Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

lowriderzzz

Well-Known Member
Днеска докато си тренирах по обяд в даскалото до нас, по едно време гледам покрай оградата двама се боричкат на около 100 метра от мен. Първо си помислих, че са някакви тенейджъри от даскалото, после единия почна да налага другия, ония падна на земята и стана ясно, че си беше баш бой.

Отидох да видя какво става и евентуално да ги разтърва (макар, че това се случва от другата страна на ниската дворна ограда - демек има преграда помежду ни). Този дето го биеха викаше за помощ и изглеждаше бая уплашен. Очевидно беше яко изпълнен с емоция, толкова силна, че можеше да се усети от разтояние.

Другия му вика нещо от сорта: "дай ми якето и парите", не знам си какво там. Питам го тоз дето го бие, защо го бие той ми казва "познавам си якето, вчера ми разбиха колата и ми го взеха заедно с 800лв."

И продължава да го налага. Аз му казвам, че то може да има 100 човека с това яке (в мола ги продават явно), той ми отговаря, че си познавал якето.

В крайна сметка го пусна и онзи другия почна бързо да ходи да си заминава.

Хората по улицата си вървяха все едно нищо не е станало. (баси социалното поведение).


Та не можа да се разбере кой крив кой прав. На мен първоначално ми запрлича, че все едно агресора искаше да ограбва ония другия. Но знае ли човек... за това тръгнах уж да направя нещо.

Та какво бихте направили вие в подобна ситуация?
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Викаш веднага полицията и после, ако е възможно, ги разтърваваш.
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Викаш веднага полицията и после, ако е възможно, ги разтърваваш.

Нямаше време за полиция всичко стана за има няма 5-6 минути.
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Няма значение. Първо викаш полиция, после правиш каквото и да е друго. Предварително няма как да знаеш каква ще е развръзката. Може всичко да свърши за две минути без инциденти, но може да се стигне и до убийство.
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Няма значение. Първо викаш полиция, после правиш каквото и да е друго. Предварително няма как да знаеш каква ще е развръзката. Може всичко да свърши за две минути без инциденти, но може да се стигне и до убийство.

Абе по принцип не съм свикнал да викам полицията (може и да е грешка това) но съм свикнал сам да се опитам да оправя нещата.
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Викаш веднага полицията...

.. след това биещите се изчезват, а ти пишеш кофи мастило в районното. Може и няколко пъти да идеш... в работно време.
А може и малко бой да хапнеш по погрешка... щото логиката е:
" Щом си в районното, значи си виновен все за нещо."

Всичко хубаво Тест, ама ти в коя държава се намираш?
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Досега никога не съм писал нищо. Първо се вика полицията. Винаги. Без изключения. Дори да не си сигурен има ли нужда, пак звъниш на 112. От там ще преценят какво трябва да се направи.
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

.. след това биещите се изчезват, а ти пишеш кофи мастило в районното. Може и няколко пъти да идеш... в работно време.
А може и малко бой да хапнеш по погрешка... щото логиката е:
" Щом си в районното, значи си виновен все за нещо."

Всичко хубаво Тест, ама ти в коя държава се намираш?

Именно поради такива причини не се обаждам в полицията.

Веднъж видях един с нож и кръв по ръцете, после по надолу по улицата видях двама полицай, че реших да им кажа... и то като се почна... (добре че се размина само на място да давам обяснения и данните ми искаха, май накрая ги баламосах че бързам за автобуса, да не ме занимават) ама тогава бях още лапе.
 
От: От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Досега никога не съм писал нищо. Първо се вика полицията. Винаги. Без изключения. Дори да не си сигурен има ли нужда, пак звъниш на 112. От там ще преценят какво трябва да се направи.

Не казвам, че не си прав и че постъпката ти е неправилна.
Просто сме на грешното място.
Аз съм писал, мои познати също са писали, арестувани са малоумно и още доста такива. Най пресния случай е с онова момиче, дето му бъркаха по дупките..

Сорка, ама от опит знам, че е по добре да не се мешаш...
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Подавал съм много сигнали за неща, които други хора подминават. Викал съм пожарна за запалени от пиянки гуми близо до детска градина. Викал съм полиция за биещи се по улицата хора, които после взеха да вадят пистолети, добре че патрулката дойде за секунди. Спасих на един комшия двете коли, които щяха да ги крадат посред нощ. Има и други случаи. Досега проблеми не съм имал. Дори напротив. Полицаите винаги са били доволни, че са извикани навреме и са имали възможност да се справят с проблема преди да стане по-сложен.

