова за сериозния бизнес в БГ. Единствените, които успяват тук са западните инвеститори, защото произвеждат стока, която почти няма конкуренция, т.е. родната мафия не иска да инвестира огромни суми в технологии, ноу-хау, обучения.
 
От: От: За или против напускането на България

Не ми отговори на въпроса. Какво ти харесва в тая държава?
Не ми говори, че на запад се правело трудно бизнес. Въобще не е вярно. Там регулациите са за всички. Тук не са. Хората с които работя, изпитват огромни затруднения с корупцията. Ако решиш да вкараш стока извън Европа - за теб ще има мито, ДДС, данъци. За чичовото с връзките няма мито, ДДС също, данъчни далавери, сива икономика за социалните. В един момент вече въобще не си конкурентен, защото разходите ти са доста по-високи от на "нашите хора". Толкова за сериозния бизнес в БГ. Единствените, които успяват тук са западните инвеститори, защото произвеждат стока, която почти няма конкуренция, т.е. родната мафия не иска да инвестира огромни суми в технологии, ноу-хау, обучения.

Мисля, че съм ти отговорил на въпроса, харесва ми че спестяваш пари от данъци. Пък и ако правя бизнес от Българя то ще е онлайн бизнес. И не съм казал, че на запад се прави трудно бизнес, но данъците убиват. И да, може да направиш холандски триъгълник, но това пак ти струва повече, отколкото 10-те процента в България. Лично при мен, парите които бих спестил от данъци в чужбина попринцип ако имам онлайн бизнес напълно компенсират за някои от негативите в България, но виж, ако ти само спестяваш 30-40к на година, тогава може да не ти е толкова приятно. Но когато минеш една точка на доходи и погледнеш как само ти се харчат парите и какво получаваш като цяло, си викаш какъв е смисъла? Особенно като погледнеш алтернативите, интернет е толкова развит вече, че онлайн спокойно може да изкараш поне половин милион, на запад без да правиш счетоводни трикчета (които струват доста пари) ще плащаш 50% от този половин милион, а в България 10%. Какъв е смисъла на тази 40%-това разлика, като не получаваш нищо в замяна?
 
От: За или против напускането на България

Има мнения по-горе, които са обективни и на трезво мислещи хора.....

За последните 10 години съм живял на различни места в Европа - Барселона, Дънди ( Шотландия ) в момента съм в Лондон и държа да подчертая, че в нито един от случаите не съм напуснал страната си поради финансови причини...

При първото ми напускане замина, за да осъществя една мечта - е направих го, след 2 години се върнах в БГ, но стоях само 3 седмици, приятел ми предложи да замина с него за Шотландия, помогна ми за визата (2005г.) заминах за 6 месеца, след това за период от 7 години си останах в БГ - работих в голяма чужда компания - напуснах я, защото всичко беше станало малко еднообразно и монотонно - оставих работа с висока заплата, служебна кола и всички прилежащи екстри... Сега съм в Лондон и се чувствам добре тук, но винаги има какво да ти липсва ( поне аз така си мисля ).

От всичкото това скитане научих много неща, запознах се с много хора и разбрах че всичко си зависи само от мен, къде ще съм, с какво ще се занимавам и тн. Смятам, че в България живота е в пъти по спокоен и по социален, данъците са по-ниски, а вече има и страхотни възможности за бизнес... така че всеки може да прецени сам за себе си - заради хубави пътища и някой и други по-незначителни придобивки от какво би се лишил.... Проблемът е че веднъж заминеш ли после е трудно да се установиш в БГ, в един момент дори Европа ти се вижда тясна, а какво да кажем за малък град в България.
 
Последно редактирано:
От: За или против напускането на България

Абе не знам за Вас но тук в България най-много ми харесва нищо не ми липсва! Бизнеса ми е онлайн ако беше офлайн може би щях да съм на друго мнение но за момента не ми липсва нищо. Има си всичко технологии, хубави жени, хубави нощни клубове, хубави кръчми. Всичко е много по-евтино ще Ви дам пример родителите ми живеят в Белгия плащат наем 1000 евро, интернет 50-60 евро дето не могат един клип на спокойствие да изгледат в YouTube абе всичко е ... Сега на 20-ти заминавам но ще се върна след нова година защото отивам просто на разходка! Така че каквото и да си говорим в България си е най-хубаво нищо не ни липсва имаме си хубаво лято, хубави плажове всичко е 6+ а за тези които реват че в България никакъв бизнес не вирее не Ви е виновен бизнеса виновни са хората които го управляват.
 
