Първи стъпки с реклама в adwords?

Здравейте! Днес пуснах реклама в adwords и съответно започнаха да изникват въпросите кое е най добре :)

1. Дали е по добре да има много ключови думи или по малко?
2. Когато ми дава например прогноза за първа страница 0.50ст., аз му сложа 0.10ст. лимит отразявали я някъде?
Сайтът ми е за дрехи и обувки. Как е по добре една кампания да направя за дрехите и втора за обувките или може заедно в една кампания?
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

Нека гуру-тата да се изкажат еднозначно, аз не съм експерт в това и нямам сериозен опит на база на който да ти дам категоричен съвет, но мога да ти кажа как аз ги виждам нещата и как ако имах примерно 5000 лева бюджет бих ги разпределил.

Зависи от ключовите думи. Ако си добре класиран на основните ключови думи няма смисъл да се рекламираш за тях. Колко да са ключовите думи е много широко понятие, понеже ключовите думи могат да бъдат марки и други и при това положение е добре ако залагаш на отделните марки да ги рекламираш така и разбира се първото условие не е на лице. Общо взето по - голям бюджет върху по - точни ключови думи е най - добрия вариант. Ако става дума за лаптопи, няма смисъл да имаш 20 думи разновидности на лаптоп.

Бих заложил на фрази не толкова на ключови думи, понеже по фраза търсят насочените потребители знаещи какво им трябва. Примерно ако търсят часоници е много обощаващо, но ако търсят мъжки часовници вече е нещо, но ако имаш 10k мъжки часовници пак няма да е достатъчно за теб, затова ще вкараме в играта и още пояснения, като спортни мъжки часовници или нещо от сорта.

Аз бих го направил всичкото в една кампания. Лично аз си правя кампаниите спрямо сезоните. Но аз продавам всякакви неща, като часовници, тетрадки, чорапи, хранителни добавки и за мен е важно какво се търси през сезона. Примерно зимата се търсят масово хранителни добавки за отслабване и фитнес уреди, лятото пък се търсят гейнери. Покрай август до края на септември пък ми вървят книгите и учебниците и по този начин съм разделил кампаниите.

Надявам се да съм бил полезен. Пак казвам, че нямам много опит и може някъде да допускам кардинални грешки и ако съм те подвел по някакъв начин, не е било умишлено.
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

Здравейте! Днес пуснах реклама в adwords и съответно започнаха да изникват въпросите кое е най добре :)

1. Дали е по добре да има много ключови думи или по малко?
2. Когато ми дава например прогноза за първа страница 0.50ст., аз му сложа 0.10ст. лимит отразявали я някъде?
Сайтът ми е за дрехи и обувки. Как е по добре една кампания да направя за дрехите и втора за обувките или може заедно в една кампания?

1- Зависи от бюджета, ако имаш тестов бюджет, тествай възможно най-много ключови думи, след това махай тези, които конвертират добре и оставяш тези, които се справят добре.

2. Ако ти дава прогноза от 0.50 ст, а ти сложиш максимума на 0.10 ст. ,рекламата ти просто няма да се показва.

3. Ако продаваш дрехи и обувки, според мен не трябва да рекламираш в Адвордс. Първо да кажа, че ако си ориентирана към чуждестрания пазар, единственото място, където трябва да си е Пинтерест. Ако не си, за българския пазар също има варианти.

Но забрави за Адвордс, не че не може да направиш продажби, напротив, можеш, но първо като ти гледам въпросите, веднага разбирам че няма да успееш. Не че не може да се научиш, но особенно сега ако започваш бизнеса си, не бива да си пилееш парите и енергията там.

Ако не те е срам да си пред камера, ето какво ти бих предпоръчал. Почни да правиш клипове, където обсъждаш дрехите и обувките, след това пусни малка Ютуб рекламка, за да изградиш малко фен база, 100 субкрайбъри са достатъчни. Гледай през 3 дена поне 1 видео да качваш, така години наред, ще дърпаш продажби от там, особенно след като лека полека увеличиш фен базата си.

