Мнение, съвети за XenForo

Sky

Well-Known Member
Досега винаги ползвах phpbb3 за форум, но за да стане като хората трябва много ровене по кода, нагласения на стила....
Абе много работа си е и не ми се схваща с него и се спрях на XenForo.
Зарежда добре, изглежда добре има глезотийки.
Важното е да е юзеф френдли. Новата версия на вбюлетин е меко казано боклук, тъй че други алтернативи не намерих.
Някой ползвал/ползващ в момента този CMS?
Интересува ме лесно ли се поддържа и модерира.
Хаби ли много цпу минути?
 
Досега винаги ползвах phpbb3 за форум, но за да стане като хората трябва много ровене по кода, нагласения на стила....
Абе много работа си е и не ми се схваща с него и се спрях на XenForo.
Зарежда добре, изглежда добре има глезотийки.
Важното е да е юзеф френдли. Новата версия на вбюлетин е меко казано боклук, тъй че други алтернативи не намерих.
Някой ползвал/ползващ в момента този CMS?
Интересува ме лесно ли се поддържа и модерира.
Хаби ли много цпу минути?

Ще се съглася с теб за новата версия на VBulletin. За това ние, BHW и WarriorForum не са се решили още на този ъпдейт. :) А са си доста големи форуми и са си на VBulletin. :)

Единственото тези интерактивни неща не са ми много ясни какво харчат, доста социална са я направили. ;) Ама щом DP са на него, а не само той, явно има смисъл.
 
От: Мнение, съвети за XenForo

Лично на мен в5 не ми допада. Другото възможно решение беше IPB.
Но него не знам защо така съм го намразил.
И се спрях на XenForo най вече заради бързината И js глезотиите.
Дано се намери някой който го ползва да сподели впечатление.
 
Мисля, че имаше хора с такива форуми тук. ;) Дано да получа и аз информация, за да разбера и защо DP минаха, кое ги е накарало окончателно да се откажат от VBulleting.

Иначе си прав, след 4-ката нещата не им тръгнаха добре. ;)
 
От: Re: Мнение, съвети за XenForo

Мисля, че имаше хора с такива форуми тук. ;) Дано да получа и аз информация, за да разбера и защо DP минаха, кое ги е накарало окончателно да се откажат от VBulleting.

Иначе си прав, след 4-ката нещата не им тръгнаха добре. ;)
Има ама май не са влизали скоро или аз не съм ги засичал.
 
От: Мнение, съвети за XenForo

Сега засичам темата, затова и не съм писал по-рано. Ако зададеш конкретни въпроси евентуално някак по-точно мога да ти отговоря иначе форума ми все още е малък и тепърва го бутам, затова и няма кой знае каква модерация, че да съм изпадал в някакви по-сложни ситуации. За мен модерацията е доста удобна и бърза. Една от любимите ми функции е например да мина по всички раздели, да си маркирам темите, които ще трия (те си се пазят селектнати, дори когато се местиш из темите) и като реша да им тегля бутона за триене. Според мен има още какво да се поработи над модерацията на потребителите. Например, трябваше ми доста време, докато разбера как аджеба да видя кои са последните регистрирани потребители през администрацията, но това е бял кахър, дето се вика.

Ето и до сега какви са ми основните впечатления:
- На мен специално платформата ми допада много. Бърза е и някак плавна;
- Момчетата стабилно работят по XenForo, понеже за няма и година имаше няколко ъпдейта;
- Има множество настройки за справяне с спам ботовете и честно казано от опита ми съм изумен, че сравнително малко спам имам, без почти никакви настройки;
- Системата е доста гъвкава спрямо редакцията на темплейтите и езиците.

Това се сещам в момента, а ето и какви според мен са минусите:
- Като основен проблем ще изтъкна, че системата е още сравнително нова и все още не предлага кой знае какъв избор от езикови пакети. Преведох си основните неща, но въпреки това си е друго да имаш хубав превод;
- Няма много добавки и теми, а голям процент от тези, които можеш да откриеш са платени и в повечето случай според мен цената е малко преувеличена;
- Писах и горе, но наистина има кът за хубави теми, а май не е толкова просто да се създаде нова от-до при положение, че няма кой знае колко информация по темата;
- Не успях да открия документация за developer-и, което вероятно е и причината да има толкова малко хубави безплатни добавки и теми. Въпреки всичко, има тук там писано по темата в официалният форум и щом аз успях криво-ляво да си скалъпя няколко прости добавки, смятам, че всеки с сносни познания по PHP и малко четене ще се справи с по-простите неща.

