Има ли човек от форума които да е купувал сайт от flippa.com

V.Andreev

Well-Known Member
Здравейте,

Има ли човек от форума които да е купувал сайт от flippa.com

Имам нужда от информация

Може да ми пише и на ЛС или Скайп, ако не желае в темата.

Ще почерпя :)
 
От: Има ли човек от форума които да е купувал сайт от flippa.com

Понеже си писахме с колегата и реших да напиша кратко обяснение за моя опит с Flippa с идеята да бъда полезен и на други хора от форума.

Както знаете https://flippa.com/ е сайт за търговия на сайтове, домейни и мобилни приложения. Нещата се случват с търгове и наддаване, подобно на правилата във форума.

Само да вметна, че съм купувал от там сайт и съм запознат повече с нещата като купувач.

Базова информация

Ако искате да продавате или купувате трябва да имате регистрация. Освен това има различни степени на верификация, че сте реален човек - верификация на Facebook, LinkedIn, Twitter. Разбира се, има и верификация чрез изпращане на СМС на телефонен номер.

Най-досадната верификация обаче е когато се опитате да наддавате суми над 200 долара. За да се подсигури сайтът изисква верификация на електронна карта (дебитна или кредитна). Visa Electron, която е работила навсякъде до момента, не мина верификация и се наложи да пробвам с Mastercard Debit, който взе че проработи. При това не става въпрос да си спечелил, а просто когато наддаването мине определена сума, за да си сигурни, че е истинско лице искат верифиакция и на кредитна карта, което беше най-досадното нещо в цялата операция и бхя на път да се откажа.

Flippa има възможност за верификация на данните от Google Analytics и Google AdSense, като показва основни данни до 6 месеца назад. За трафика се показват източници и топ държави от където идва.

По принцип повечето сериозни продавачи верифицират трафика и приходите от AdSense. Има сайтове които печелят от друго или ползват други броячи. Тогава е въпрос на лична договорка с продавача дали да ви добави или да ви направи "видео разходка" из акаунтите си.

Също така, честа практика е продавачите да ви добавят към Google Analytics. Ако искате да разгледате подробно данните от Google Analytics, пишете съобщение на продавача да ви добави в Google Analytics и повечето го правят.


Също така Flippa ползва услугите на някои от имената в SEO-то за да показва разнообразна информация за сайта. Примерно има информация на каква платформа е сайта. Има информация кога и къде е регистриран домейна. Има информация от http://www.plagspotter.com/ и http://www.copyscape.com/ дали съдържанието и дизайна са уникални или не. Показва се и информация от http://moz.com/ и http://www.semrush.com/ за входящи линкове, Алекса Ранг и други базови показатели, които измерват тези сайтове.

Има система за съобщения под търговете. Има система за лични съобщения между участниците. Има система за ранкване и оценяване на сделките. Също така, може да се избирате кои търгове да наблюдавате и при събитие в този търг системата ви праща е-майл.


Как протичат търговете

Всеки търг има начална цена и крайна дата. Търгът може да има и резервирана цена. Търгът може да има и цена Купи сега (BIN). Ако търгът не мине резервираната цена, няма сделка. Тогава ако сте наблюдател или сте надавали - системата дава шанс на продавача да прати лично съобщение до участниците и наблюдателите в търга с предложение за сделка. И може да се пазарите на лично за някаква цена с купувача. Отделно някой може да ползва опцията Купи сега и да закупи сайта още в началото на търга.

Като цяло стандартна система за търгове.

Когато остава по-малко от час и някой наддаде, системата увеличава времето на търга с още 1 (или 2 часа) така че да може и другите да реагират. Отделно купувачът има право да не приеме вашето наддаване. Ако наддавате за първи път за даден сайт, може да изчакате няколко часа докато продавачът види и одобри вашето предложение. Обикновено след това продавачът дава автоматично одобрение и веднага при подаване на ново предложение от ваша страна, цената се обновява.

Друга особеност е че системата автоматично подбира най-добрата цена за купувача.