От: За или против напускането на България

Абе не знам за Вас но тук в България най-много ми харесва нищо не ми липсва! Бизнеса ми е онлайн ако беше офлайн може би щях да съм на друго мнение но за момента не ми липсва нищо. Има си всичко технологии, хубави жени, хубави нощни клубове, хубави кръчми. Всичко е много по-евтино ще Ви дам пример родителите ми живеят в Белгия плащат наем 1000 евро, интернет 50-60 евро дето не могат един клип на спокойствие да изгледат в YouTube абе всичко е ... Сега на 20-ти заминавам но ще се върна след нова година защото отивам просто на разходка! Така че каквото и да си говорим в България си е най-хубаво нищо не ни липсва имаме си хубаво лято, хубави плажове всичко е 6+ а за тези които реват че в България никакъв бизнес не вирее не Ви е виновен бизнеса виновни са хората които го управляват.
О, блажена младост! Дай Боже повече време да се чувстваш така! Почти ти завиждам :).
Все пак поговори с някой, който е в "кухнята" на БГ бизнеса. Някой който дава хляб на 15-20 човека. Питай го за осигуровките, за данъците, питай го за ХЕИ или още по-добре как си е планира пожарната безопасност. Ако не те срам, го питай колко го смучат от пожарната :). Можеш да го попиташ и за годишните одити и ревизии. Питай го и за кадрите, особено тия с акъла и езиците. А най-накрая го питай различават ли му се декларираните печалби от реалните, само гледай да не те набие.
 
От: За или против напускането на България

Не бих отишъл в чужбина. Знам английски, но само като си помисля, че ще ми се налага всеки ден да го говоря, предпочитам да си остана в България. Тези, които са с първи език английски или испански, спокойно могат да отидат в много държави без да им се налага да знаят чужд език, защото в много държави говорят английски и испански, но с българския език за съжаление не е така.
 
От: От: За или против напускането на България

О, блажена младост! Дай Боже повече време да се чувстваш така! Почти ти завиждам :).
Все пак поговори с някой, който е в "кухнята" на БГ бизнеса. Някой който дава хляб на 15-20 човека. Питай го за осигуровките, за данъците, питай го за ХЕИ или още по-добре как си е планира пожарната безопасност. Ако не те срам, го питай колко го смучат от пожарната :). Можеш да го попиташ и за годишните одити и ревизии. Питай го и за кадрите, особено тия с акъла и езиците. А най-накрая го питай различават ли му се декларираните печалби от реалните, само гледай да не те набие.

Ахахах честно да ти кажа само веднъж съм задавал подобни въпроси и още след първия отговор ми стана неудобно да задам втория въпрос така че ... но наистина има сфери в офлайн бизнеса дето са бая умрели ама все пак до момента никога не съм имал офлайн бизнес и за момента не смятам да имам но пък в България ми харесва най-много просто нищо не ми липсва.
 
От: За или против напускането на България

Бих я напуснала за известно време ако имам възможност, само докато събера някакви пари, но все пак родината си е родина... Тези , които напускат и не се връщат са идиоти, незаслужаващи уважение, според мен! (лично мнение) :D
 
От: За или против напускането на България

Бих я напуснала за известно време ако имам възможност, само докато събера някакви пари, но все пак родината си е родина... Тези , които напускат и не се връщат са идиоти, незаслужаващи уважение, според мен! (лично мнение) :D

Доста крайно е личното ти мнение. А в чужбина пари не се "събират". Стандарта е стандарт, сервитьорка в България или сервитьорка в Англия, си си сервитьорка. От друга страна, ако си добър в това, което правиш ще си добре заплатен навсякъде и няма да е фактора пари решаващ / ограничаващ, а личния ти избор.
 
От: За или против напускането на България

Е, не си прав...пак зависи какво работиш, но с 600 лв средна заплата в България върви ти спестявай (ток, вода, храна, малко нови дрешки, ако не дай си боже си на квартира).
А за чужбина доста хора отиват, стоят там години и наистина СПЕСТЯВАТ, връщат се в България, купуват си жилища, имат някакви спестявания и живеят тук. На средностатистическия българин му е невъзможно да спести, затова болшинството от хората имат поне един емигрант в семейството (ФАКТ).
А за родолюбието ще дам един пресен пример: Снощи гледам новините, показаха ромка, осиновена от американци, когато е била на 6г., сега се връща, за да учи тук, а когато я попитаха 'за какво мечтаеш?', тя отговори да остане в България, да е директор на сиропиталище и да даде топлината, която тя самата не е получила
 
От: За или против напускането на България

[video=youtube;TkX-TPaodoM]https://www.youtube.com/watch?v=TkX-TPaodoM[/video]

ПП. роми е пропагандно понятие, този етнос се нарича цигани

ППП. родолюбие дръжки, човек се ражда и умира сам, а между другото трябава да се опита да бъде щастлив, където и както му харесва.
 
