Молба за съвет относно писане на статии

Nina Tsvetanova

New Member
Здравейте. Предварително се извинявам, ако не съм преценила правилно форума, но не попаднах на по-подходящо място, на което да задам своя въпрос.
По професия съм кинезитерапевт с опит. Съкратиха ме, поради липса на работа, а възможност за намиране на такава в моя град няма.
Въпросът ми е имам ли възможност за доход от писане на статии или консултации по въпроси, свързани със здравословно хранене, диетология, заболявания, физическо натоварване, възстановяване, масажи, влияние на външни фактори върху здравето и тонуса на организма, борба с целулит, затлъстяване и прочие... Владея английски и руски на средно ниво, така че мога да използвам различни източници за придобиване на информация относно новости в науката. До сега успях да попадна само на един сайт, където търсят автори срещу заплащане. Нямам необходимите познания за направа на сайт, както и нямам финансова възможност за някаква инвестиция. Ще ви бъда благодарна, ако ме насочите към някакво място. Хубав и успешен ден!
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Здравейте Нина, мисля че този форум е едно от местата, в които можете да намерите клиенти.
Пуснете си и една тема в http://searchengines.bg. Odesk e място за фриилансъри от цял свят, попадал съм на чужденци или българи, които търсят писане на статии на български език.
Все пак си мисля, че човек с Вашите познания може да си намери работа в някое женско списание, в тях съм забелязал, че повечето от темите са за красота и здраве. Най-лесният начин ще е да им се обадите по телефона и да им предложите услугите си. Успех!

P.S. Напишете ми скайпа си на лично, скоро може да ми трябват статии на здравна тематика.
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Напиши няколко примерни статии. Публикувай ги в собствен блог - можеш да си направиш безплатен такъв в много сайтове. Оформи ги добре и ги разпрати на популярните женски сайтове като CV например и все някой може да те вземе.. Пробвай, нищо не губиш. Само може да спечелиш!
 
Здравей и добре дошла при нас. Надявам се да си прекараш добре.

За твое голямо щастие тук и не само, има завиден брой хора със сайтове на здравна тематика. ;) Много от тях си търсят контентрайтъри, и ако питаш мен, ако знаеш английски, ще е и идея по-добре. Попрочети малко и скоро (2-3 месеца) ще имаш знанията за сайт. Да си го направиш и да си го управляваш и развиваш. И винаги може да питаш тук за идеи. Няма да ти се откаже помощ, може да си сигурна. ;)

Успехи от мен. :)
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Ако вече си решила, че ти трябва сайт- можеш да изгледаш видео уроците на Любо: http://www.kaksepravisait.com/
Кратки са и всичко е обяснено като за абсолютно начинаещи. След това, ако имаш въпроси по нещо- питай.

P.S. Идеята за сайт е добра, там можеш да качваш статии писани от теб, препоръки от клиенти и да си го ползваш като портфолио сайта :)
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Първо потърси инфо как да пишеш добри статии. Това означава, че всяка освен информативна трябва и да е увлекателна, лека за четене. Виж и как да формулираш интересни заглавия, които са ключови при една добра статия. Напиши 10-15 пробни за себе си, потренирай една седмица и ще разбереш дали тази работа е за теб. После е лесно влизаш в този форум и други подобни и пускаш офертите си както и портфолио където клиентите ти могат да видят как работиш.
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Колегите правилно предложиха да си направих собствен блог, аз предлагам тук - http://blogspot.com/

Започваш да пишеш за кинезитерапия, масажи, рехабилитация,
През същото време четеш на тема "писане на статии", блог постове и прилагаш прочетеното веднага.
Връщаш се към старите си постове след няколко месеца, разбираш си грешките, правиш самоанализ.
Самоусъвършенстваш се, трупаш портфолио и се отпушваш на писане.