Т.е. наддаването е стигнало 500 долара, стъпката е 10 долара. Но на вас не ви се занимава на дребно и слагате направо 600 долара. Тогава се изписва 510 и остава 90 в резерв. Ако някой напише 520, системата автоматично надава от ваше име и цената веднага става 530 за вас. Това понякога е досадно когато играете срещу него. Някои е сложил 600, но вие виждате 510. Слагате 520 и веднага става 530 за другия. Често може да ви откаже тази опция, особено като не знаете къде е сложил лимита другия човек, дали е на 550 или на 600 или на 700.


Какво да гледате

Значи преди да направя покупка аз дълго време наблюдавах сделките и гледах какво се харчи и на какви пари.

Имаше сайтове за картинки (wallpaper-и) които няколко индиеца продаваха на килограм. Сайт на 6-9 месеца, които има автоматично наблъскани картинки с очевидно автоматично генерирани описания. Та въпросния сайт му засилват трафика и да кажем, към 3-5 месец от съществуването на сайта той има трафик и прави по около 200 долара то АдСенсе. Държат го 3-5 месеца (прибират парите то АдСенсе). А явно това се прави и с цел верифицирането на Аналитикса и АдСенса да е по-добро за повече време. И го пускат за продажба. Цената на такива сайтове (чисто спамерски според мен) вървеше около 6-8 месечните приходи и се купуваха, но цената никога не стигаше годишните им приходи. Доста се чудих дали да взема такъв сайт или не. Но в крайна сметка се отказах и реших да наблегна на сигурното.

Значи какво е сигурното според мен:

1. Сайт на 2-3 може и повече години.
2. Верифициран Аналиткис и верифицирани приходи от Адсенсе.
3. Връзка с купувача, добавяне в Аналитикс, за да може да разгледате трафика в детайли и назад за целия период на сайта, а не само за 6-те месеца които се показват на Флипата.
4. Ниша, която разбирате. Това последното е много важно. Не влизайте в ниши, които не разбирате. Защото може да сте неприятно изненадани.


Как става прехвърлянето

По принцип прехвърлянето е най-лесната работа от целия процес. Предлагат се различни начини на плащане. Като най-сигурният е Escrow (има и Flippa Escrow), който предполагам е същия, но не съм го пробвал.

Значи за покупка на домейн от 20-30 долара и суми под 100 долара може да ползвате PayPal, като се надявате че продавача няма да ви излъже. А и за малки суми таксите са по-големи отколкото самите суми.

Но за суми над 200-500 долара според мен задължителното ползвате Escrow.


Escrow е услуга, която позволява на трета страна (нотариус) да държи парите докато вие си оправите сделката. Процедира се по следния начин:

1. Отивате https://escrow.com/ - по принцип ако сте спечелили търга вие Flippa предоставя възможност за сделки, които са дефинирани вече и просто цъкате на бутона.
2. Задавате параметри на сделката - какво се продава, на каква цена и кой ще плати комисионните (продавач, купувач или двете страни по равно - те са доста малки така че не е болка за умиране). Това ако влезете от Флипа вече е дефинирано за вас и даже няма нужда имената да си въвеждате - Флипа им ги праща автоматично на сайта.
3. След като сделката е оформена - двете страни трябва да се съгласите че това са параметрите на сделката.
4. Като и двете страни кажат ОК - вие трябва да пратите парите на Escrow. Дават ви номер на банкова сметка в САЩ и пращате там парите като попълвате правилно номера на сделката и разна друга информация, така че да е ясно за коя сделка са парите.
5. След 2-3 дена парите са пристигнали.
6. Като пристигнат парите започва да тече така наречения Inspection период (време за инспекция). По подразбиране е 7 дни, но при задаване на параметрите на сделката може да го увеличите на повече.
7. Значи почвате с прехвърлянето - домейн, пароли, хостинг. Или от негов хостинг на ваш хостинг.
8. Когато всичко завърши и се уверите че всичко е ОК, влизате в сайта Escrow и казвате "Сделката е готова" и деблокирате парите. Така другата страна може да си изтегли парите.

Докато не деблокирате парите - другия няма как да ги изтегли.

Ако се объркат нещата се стига до арбитражи. Само че при мен всичко мина гладко и нямаше арбитражи и караници кой крив и кой прав.

Ако се стигне до арбитраж и разваляне на сделка - парите ще ви ги върнат обратно, но вие ще си платите таксите за обрания превод - от банката в САЩ към вашата банка.



