Коя е най-доходната сфера според вас?

Коя е най-доходната сфера / индустрия?


  • Общо гласове
    140
Re: От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Според мен енергетиката(вкл.горивата). Не случайно всички политици там се целят :)

Енергетиката, земеделието и медиите, все пак и там доста пари се ... печелят. :)
 
От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Гледам, че тук абсолютно всички мислят в грешната посока. Най-доходоносното нещо е бързооборотната стока. Независимо коя. В един момент е една сфера, в друг е друга. По време на война - оръжията и продоволствието. След войната - строителството. От време на време - фармацията. А като няма болести, нищо не пречи да си направиш една световна епидемия и да си продадеш лекарството, което само ти "случайно" си открил преди епидемията. Точно по този начин най-големите милиардери са станали милиардери - откриват бързооборотна и незаета сфера и се заемат с нея: стомана, нефт, банки, в по-ново време - компютри.
 
От: Re: Коя е най-доходната сфера според вас?

суровина за калифорнийски червей. Тук не искам ти кажа с какви маржове си, който и една фармацефтична компания не може ги направи ...

Това е в отрасъл "Мода". :p
При милионите шопски червеи в Градина Вискяр, наистина носещи невероятен марж - без никакъв труд от моя страна, никога не бих седнал да се бъхтя с калифорнийците.
 
От: Re: Коя е най-доходната сфера според вас?

Това е в отрасъл "Мода". :p
При милионите шопски червеи в Градина Вискяр, наистина носещи невероятен марж - без никакъв труд от моя страна, никога не бих седнал да се бъхтя с калифорнийците.

Мода мода - ама с инвестиция от 150к евра + готова суровина от сорта на 2к тона ще имаш готова продукция за 1к тона със минимална цена от 250 долара и към то 100 лв разход - смяташ си сам колко е маржа :)
 
От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Темата май е тръгнала към кривата круша, затова малко пояснения.

Икономиката се дели на три сектора.
1. Суровини.
2. Производство.
3. Услуги.

За да се прецени доходността, се използват ключови коефициенти, които дават ясна представа за какво става въпрос.
Ето няколко реални примера за доходност по сектори.
Съкращения за коефициенти:
ROI (Return on Investment) - Възвръщаемост на инвестицията за пет годишен период.в пъти.
IRR (Internal rate of return) - Вътрешна норма на възвръщаемост.
NPV (Net present value) - Нетна настояща стойност.
PPY (Payback period years) - Период за възстановяване на инвестицията.

Сектор производство.
Завод за храни.
IRR - 149%
ROI - 4
PPY- 1.69
NPV - 170 287 062

Завод за преработка отпадъци.
IRR - 525%
ROI - 4
PPY- 1.09
NPV - 25 746 383
Производство на храни – селско стопанство.
IRR - 118%
ROI - 2
PPY- 1.90
NPV - 16 867 021

Завод за електроника.
IRR - 280%
ROI - 6
PPY- 2
NPV – 130 591 436

Сектор услуги.
Софтуер.
IRR - 2616%
ROI - 236
PPY- 0.28
NPV – 141 548 457

Това са данни от реални проекти, от тях ясно се вижда доходността по сектори.
Давам ги като пример, с уточнението че съществуват подобни проекти с по-висока доходност, както и такива с много по-ниска.

В сектор производство можете спокойно да съпоставите завод за храни с завод за фармация, завод за електроника с оръжеен завод, със завод за производство на автомобили и други такива високо технологични производства.
Причината е че технологиите са сходни и резултатите също са сходни, така че можете да добиете приблизителна представа за какво става въпрос.

В сектора услуги ясно се вижда че IT услугите водят не само в своята област, но и пред секторите производство и суровини.
Това е така, защото нетната себестойност на продукт или услуга в IT бизнеса е с пъти по-евтина от другите сектори.

Друга водеща индустрия с много добра доходност са финансовите услуги .
Това е така, защото парите за реализиране на посочените проекти идват от финансови институции, фондове или частни инвеститори. Ако проектите се представят добре като доходност, то инвестиралите в тях, също получават добра доходност. И обратното.

