Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

CTAH

Well-Known Member
Преди няколко дни, Google започна да отбелязва със специален маркер в резултатите от търсенето интернат сайта, които са оптимизирани за мобилни устройства. Обявиха за експериментирането с тези критерий в classирането и се въвежда нов инструмент за проверка на приятелски сайтове за мобилни браузъри. Това се съобщава в официалния блог на компанията за уебмастъри.

Дизайн който не се съобразява с особеностите на мобилните устройства, създава голямо неудобство за посетители. Така че Google иска да отдели за потребителите на търсачката сайтовете които се адаптира към всеки размер на екрана, с помощта на маркер mobile-friendly в началото на снипета. Това нововъведение ще се реализира през следващите няколко седмици.

mobile-friendly.jpg

Google извежда четири основни признаци на добри сайтове за мобилни устройства:
1. Липса на софтуер, който не е характерен за мобилни устройства (напр. Flash);
2. Използване на текст, който е лесен за четене, без мащабиране;
3.Оразмеряване съдържание в съответствие с екран, елиминиращо хоризонтално превъртане;
4. Разполагане на линковете на достатъчно голямо разстояние един от друг, за удобно преминаване чрез натискането на един пръст.

Вече Google експериментира с използването на критерия mobile-friendly като фактор за сайтове класирани в резултатите от търсенето, сайт, които е заслужил този етикет може да заеме по-високи позиции.


Спомнете си, че през юни 2013 Google въведе санкции за сайтове, които имат различни грешки и проблеми, когато се зареждат на мобилни устройства.

Google представи и нов инструмент за проверка на сайтовете в смартфони и таблети - Mobile-Friendly тест, който е с много прост интерфейс. Просто въведете URL адреса на уеб страницата, и ще ви се изготви доклад с вашите проблеми.

mobile-friendly-test.gif


Между другото, при такава проверка на сайта също ще бъде полезна и оценката на скоростта за на неговото зареждане на мобилни устройства. Можете да използвате дългогодишния инструмента Google PageSpeed Insights, който прилича на Mobile-Friendly Test.

Google също така има и други полезни ресурси и инструменти за собствениците на сайтове за мобилни устройства: съвети за оптимизация за мобилни устройства, ръководства за доработки на популярните системи за управление на съдържанието и блог платформи и доклад на използваемостта за мобилни версии на сайта в Google Инструменти за уеб администратори.





Може да се възползвате от онлайн магазините които правим специално оптимизирани за Google и по този начин ще имате високи позиции в търсачката. Те са със Responsive дизайн който е лек и се адаптира към всички устройства.

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=52060
 
Последно редактирано:
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Благодаря за полезната статия. Има логика да е така, стига да не окепазят идеята пак. Много от бг сайтовете не са оптимизирани, да не говорим за ен сайтовете ...
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Аз си поиграх малко с теста .... резултатите са плачевни освен Г и ФБ досега не ми е харесал ни един пример


Добрата новина е че дефолтната тема на Opencart 2.0 минава теаст
https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?url=http://demo.opencart.com/
 
Последно редактирано:
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Много полезна статия. Абонирам се за темата, реп от мен.
Действително има логика това да е така, само че от Google колкото и "гъзарии" за критерии да вкарват, винаги забравят нещо - например някой блогър не е длъжен да е уебмастър и да въвежда всички тези чудесии в блога си. Въпреки всичко той ще си бъде четен от хората, защото пише добре, без значение има ли мобилна версия. Но пък като удобство несъмнено мобилната версия винаги е предимство.
 
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Време беше.
А за блогърите има достатъчно теми, работещи отлично на мобилни устройства.
 
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Някой спомня ли си WAP , навремето бяха почнали да пишат сайтове за WAP . Тогава клиентите не го възприеха и тази технология умря

Екраните на телефоните се увеличават многократно, след някоя година това може да стане безполезно
За таблети е абсолютно безсмислено , даже поддтискащо да се работи с мобилно версии на сайтове .


Живота ме е научил да бъда резервиран към такива неща. Някой спомня ли си какво стана с авторството на гугъл?
 
Последно редактирано:
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

да не говорим за ен сайтовете ...

