Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Мен друго ме жегна, пича преживял лошо през живота си (аз моето съм го споделял само на няколко хора), ама това ли ти е спасителя или човека за подражание?
 
От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Аз до колкото си спомням ЕС нищо не съсипа, освен ултиматума за АЕЦ Животновъдство, Енергетика, Земедилие, до колкото помня едни цифри от ЕС че финансираха. Да видим сега колко стигнаха до хората? Стигнаха до Иван Славков, водещ се на документи че имал 10 000 дка земя, нищо че не е виждал мотика и изобщо няма тази земя. Общо взето онези кореняци от село София допринесоха за ситуацията в момента.

а що не произвеждаме тютюн, оти Европата забрани , за да не конкурираме европейския.ЕВАЛА на гърците не им пука още и си чукат филтъра , дори и да им намалиха заплатите.Тук няма кой да защити българското.Викам си, ако съм президент ще направя президентска държава и после бой по каските,но тъкмо да я маправя президентска по няква европейска програма гепя няколко милиона и се отказвам от преврата.Така е наям ли се съвест нямам
 
От: От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

а що не произвеждаме тютюн, оти Европата забрани , за да не конкурираме европейския.ЕВАЛА на гърците не им пука още и си чукат филтъра , дори и да им намалиха заплатите.Тук няма кой да защити българското

Е как да защитят българското,като ходят из Европа,мазнят се,съгласяват се на всички съсипващи ни условия,за награда им дават да си направят няколко снимки с тях,и като се върнат тука-Европа е зад нас.И не лъжат,наистина е зад нас,ама ние сме на буквата Г и нямаме вазелин...
 
От: От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Един приятел използваше много точна дума: Дпедайци!
Е как да защитят българското,като ходят из Европа,мазнят се,съгласяват се на всички съсипващи ни условия,за награда им дават да си направят няколко снимки с тях,и като се върнат тука-Европа е зад нас.И не лъжат,наистина е зад нас,ама ние сме на буквата Г и нямаме вазелин...
 
От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Да уе уплашиха се гадовете от нашата яка конкуренция ще им отидат тютюневите пазари. :lol:

Ходя шушнат на Боце на ушенцето - "съсипи тва, съсипи онова, конграчулешънс, абаут, абаут". :lol:

На Европа и трябват съсипани държави. :lol:

А за румънците що избягвате въпроса? Нещо не удобен май и не се връзва с пропагандата по ТВ дето сте я гледали? :D

Уж сериозни и начетени се водите, малко съм разочарован.
 
От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Ние сме конкурентни на световният пазар.
Между другото това ми е супер болна тема. има световен пазар що се отнася до продажба на стоки, но няма такъв що се отнася до продаването на труд. Значи зърно, захар петрол, олио... дори и месо имат световна цена, но цената труда на на лекар, продавачка в магазин, учител, полицай, оксиженист, заварчик, телефонистка и пр. зависят от това къде ще ги практикува. Аре, малко ... поне по- леко с това либертариантство и и с този свободен пазар. Супер смешно ми звучи! Света е така устроен, че да има пчела майка, пчели работници и пчели пазачи ... няма демокрация... няма свобода ... избора е ограничен и от него могат да се ползват малцина... а когато спечелят достатъчно (дори много) хората осъзнават, че не това е смисъла... но отплеснах в друга плоскост... Та дали е в ЕС България, или в СИВ, все има кой да трупа дивиденти на гърба на работещите ...
 