За финал ще кажа, че поне за мен системата има огромен потенциал да се наложи като основна, просто явно трябва малко повече време да се развие повече продукта. Откакто съм си купил лиценз-а, не съм съжалил и за миг, че съм избрал тази форумна система. Малко е странна на потребителите явно, понеже е нещо нестандартно, но иначе е лесна и приятна и наистина има доста свежи идеи в себе си. Някой от най-свежите идеи, които до сега не съм виждал в други подобни системи и поне за мен са страшно полезни са:
- отложената модерация ( това с което селектираш някакви теми, можеш да си пишеш отговори и да речем по някое време да редактираш избраните теми или пък да ги изтриеш);
- ЛС са доста по-различни от стандартната концепция. Там накратко можеш да проведеш разговор с някой и в последствие да поканиш още няколко човека към разговора;
- Самата администрация позволява доста опции и макар да няма кой знае колко информация по темата, сравнително лесно може да се направят някой по-нестандартни неща.

За ресурсите не мога да ти кажа кой знае какво, понеже форума ми прави горе-долу 100-200 уникални дневно, така, че не е кой знае колко натоварен. От хостинг-а не са ревнали за ресурси, а изискванията не са кой знае какво. Като се развие до там, че да има доста посещения едновременно, тогава бих могъл да дам някакви по-конкретни отговори относно нужното за да върви без проблем при голямо натоварване. ;)

Ами за това се сещам в момента само, ще се радвам да ви отговоря и на други питания, ако ви интересува нещо конкретно.
 
От: Мнение, съвети за XenForo

Благодаря, супер ревю му направи.
На мен ще ми трябва и нещо като блог към него.
Ето пример http://inn-craft.info тея ползват нулнато нещо ама точно това е идеята ми.
И щом казваш, че не е зор да се напишат модули още един голям плюс.
 
От: Мнение, съвети за XenForo

Зависи от модула. Ако не е нещо кой знае какво, можеш много лесно да се справиш. Ако ти трябват някакви по-сложни неща, определено ще е малко предизвикателство, заради липсата на читава документация.

Това, което си показал като гледам е някоя от портал системите. Коя обаче не съм сигурен, понеже на мен не ми харесва точно такъв тип структура. Иначе ако не държиш да ти се появява така, а искаш просто да имаш възможност да пускаш статии, които да могат да се коментират и оценят от потребителите, аз бих ти препоръчал официалният им Resurse center. Не е кой знае колко евтин, но пък е страшно удобен и приятен с доста опции, включително възможност за достъп до платено съдържание.

Ето по-конкретно за какво иде реч:
http://xenforo.com/community/resources/make-post-sharing-more-obvious.3405/

Горната връзка е точно към статия в Resurce центъра. На мен специално този вариант ми се струва по-добър от порталната система.

Иначе, можеш да откриеш и нулната версия на форума, колкото да видиш за какво иде реч, но силно ти препоръчвам да си купиш лиценза, не е толкова скъп 160 долара май излизаше ( 140 долара+ДДС ), но пък цяла година си получаваш ъпдейтите веднага след официалното пускане, отделно бързо ти отговарят от съпорт-а при нужда. Има и опция да препродадеш лиценз-а, ако нещо не те кефи, 6 месеца след като си го купил, ако не се лъжа.

Само още не ми е изтекъл лиценза да видя дали цената за подновяване ще е отново 160 долара или ще е по-ниска.

П.С> Ей похвалих го, че не е пускало спам скоро и днес някакъв спамер успял да пусне една спам тема :D
 
От: Мнение, съвети за XenForo

Досега не съм купувал и не ни е ясно много с тея лицензи.
Купуваш веднъж и повече не плащаш, или всяка година се плаща такса?

И това което показа е по-добър вариант.
Ще става форум+секция с новини.
 
От: Мнение, съвети за XenForo

Значи сега погледнах в сайта и разбрах, че като купиш получаваш системата и ъпдейти, и съпорт за 1 година. След като изтече можеш да си използваш системата, но нямаш съпорт и ъпдейти
 
Re: От: Мнение, съвети за XenForo

Значи сега погледнах в сайта и разбрах, че като купиш получаваш системата и ъпдейти, и съпорт за 1 година. След като изтече можеш да си използваш системата, но нямаш съпорт и ъпдейти

Мега яко, не е като другите - купуваш лиценз, като има няколко типа лиценза и получаваш лайфтайм ъпдейти. След това изкарват нова версия и там пак същия модел, а платените неща идват около някакви къстам опции за форума.
 
