Разясняване за eBay продаби

Kenthon

Member
Здравейте,

Реших да се допитам до тук, че това е най-кадърния форум въобще в България, а на мен ми се налага да се сблъскам с eBay за пръв път...

Главните въпроси са...

1) Кой eBay да ползвам? .com .co.uk .etc?

И по-важния въпрос е...

2) Как да избера между списъка с куриерски фирми, как да изясня цената на доставката, къде трябва да предам стоката?

Бих бил много благодарен, ако някой се отзове!

Поздрави!
 
От: Разясняване за eBay продаби

Макар че не се занимавам с търговия в иБей си позволявам да дам съвет. Аз правя дизайн за иБей магазини и темплейти, по-скоро програмирането и кодинга по зададени дизайни и имам възможност да наблюдавам от друга гледна точка.

На въпроса кой локален сайт бих отговорила на всички или на колкото може повече(един и същи листинг се показва на различните локални сайтове, помисли и как ще си представиш продукта - описание и снимки, в евентуално различни по език сайтове). Това автоматично ни препраща на втория въпрос - как да се организира доставката?
Като се вземе предвид, че тя никак няма да е евтина, следва да си направиш проучване за цени за доставка от куриерите, после за доставки на подобни стоки в различните сайтове на ибей и да прецениш къде можеш да се пласираш.
Много зависи и от вида и категорията на продукта.
Дали може да се конкурира с китайските стоки, които са на практика с безплатна или минимална доставка. Колко време ще е доставката и дали клиента е склонен да чака за такъв продукт толкова.
Например ако е нещо, което го няма при китайците:))) доставката не е решаваща като цена но е решаваща ако има локално предлагане и тогава времето е от значение.
Нядявам се, да има и колеги които да те насочат към правилните куриерски фирми, но като цяло началото е проба-грешка-нова проба.
И едно не експертно маркетингово мнение :)
На амриканския сайт повечето предлагани стоки са с по-ниско качество и по-ниски цени - следва от традицията от близкото минало да се ползва ибей като електронен битак. Европейските сайтове са с повече качествени стоки, по-високи цени предимно с buy it now а не с наддаване и като вид този пазар е по-близък то модела на мулти вендор сайтовете.

Успех!
 
От: Разясняване за eBay продаби

Добре е да се използва търсачката на форума. Полезна е, намира добри резултати, но все пак:

Виж този пост и връзките вътре. А относно отговора на 1-вия пост:

  1. Принципно можеш, но не е препоръчително, тъй като се trigger-ват едни вътрешни алгоритни на PP системата/бота. Твърде бързите Withdrawals trigger-ват red flag и съответно отиваш over the radar, съответно от време на време задържане на транзакцията за допълнително randomly chosen further review, или лимитация, или нещо друго. Обичайно чак след като остави положителен feedback може да разполагаш с кинтите си, даже може и да го подканиш след 7-мия ден. Преглеждаш дали е оставял и за други хора, дали е сериозен или просто от длъж на шир оставя;
  2. Плащаш си от твоя страна, но и го добавяш в калкулацията P&P при listing-а. Т.е. за целта първо трябва сам да си измерил колко ще тежи, колко ти ще платиш и прочие, да добавиш $1-$2 за всеки случай непредвиден разход, и тогава вече да се оформи крайната P&P цена, която ще сложиш на listing-а, както и времевия период, при който ще пристигне отсреща, дали ще има tracking или не. Колкото повече информация клиента, толкова е и в „уж“ по-сигурни ръце.
„Евентуални проблеми и измами“ всъщност би следвало да е гарантирани и сигурни проблеми (listings takedowns, suspencions, limitations) и измами (disputes/claims/chargebacks/unauthorized charges/non-receipt/etc.). Свиквай.

Навярво малко хора продават там, тъй като знаят какво ги очаква и НЕ искат да се занимавам с такива hassles. Железни нерви се изискват. Това Шмекералника е нищо предвид eB & PP, които могат да докарат на човек (в някои случай инфаркт). И не на последно място – практичуски по всяко време могат да ти разрушат бизнеса и да започваш/еш от нулата отново, ако разбира се е останал свободен нерв, и се има все още капка желание, опит, хъс и воля.

