Неизплатени заплати - уволнение?

От: Неизплатени заплати - уволнение?

^"Кой по удачен случаи ще е по-добре. Да го съкратят директно, без предизвестие, и да му изплатят неустойка ли."

Разбира се, че е по-добре да го съкратят, отколкото да напусне по взаимно съгласие. Има 2 обезщетения повече (ако не са спазили срока на предизвестието и за оставане без работа до един месец чл.222, ал.1 от КТ). При напускане по взаимно съгласие не получава никакво обезщетение с изключение, ако има неизползван платен годишен отпуск (което му се дължи при всяко основание за прекратяване на трудово правоотношение)

"Където тази неустойка ще е минимална?"

Обезщетенията не са минимални, а са обвързани с месечния доход на работника/служителя.


"Или да отиде на борсата и да взима определен период пари?"

Да и може да отиде на борсата при по-добри условия, от колкото ако напусне по взаимно съгласие.

Другата по-добра възможност е прекратяване по чл.327, ал.1, т.2 от КТ. При нея има едно обезщетение по-малко (чл.222, ал.1 от КТ) в сравнение от това, ако го "съкратят". Но пък за разлика от предходното прекратяване то е едностранно и зависи само от работника и не е нужно да се иска съгласие от работодателя.

Най-лошия вариант е по взаимно съгласие. Няма обезщетения, ако отиде на борсата ще е с по-лоши условия отколкото при горните две прекратявания и не на последно място, изисква се съгласие на работодателя.

Тоест при първото прекратяване се изисква инициатива само от работодателят, при второто се изисква инициатива само от работника и никаква от работодателя. А при третото (по взаимно съгласие) се иска съгласие и от двете страни.

п.п.
"Ти така или иначе при взаимно съгласие отиваш на борсата, но не очаквай от тях кой знае какви средства. Ако не се лъжа са около 60% от заплатата в продължение на година и нещо. Всичко е относително, защото си имат някакви калкулации на базата на стаж и т.н."

И това ваше твърдение не е вярно. При прекратяване на трудовото правоотношение по взаимно съгласие може да получава минималния размер на ПОБ за срок 4 месеца (за 2014 г. дневния ПОБ е 7,20 лв.), а не обезщетение за безработица в размер на 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход на лицето и период в зависимост от трудовия стаж.


Глупости, глупости и пак глупости. Прекратявам тази тема със следното:

Виж КСО чл. 54а, 54б...
След това - КТ чл.328, 333, 222, 220

54б (1) Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния дневен размер на обезщетението за безработица.

Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие чл.328 ал.1, т.2 (при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;)

Няма да ти копирам всичките членове и алинеи.

Сам прецени кое е по-удачно. Но тези 60% при взаимно съгласие, са си толкова и нямаш 4месеца аххах... Стана демагогия голяма.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

^"Виж КСО чл. 54а, 54б..."

Добре нека видим чл.54б от КСО

Чл. 54б.
.
.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 67 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 95 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г., доп. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г.) Безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326 и 330 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105 и 107, ал. 1, т. 1 - 4 от Закона за държавния служител, чл. 162, т. 1 и 6, чл. 163 и чл. 165, т. 2 и 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 226, ал. 1, т. 4, 6, 8 и 16 от Закона за Министерството на вътрешните работи и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт или по други закони, получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца.

Ако си нямате понятие, прекратяването по взаимно съгласие е на основание чл.325, ал.1,т.1 от КТ. Цитирания от вас чл.328 от КТ, касае така нареченото от вас "съкращение" и няма нищо общо с вашия съвет за прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие.

Един съвет след като не разбирате някоя тема просто не пишете по нея защото ставате смешен/а.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Не мога да разбера какво се опитвате да ми кажете и кое мое твърдение не разбирате... Вкопчили сте се за тези 4 месеца и това е ...

Ето ви , прочетете т. 11. Защо трябва да получава само за 4 месеца не мога да разбера? Ами ако са повече...