Прост пример за добър проект и доходност е инвестицията на Accel Partners в Flipkart.
Инвестирани:
• 2009 г.: 1 млн. долара от Accel Partners.
• Юни 2010 г.: почти 10 млн. долара от Tiger Global.
• Юни 2011 г.: 20 млн. долара от Tiger Global.
• Август 2012 г.: 150 млн. долара от Naspers и Tiger Global.
• Юли 2013 г.: 200 млн. долара от Naspers, Accel Partners, Tiger Global и ICONIQ Capital.
• Октомври 2013 г.: 160 млн. долара от Dragoneer Investment Group, Morgan Stanley Investment Management, Sofina and Vulcan Capital и Tiger Global.
• Май 2014 г.: 210 млн. долара от DST Global, Tiger Global, Naspers и Iconiq Capital.
Източник: www.investor.bg

Не е нужно да се коментира постигнатата доходност от Accel Partners, но ясно показва как инвестицията от един милион долара може да се превърне в доходност от няколко милиарда долара за пет годишен период.

Умишлено не включвам проекти за добив на природни ресурси, по простата причина че в България нямаме такива, а и противно на очакванията, такива проекти не носят впечатляваща доходност, която да се коментира.

Не са включени и проекти в енергетиката, защото не може да се съпостави проект с ROI – 236 за пет годишен период към проект с ROI – 0 и то за 10 десет годишен период.
Просто е безсмислено.

Относно изброените в анкетата други услуги и производства, положението е следното:
- Туризъм – става за семеен бизнес, но само до толкова.
- Хазарт – ако е на правилното място и с правилните хора, машина за пари.
- Ресторантьорство / Кулинария – става за семеен бизнес, но само до толкова.
- Забавление / Кина / Шоута / ТВ – ако е на правилното място и с правилните хора, машина за пари.
- Текстилната / Модната – индустрия, която се влияе от прекалено много нелинейни фактори, в краткосрочен план могат да се направят много пари от нея, но когато модата отмине, започват големите загуби.
- Реклама - ако е на правилното място и с правилните хора, машина за пари.
 
От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Четох, четох и никой не пише за тютюневите компании, а сега към тази сфера влизат и ел. цигарите плюс консумативите и направо страшни цифри се разиграват.

В Англия собствениците на онлайн магазини за ел. цигари си имат организация и дори се плаща членски внос, пазара се регулира, а с новите ограничения от правителството останах няколко онляйн играча който генерират милиони....
 
От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Колега Бизнес, забравяш фин. сектор, както обучението - там маржовете са по-големи и от ИТ-то.
А ИТ-то има много клонове - виж един гейминг и апп девелъпмънт - разлика голяма!
 
От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Колега Бизнес, забравяш фин. сектор, както обучението - там маржовете са по-големи и от ИТ-то.
А ИТ-то има много клонове - виж един гейминг и апп девелъпмънт - разлика голяма!

Финансовия сектор съм го представил като финансови услуги и защо са печеливши. Не съм дал показатели, защото в момента всеки се ослушва и няма достоверност на информацията.
За обучението нямам инфо, но не съм чул нищо интересно.
За ИТ-то съм съгласен, както и всяка индустрия, има добри и лоши проекти. Разликата е същата, както и в другите сектори на икономиката.
 
От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Аз писах по-горе, но явно си пропуснал ето ти данни:
http://biz.yahoo.com/p/s_conameu.html

NetProfit Margin % (mrq) - 14.95%

А за обучението не знам, защо така не си чувал, както и да е.

За другото е така всичко е според зависи и таргета ти.
 
От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Аз писах по-горе, но явно си пропуснал ето ти данни:
http://biz.yahoo.com/p/s_conameu.html

NetProfit Margin % (mrq) - 14.95%

А за обучението не знам, защо така не си чувал, както и да е.

За другото е така всичко е според зависи и таргета ти.

Не работя с статистически данни, защото са грешни по ред причини, и не съветвам никой да го прави.
Относно образованието, имам предвид образованието като бизнес, влагаш пари и изкарваш пари.
Ако става въпрос за собственото образование , напълно съм за, но това се подразбира.
Ако не се подразбира, идват на ход самообучаващите алгоритми, където или се обучаваш или изхвърчаш от бизнеса.
 
От: Коя е най-доходната сфера според вас?

До колко знам фармацията и банките са на 1-во място. Колкото и жалко да звучи, правят лекарства да вредят, за да се изписва не едно лекарство за всичко, а група лекарства, всяко от които вреди на едно и оправя друго. Това е напълно противопоказно защото храните в природата, от които зависи изцяло нашето здрави не са така. Няма храна която да вреди. Фармацията е най-голямата индустрия за правене на пари. Ако си чувал, „Нека храната бъде твоето лекарство и лекарството твоя храна” от Хипократ преди 2300 години, а ние още не можем да го разберем.
 