През това време градиш своя социален капитал или нещо такова:
В блога слагаш твоя снимка, истински имена и кратко био, също така си правиш стандартен комплект социални профили (fb, tw, g+) и правиш две страници на сайта - fb page и g+ page. Там транслираш всичко което публикуваш в блога, отговаряш на въпроси и коментари.
Освен това сайта ти започва да се класира тук там на разни теми свързани с рехабилтиация и кинезитерапия, хората започват да те разпознават и запомнят, списания и сайтове започват сами да те канят и т.н.
Защото едно е райтър, а друго е специалист със собствен "социален капитал" от фолоуъри и читатели.
Ще отнеме поне година докато усетиш ефект.

Казах ти как ще стане със 100%, останалото зависи от теб.

Друг вариант - добавяш свои услуги в блога.
Също много добре ще вървя видеата.

Казвам тези неща защто съм проучвал нишата и знам че има огромен глад за специалисти, които да пишат по темата.
Ако си райтър ще ти плащат 3лв на 100 думи.
Ако си специалист който пише за тях ще ти плащат повече.
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Много Ви благодаря за изчерпателните отговори и насоки, които ми дадохте. Надявам се нещата да се случат.
.
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Нина,
Прочети книгата на Петя Младенова http://www.inter-reklama.com/uploads/pari-ot-pisane.pdf.
Има ръководство стъпка по стъпка как да направиш добра статия и как да печелиш пари.
Като се понаучиш, пусни си тема тук, като предварително си направи блог, където да имаш публикувани статии за порфолио.
С повече търпение, нещата ще станат.
Успех!
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Дотук казаното от колегите, всичко е абсолютната истина. Много важно нещо е дали ти харесва да пишеш, ако това е така, нищо не е в състояние да те спре, тъй като ще имаш мотивацията в себе си и така нареченото "изгарящо желание" за успех. Естествено желанието е нищо , без действие. Направи си план с дългосрочни цели, как се виждаш примерно след 5-10г в този бизнес писането на статии. Това ще ти даде ясна посока към това което се стремиш. В краткосрочен план може да се направят ежедневни, седмични, месечни и годишни цели. Все пак мечтите са цели с определен срок :). Спазвай всеки ден навиците на успеха и несъмнено ще почнеш да печелиш пари. Прави това, в което си най - добра и се стреми всеки ден да се подобряваш, докато не станеш най - добрата писателка на статии в България, Европа защо не и в целия свят. Българите сме креативни, интелигентни, талантливи и умеещи хора, които могат да постигнат много :)

Успех и не се отказвай, дори тогава когато стане много трудно. Ако е трудно, то си на правия път :)
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Наистина ми помогнахте с мотивацията, да се посветя на писането. Благодаря и за книгата, ще ми е полезна! С труд всичко се постига и дано е така. :)
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Съветите са добри, възползвай се и успех :) А ето няколко и от мен:
1. Преди да започнеш да пишеш, чети. Отиваш на http://buzzsumo.com/ и пишеш в търсачката примерно massage. Ще ти излязат статии, които в момента хората са харесали и шернали в социалните мрежи. Води се по това.
2. След като си направиш блог и няколко статии, пробвай с guest posting. Отиваш в Гугъл и пишеш ключовата ти дума, в случая massage
massage + "guest post"
massage + "guest article"
massage + "write for us"
massage + "submit post"
massage + "submit blog post"
massage + "submit content" и т.н.
Така ще намериш сайтове, в който може да публикуваш статии и да пише за теб като автор. Намираш такива сайтове и им пишеш, че искаш да пишеш за тях безплатно и без линкове, само да ти напишат името, като можеш да пишеш на тези и тези теми. Това ще ти помогне да си изградиш портфолиото, защото е едно да имаш блог, но много по-сериозно е да имаш статии писани в сайтове в нисшата, така си вдигаш много авторитета.
3. После можеш да търсиш работа, няколко идеи са линкед ин https://www.linkedin.com/job/copywriter-jobs/ , http://www.iwriter.com/ , http://writtent.com/become_a_writer и т.н сайтове, които искат съдържание. Работа за copywrite бол, стига да си добра. А като станеш добра пиши ми, може и аз да си поръчвам статии от теб :)
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Колегата GeorgeG ти е дал много добър съвет как да изградиш портфолиото си. Аз предполагам, че ще пишеш само на български, защото каза, че владееш английски, колкото да намираш източници на информация за статиите си. Затова ти давам пример как да търсиш в Google и да намериш блогове (или онлайн списания), които търсят гост автори.