И пак оставам на позицията си, че взаимно съгласие > неустойка :)

Спорен ден :)
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

^"Защо трябва да получава само за 4 месеца не мога да разбера? "

Е как да разберете, като пишете по тема, по която си нямате никакво понятие. Таблицата която сте видели (Чл. 54в. от КСО), се отнася при прекратяване което не е на основание чл.325, т. 1 от КТ (по взаимно съгласие). Напускането по взаимно съгласие попада в изключенията на основното правило (чл. 54б, ал.3 от КСО), което съм ви цитирал по горе. По тази таблица ще му се изчислява ако му се прекрати трудовото правоотношение на някои от другите две хипотези които коментирах по-рано (чл.327 и 328 от КТ)

За това и ви обяснявам вече няколко страници, че за питащия не е изгодно да прекрати договора си по взаимно съгласие, както го съветвате вие. Освен че ще има много по-лоши условия при получаване на парични обезщетения за безработица, които могат да достигнат при някои хора осигуряващи се на максимума до над 14 хиляди лева. То и го лишавате с този ваш съвет от едно или две обезщетения, които му ги дължи отделно неговия работодател (които също могат да достигнат до няколко хиляди).
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Разказах им играта на тия.. :D Пуснах една жалбичка и ги глобиха 10 бона.. сега щели да ни платят до края на седмицата всичко.. ама имам един въпрос, който не, че ме притеснява нещо, ама от агенцията по труда или там каквото беше, казват ли кой е пуснал жалбата, тъй като има малко "роднински връзки" в случая :D
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

в малък град всеки познава някого някъде. По каналния ред никой няма да им каже кой е подателя на сигнала, ще кажат, че са се самосезирали. Обаче се замисли кой колко роднински връзки има и къде.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Бате туряй си ги *** тия роднински връзки, те ако са ти толкова роднини, нямаше да се налага да се стига до такива последствия.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Не в София е самата фирма и от тук са им направили глобата. Иначе на мен лично не ми пука, ама предполагам знаете как е с роднини и като почнат да се делят някакви неща - пари, имоти и други работи...
 
Re: От: Неизплатени заплати - уволнение?

Разказах им играта на тия.. :D Пуснах една жалбичка и ги глобиха 10 бона.. сега щели да ни платят до края на седмицата всичко.. ама имам един въпрос, който не, че ме притеснява нещо, ама от агенцията по труда или там каквото беше, казват ли кой е пуснал жалбата, тъй като има малко "роднински връзки" в случая :D

Една добра новина. Така им се полага. Иначе аз не бих от отнесъл към графата роднини, щом до тук се е стигнало. ;) Таковай им мамата и забрави, че имаш роднини по тази линия. :)
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Нещата с роднините не стоят точно по този начин, по който си мислите, но няма смисъл да задълбавам тази тема. Радвам се, че българските институции и закони работят. Бях загубил вяра.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Какъв е толкова голям проблемът с взаимното съгласие?
На мнение съм, че, когато не искам да работя, е необходимо да изчезна незабавно, а не да чакам на благоговението на вездесъщия работодател да ме освободи, когато намери за добре и то по-точка, която ме устройва.

Решението е да напуснете доброволно, да си намерите фирма, която фиктивно да ви назначи на срочен договор за три седмици, да внесете съответните осигуровки, да ви освободят и на финала пак имате право да ползвате ОБ в размер на 60% от брутната заплата.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Разликата е доста голяма - получавам обещетение, отивам на борсата на 80 %, изплащат ми всичко накуп... Но със сигурност, ако разчитах само на тези пари щях да действам много по-рано...
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Съжалявам,
не съм съвсем убедена, че има обезщетение 80% от заплатата, освен ако не говорим за 80% от минималната, но това е в случаите на взаимното съгласие. Оптимумът е 60%. Поне така беше до преди година, когато следях нещата. Може нещо ново да има...
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Пак всички разсъждавате от гледна точка на работника, предприемачи мамини сладки... Когато нещата тръгнат на долу не е толкова лесно да се реагира на ситуацията по най коректния за хората начин. То всеки иска да му е спокойно и да е платил на всички, ама не винаги се получава точно така... Като стане дебела гърбиш наред с надеждата да се оправиш някак си... Понякога става, понякога не.... Като не стане гориш и ти и всички покрай теб... Помислете малко какво му е на ПРЕДПРИЕМАЧА в този момент!