От: От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

а що не произвеждаме тютюн, оти Европата забрани , за да не конкурираме европейския.ЕВАЛА на гърците не им пука още и си чукат филтъра , дори и да им намалиха заплатите.Тук няма кой да защити българското.Викам си, ако съм президент ще направя президентска държава и после бой по каските,но тъкмо да я маправя президентска по няква европейска програма гепя няколко милиона и се отказвам от преврата.Така е наям ли се съвест нямам
Проблема с тютюнопроизводителите в БГ е доста сериозен. Говорил съм със сериозни хора в бранша и мога да ти потвърдя, че основния проблем са самите производители. От няколко години ЕС изплаща субсидиите не на килограм, а за качество. У нас няма сериозна браншова организация, която да защитава правата на тютюнопроизводителите. А има индивидуални земеделски стопани. Липсват кооперативи.
Само за сравнение - у нас има 200 хил. производители, докато примерно в Италия са 3 000. Което не пречи Италия да е основен производител на тютюн. Италианците се обединяват в организации и така кандидатстват за субсидиите, като кооператива следи за качеството. У нас качеството е последното нещо, което се гледа. Никой не иска обединения, защото го е страх, че комшията ще го прецака. Италианските браншови организации не допускат прекупвачи във веригата. А тук всеки се спасява поединично, ако намериш на кой да продадеш, макар и по-евтино, веднага се навиваш, нищо че така съсипваш останалите. Да не говорим, че няма никакво планиране и дългосрочни договори. Няма сигурност за близките 2-3 години. Другите държави продават тютюна, преди да са го произвели. А тук се произвежда и се чака, да дойде някой с парите и да почне пазарлъка. А тютюна си мухлясва. Работи се година за година. ДПС, които имат най-много избиратели, свързани с тютюна, обещаха преди 2 години, че ще се борят, да променят закона и да го напаснат по европейски модел, за да има поне 3 годишна сигурност за производителите. Е, нищо подобно не се случи. Изненадани няма.
От тарикатлък отново сами се прецакваме. Никой не ни е виновен, но по типично български подход хвърляме вината на ЕС и мрънкаме, колко са ни прекарали. Подобна е ситуацията с повечето земеделски браншове. Имаме райска земя, но не знаем как да печелим от нея.
 
От: От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Е как да защитят българското,като ходят из Европа,мазнят се,съгласяват се на всички съсипващи ни условия,за награда им дават да си направят няколко снимки с тях,и като се върнат тука-Европа е зад нас.И не лъжат,наистина е зад нас,ама ние сме на буквата Г и нямаме вазелин...

Аха, начи по-добре да ходят из Русия като Станишев и Болния Мозък, да се мазнят и да се съгласяват на съсипващи условия (за справка Белене и прословутия Южен паток), а за награда и снимки да не си правят, а да ги поплюят малко. Че и вазелин не дават безплатно тия.

Осъзнаваш ли колко си ограничен?
 
От: От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Между другото това ми е супер болна тема. има световен пазар що се отнася до продажба на стоки, но няма такъв що се отнася до продаването на труд. Значи зърно, захар петрол, олио... дори и месо имат световна цена, но цената труда на на лекар, продавачка в магазин, учител, полицай, оксиженист, заварчик, телефонистка и пр. зависят от това къде ще ги практикува. Аре, малко ... поне по- леко с това либертариантство и и с този свободен пазар. Супер смешно ми звучи! Света е така устроен, че да има пчела майка, пчели работници и пчели пазачи ... няма демокрация... няма свобода ... избора е ограничен и от него могат да се ползват малцина... а когато спечелят достатъчно (дори много) хората осъзнават, че не това е смисъла... но отплеснах в друга плоскост... Та дали е в ЕС България, или в СИВ, все има кой да трупа дивиденти на гърба на работещите ...

Казваш труд, после либертарианство и глобална цена - принципно последната фаза на фрее пазара/тръговията е равна цена + транспорт.
За жалост да се постигне това трябва и капиталовият ти фактор и предприемаческият ти фактор да са равни - неща, които ги няма. Цялата функция е прозиводителност/ефективност на единица вложен труд. И за капак говорим и за политическата среда. Голяма част от професиите изброени от теб са държавни, а другите които не са се връщаме на примера от горното изречение.
Прост пример до скоро капитан на БМФ-то ни взима 1500 долара, същиият този капитан ако отиде под чужд флаг взима 7.5к евра - втората цена е глобалната, за която говорим. Но няма как с нашите стари гемии да да се състезаваш с чаастник, които има огромна флотилия с най-дъртият кораб 2004-та.
Ако не ти харесва примера то, защо нашето ИТ е на световно ниво и заплатите са много добри - да някой ще каже в САЩ се взима повече или в немско - ама там ти взимат от 35-50% от брутото ти, тук колко е - знаеш.
Това, че ти е тотално сбъркано здравеепозването, което пак е държавно - чий проблем е? Магазин дето прави чиста печалба 100-200 лв на ден, кви пари да даде за труд. Можеш ли да калкулираш тоталната данъчна администрация и тотална регулативна среда ... Вземи си един Сингапур или Хонг Конг и сравни къде си и после говори, дори махни този пример сравни една Румъния и нас.
Това, че има мързели, че държавата ни е пълен цирк да се вини пазара е шизофренично камо ли ЕС.
 