Въпросите и начинът на изразяване на shark1234 са принципно детински и детски принципно. Сляти URL-ове латиница с кирилица, неправене на разлики между eB и AMZN, изобщо… не знам дали е очаквал някога отговор на подобен род писане и текст.

  1. Разбира се, че eB и AMZN са тотално различни сайтове и изискващи отделни регистрации. Дори в доста отношения са си конкуренти, но AMZN са винаги били по-големите. С тези в US може да се търгува, стига да се има офис там, warehouse със стоките и прочие. С тези с UK/DE/ES/FR/IT също може, но може и да се изпращат стоките от България, принципно повече време ще им отнеме, докато пристигнат при тях;
  2. Не знам за кои такси става въпрос. Ако е било за AMZN seller fees - Google. Ако е за eB seller fees - Google. Ако е за митнически такси - те са за importing, не за exporting;
  3. И да, и не. Какво остава за теб зависи от това колко си добър в калкулациите и математиката. Изчисления за това колко ще ти струва на теб стоката (+ евентуално VAT+мито за importing-а, ако е извън ЕС), после за колко пари ще я пуснеш за продан, колко време евентуално ще чакаш да се продаде, за колко време ще пуснеш listing-а, колко ще бъде таксата (seller fees), колко ще бъде и таксата за трансфера, и чаааак най-накрая евентуалния % profit. Това за 1000-та не е задължително, принципно може и по-малка сума да се почне, зависи просто КАК вървят продажбите и ДАЛИ даденият item ще е ПРОДАВАЕМ asap. Ако не е, то логично с дни и седмици (и месеци) ще се чака, докато замине. Разбира се, проучване на конкуренцията by keywords, техните цени какви са, кога увеличават/намаляват и т.н., не е лесно;
  4. …;
  5. Business Account за всякакви продажби, бутони и прочие. Personal account принципно (според и съгласно техните правила) се ползва само за разплащания, не и за масови получавания на payments;
  6. PP > Withdraw > 3-5 бизнес дни чакане, докато дойдат. Ако се стигне до 20 дни, или картата е блокирана, или транзакцията ще бъде refund-ната, или не знам какво си чел за това или не си.
  7. С един регистриран еB акаунт, независимо у кой маркет, може да се ползва същият във всички други регионални маркети. Разликата е само във fees и в Top Seller fees след време. Т.е. ако човек възнамерява, че ще прави най-много продажби във Франция, логично се регистрира през еB.fr. Или ако ще прави най-много продажби в Великобритания и Ирландия, както и Северните държави, логично през eB.co.uk.
Относно карта - най-добре дебитна Visa. За банка - DSK. За предпочитане да е Virtual Visa. Задължително преди това изкарано електронно банкиране (DSKDirect), откъдето ще се управляват картите и средствата, и трансферите. Може да се извадят 5-10 Virtual Visa/MC карти, не е проблем и е безплатно, даже и препоръчително също, а НЕ само една (повечето хора „странно“ защо имат само по 1 карта, и като/ако стане гаф някога - айде чакане наново 2 седмици, докато дойде новата карта, за София 3-5 бизнес дни). Вземете 3-5-10 карти, 1 Visa пластика (PayPal), 1 MasterCard пластика (Skrill), 1 Maestro пластика (ePay), 5-10 виртуални карти (но пак са пластики) Visa и Maestro, и готово.

Още информация и допълнения:

Изясняването цената за доставка е според килограмите и размерите на пратката, логично е. Обемно тегло. А за предаване на стоката – или на куриер (от входната врата или офис), или в офис на държавния куриер (BG Post).
 
От: Разясняване за eBay продаби

Съвет !
От 2007-ма продавам в eBay.
Постоянно се появяват "конкуренти", които за да продават правят маржовете стотинки.
Направи си добре калкулация и провери дали не се предлагат същите продукти от други за да си спестиш разочарованието ( защото и едни месечни такси за магазин си вървят + комисионна на PayPal )
Успех !
 
От: Разясняване за eBay продаби

Благодаря много за отзивите!