Като цяло след като мине сделката от Flippa ви подканят да напишете feedback - как е бил другата страна, дали всичко е било точно и пр. Също така като минат 3-4 месеца Flippa ви кара да напишете втори feeback как се представя сайта, доволен ли сте от покупката, дали сайтът се представя според това какво е било писано в търга.

Цялата тази информация може да я гледате когато купувате. Просто правете проверка на продавачите - колко сделки имат, колко feedback имат, каква са казали другите за тях. Дали имат feedback за сайтове продадени преди месеци. Те даже сделките стоят в профилите и може да видите даден сайт дето се е продал преди 5-6 месеца дали още работи, кой му е новия собственик и пр. Т.е. има големи възможности да проучите продавача.


Аз имам един закупен сайт и 2 домейна от там и съм доволен от сделките. Домейните са за дребни пари, така че тях не ги броим. Но сайтът беше добра сделка за мен и от време на време наблюдавам търговете, ако има нещо интересно ще се включа пак. Но, за съжаление, в момента май нещата не са толкова добре. Преди имаше по-голям избор и с по-читави сайтове. Сега има доста сайтове тип "спамерски".



Това е моят скромен опит. Ако има конкретни въпроси ще се опитам да дам конкретни отговори в темата.
 
От: Има ли човек от форума които да е купувал сайт от flippa.com

+1 Реп. от мен за полезната информация :|
 
От: Има ли човек от форума които да е купувал сайт от flippa.com

И аз съм много доволен от колегата :)
 
От: Има ли човек от форума които да е купувал сайт от flippa.com

Полезна информация. Ще го пробвам това сайтче. Благодаря!
 
От: Има ли човек от форума които да е купувал сайт от flippa.com

Браво на user30, и не мога да не се съглася с него. Преди време доста често проверявах флипа за нещо стойносттно, но уви масово се продават еднодневки... Рядко излиза добра оферта още по рядко на добра цена. Аз стигнах до извода, че в крайна сметка излиза по изгодно сам да изградиш нещо печелившо отколкото да го вземеш готово...

Дори бях пуснал тема тук, където да обсъждаме добри оферти от флиппа, за жалост темата не беше за политика и получи само един отговор :)
 
Re: От: Има ли човек от форума които да е купувал сайт от flippa.com

Браво на user30, и не мога да не се съглася с него. Преди време доста често проверявах флипа за нещо стойносттно, но уви масово се продават еднодневки... Рядко излиза добра оферта още по рядко на добра цена. Аз стигнах до извода, че в крайна сметка излиза по изгодно сам да изградиш нещо печелившо отколкото да го вземеш готово...

Дори бях пуснал тема тук, където да обсъждаме добри оферти от флиппа, за жалост темата не беше за политика и получи само един отговор :)

Да, има няма преди 3-4 години и аз гледах за някаква инвестиция да се направи на вече разработен сайт, и мислех точно от FLIPPA да го взема, защото все пак там не се споделят какво да е, има пълен разчет и всичко, но уви, не е така. Някои отчети на приходите и трафика са строго зависими от фактори, които само собственика може да контролира, което от части не е зле, ако успее и това да предаде със сайта. Но представете си, че има допълнителни 3 фейсбук страници, от които вкарва по-голямата част от трафика и те правят продажби, а не вървят в офертата. Това означава, че получавате само сайта и някакъв трафик, ако това е основния де.

Харесах си един много як онлайн магазин, който продаваше продукти за билярд. От маси, до креди, беше супер як бизнес, правеше някъде около $2К чисто на месец, но беше и оценен на $12К, което мислех, че е справедлива цена. Принципът бе дропшипинг, където реално се предоставят детайлите и комуникацията се поема от новия собственик без каквито и да е проблеми. Супер беше, но цената ми бе голяма, за съжаление нямахме тия пари тогава. А и си говорехме за дропшипинг, което не е като да седиш като при афилиейта да си чакаш комисионата всеки месец, има една комуникация с клиенти и доставчици нон стоп. Беше за световния пазар. И за жалост това беше най-примамливото, което седеше там. Не знам какво се случи, дали се купи или човека си го е запазил, само и само да не обявява по-ниска цена.

Аз нямам много опит с пазара там, за това и не влизам така смело в темата. Споделям какво съм имал като опит, което си личи, че не е кой знае колко. :)
 

Горе