От: За или против напускането на България

В чужбина за тая една година може да спестиш пари само ако ядеш филии с чубрица - излез поживей в чужбина пък после пиши как се спестява.

Ако искаш да живееш нормално и живот ти да продължи без лишения вярвай ми разходите са бая височки - естествено на фона на по-високите заплати, но да не съм голословен ще ти дам пример с цифри за Лондон...

Наем на апартамент ( една спалня, хол с кухня ) не в мизерен, но не и в престижен район 1100 паунда
застраховка на кола 75 паунда месечно
бензин 200 паунда месечно
Ток и газ за въпросния апартамент ( през зимата ) 130 паунда
Храна за 1 човек на месец 100 + когато си на работа хапваш нещо на вън ( сандвич с кола 5 паунда ) 25 работни дни х 5 = 125+100 = 225
Ресторант 1 път седмично ( понеже съм момченце аз плащам сметката ) 200 паунда на месец
за цигари и алкохол няма да ти пиша
телефон на месец 40 паунда
интернет на месец 20 паунда
вода на въпросния апартамент 28 паунда на месец
лиценз за телевизор че имаш в къщи е 150 на година, това е 12 на месец
нови дрешки скромно по една на месец средно ти слагам 50, че ако си купиш хубаво палтенце ще отскочиш на 250, ама хайде да не издребнявам

Та ги докарахме до 2000 паунда грубо, а да ти кажа ли за колко работят 93% от сънародниците ни в англия ( момчетата на строежа, момичетата чистят къщи ) ако докарат 1600 си бият г...за от тавана.

Спирам за да не разубедя някои дето иска да идва!

П.С. мога да ти напиша и икономичния ( скотския ) вариант, но не знам нормален човек колко може да издържи да живее в къща с още 5-6 човека и да яде боклуци и да се лишава от нормални дребни удоволствия.

Аз пиша от моята камбанария, всеки има право на избор как да живее разбира се.....
 
Последно редактирано:
От: За или против напускането на България

1 умение, което ако овладеете, никога повече нямате да мислите за пари. Умението е, изкуството да продаваш. Ако може да продаваш, независимо къде си, ще си в топ 10% на обществото, ако не умееш, ще си някъде по средата или по-лошо.
 
От: За или против напускането на България

1 умение, което ако овладеете, никога повече нямате да мислите за пари. Умението е, изкуството да продаваш. Ако може да продаваш, независимо къде си, ще си в топ 10% на обществото, ако не умееш, ще си някъде по средата или по-лошо.

Жалко, че не си разбрал, как темата не е "как да не мислим за пари", а къде и как се чувстваш добре да Живееш?
Защо хората избрали да са далече от родината си, да са "идиоти" и по-малко заслужаващи изборът, който правят, от онези, които остават и гласуват и плащат данъци, но не са щастливи? Или са, но по техен си начин, със спокойствието, че не са изоставили близките си и на Коледа и рождените им дни са до тях ...
Някак е ... жестоко темата като се преекспонира и се оформят "лагери" и "отбори", а всъщност не става въпрос дори за неблагодарност или неадекватност какво напускаш, а за елементарно човешко желание да си щастлив и да мечтаеш.
Какво, ако нямаше наименования на държави и континенти, а просто места, където живееш по-добре, от там където си се родил?

Ето, например сега баща ми, има проблеми с пенсията си в Испания. За това, че е работил там 8 години и той се чувства в правото си да получава пенсия за това! НО испанците си имат закони и не искат да му я дават и отпуснат, ако той не живее там. Защо? Защото тези осигуровки от тук насетне ги плащат други хора на него, а когато той е работил са му плащали заплата. Как и с какво право той няма да си харчи пенсията в Испания, ако му я отпуснат? Той не може да разбере, защото иска да се върне в родната България, където живота е по-евтин, но да харчи испанските пари тук. Някак не е честно. Защо ли? Защото пенсията му тук не е толкова голяма и е малко кофти, да се откаже от това, че е работил там толкова години. Къде е справедливостта? А, да поясня, че пенсията му там за 8 години е сигурно тройно, от тази тук за 30.
Питала съм и майка ми, защо не останат в Испания? тя ми каза, че е много скъп живота и за квартира и за храна, НО не и за здраве. Още повече, че ние с брат ми сме тук. Но понякога трябва да избираш. И сега те като патриоти ще изберат мизерният живот с мизерните си пенсии тук, отколкото там. Ами добре. В крайна сметка всеки си знае.
 

Горе