Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Унгарското правителство в проекта си за бюджет за 2015 година включи въвеждането на данък върху интернет трафика, ставката ще е на 1 ГБ - 0.48 евро за физически лица, информацията е от вестник Капитал и Дневник - http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2014/10/22/2405119_ungariia_iznenada_s_proekt_za_danuk_vurhu_internet/. Лошото е, че и други държави могат да се опитат да прокарат такива текстовe, макар че според мен ще е доста скъпо за администриране. По информация от БТА вчера е имало протест срещу проекта за промени в данъчните закони на управляващата партия ФИДЕС. По информация от Дневник първоизточникът на инфото е http://www.portfolio.hu/en/equity/analyst_view_new_internet_tax_to_cost_hungarys_mtel_huf_18_bn_a_year.28565.html. Но съм убеден, че информацията е достоверна, тъй като в унгарския сайт се сочи и изявление на еврокомисаря по телекомуникациите Нели Крус относно предложението.
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Това звучи абсурдно.
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Ташак си правят.
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

То и руснаците искат да сложат разни допълнителни такси за определени сайтове, които натоварват трафика най-много(ала YouTube, NetFlix) ама това ми се вижда доста абсурдно. Освен всичко друго, това е около левче за 1GB, което ми се вижда адски много. Съмнявам се, че ще мине :)
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Населението на Унгария е близо 10 милиона. Само стотина хиляди се записали в група във Фейсбук (като форма на протест). Тоест 1 процент от населението. Не знам колко процента от гласоподавателите, обаче пак е малко.

Тоест на мнозинството не им пука и нищо чудно да приемат този закон. После и в България.
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Записването във Фейсбук групи не означава абсолютно нищо.
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Не знам колко е достоверна тази информация, обаче от "въвежда", до "смята да въведе" и "въведе" има огромна разлика.
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Не знам колко е достоверна тази информация, обаче от "въвежда", до "смята да въведе" и "въведе" има огромна разлика.

Абсолютно вярно и точно на място изказване!
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

...макар че според мен ще е доста скъпо за администриране. ...
Няма нищо скъпо. Плащаш си на доставчика Х лв. като ти свършат "минутите" нета ти спира и зареждаш нови. Така доставчика си внася данъка и готово. :)
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Това звучи много нереално, но все пак...
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Не знам колко е достоверна тази информация, обаче от "въвежда", до "смята да въведе" и "въведе" има огромна разлика.

Пуснал съм линкове в поста и към статията на Капитал и първоизточникът унгарския сайт. Въвеждането на данъка е включен в проекта за бюджет за следващата 2015 година на правителството на управляващата партия Фидес, който не е приет окончателно, тъй като не е в внесен в унгарския парламент. Но имайки предвид мнозинството на управляващите в парламента, скоро променяха и конституцията на страната. Окончателният вариант на новия данък ще се реши в средите на управляващата партия Фидес. Аз мисля, че е достоверно, защото започнаха да изчисляват колко щял да загуби Deutsche Telekom от дейността си в Унгария поради въвеждането на новия данък. :) Но е опасно това, че подобна идея се е родила в главите на управляващите в Унгария.
 
Последно редактирано:
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Няма нищо скъпо. Плащаш си на доставчика Х лв. като ти свършат "минутите" нета ти спира и зареждаш нови. Така доставчика си внася данъка и готово. :)

Както беше едно време. :) Спомням си, когато ми купиха първия компютър, интернета беше така. Имаше определен брой MB-ти и ако ги надвишиш доплащаш.
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

След прекия и косвен данъци върху пикаенето, нищо вече не ме учудва.
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Я сега тия, които се кефеха на националистическото правителство в Унгария да се изкажат...

Първо национализация, после данък дихателна стойност, следва какво? Лагери?
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Това, че изобщо предлагат такова нещо, даже и без да влезе в парламента и без да го гласуват (или да гласуват против) представлява преместване на прозореца на Овертон!

Преместването на този прозорец е особено опасно. Не е като да си преместиш пениса от единия крачол в другия. Подобни промени в колективното въображаемо оказват реални последствия.
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Снощи голяма демонстрация... ще видим докъде ще се стигне. Държава с традиция в протестите. Не ми се иска да правя паралели с нашата овча държава даже ...
 
От: Унгария въвежда от бюджетната 2015 година данък върху интернет трафика

Следва данък изчетена страница от книга, данък изгледана минута от ТВ/кино/филми и още куп такива данъци.

Като всеки диктатор в началото, контрола и най-вече тоталният контрол над медиите е жизнено важен! Хем тушира опозицията, хем се прокажда по лесно цялата пропаганда .....
 

Горе