Тука не знам колко предприемача останаха, ама има ли тема за заплати става си ебало майката:) Викам да прекръстим форума на ЗАПЛАТАДЖИЯ.КОМ:) ТО ОБЪРНАХТЕ ПРЕДПРИЕМАЧА НА ЧОВЕК, КОЙТО БАЧКА НА ЗАПЛАТА И ПРЕЗ СВОБОДНОТО СИ ВРЕМЕ ИЗКАРВА ПО 2 ЛЕВА ОТ ИНТЕРНЕТ, АКО НЕ ГО Е НАКАЗАЛ ГОШО ИЛИ НЕ Е БАННАТ ОТ АДСЕНС... ЕБАСИ...
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Помислете малко какво му е на ПРЕДПРИЕМАЧА в този момент!
Да си предприемач означава да носиш повече отговорност от някакъв обикновен работник. Поемаш рискове, носещи печалби, които са значително повече от обикновена заплата. Когато се провалиш сам си носиш последствията, а не бавиш заплатите с месеци, оставяйки другите да операт пешкира за твоите лични грешки.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Нещата с роднините не стоят точно по този начин, по който си мислите, но няма смисъл да задълбавам тази тема. Радвам се, че българските институции и закони работят. Бях загубил вяра.

Ааа да ти кажа късметлия си. Хем бързо, хем адекватно, може би защото фирмата е голяма... Вече проверки протичат всякакви дори по анонимен сигнал... да взема аз да се обадя и да подам сигнал с/у Пешо (който ми е конкуренция) веднага ще го chek-нат на другия ден... Народа по беден става, тия се чудят как да лапат...
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Това са глупости братче!Нямаш представа един фалит какви неподозирани таланти може да изкара и от най-принципния човек. Като се провалиш повличаш всичко покрай себе си. Ще си продадеш единствения апартамент, че да дадеш на 10 човека заплатите или ще предпочетеш да имаш да даваш? Кажи честно, ако това ти са двете възможности кое ще избереш?


Да си предприемач означава да носиш повече отговорност от някакъв обикновен работник. Поемаш рискове, носещи печалби, които са значително повече от обикновена заплата. Когато се провалиш сам си носиш последствията, а не бавиш заплатите с месеци, оставяйки другите да операт пешкира за твоите лични грешки.
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Бяро не те имах за такъв човек.
Баси простотиите дет написа. Успешен, неуспешен предприемача трябва да си плаща и това е.
То по същата логика ако има проблеми да спре да плаща на доставчиците си. А ако ти си му доставчик на нещо си ще го разбереш ли? Ще му влезеш ли в положение ако не ти плати 3 месеца и те размотава?
Баси предприемачите, ако може да не плащате заплати сте супер.
 
Re: От: Неизплатени заплати - уволнение?

Да си предприемач означава да носиш повече отговорност от някакъв обикновен работник. Поемаш рискове, носещи печалби, които са значително повече от обикновена заплата. Когато се провалиш сам си носиш последствията, а не бавиш заплатите с месеци, оставяйки другите да операт пешкира за твоите лични грешки.
Напълно съм съгласен с това мнение. Тест винаги е успявал да го кажа максимално подредено, кратко и ясно. Няма такъв филм като "бавене на заплати", защото някой не е добър управител или собственик на бизнес. Има забавяне на потоците пари, което ако въпросния предприемач не може да предвиди, значи или е много ентусиаст или не го бива храм и е време да се замисли за нещо като работа, а не да води бизнес.

Дори и да не е собственик на бизнеса, а обикновен управител или мениджър, не е там, на тази позиция, за да си напише на визитката мениджър, а защото му се плаща повече за поетите отговорности. Нещо, което е нормално. И работи повече, естествено. :)
 
От: Неизплатени заплати - уволнение?

Абе не казвам да не се плаща щото просто не ти се плаща. Казвам, че като нещата тръгнат на зле и не можеш да платиш, ЩОТО НЯМА ПАРИ, почваш да правиш кофти работи. Всъщност няма какво да ви обяснявам, явно не можете да ме разберете.

Пич, я кажи как ще плаща, като няма пари? Затънал си в дългове, от всички страни те дърпат, банки.... КАК ДА СТАНЕ!? Ще ти го кажа пак - ВСЕКИ ИСКА ВСИЧКО ДА МУ Е ПЛАТЕНО И БИЗНЕСА ДА Е ЦВЕТЯ И ШАМПАНСКО. Ама реалността е друга. С това мислене няма и да разберете какво става от другата страна на бариерата.
 

Горе