Аз се интересувам от продажбната на един единствен продукт, който е за developer-и и в европа нов е 200 евро, искам да го пусна за 150 евро, (като нов) направил съм хубави снимки .етк и мисля само в Европа да го продавам, и съм сигурен, че ще се купи, защото бройките са ограничени.

http://www.microsoftstore.com/store...dows-v2-Sensor-Commercial/productID.299208700

Обаче, като ползвам ebay.com

http://oi60.tinypic.com/282oy03.jpg

не мога да махна US
 
От: Разясняване за eBay продаби

eBay.com не го отварят и НЕ се използва главно от европейските държави, които си имат регионални сайтове (DE/UK/FR/ES/IT/NL/BE), но пък се използва от такива като BG/RO и останалите от RoW. „Само в Европа да го продавам“ = да НЕ се използва .COM въобще, а именно него използваш, в което няма логика.

В UK M$ Store чаркалакът иначе може да е изчерпан, но не и в DE. Отдолу сменяш езиците и пак в които регионални stores M$ имат представителство и локализация, проверяваш има ли, няма ли. Дали ще направят проблем за лицензирането (като authorized vendor), може би да, може би не. Като се пусне за €150, значи €15 ще са eB Final Value Fee след продажбата и още няколко € таксата за PP, така че може да се обмисли добре и прекалкулират продажбата цена. http://www.fees.ebay.co.uk/feeweb/feecalculator / http://www.fees.ebay.co.uk/feeweb/feecalculator . Като цяло проучване и анализиране конкуренцията на какви цени го продават първо те, колко продажби имат на ден или на седмица, въобще имат ли, нямат ли.
 
От: Разясняване за eBay продаби

Да обаче, аз не можах да си го купя от България! Можеш да си го вземеш само от страни в които има магазин ма microsoft, също така продукта е като нов! Само е отварян и тестван, но не ми върши работа. Също така, каква е логиката е не ползвам оригиналния ebay.com който е автентичен и първи и се предполага, че може да е международен от колкото Италянски, Немски на които даже като влезеш не са на Английски...

Ето и снимка, http://oi60.tinypic.com/2061zq1.jpg чистак, бърсак новичък...

Сега co.uk ли да ползвам последно? Искам да е само за Европа и когато се продаде тогава...
 
От: Разясняване за eBay продаби

Шмекералника също не е на английски. Всякакви локални български също не са. Всякакви локални немски също не са. Всякакви локални френски също не са. Всякакви локални испански, италиански - също. Съобразява се човек с езика, щом иска да продава на такива маркети. В случая „щастливо“ съвпадение е, че US/CA/AU/UK са англоговорящи :). Представи си, че си немец и искаш да си купиш стока от Европа. За теб локалния домейн ти е .DE за всички сайтове, дето познаваш (отделно на ръка натуралният език не е EN, а пак DE). Първото нещо, което ти хрумва, е логично да си ползваш регистрирания през eB.de акаунт/профил, и от там да потърсиш listing за покупка на нещото на своя език. НАДАЛИ ще отвориш .co.uk, още по надали ще се използва и .COM, щото знаеш, че той е предвиден главно за NA + RoW (Rest of World), а искаш нещото да е получено максимално бързо. Вероятността на французина също да отвори пък .de е малко вероятна, освен ако не се е заселил в DE. Отделно мразят EN. Испанския и италианския маркет не е така развит що се отнася за eB, те по са склонни да отворят дори и .COM, но гледайки цени все в $, разлики в PAL/NTSCS и подобни неща, отново става кофти. Швейцарския пък „eB/OLX“ е ricardo, той рядко ползва и купува от eB.ch, след като си има „локален“ мега голям сайт за 2-ра ръка артикули и чистак нови също (по подобие на българския шмекералник, дето всеки го знае), логично за да достигнеш до CH Developer пък едва ли ще се пусне listing-а през eB.ch. И всякакви подобни такива.

За това се започва първо от началната точка, после към крайната. Предпроектни проучвания > анализи > конкурентни решения и аналози > проучвания на цени > фаза listing на артикулът в определените маркети.

Бонус:


Where to sell internationally. International Selling.

До тези връзка така или иначе щеше да се стигне все пак, ако се беше подробно изчела и проучила информацията от #3 в края с големите букви, където в 3-тата връзка съдържанието има писано и за Sitemaps:

… непрочели целият Sitemap за: US, UK и DE поне по 2 пъти, но не само това, но и четене с разбиране и осмисляне (а не четене заради едното четене, това не е книжка за лятната ваканция по литература)
 
От: Разясняване за eBay продаби

Мерси Шерифе, безкрайно изчерпателен отговор.