Ако те е срам да си пред камера, пиши на всеки блогър в твойта ниша и им плати да напишат ревю за сайта ти. Предложи им афилиейт сделка, а ако има доста посетители на сайта, направо им прати някой безплатен продукт.

След това отивай по форумите където има жени, пиши активн, бъди мила, и слагаш линк към магазина си в подписа.

След това напечатай флаери с остъпка, отивай в мола и не знам как е в България, но тука имаме кафенета в моловете. Отивай в едно такова място и им предлагаш еди колко си пари, за да сложат флаерче някъде на входа или някакво подходящо място. (Знам, офлайн е, а ти си онлайн, но психологията на хората в мола е да ПАЗАРУВАТ).

След това виж дали има някакви ВЛОГЪРИ (не блогъри) на които може да им пратиш безплатен продукт с надеждата да споменат сайта ти.

Като направиш всичко това, в сайта ти ще идват посетители. А ти ще си умна и ще си си сложила пиксели на сайта, (прочети по нета за ремаркетинг). Вече чак тогава, може да им ре-маркетираш продуктите си по ФБ и по Адвордс.

Ако все пак кажеш, НЕ, искам да рекламирам, рекламира в ФБ, пикселвай ги и им ре-маркетирай в ФБ и по Адвордс мрежата.

П.С. Също така изгради форум на тема мода. Така хората постоянно ще ти идват в сайта и ще пишат във форума ти. Това ще направи 3 неща:

1. Ще получаваш доста органичен трафик от Гугъл.

2. Ще си винаги на ума на хората, когато искат да си вземат дрехи или обувки.

3. Ще си различна! Няма да си поредния онлайн магазин, където хората идват, гледат ако има нещо хубаво, на добра цена и напускат. Напротив, хората ще идват постоянно, защото ще си изградила една общност от хора, които обсъждат мода и лайфстайл, ще си изградила една общност и един силен бранд зад общноста.


П.С.2 Ако магазина ти изглежда поредния е-комерс, променяй го веднага. Всеки е в медийния бизнес първо и след това в реалната си ниша. Освен форум, добави и място където да пишеш статии за лайфстайл като цяло.

Доста работа те чака, Успех!
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

bedrijfsbeheer по точка 2 обаче не съм съгласен с теб. Имам думи по които ми иска 1.50лв за да рекламирам аз съм му задал 25 стотинки на клик и рекламата ми пак се показва и то на първа страница, за всяка дума има много фактори които определят, но това не пречи да се пробва ако те пуснат пуснат винаги трябва да се пробва :) Но все пак си прав, че ако тепърва започва бизнеса си и няма познания за да си организира качествена реклама в adwords и facebook по добре да изчака за момент и да се насочи към други места.
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

Първо не мисля че Гугле ще я пусне да рекламира Брандове

Второ от Адуордс рядко съм виждал по читава реклама - като цена качество

Трето няма смисъл да слагаш и стотинка в реклама преди да си си настроила Гугле Аналитикса да ти показва от къде са ти продажбите и да си го вързала с Адуорда

Четвърто направи си три кампании Жени - Мъже - Деца и си направи отделни рекламни групи според кампаниите например - мъжки обувки - дамски обувки - детски обувки - мъжки панталони - женски поли - детски дрехи - мъжки якета - женски якета и тн.
Според бюджета който имаш сложи дневни лимити на кампаниите - Ако на ден не искаш да харчиш повече от 30лв и имаш три кампании сложи на всяка лимит от 10лв

Пето направи си рекламите по групите - Например за женски обувки си създай реклама - Промоция Женски Обувки - 50% супер цена - Безплатна Доставка - И посочи като целеви адрес правилната категория - Това е много важно защото от правилното създаване на рекламата и правилното и насочване зависи ключовите ти думи какъв качествен рейтинг ще имат и колко пари ще ти взима за клик (с добре настроена кампания и ключови думи можеш да плащаш по малко пари от конкуренцията и да те показва пред тях)