Последно редактирано:
От: От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

а що не произвеждаме тютюн, оти Европата забрани , за да не конкурираме европейския.ЕВАЛА на гърците не им пука още и си чукат филтъра , дори и да им намалиха заплатите.Тук няма кой да защити българското.Викам си, ако съм президент ще направя президентска държава и после бой по каските,но тъкмо да я маправя президентска по няква европейска програма гепя няколко милиона и се отказвам от преврата.Така е наям ли се съвест нямам

Не съм специалист, други тука са се изказали по темата за тютюна.

Но най-простият отговор е най-вероятно щото няма печалба.

Сега произвеждаме зърно - щото има печалба. Там всичко е автоматизирани, а и Европата плаща субсидии на декар там.

Как е с тютюна не знам. Но ако имаше голяма печалба - поверявай ми куцо и сакато щеше да се юрне да произвежда тютюн.
 
От: От: От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Прост пример до скоро капитан на БМФ-то ни взима 1500 долара, същиият този капитан ако отиде под чужд флаг взима 7.5к евра - втората цена е глобалната, за която говорим. Но няма как с нашите стари гемии да да се състезаваш с чаастник, които има огромна флотилия с най-дъртият кораб 2004-та.

Така де ... същото е и с продавачките в "Кауфланд" (те са частници) в България продавачките взимат 150 евро, а в Германия 1500, за същата работа. Британските големи компании пък си изнасят call центровете в България.. за да не плащат заплати във Великобритания, а да подхвърлят по някой лев на българо-индийците... че е по- добре с ЕС не споря, ама ми писна да ми разправят как българския хирург е по - мързелив от френския и как аз съм виновен за скапаната здравна система. Като е глобален пазара, нека е глобален и позора на труда. Лепиш 5 квадрата плочки и взимаш 5 лв. Независимо в коя част на света го правиш - Афганистан, САЩ, Дания, или България...
 
От: От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Плаща грънци. Ти говорил ли си с някой зърнопроизводител за да знаеш? Аз щото съм говорил блъскат само на кредити от банките.
Не съм специалист, други тука са се изказали по темата за тютюна.

Но най-простият отговор е най-вероятно щото няма печалба.

Сега произвеждаме зърно - щото има печалба. Там всичко е автоматизирани, а и Европата плаща субсидии на декар там.

Как е с тютюна не знам. Но ако имаше голяма печалба - поверявай ми куцо и сакато щеше да се юрне да произвежда тютюн.
 
От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Да, да сигурна работа.. Затова цената на земята расте, рентата също...
 
От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Мернах тук нещо за Румъния...

Това, че Румъния е по-добре от България, не означава, че не е доста зле икономически в сравнение с повечето европейски страни (не броя само колониите в ЕС). В момента дори с Украйна се майтапят, че я превръщат в Румъния, оставяйки страната без машиностроене, химическа промишленост и металургия.
 
От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

"След влизането на страната в ЕС през 2007 година за 6 години безработицата се е увеличила от 6,9 до 11,8%.

Официалните проценти са далеч от истината. Реалната безработица в БГ е поне 30% - 40%, ако не и 50%.
 
От: От: От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Така де ... същото е и с продавачките в "Кауфланд" (те са частници) в България продавачките взимат 150 евро, а в Германия 1500, за същата работа. Британските големи компании пък си изнасят call центровете в България.. за да не плащат заплати във Великобритания, а да подхвърлят по някой лев на българо-индийците... че е по- добре с ЕС не споря, ама ми писна да ми разправят как българския хирург е по - мързелив от френския и как аз съм виновен за скапаната здравна система. Като е глобален пазара, нека е глобален и позора на труда. Лепиш 5 квадрата плочки и взимаш 5 лв. Независимо в коя част на света го правиш - Афганистан, САЩ, Дания, или България...

