Pdf файл, помага за SEO?

webstil

Well-Known Member
Абе някъде бях чел подобни коментари, че е добре по сайта си да имаш някакви пдф файлове, които се четат от ботовете и били признак на авторитет на сайта едва ли не? Има ли такова нещо? Може ли някой да ми даде линк към тема или направо към негов СЕО сайт да погледна? Или просто да каже какво мисли тук?
 
От: Pdf файл, помага за SEO?

Ами добре, но как да го сложа, просто ей така да кача някакъв пдф файл на хоста или да го вмъкна някак в статия? И аз примерно имам онлайн магазин, да си пиша нещо за продуктите примерно в този пдф файл или?
 
От: Pdf файл, помага за SEO?

И аз това съм си го мислел. От всички продукти по един .pdf файл и линк в страницата на продукта към .pdf-a. При добавянето на продукт да се генерира нов .pdf

По същия начин да се генерира и прост текстови файл пак със описанието и да речем първата снимка на продукта. Текстовия файл да се хоства в гоогле докс и да има и обратен линк към продукта. Ето използвам ви услигата(google docs), ранкнете ме по-добре от конкуренцията:rolleyes:

Един вид целия магазин(продуктите) ги имаш пренесени и в .pdf и текстови документ. Не съм тествал обаче, понеже не съм сигурен дали си заслужава цялото блъскане и дали не е малко наивно. Отделно не знам как третира гугъл подобни дублирани съдържания(дали го смята за дублирано съдържание или като нещо полезно което потребител може да изтегли и да принтира или съхранява в прегледен вид, примерно).
 
От: Pdf файл, помага за SEO?

Зависи от думите за които оптимизираш. Примерно: детски пелени

В някоя статия или описание на детски пелени, правиш линк на "детски пелени", който води към пдф качен на хоста ( много е важно да е качен на хоста). ПДФ-а е с подходящо име като "Историята на детските пелени.ПДФ" и в него една статия 500 думи с един линк към твоя сайт.

И така няколко, но не прекалявай с бройката и линковете.
 
От: Pdf файл, помага за SEO?

Ясно, ще се пробва! После ще кажа дали има положително въздействие! Благодаря много за съветите! :)
 
От: Pdf файл, помага за SEO?

Слагай го като линк, имай на предвид, че текста си излиза, ако е модерна версия пдф-а, но клиента отваря файла и до там, после го затваря, а не трие ръчно URL-то, за да разгледа в сайта ти.

Ако е например брошура или каталог и можеш да го ембеднеш с някакъв флаш четец в сайта ти, та там да се разлиства и отново гугъл го чете това и праща хора това би било идеално. Дори мисля да го пробвам това, защото съм качил едни каталози, които излизат на добра позиция и ако става ще е идеално, но се съмнявам защото вече самия флаш го прави да е картинка май.
 
От: Pdf файл, помага за SEO?

Пуснах си две статии с картинки всичко на пдф файлчета и ако не друго, то поне изглеждат доста добре, четливо и прилежно направени. Екстра си е. Линкнах ги от магазина и мисля, че е добре. Като имам време ще направя и това с каталога. Само сега забравих, че не съм сложил линк от пдф файла към сайта ми. Но пък файловете са качени на хоста и то още в началната папка, т.е. сайт.ком/файл.пдф , така че мисля че може и без линк да мина, тъкмо да е по-загадъчно хаха :D Според мен е нещо интересно това като метод и трябва да се пробва, мисля че ще има положителни резултати.
 
От: Pdf файл, помага за SEO?

Записвам се за темата, за да следя да ли PDF - ще дигне сайта! :)
 
От: Pdf файл, помага за SEO?

Както казах по-горе - pdf файловете, когато са от по-новите модели (т.е. правени последните 5 години, когато програмите започнаха да мачкат текста като текст, не като картинка и при положение, че се използва такава настройка) работи за сео-то.

Гугъл намира пдф, док и др. текстови файлове, качени с линк към страница и се отварят от линка директно те. Тук е и проблема, че след като потребителя отвори, запази, разгледа, копира или квото там иска - той затваря и не посещава страницата ви, където са или продуктите ви, които той е гледал в каталога или рекламите ви.

Така че смятам за най-добро положение да може да се ембедва този пдф в някакъв четец, на бързо разглеждане онзи ден видях 1-2 опции, но нищо безплатно, което да може да генерира флаш, който да бъде ембеднат като текста да си седи текст. Това според мен би било най-доброто решение.

Нека, ако някой се задълбае в тази сфера да каже някое приложение (идеята да е да се хоства при нас, а не да плащаме хората да гледат каталозите качени на такива сайтове и ако може да е безплатно или под 50 доларес най-добре). Мисля, че по този начин би имало най-голям ефект, защото в момента каталозите, които съм качил натурално се ранкват най-добре, но кел файда, ако юзъра не е адвансед да изтрие ръчно пълния URL и да разгледа магазина ми.
 
От: Pdf файл, помага за SEO?

Открих един що годи културен начин, за да ембедна каталозите си в сайта.

Трябва ни една хтмл страница и следните неща:
1. пдф файл някъде, най-добре на сървъра, за да може дори гугъл да индексира само файла, но не и страницата в която е ембеднат да има шанс клиента да види къде е качен файла, да изтрие адреса му ръчно и да отвори магазина.
2. Ембедваме го туй нещо така:
Код:
<div class="videoWrapper"><iframe src="URLtoPDF.pdf" width="640" height="480" frameborder="0" scrolling="no" allowfullscreen="allowfullscreen"></iframe></div>
3. Правим лека добавка в css-а на сайта:
Код:
.videoWrapper {
position: relative;
padding-bottom: 56.25%;
/* 16:9 */
padding-top: 25px;
height: 0;
}

.videoWrapper iframe {
position: absolute;
top: 0;
left: 0;
width: 100%;
height: 100%;
}

Разбира се можете да си именувате контейнера както искате. Този css прави ембеднатото нещо (било то и видео) responsive, което е модерно и готино за мобилни устройства.


Тъй като днес направих промените ще чакам да видя дали гугъл вижда страницата и индексира нея заедно с пдф-а вътре или вижда само линка към пдф-а и го представя на клиента като отделен линк в СЕРПа, както беше до сега. Но според мен ще е както трябва и гугъл ще вижда съдържанието на пдф-а като част от страницата, което е готино.

Разбира се, за да се визуализира пдф-а трябва да има reader или Chrome да е настроен да го отваря..., но това смятам се подразбира...

От тук: https://skookummonkey.com/quick-css-html-trick-responsive-iframes/
 
Последно редактирано:
От: Pdf файл, помага за SEO?

За да посещават сайтовете Ви просто в Пдф-а не слагаш цялото инфо а само една част и на края на текста даваш линк към останалото съдържание, което се намира на страници в сайта, друг начин няма
 
От: Pdf файл, помага за SEO?

Е ако ще си играем да ги едитваме пдфите ясно... ама няма как каталог с 50 страници в картинки и кво ли не още да го преформатираме и да си играем..., та трябва да експериментираме....
 
От: Pdf файл, помага за SEO?

То ясно ама когато потребителя получи цялата информация за какво му е да отваря сайта, конверсията по този начин клони към нула :)
 
От: Pdf файл, помага за SEO?

Тази статия може да ви помогне - http://searchengineland.com/are-pdfs-optimal-for-seo-182076
Според нея Pdf файла не помага за SEO - то.

То и нофолоу линковете уж не тежат ама съм изкарвал сайт на трето място с 98% такива линкове за три дни в ниша, която си имаше доста добра конкуренция, така че на велики гурута много не вярвам :)
 

Горе