От: Мнение, съвети за XenForo

Гадното е, че 1 лиценз е валиден за 1 инсталация
Аз доколкото знам повечето са си така. А и честно казано, ако си наистина сериозен, цената не е толкова непосилна да я инвестираш в сайта си ;)
 
От: Мнение, съвети за XenForo

Аз доколкото знам повечето са си така. А и честно казано, ако си наистина сериозен, цената не е толкова непосилна да я инвестираш в сайта си ;)
Не, че и на мен много ми се дават пари, но като сметна в пари времето което ще ми е нужно да наглася phpbb3 ще съм на печалба.
 
Re: От: Мнение, съвети за XenForo

Аз доколкото знам повечето са си така. А и честно казано, ако си наистина сериозен, цената не е толкова непосилна да я инвестираш в сайта си ;)

Всички, които знам са така и говорим за домейн. Поддомен, си е отделно. :) На инвижъна май и долу си пишеше, че лиценза си е за този домейн и толкова. ;)

@uphero, бате както и да смяташ - платеното си е платено. В смисъл, прави впечатление и дава повече. В случая с Xenforo не съм много сигурен какво предлага. Един наш потребител тук мина от SMF на Invision, и се прероди. ;)
 
От: Re: От: Мнение, съвети за XenForo

@uphero, бате както и да смяташ - платеното си е платено. В смисъл, прави впечатление и дава повече. В случая с Xenforo не съм много сигурен какво предлага. Един наш потребител тук мина от SMF на Invision, и се прероди. ;)
IPB изобщо не ми беше вариант, ама като гледам доста БГ форуми го ползват и е по-познат на потребителите.
Не знам защо но на мен не ми допада което не е важно изобщо.
Според теб една средностатистическа БГ лелка кой форум би и допаднал повече ако трябва да се избира между XenForo & IPB?
 
От: Мнение, съвети за XenForo

Съгласен съм с Blinky. Платеното си е платено. Сигурен си, че получаваш последните ъпдейти на мига. Не се притесняваш, че ще изтеглиш някаква нулната версия с кой знае какви пумии в нея и най-важното, винаги можеш да се обърнеш при нужда към съпорта и в повечето случаи ще получиш напълно адекватен отговор и помощ.

Не се сещам кой в форума беше го казал, но го каза много добре - "Когато купуваш лиценз не купуваш софтуера, а по-скоро поддръжката към него."

Освен това, макар, че има добри безплатни платформи са далеч от това, което предлагат платените им алтернативи ( в повечето случаи ). Преди години реших да развивам форум на phpBB, ами то ти писва само да кърпиш дупки и да чистиш спам.

@uphero, не мога да дам 100%-това гаранция, но според мен IPB би им бил по-лесен, макар, че XenForo е някак по интуитивен. Лошото е, че няма читав превод за него, а в повечето случаи, ако ти си правиш превода все ще изпуснеш нещо, което не си видял (особено предупредителните съобщения).

Иначе повечето лелки се оказват доста гъвкави и бързо привикват, стига да си описал всичко като хората. При мен дълго време нямаше регистрации и мнения. Почнах да си мисля, че просто форума не им е удобен и затова не се престрашават, но истината се оказа, че по-скоро са "мързеливи". Решението при мен бе да предложа нещо, което искат, срещу регистрация и така до ден днешен горе-долу делнични дни получавам до 5-6 регистрации на реални хора.
 
Последно редактирано:
От: Мнение, съвети за XenForo

За nulled неща и дума да не става.
За Phpbb3 си прав, за да изглежда добре и да е функционален се иска много работа. А и там модулите се добавят на много кофти принцип, и ако решиш да ги махаш е мисията невъзможна.
Ок, благодаря ви.
Xenforo ще е.
Бърз, сравнително нов за бг, функционален.
Само за превода не разбрах, имали или няма бг превод?
 
Re: От: Мнение, съвети за XenForo

Oх, за немски знам, че има, виждал съм и на испански форум, но за БГ не знам. @Virosss мисля, че знае повече тук. :)

Сългасен съм, че е нов за БГ, но и като цяло си е нов. Определено ще е атрактивен за потребителите тук. ;)
 
Аз използвам IPB. Лиценза като цяло е малко по-скъпичък. Мисля че платих около 270 лева, но след това на всеки 6 месеца (и това е само ако ти трябва съпорт и ъпдейти [да не говорим че секюрити ъпдейтите си ги пускат безплатно]) плащаш по 25$.

До сега съм нямал проблеми от страна на потребителите. Доста лесно свикват с всичко.

Също така има купища добавки и теми.

@uphero, аз съм търсил бг пакет за Xenforo, но без успех.
 

Горе