А нека тези, които знаят и имат по-професионални наблюдения да кажат има ли зависимост между най-печелившата сфера и рекламата, която се излива по всички канали (телевизия, интернет, принт, вестници и списания, кампании, ивенти и прочие...). Според мен, гледайки дори само телевизията и интернет (тъй като тези канали присъстват най-често в ежедневието ми), това определено са банките, фармацевтичните компании, застрахователните, телекомите, хранително-вкусовата, битовите продукти, и много други, но за момента само това се сещам. ;)
 
От: Re: Коя е най-доходната сфера според вас?

А нека тези, които знаят и имат по-професионални наблюдения да кажат има ли зависимост между най-печелившата сфера и рекламата, която се излива по всички канали (телевизия, интернет, принт, вестници и списания, кампании, ивенти и прочие...). Според мен, гледайки дори само телевизията и интернет (тъй като тези канали присъстват най-често в ежедневието ми), това определено са банките, фармацевтичните компании, застрахователните, телекомите, хранително-вкусовата, битовите продукти, и много други, но за момента само това се сещам. ;)

Естествено че има пряка зависимост между рекламата и печелившия бизнес.
Колкото повече пари в реклама, толкова повече продажби, но това всеки го знае. Някои компании си калкулират направо рекламата в нетната цена и чак след това определят крайната потребителска цена. Всичките тия боклучави реклами, специално за банките и фармацията, клиента ги плаща от джоба си.
Отделно, във фармацията рекламата стига до 80% от стойността на продукта, за банките не знам колко е , но не е малко.
Иначе формулата е доста проста, колкото по-малко пари за реклама, толкова повече доходи.
Средно бюджетите за реклама са от 5 до 20% от цената на стоката, но при слаби продукти, естествено е да са ненормално високи.
Най-успешната рекламна кампания е делото на Епъл срещу Самсунг. С 100 милиона за адвокати, без истинска реклама, Епъл успяха да реализират продажби за около 90 милиарда. Получи се така, че всички медии се занимаваха с така нареченото”дело”, всички говореха за горката окрадена компания, а накрая излезе поредния рекламен трик, а бюджета на Епъл се оказа едва 9%.
Да не споменавам че тия хора си губят винаги секретните прототипи точно преди излизането на новия продукт на пазара.
 
От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Отговорих "петрол''/газ - от този бизнес се изкарват милиарди, докато не се изчерпат, разбира се...
Иначе, ако си добър в това, което правиш можеш да изкараш хубави пари от всяка сфера
 
От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Искам да питам и с тема тук. Според вас коя е топ сферата / индустрия, в която вярвате, че има най-много пари и най-много печалби се генерират на ден. Интересно ми е да видя и вашия отговор. Но определено ще заложа на няколко, защото аз лично смятам, че фармацията и хранителната промишленост са в топа (чудя се за хазарта, но не съвсем), но не знам кое под кое е. :)

Фармацията и Хранителната промишленост - това е обобщено под думата Търговия.
 
Re: От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Фармацията и Хранителната промишленост - това е обобщено под думата Търговия.

Май някой са на мнение, че само като обороти, не и като печалби, но на мен ми се струва, че и по печалби. ;) Естествено, където е голям маржина, и там трябва да се гледа - нищо, че не е продукт от първостепенна важност - кредити, застраховки, акции, облигации и т.н.
 
От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Фармацията и Хранителната промишленост - това е обобщено под думата Търговия.

Хах, и двете са производство, едното на лекарства, другото - на храни. Не бъркай понятията:)
 
Re: От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Хах, и двете са производство, едното на лекарства, другото - на храни. Не бъркай понятията:)

Да, става дума за отрасъл, не за тип бизнес модел. Под храни и фармация се взима общото в печалбата - при производствения процес и при търговията.
 
От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Технологии и услуги.

Всичко свързано със суровини, ресурси и пари в близко бъдеще ще е доста относително и свсе по-евтини и по-достъпни заместители.

Фармацията ще е доходоносна докато има болни, но аз много вярвам в бъдещето и възможностите, човешкият вид да еволюира до степен, за да няма нужда от лекарства, а само от химията и биологията като ценни за други начини да се поддържа живота :twisted:

Помислете си, ако утре се събудите след Апокалипсис и няма парични знаци какво ще правим?
 
От: От: Коя е най-доходната сфера според вас?

Помислете си, ако утре се събудите след Апокалипсис и няма парични знаци какво ще правим?

Ще сменяме технологии, вместо пари, който има повече технологии, пак ще е по-богат от другите. :)
 

Горе