В такава ситуация човек трябва да е сигурен в себе си, да знае как да реагира правилно и да не се колебае. Не е правилно да се правиш, че не виждаш проблема или да се опитваш да го решиш сам, след като това не ти е във възможностите и не ти е работа. Към полицията трябва да се подхожда като към обслужващ орган. Тяхна работа е да ни служат на нас и това трябва да им се казва твърдо при нужда, ако ситуацията го налага. Ако човек е сигурен в себе си и знае какви права и задължения има почти сигурно няма да има проблеми и никой няма да се заяжда с него. Личното ми мнение е, че не трябва да се търси помощ от патрулки по улицата. Тогава може да ги домързи, да откажат, да се заядат и т.н. Правилният ред е да се звъни на 112.
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Полицията (поне в София) идва до 2-3 минути след подаване на сигнал за сбиване. Разговорите се проследяват и записват, така че няма какво да ти кажат после :)
За мен е трябвало да се опиташ физически да ги разтървеш, а не като остналите миновачи. :)
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Подавал съм много сигнали за неща, които други хора подминават. Викал съм пожарна за запалени от пиянки гуми близо до детска градина. Викал съм полиция за биещи се по улицата хора, които после взеха да вадят пистолети, добре че патрулката дойде за секунди. Спасих на един комшия двете коли, които щяха да ги крадат посред нощ. Има и други случаи. Досега проблеми не съм имал. Дори напротив. Полицаите винаги са били доволни, че са извикани навреме и са имали възможност да се справят с проблема преди да стане по-сложен.

В такава ситуация човек трябва да е сигурен в себе си, да знае как да реагира правилно и да не се колебае. Не е правилно да се правиш, че не виждаш проблема или да се опитваш да го решиш сам, след като това не ти е във възможностите и не ти е работа. Към полицията трябва да се подхожда като към обслужващ орган. Тяхна работа е да ни служат на нас и това трябва да им се казва твърдо при нужда, ако ситуацията го налага. Ако човек е сигурен в себе си и знае какви права и задължения има почти сигурно няма да има проблеми и никой няма да се заяжда с него. Личното ми мнение е, че не трябва да се търси помощ от патрулки по улицата. Тогава може да ги домързи, да откажат, да се заядат и т.н. Правилният ред е да се звъни на 112.

С това съм вече съгласен.
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Звъни се на 112 - за да се регистрира официално. За да няма после "Ама ти от биещите се ли беше?"
 
Re: От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Нямаше време за полиция всичко стана за има няма 5-6 минути.

Това да разчиташ на полиция днешно време си е малко повече от оптимизъм. ;) Но определено е редно да уведомиш тези органи, пък те колкото желаят там да си свършат работата. Аз лично съм се обезверил в тези и тел. 112, след като едната ми обясни, че патрулката щяла да изгори бензин, за да отиде да погледне паднал човек, защото пък линейките било важно да са само за спешни случаи. Пълни нещастия са. Но може пък да съм изтеглил дългата клечка този път. :) Сякаш има значение де. Но по твоя въпрос - викаш, помагаш с каквото може и това е. На първото не бих разчитал някой да се отзове. Познавайки ги, ще сметнат, че е някакво тиин поведение, което могат да си го спестят, защото е по-лесно така. Нищо лично полицията, но последните ми срещи с тях са били толкова под очакванията ми, а аз нямам големи, защото знам какво могат и колко им плащат, че чак съм ги зачеркнал от листа си.

@Test, бате, пише се. Поне в това са добри, да ти загубят времето за нищо. :) Моята жена писа 2 дни подред как са се опитали да влязат в апартамента и (преди да се познаваме се е случило), предостави им видео записи и резултат нулев. А не е като да не си знаят местните наркоманчета, но това е друга тема. Та, пише се. :) И като потърпевш и като свидетел. Така братовчед ми за малко да си изяде боя (като малък) от вуйчо ми. Получил призовка да се яви в съда. На нея не пише за какво е и защо го викат. После се разбра, че го има в един списък със свидетели, които са присъствали на нещо си там.....та така, само некви такива истории около мен, един решен случай не съм чувал, един хванат. И днес като минавам покрай една патрулка гледам единия 150 кила минимум, този на 60 метра спринт и не може да го събереш. :)