Шесто - Напиши си ключовите думи според рекламните групи - Например за рекламна група - Женски Обувки - Женски обувки - Боти - дамски сандали - джапанки и тн - Виж какво ти предлага и ако ти се стори смислено го добави и него. На всички ключови думи отначало сложи една цена например около 10ст е добре за старт
Думите и фразите можеш да ги пускаш във три варианта с кавички със скоби и без нищо - за начало ги пусни с кавички - по натам ще си играеш с другите екстри

Седмо - Подготви се морално и Финансово да рекламираш поне две седмици без да пипаш настройките за парите макар и да ти се струва че няма ефект и парите ти отиват на вятъра - Това е една от най честите грешки която допускат начинаещите

Осмо - При 30лв на ден и при средна цена за клик около 10ст за 15 дни ще си натрупала около 4500 посещения - това е прилична база за да правиш някакви изводи и финна настройка на рекламите
- Спираш думите които ти носят много голям боунс рейт
- Спираш думите които са направили по над 200-300 влизания и по тях няма продажба (тези които са под 100 ги оставяш да трупат още влизания)
- Увеличаваш с 5ст цената за клик на думите които са ти донесли продажба и го оставяш една седмица без да пипаш нищо
- В зависимост от това коя кампания колко продава можеш да промениш лимитите ако кампания за Жени подава повече от другите две можеш там да увеличиш например на 14лв на ден а другите две да ги намалиш на по 8лв на ден

След една седмица пак проверяваш
-думите които са минали над 100 влизания и не са продали ги махаш
- На тези дето продават и си им вдигнала цената за клик проверяваш дали са почнали да продават повече (дали имат по добра конверсия) ако има подобрение може да вдигнеш още малко, ако няма подобрение ги връщаш на 10ст или по малко докато им намериш оптималното място.

Девето на 30-тия ден правиш равносметка - за последната седмица
- Не трябва да имаш активни думи с конверсия под 1 тоест по малко от 1 продажба на 100 влизания (можеш да правиш изключения за много евтини думи)
- Печалбата от продажбите трябва да ти покрива разходите по рекламата

Ако приходите от продажбите не ти покриват разходите за реклама търси проблема в следните неща
- Високи цени
- Лошо направен сайт (нищо че е красив)
- Калпава ниша с висока конкуренция и изпилени цени

За финал - Ако не можеш да отделиш поне 1000лв за старт и експерименти запретвай ръкави да четеш форума и да си класираш сайта със собствени усиля
Ако с Адуордс не можеш да си покриваш разходите за реклама от почти нищо друго няма да можеш

Успех а админите да го издадат в наръчника на младият предприемач
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

Вече трети ден тече,рано е за равносметка,но поне разбрах как е по добре.Докато беше една кампания не вървеше добре. Сега съм ги разделила на две,едната само за дрехи,а другата само за обувки и се осети ефекта. Пазарихме се с чичо Гошо, но накрая на добра цена ме изкара на първа страница. Ефект дали ще има ще се разбере след време. За момента мога да кажа,че в фейсбук е по ефикасна,но времето ще покаже.
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

Няма как рекламата от ФБ да ти е по ефективна просто продължи да оптимизираш - трябва да изкараш по добър резултат
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

Няма как рекламата от ФБ да ти е по ефективна просто продължи да оптимизираш - трябва да изкараш по добър резултат

ФБ дарк пост е по-ефективна от Адвордс в момента.
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

Как точно го сметна че е по ефективна ??? и за кой пазар говориш
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

Как точно го сметна че е по ефективна ??? и за кой пазар говориш

По брой продажби. Точно наскоро ми споделиха междудругото дата за е-комерсе за аксесоари (чанти, портмонета и т.н.)

Пазар: чуждестранен, топ тиер държавите. Ниша, която избереш е така. Но и в България е същата работа.

Адвордс си работи чудесно, просто всеки е там, а ФБ дарк пост е ново, малко хора са там, още по-малко знаят точно как да го използват. Кликовете също са доста по-евтини от тези на Адвордс, това също си играе роля.

