Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

koti0

New Member
Интересува ме колко плащат за статии в сайтове като Калдата, в които предимно се превеждат новини от английски на български. И по какъв начин се определя цената - за символи или за думи.
И как мислите, дали е по-добре да се вложат пари в публикуване на ново съдържание, което ще задържа потребителите или за реклама в adwords например, която от своя страна не е сигурно дали ще ги задържи и ще струва по-скъпо. Естествено реклама не я изключвам напълно, просто по-голям бюджет в едното за сметка на другото.
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

Под 2 лв. Като махнеш данъците (да, там удържат данъци) става още по-малко. Има минимален обем за текста. Ако материалът е под него не се плаща нищо. Ако обемът е много по-голям от минималния не се плаща допълнително.
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

А като заказа за данъци, законно ли би било да плащам само чрез пейпал?
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

А като заказа за данъци, законно ли би било да плащам само чрез пейпал?
Законно ли е да плащаш през банка?
Ако правиш нещата законно е законно. Това е разплащателна "система", която се ползва в цял свят. Само се замисли колко магазини и изобщо бизнеси ползват paypal.
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

Специално в калдата има много автори, които пишат безплатно. Иначе там може да плащат и повече, защото непрекъснато въртят досадни реклами на водещи компании, като М-тел, Технополис, Емаг и други, от които със сигурност прибират сериозни пари. Само със статии или само с реклама не става, трябва да се прави всичко, но постепенно и не очаквай бързи резултати, особено ако ще пускаш сайт от този тип :)
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

В калдата има както преводачи така и редактори. Защото стартиралият темата пита за редактори...
Редактор едва ли ще станете защото той и един им стига. На него му се плаща на хваната грешка. Като тази същата грешка се удържа от надника на преводача.
За статия поне преди се плащаше по 1.50 лв. чисто. А за грешка се удържаха мисля че 3 лв. Които 3 лв. отиват за редактора.
Работата ти е освен да превеждаш и да намираш самите новини. И да се стремиш да са най-новото все още не набарано от други подобни сайтове.
Нямаш ограничение в това колко статии ще пишеш. Ако имаш възможност пиши и по 100 статии на ден. Само че физически няма как да стане.
Паричките по принцип са малко, но са изключително коректни. Тоест съгласиш ли се на тези условия знай, че ще ти ги платят.
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

Хахаха това за първи път го чувам. Значи пишеш за 1.50, но допуснеш ли грешка те друсат 3 кинта. Че то така никога няма да си намерят автори, всеки допуска грешки - може да е запетая, объркан член, дума или каквото и да е. Те да не са някакви робовладелци, сега ако прегледам 5 статии ще намеря поне 10 грешки
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

Не са чак такива злобари... прощават някоя запетая. Въпросът е да не е някой сериозен гаф. Както при мен в моя сайт като е вкарвала колежката една стока станала от "писалка" на "пикалка"... това вече няма начин да не ти го отнесът с глоба.
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

Такива недоразумения като пикалката, нормално да се наказват. Обаче когато работиш на норма написан текст, би трябвало да не гледат за 1-2 запетайки или някоя дребна правописна грешка.

П.С. Я виж, ако напишат 25 лева надник, който не е обвързан с количеството написан текст, к'во ще става :D
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

1,50 на статия? И то предполагам минимума е поне 300 думи. На мен това ми се струва като робски труд. Само дето камшици няма.
Но знам, че и в новинарските сайтове е подобно заплащането.
Имам и познат, който работи във фирма за преводи на документи от ен на бг, и там цените са доста под стотинка на дума.
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

Според мен, един автор в калдата ще се тормози повече от един в новинарски сайт. Да приемем, че са с еднакъв капацитет на работа. В Калдата ще трябва малко или много по-техническо писане, докато при новинарските сайтове е от народа за народа. Поне това е моето мнение.
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

Разбира се. Преводът е само половината от работата. Отделно трябва да намериш картинки, да форматираш новината, да си наясно с материята и специфичните термини, да въведеш ключови думи и т.н. Накрая печелиш на месец колкото пазач с основно образование и за капак ти режат от парите за печатни грешки (знам за такъв случай). А после читателите се чудят защо новините са пълни с грешки и изглеждат претупани. Хората просто гледат да напишат колкото се може повече материали, за да си докарат някакъв минимален доход, с който да е възможно някакво оцеляване. Ако се стараеха щяха да изкарват по около 100 лв. на месец.
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

Интересува ме колко плащат за статии в сайтове като Калдата, в които предимно се превеждат новини от английски на български. И по какъв начин се определя цената - за символи или за думи.
И как мислите, дали е по-добре да се вложат пари в публикуване на ново съдържание, което ще задържа потребителите или за реклама в adwords например, която от своя страна не е сигурно дали ще ги задържи и ще струва по-скъпо. Естествено реклама не я изключвам напълно, просто по-голям бюджет в едното за сметка на другото.

Би трябвало да важи цената за превод/писане на статия, която е около 1лв/100 думи. Малко нагоре отива цената и като сложим това, че редакторът сам ще намира, превежда, оформя и пуска новините. Смятам, че минимума би бил около 1.5лв/100 думи. Тоест една статия от 300 думи ще идва към 4-5лв.

Относно рекламата, adwords според мен е добър вариант за силен начален старт, да докараш трафик, от който да залепиш и по някой редовен посетител занапред. Тоест, ако сайтът е нов и неизвестен, това би бил добър начин повече хора да разберат за него. Като дългосрочна стратегия за осигуряване на трафик, не мисля, че ще има голям ефект и ще бръкне много в джоба.
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

Нормално е след като има толкова "писачи" и цената да е ниска. За сериозните медии знам, че под 30 лв. на добра и развита статия не се плаща.
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

И като е нормално да се плаща толкова, защо в моята тема, когато търсех автори на статии, всички ме нападнаха, че 1 лв. за новина е прекалено ниска цена, при положение, че искам новини от 150-200 думи и то елементарни, без да се искат познания по определена тема?
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

Имах предвид, че около 100 думи за левче е нормално, по-ниски цени не коментирам
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

И като е нормално да се плаща толкова, защо в моята тема, когато търсех автори на статии, всички ме нападнаха, че 1 лв. за новина е прекалено ниска цена, при положение, че искам новини от 150-200 думи и то елементарни, без да се искат познания по определена тема?

Защото има разлика между 100 думи и 150-200 думи, че й да ги качва и оформя сам автора.
 
От: Колко плащат за статия на редакторите в новинарски сайтове?

В калдата няма статии под 300 думи, а цената щом е 1.50 лв. + 3 лв. глоба за правописни грешки, то моята е оферта е в пъти по-добра...
 

Горе