Чакай сега, че си умирам от смях уж си предприемач, а правиш тотално сбъркани сравнения.
Факторите на производство дори да са едни едни и същи по качество и количеството, то търсенето и предлагането може да се разминват в пъти. Това, че една в Германия ще вземе 1500 евра, от тук 500 лв не е защото там са пичове, а просто защото там няма 100-ци да се бият за едно място. Второ важно нещо търсенето и предлагането(производителността) на една икономика като цяло като Германия е в пъти по-вече от нашата, нормално да има разминване в пъти. А за хирурзите, лятото ми правиха операция и всичко беше фул с хора за операция - хич да ти кажа завалият не му се напускаше, че другите заминавали или че не могат да си намерят работа за повече пари - хирурга ми беше най-добрият за североизточна БГ. Друг пример с частна болница в Плевен хирурга да ти разправям ли колко хора пак имаше и какви бяха цените.
Като имаш държавни работи държавен монопол и тотално сбъркани системи няма какво да се чудиш какви са цените. Едно ДжиПи взима 5к, а един хирируг взима 1-2к ако не е някой топ - и двете професии са пак продукт на държавната мисъл. Виж частника и хирурга се разбират пределно добре и разликите с в пъти по-добри условия или не е така?

Лепиш 5 квадрата за 5 лв - сигурен ли си че качеството ще е едно и също? Сигурен ли си, че нормата ще е една и съща? Сигурен ли си дали има 1 или 1001 майстора за 1к или 100к къщи търсене. Хайде моля ти се нещата не стоят така и много добре го знаеш. С какви материали работиш, с какви инстурменти работиш и т.н и т.н. Ако всичко е равно то на теория няма да има разлика в заплащането. Мога да ти кажа 2006-7 години давахме луди пари за майстори и те не идваха - защото взимаха луди пари по златните, слънчев бряг, а къде ли не - сега мога се избиват за мен майстори ако искам и не само това а и цените на материалите яко паднаха. Имаш милион 1 фактора и за капак като си сложиш данъците, осигорвките и една камара правни изисквания не се чуди. Какви пари даваш на служителите си и какви пари взимат на запад?

Защо сега един тракторист спокойно може да обработва няколко хиляди декара и да взима брутално големите заплати?
 
Последно редактирано:
От: От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Плаща грънци. Ти говорил ли си с някой зърнопроизводител за да знаеш? Аз щото съм говорил блъскат само на кредити от банките.

Говорили сме не с някой малък до няколко хиляди декара обработка, а зърнопроизводител и износител на 1/20 от износа на БГ - нито блъскат кредити, нито не само че ти дават парите, ами има и добри условия, че и рентите се вдигат. Но ти е ясно, че с 5 декара зачукани в дойно нанадолнище ще вземеш Х, а в Добружа Y, и ако 200 декара ще вземе в пъти по-добри условия. Проблема на БГ е че се падат средно по 5 декара на човек - мегаразпокъсна земя с десетки наследници ...

Имаш 2 публични компании на големи зърнопроизводители, както и един от най-големите земедеслки АДСИЦ-и с над 250к декара пак е публична компания - можеш да видиш спокойно отчетите и какво се случва.
 
От: От: От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Е как му се вика на туй "демокрация" ли?
Говорили сме не с някой малък до няколко хиляди декара обработка, а зърнопроизводител и износител на 1/20 от износа на БГ - нито блъскат кредити, нито не само че ти дават парите, ами има и добри условия, че и рентите се вдигат. Но ти е ясно, че с 5 декара зачукани в дойно нанадолнище ще вземеш Х, а в Добружа Y, и ако 200 декара ще вземе в пъти по-добри условия. Проблема на БГ е че се падат средно по 5 декара на човек - мегаразпокъсна земя с десетки наследници ...

Имаш 2 публични компании на големи зърнопроизводители, както и един от най-големите земедеслки АДСИЦ-и с над 250к декара пак е публична компания - можеш да видиш спокойно отчетите и какво се случва.
 
От: От: От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Е как му се вика на туй "демокрация" ли?

Кое пак не разбра, кое визираш?
 
От: От: От: Петък:България е по-зле след влизането в ЕС, смята Медведев

Големите производители.
Кое пак не разбра, кое визираш?
 

Горе