Та, радикалното решение е, отиваш помагаш на единия и зашлевяваш един шамар на другия, че си е позволил това. Полиция....:) Моля ви се.... :)
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Че какво му има на телефона, работи си доста добре. За паднали хора обикновено трудно пращат екипи, защото в повечето случаи става въпрос или за пияници, или за случаи, при които ще е по-лесно човекът да се транспортира с такси до най-близката болница. Специално в София за такова нещо няма начин да пратят линейка. Линейките са изключително малко на брой и ги пращат само в случаи, когато е абсолютно сигурно, че е спешно.
 
Аз веднъж съм го ползвал, нещо не ми се получи. :) За паднали в гюл кръв щом трудно пращат, ще го делна и този телефон тогава. :) След този на районното. :) Казах им да не пращат линейка, защото и аз не съм сигурен, беше тъмно, но една патрулка да мине да го провери дали е ОК човека. Тази ми заобяснява некви глупости. И знам за линейките бате,гледали сме много репортажи и по тази тема. :)
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

Кръвта нищо не означава. Може да си е сцепил веждата или устата като е падал пиян. В такъв случай ако ти пука го качваш в някое такси и го караш до болницата или подминаваш. Няма как да пратят линейка, защото това ще означава да не пратят за някой друг, който умира и наистина има нужда от помощ. Звучи жестоко, но такава е реалността. В такива случаи трябва да вземеш инициативата в свои ръце.
 
От: Етическа дилема... как бихте постъпили вие ?

По принцип ТЕСТ е прав но за съжаление БГ не е нормална държава и съответно е трудно да правиш нормални неща.

Тази случка мисля че вече съм ви я разправял от преди 3 години е - Преди да си легна към 2ч отивам до банята и от прозореца чувам че отвън на паркинга се тропна капак на Лада - Специфичен звук който не се бърка и веднага ми стана ясно че пак се опитват да гепят акумулатора на комшията май за 3-ти път.
Излезнах от блока и ги подгоних - качиха се в кола паркирана в пряката и тръгнаха - аз се метнах на моята която също беше на паркига и се погонихме в крайна сметка ми избягаха - Отидох до полицията казах им каква е случката и колата и се прибрах - След два часа полицаите около 4ч през нощта дойдоха да ме търсят че са ги хванали - Глупаците вместо да се приберат и покрият се забили в кварталното денонощно заведение. Отидох разпознах ги - Разпознах колата - Те си признаха и написаха показания аз също.

След известно време ме викаха в районното - пак писах - след три месеца ме извикаха на 6-ти Септември - Официален празник - аз не отидох - Комшията дето е негова колата отиде и разбирасе в районното нямало никой. След един месец пак ни викаха - И следователката вика пиши - Аз вече бях пенясал и и казах че нищо няма да пиша и се изпокарахме - В крайна сметка тя изплю камъчето и каза че и няма смисъл щото делото върви към потулване щото прокуратурата е завела делото срещу неизвестен извършител.

От цялата работа ми остана една безсънна нощ - Два загубени работни дни - И няколко счупени осветителни тела които бях купил за вилата и ми бяха в багажника по време на гонката.

Така че сами си преценявайте има ли смисъл да се вика полиция или няма
 
Мислех, че нормалното състояние на кръвта е да седи в тялото на човек. Не съм лекар, сигнализирам, че съм видял проблем - лежащ мъж, който не мърда с локва кръв, в тъмна улица. Не ми трябва висше, за да се сетя, че нещо не е наред. А ако искат да пратят и конен полицай, казах и че патрулка да мине и да светне да го проверят ще е достатъчно, за линейка не съм си и помислял. Там е кът работата. Аз да взема инициативата? Няма проблем, но мислех, че инициативата ми се свежда до едно позвънява, а данъците ми отиват за тези зад тези телефони. :) Бате, нещата яко не са така както трябва да са и го знаем всички. Дали ще дойде линейка, хеликоптер или полицай яхнал щраус, някой трябваше да мине, а не мърлата да ми пита няколко пъти, че и после било работа на патрулката. Да, точно на тях, дето сигурно единия спи, а другия джтка на телефона в някоя тъмен парк. И това е истина. ;) Не е измислена история. :) Чак толкова добър не съм. :)
 

Горе