Днес се стегнах да свърша тая работа, обаче...

10dgite.jpg


Кое препоръчвате от всичките тия чудеса, а и джаджата даже мога да я продам на по-висока цена сега гледам, че има един като мойта стигнала на биддигн 200 евро
 
От: Разясняване за eBay продаби

При направата на UK Listing > Add P&P details > Create postage policy се задават дестинациите за shipping, опциите и цена. Работещ пример:

8agJ4IN.png


Добавяне на поне 2 метода, тъй като съгласно европейските директиви трябва да дадеш на клиента ИЗБОР дали да я получи бавно или бързо, или там каквото е (някои sellers предоставят дори и 4 метода/начина).

За „Standard“ ползваш Български пощи въздушна, а за „Economy“ – земна. Ръководиш се по следната таблица: тук (която е за „малък колет“). За нормален колет са още по-скъпи цените. Последно като пращах понеделник вечерта, пристигнала е била там (warehouse or so, разпределителен център) четвъртък и петък в доставена, където трябва. Пък ползвах таблицата за „малък колет“, в касовата бележка я маркира като „въздушна“, изглежда това е цаката. Както и да е.

Ако става въпрос за оня горния item, гледайки dimensions от тук, които преобразувани ще да са 140x361x166 mm / 2.32 kg (в DE са го писали 4 kg. с кашона), така че го измери задължително на някой кантар, било на пазара, в Lameland, някой куриерски офис „уж“ за тест, за да си знаеш колко кинти да подготвиш, съответно и колко да сложиш като цена при доставянето в listing-а (едва ли ще е 8.5 лири). В пощата имат ел. везна, мерят го.

Друго важно нещо е, че преференциалните цени на „малък колет“ могат да се възползват САМО items, които са (съгласно текста под калкулатора): „Ограниченията за размери на писма, малки пакети и печатни произведения са: мин. 90/140мм., макс. сборът на дължината, ширината и дебелината не надвишава 900мм., като най-големият размер в едно от трите измерения не може да превишава 600мм.

Максималното тегло за писма и малки пакети е 2кг., а за печатни произведения – 5 кг.“


При теб е 140x361x166 (за всеки случай си ги измери сам на кутията), сборът им е 667 mm., съответно под 900, съответно all fine. Ще кажеш, че има вътре и „печатно произведение“ – ръководство, manual, книжле някакво, че да ти я приеме пратката пощальонката, ако се „направи“ (т.е. ако излязат килцата в диапазона 2-5 kg.). Дали ще искат да отворят пратката или не, не знам.

За калкулиране на доставката ползваш курс на някоя българска банка GBP:BGN (напр. > „В брой“ > „Продава“), за да калкулираш според тежестта на пратката колко ще излезе цената, за да знаеш каква цена да сложиш на listing-а. А още по-добре ще да е предварително да се информираш за това със самата пратка в пощата, да я измерят, да кажеш, че искаш с предимство и препоръка, и маркирана като въздушна „малка пратка“, и да ти калкулира каква цена ще ти иска. Напр. казва ти 30 кинта до UK ще е. 30 : 2.56 = 11.71875, но слагаш 11.99 лири. Това да речем го слагаш за „Economy“, за „Standard“ слагаш произволна цена нагоре, напр. 16.99 лири (нищо, че реално един и същи метод на изпращане ще използваш от тук).

В тоя форум я има 5 човека, имащи си хабер и изобщо някога продавали там, я не. Логично никой не пише в темата, само „ако има време“ и „в междучасието“. Насочи се към интернационалните форуми, където са по-напред с материала, тематиката е по-специфична. Като цяло експериментираш, действаш сам, тестваш и т.н., накрая почти винаги се получава. На мен също никой не ми е обяснявал, но пък и не съм си правил и труда да ходя из форуми и „чета наготово“ (български), тъй като за мен е ясно, че едва ли ще пише нещо интересно. Всяко ново начало е трудно.
 
Последно редактирано:
От: Разясняване за eBay продаби

Страхотен коментар шерифе... чак сега го виждам, че не погледнах 2 дни за отговори, и сега се сетих...

http://www.ebay.co.uk/itm/Kinect-v2-for-Windows-/181560481549?