Просто такъв е маркетинга, идва нещо ново, първите печелят доста от него, вторите се справят добре, 3-тите не могат да го сработят, защото вече е "развалено". Същото е като е-мейл маркетинга, в момента всеки, който обръща голямо внимание на листата си, просто не е добър в маркетинга и продажбите. Изостанал е така да се каже. Ютуб събс например за 2-но по-ценни от хора в мейл листата ти. Ся разбира се, ще трябва да правиш видео, но може да се оутсорсне доста евтино, и като се има напредвид, какво получаваш в замяна, заслужава си.

Та след време и това ще е "развалено". В момента, ФБ дарк пост, ако се прави както трябва, никакъв друг канал не ти трябва. Разбира се, трябва и да се гледа и таланта така да се каже, ако по те бива да оптимизираш Адвордс, тогава седи там, все още работи добре.
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

За чужбина при определени условия може и да е вярно защото там е много висока цената на клик в Адуордс но за в БГ да го видя няма да го повярвам

А от рекламата в тубата аз лично по катастрофално нещо не съм виждал за БГ
 
От: От: Първи стъпки с реклама в adwords?

За чужбина при определени условия може и да е вярно защото там е много висока цената на клик в Адуордс но за в БГ да го видя няма да го повярвам

А от рекламата в тубата аз лично по катастрофално нещо не съм виждал за БГ

Тубата не е за реклама, а просто място, където се ливириджва листата.

А ти тествал ли си ФБ? Сложи му 50$ и виж какво ще стане, използвай и ре-маркетинг. Даже наеш ли какво направи, само ей така експеримент, пикселни си целия трафик за 1 месец. След това направи намаление на някой популярен продукт и рекламирай в ФБ намалението на твоята си пикселната аудитория. Ще се изненадаш много приятно от резултата.
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

Във ФБ не съм рекламирал повече от година защото не съм особено доволен от резултатите а капака беше като на английският ми акаунт ми отказаха да ми закачат българска карта

Може някой ден пак да ги пробвам - Едно време бяха много зле продажба се правеше на по 500-600 влизания после се подобри миналата година правеше от 200-300 влизания за да бие адуордса трябва да падне поне под 200
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

Във ФБ не съм рекламирал повече от година защото не съм особено доволен от резултатите а капака беше като на английският ми акаунт ми отказаха да ми закачат българска карта

Може някой ден пак да ги пробвам - Едно време бяха много зле продажба се правеше на по 500-600 влизания после се подобри миналата година правеше от 200-300 влизания за да бие адуордса трябва да падне поне под 200
Защо не си закачиш пайпала?

Също така, къде си пускаш рекламикте, в феед-а или острани в дясно?

Попринцип от 200-300 е ужасен резултат. Не знам колко струват продуктите ти, но аз се целя 1:30 поне. В ФБ много значение има и сайта ти, не е като адвордс, човека да търси продукта.
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

Той ми беше закачен на пайпала но исках да го вържа и към друга карта

Пусках ги отстранив дясно на ФБ

за Адоурдс коефициента ми е около 1.2 - за да се постигне 3.3 незнам какво трябва да им подарявам - продавам скъпи неща средната поръчка е над 100 паунда
 
От: Първи стъпки с реклама в adwords?

Той ми беше закачен на пайпала но исках да го вържа и към друга карта

Пусках ги отстранив дясно на ФБ

за Адоурдс коефициента ми е около 1.2 - за да се постигне 3.3 незнам какво трябва да им подарявам - продавам скъпи неща средната поръчка е над 100 паунда

Вдясно от ФБ и аз не получавам добри резултатик, не е нейтив там. В Адвордс например си е нейтив, няма място за сравнение.

Иначе ако е на такава цена, повече на ре-маркетинга може да наблегнеш. Идват от Адвордс, тези, които не взимат им ре-маркетираш в ФБ. Доста евтинко ще ти излезе така и ще увеличиш продажбите с около 20%.
 

Горе