“Ключова дума”+“стани автор”
“Ключова дума”+„публикувай статия“
“Ключова дума”+„гост-автор“
“Ключова дума”+„гост-статия“
“Ключова дума”+„изпрати статия“

В твоя случай, ключовата ти дума може да бъде: "здраве", "диета", "хранене", "лечение", "контузии", "масаж" и още каквото ти дойде на ум :)
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Моя грешка, прочетох че владее английски и руски, а то било за източници :) В такъв случай съвета ми започва от - Научи английски на добро ниво, ще изкарваш повече пари за времето си, просто пазара е по-голям.
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Английският ми е на ниво да чета свободно книги, гледам филми и да разговарям спокойно. Но, според мен, за да напишеш качествено литературно съдържание, е необходимо академично ниво. Може би и това е вариант, стига да намеря познат филолог, да коригира грешките ми.
На този етап, благодарение на Daniel Stoineff, започнахме сайта tonusizdrave.com . Предстои ми доста работа, разбира се, но все пак навлизам в напълно непознати води. Още веднъж благодарности!
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Английският ми е на ниво да чета свободно книги, гледам филми и да разговарям спокойно. Но, според мен, за да напишеш качествено литературно съдържание, е необходимо академично ниво. Може би и това е вариант, стига да намеря познат филолог, да коригира грешките ми.
На този етап, благодарение на Daniel Stoineff, започнахме сайта tonusizdrave.com . Предстои ми доста работа, разбира се, но все пак навлизам в напълно непознати води. Още веднъж благодарности!

Аз се радвам, че започнах с Нина този проект. Смятам, че ще има успех. каквото и да стане обаче факт е, че нещата се случват. Поздрав за инициативата "Успей с нас" и "Предприемач". Ако има колеги, които искат да пратят уникална статия с до 1 линк в нея сега е момента. :)
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Но едно от положителните неща като цяло е нишата в която можеш да пишеш. Забелязвам, че това са едни теми, който доста се търсят. Дали по списания и сайтове.
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Но едно от положителните неща като цяло е нишата в която можеш да пишеш. Забелязвам, че това са едни теми, който доста се търсят. Дали по списания и сайтове.

Да, и друго си е професионалист да пише статиите, да дава съвет или мнение. Понякога като чета материали на тема "здравословно хранене" и меко казано съм потресен, но така като много от писателите започват да пишат, преди да са изучили добре нишата.
 
От: Молба за съвет относно писане на статии

Здарвейте,

и поздравления за новото начинание с което сте се заела. Няма човек, който да неможе да пише, но добрите са добри благодарение на практитката, която имат.
Моят съвет към Вас е да започнете да пишете макар и кратки тесктове по интересни за Вас теми. Така с времето ще започнете да се излагате много по-добре вскичко, което
искате да кажете и думите само ще идват в главата ви.
Желая много успех! :)
 
Здравей и добре дошла при нас. Надявам се да си изкараш добре при нас. ;)

Практиката е всичко, това е. Ако днес си добра заради 100те статии зад гърба си, утре ще си факир след като вече имаш нас 1000 зад гърба си. Има голяма разлика. ;) Добрите контентрайтъри не намират проблем да пишат по каквато и да е тема. И стилът им е толкова добър, че те предизвиква да изчетеш всичко от до, като се се погрижили преди това да те грабнат със силно заглавие и силни първи изречения. ;)
 

Горе