Пуснах я обявата, само за UK нещо пак окльопах, ама направо да го взима някой за 100 паунда и да ми се разкарва от главата....

EDIT: Успях да го едитна за цяла Европа.

Сега, първо ми превеждат парите и тогава ли го пращам? И отивам в български пощи с адреса и им обяснявам ситуацията? Сложих 16.99 паунда, което са към 40 лв, и да не стигнат ще додам от моя джоб

EDIT2: Когато напиша в търсачката на ebay "Kinect v2 for Windows" не ми излиза моята обява, дали е нормално?
 
Последно редактирано:
От: Разясняване за eBay продаби

Да се похваля, продадох го. За 159 паунда, обаче с eCheck и го пратих, така, че да се надяваме, че ще ми плати :p
 
От: Разясняване за eBay продаби

Някои знае ли добра алтернатива на ибей ? Блокираха ми два акаунта и ми писна да се занимавам с тях.
 
От: Разясняване за eBay продаби

Преди време ако се сещате аукро забраниха продажбите на реплики и сайта умря. След това взеха продавалника, пак същите хора, които държаха и аукро, явно са се подсигурили този път и работят сериозно.

Е, тук винаги са били perm forever забранени. Няма как да се очаква да се продава менте и да няма последствия. То на хора с напълно легитимни и оригинални артикули им заминават акаунтите (и вързаният към тях PP), к'во остава за останалите.


Да се похваля, продадох го. За 159 паунда, обаче с eCheck и го пратих, така, че да се надяваме, че ще ми плати
Той го е платил, самият clearing отнема между 4-7 бизнес дни, понякога и повече. Но и по всяко време може да го cancel-ира сам, както и по всяко време да си „изтегли“ парите от банковата сметка (банкомат/офис/онлайн), и реално да няма нищо за clearing. Ship-ването обикн. би следвало да е след funds clearance.

---

eB & PP Stealth е нелесна задача в днешно време, особено за начинаещи (то за напреднали е трудно дори). Но пък също си има „лесно“ решение – вместо четене 12-18-24 месеца из форуми, покупка на (в повечето случаи out-of-date И/ИЛИ практически НЕприложими за България) guides и пр., продължаване на четенето, още похарчени пари, после експериментиране с „проба-грешка“, още кинти – и всичкото това разточено във времето, което реално ще е почти загубено, е кофти тръпка. Нали и аз съм минал, минавам и продължавам да минавам по тази пътека, тъй като практически няма „край“ така да се каже, но натрупаният опит е безценен и важащ не само за тези 2 монополиста, а и за всякакви други. Е, чак безценен не бих казал, но поне половин хилка в лв. – ще си струва инвестицията предвид, че ще има избиване. Но не и ако пак се продават реплики, ментета и всякакви fak3s. Рискът отново си има и вече купувачът си преценява дали ще продължава да действа на тоя принцип или ще си разпределя separate unlinked акаунтите по някакъв критерий тип „X1, X2 за изгърмяване, краткосрочни; X3, X4 дългосрочни легитимни; X5, X6 рискови + нерискове items“ и подобни.
 
Последно редактирано:
От: Разясняване за eBay продаби

Сигурен съм, че тази тема ще помогна на много хора които я достигнат чрез Google търсачката, безкрайни благодарности Шерифе, трябва да почерпя.

Силно се надявам тоя eCheck всичко да е коректно защото по-същото време което го получих PP ме накараха да си дам личната карта, защото съм получил над 1800 евро в акаунта, и дано двете неща не се объркат. Пишеше да не ship-вам както ти спомена, обаче аз бързах и... вече го пратих, само се надявам да не получи колета и да не cancel-не, да се молим, че е коректен.

Clear-неса е по-дълъг от времето за доставка, ако случайно си вземе пратката и cancel-не eCheck-а аз няма как да отреагирам?

EDIT:

Да спомена, че пратката ми излезе 43лв, за въздушна, което според мен е супер цена. :p
 
От: Разясняване за eBay продаби

Преди два дена щях да пускам обява, че търся някой за помощ за цялата тази "какафония" свързана с ebay.

Сърдечно благодаря за изчерпателните отговори на ¦•••SHERIFA•••¦!
Ще пробвам да открия "топлата вода" :cry:
 

Горе