именно, съществуват милиони страници част от които са полезни и се класират добре и ядвали ще имат мобилна версия.
Съмняваме да отпаднат или загубят позиция.
Според мен не повече от 10 % в световен мащаб от съществуващите сайтове имат или някога ще имат мобилна версия.
Същото мисля и за SSL дето от скоро се тиражира в нет пространството че Чичо щял да гледа с друго око.
Дори от телефона отварям пълната версия на сайта , лично мен повече ме кефи
 
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Нормално е да е така. Аз още се чудя, как може да има толкова големи сайтове, на които не им пука, че не стават за мобилни телефони. Вчера пробвах да намеря един клип във vbox7, които уж имат мобилна версия, но търсачката е направена толкова зле, че не търси адекватно. Опитах се да го намеря през гугъл и го открих. Като натиснах на връзката, не ми зареди клипа, а началната страница на vbox. Пробвах и с други клипове и като цяло е така. Не е направено да работи добре, а хората, които търсят от телефони са страшно много. Въобще не трябва да се подценяват, дори напротив. Те ще стават все повече и повече.
 
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Мойте сайтове го минават тоя тест без забележки. :)

Казвам го да се изфукам да видят СЕлО експертите, че и човек дето "не може да чете и осмисля google guidelines-а" е готов още преди Гошо да си го помисли. :D
 
От: От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Някой спомня ли си WAP , навремето бяха почнали да пишат сайтове за WAP . Тогава клиентите не го възприеха и тази технология умря

Екраните на телефоните се увеличават многократно, след някоя година това може да стане безполезно
За таблети е абсолютно безсмислено , даже поддтискащо да се работи с мобилно версии на сайтове .


Живота ме е научил да бъда резервиран към такива неща. Някой спомня ли си какво стана с авторството на гугъл?

Да се прави отделна мобилна версия за сайтовете със сигурност е глупава идея. Но не е зле всички да са с responsive дизайни, които се променят според резолюцията. Тогава няма значение от какво ще се отварят. Освен това, не смятам, че телефоните ще продължат да стават по-големи. Няма да са удобни и със сигурност няма да са като мониторите. Освен това, на таблетите също не се вижда всичко. Има много сайтове, които не изглеждат никак добре и върху тях. Според мен е по-вероятно дори да се случи обратното. Вече почти всеки има смартфон, от който търси и отваря какви ли не сайтове, приложения и т.н. Това нещо ще става още по-масово с времето и който подцени този факт, ще има доста проблеми в бъдеще.
 
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Тва е фактор от много време, спийд теста го има и теста за мобилна версия от много време. Тук основно фактора е UX и не е нужно да имаш мобилна версия, а сайта ти да си променя лейаута с медиа кюърита за различните резолюции. Освен това кадърните хора от сума ти време ти слагат само един макс размер на грида, ако искаш да е бокснато и от там всичко е проценти. Буутстрап, Фаундейшъна и Скелетон го пъддържат това от две години поне.
 
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

По повод темата , търся някой да ми направи мобилна версия на сайта ми (wordpress). Може да отправяте предложения на лично :)
 
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Има ли някой от знаещите точна информация колко по високо ще ги ранква сайтовете ?
 
Re: От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

По повод темата , търся някой да ми направи мобилна версия на сайта ми (wordpress). Може да отправяте предложения на лично :)

Направо пусни една тема в пазара....и ако искаш, аз видя да в оправя за ЕН секцията. :)

Иначе има и плъгинчета и някакви апове, които се сетъпват лесно. ;)
 
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Има ли някой от знаещите точна информация колко по високо ще ги ранква сайтовете ?

По мои лични наблюдения, нови сайтове с респонсив дизайн се изкачват по-бързо на пиедестала, дори 'задминават' стари домейни, неадаптирани към мобилни устройства.

Респект за темата!
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Аз си тествах сайта и изкара това - Awesome! This page is mobile-friendly.
Но пък не визуализира сайта правилно и каза , че имало някакви неща , които не зареждали....
 
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Гугъл е боклук и ми е писнало от променливите му - съвсем скоро само да ме понервира още малко и ще спра да се съобразявам с него. 30% от ежедневието ми отива за неговите глупости.................
 
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Awesome! This page is mobile-friendly.

Очакван резултат на току що завършен сайт c магазин и ERP на Odoo 8 (от подписа ми).

@СТАН реп за темата!
 
От: Google ще наблегне на сайтове за мобилни устройства и ще ги рангва по-високо

Дайте сайт който не минава теста, мойте от раз минават.
 

Горе