Връзката предприемачи/инвеститори <-> специалисти.

kris44

Member
В последно време стана много модерно да се говори, за връзката наука - бизнес, колко лоша е тя и какви ли не инициативи се правят, за да се осъществи.

Но тази тема не е за това. Много по-интересна темата е каква е връзката на участниците в самия бизнес, а по-конкретно така да го кажем инициаторите на бизнеса с базовите изпълнители (инженери, програмисти).

Например един много елементарен въпрос: Може ли предприемача да е успешен в създаването на фирма за електроника, ако самият той не инженер? Все пак за успеха на подобна фирма едно от най-важните неща е точно ръководенето на същността на продукта, а не някаква по-обща идея.
 
Да, може. Отговарям и давам пример. Има един човек, който е професор по химио-биология и в същото време има клиника за онко-болни. Сори, че ми е такъв примера, но за това се сетих в момента. Мога да дам и друг, ама става дума за един бастун - професор по механика в ТУ София, който освен виден преподават, частния му бизнес беше консултантския и консултираше големи автомобилни фирми. ;) Много е лесно дори да се прави бизнес от научните среди - имаш знания, опит в сферата в много случаи и най-важното - връзки. Примерно декана на Транспортния факултет на ТУ София, едно време, беше един от шефовете (в борда на директорите) на Даро кар, когато бяха и официален вносител на BMW. И още много примери. Аз за тези се сетих за момента, но определено може, дори и на места е по-лесно, особено ако си на позиции в научния център. Та, не само инженер може, но и лекар и какъвто и да е специалист.
 
От: Връзката предприемачи/инвеститори <-> специалисти.

Може да не е инженер (да не го е учил в училище),но според мен трябва да разбира от електроника.За някои неща трябва да е по-наясно и от хората които работят за него.
 
От: Връзката предприемачи/инвеститори <-> специалисти.

То половинaтa бългaри прaвят бизнес, коренно рaзличен от професиятa им.
 
От: Връзката предприемачи/инвеститори <-> специалисти.

Blinky аз не поставих въпроса можеш ли да си едновременно и специалист и предприемач. Въпрос беше може ли един да го кажем чист предприемач да намери специалист и да го навие да осъществява предприемаческа дейност. Не специалистът да се навие сам да стане предприемач.

stranen използвах термина специалист,а не професионалист. Как си го научил няма значение, важното е да го знаеш. То и може да си го учил висше, ама ако си го забравил .- никакъв специалист не си.
 
Re: От: Връзката предприемачи/инвеститори <-> специалисти.

Blinky аз не поставих въпроса можеш ли да си едновременно и специалист и предприемач. Въпрос беше може ли един да го кажем чист предприемач да намери специалист и да го навие да осъществява предприемаческа дейност. Не специалистът да се навие сам да стане предприемач.

Аз те разбрах. Може. Дори примерите ми горе не се случват, ако специалиста не си намери екип или партньор. В моята практика (това на което съм свидетел) се случва предприемача да идва с идея и капитал, търсейки специалист, който да дойде с ноу хауто и може би екип, подбран от него. А друг сценарии е когато специалиста идва с идея, но му трябва някой, който да управлява бизнеса и има по добро виждане за пазарите. ;) Случват се различни врътки, както се вика. :)
 
От: Връзката предприемачи/инвеститори <-> специалисти.

Може би трябва да разгледаме темата, като проблеми във връзките между предприемач - инвеститор и специалисти. Аз съм попадал на фирми където този процес е абсолютно объркан и въобще неглижиран. Да опиша следния случай: Строителен предприемач със богат съдружник, и двамата нямат образование за тази дейност. Наемат инженер да им "води" работата и като го засекат няколко пъти да се пули над чертежи му подвикват: "Стига си гледал само картинки - иди и свърши нещо". Да не говорим за мениджмънт, управление на проекти и организация на дейността при такива хора. Според мен има доста трудности за преодоляване при осъществяване на връзката Наука-Бизнес.
 
От: Връзката предприемачи/инвеститори <-> специалисти.

Трябва. Да е поне малко образован, ерудиран и информиран. Има специалисти и специалисти. Едните макар и с богат опит или дори доказани с предишни проекти и препоръки, да не могат да ти (с)вършат работата и да фалираш, след което лесно да обвиняваш тях.
Или поне някой много близък, да те научи на основни неща, ако ти си предпремача. Но, ако дадеш нещо по-конкретно като "специалност" на специалиста, ще видим дали е постижимо за предприемача. Сега, не че ако искаш, да си отвориш салон за красота трябва да си маникюристка и козметичка, но поне трябва да си наясно с основни неща, които ще са ти необходими, за да се практикува бизнеса.
Имам приятелка, която семейният й бизнес оставен като наследств от баща й, е за магазини за авточасти. Те са две сестри, но си разбират мацките и си го "въртят", дори и след като почина баща им ... нали, с уточнението, без тя или сестра й, да имат някакво инженерно образование, но са започнали в самите магазини и постепенно са се научили, каква е разликата между амортисьор и накладка.
 
От: Връзката предприемачи/инвеститори <-> специалисти.

Според мен най-важното е за да има успешна симбиоза между предприемач (човека, дето върти бизнеса) и специалиста (човека, дето върти работата) е и двамата да знаят как да си вършат своята работа правилно. С други думи тук говорим за 2ма специалиста, като всеки в своята област.

Важно е да се прави разлика между предприемач (човека, който управлява бизнеса) и инвеститора (човека, който дава парите).
Когато инвеститора не е предприемач(т.е. само финансира, а не управлява) се налага специалиста да има 2 роли, което е основната грешка, който се допуска в момента.
 

Горе