Абе, какво му има на българина?

kpetrov

Well-Known Member
Знам, че повечето са заети да прявят пари и това не е лошо.
Напоследък обикаляйки насам, натам из чуждоезични форуми и сайтове... забелязвам това, което май всички го знаем...
Българина се показва, като алчен, завистлив, гневен...
Ако може да излъже някой от който да купи стока за 2 лева и да я продаде, за сто, какво по добро от това?
Ако може да изнуди някой в беда с цел по-голяма печалба, какво по добро от това?!
Само румънците могат да ни бъдат конкурентно способни в това отношение.

Трябва да има граница бе хора, трябва някъде да се тегли чертата.

Прави пари, печели, живей добре, ама някъде тегли моралната черта. Не агитирам, ако имаш една риза, да я дадеш на ближния, нито ако имаш и две, да му дадеш едната.
Ако спечелиш 100 лева, на гърба на някой на който си дал два, отиди и му дай едно 20 лева.
За какво са ти пари, повече от това да ти осигуряват качествен живот. И дори и да искаш екстри, като яхта или личен самолет, заслужава ли си за това да стъпваш на главите на другите?

Остави ги 3-те % свръхбогати, никога няма да си като тях. Знаете ли кои са по-жалки от "кокошките", които чоплят колкото да се издържат, по жалки са "маймуните", които цял живот драпат за постове и яхти. Чужд сред свои, свой сред чужди.

Няма да кажа, че бях удивен, защото очаквам всичко. Обаче наистина недоумявам, как някой може да продава счупен сапун от края на соца от тези без, опаковките...
 
От: Абе, какво му има на българина?

Петък ще да е
 
От: Абе, какво му има на българина?

Защо си мислиш, че само българина е така?
 
От: Абе, какво му има на българина?

Защо си мислиш, че само българина е така?

Ами с такива впечатления останах сърфирайки из чуждите сайтове. Поне за нещата които аз търсех, видиш ли обява от България, очаквай неествествени цени. То и затова нямат и бидове, хахах. Алчна история бееее. Стискай лимона докат ти посинее ръката :)
 
От: Абе, какво му има на българина?

Koi si ti da mi kazva, che nikoga nqma da sum ot 1-niq %? Az veche sum (vseki koito pravi nad 400k$ na godina e spored svetovnata banka).

Ta, izchezvai s tupite si limitirashti misli. Tova e kapitalizma, kupuvash evtino, prodavash skupo...
 
От: Абе, какво му има на българина?

Koi si ti da mi kazva, che nikoga nqma da sum ot 1-niq %? Az veche sum (vseki koito pravi nad 400k$ na godina e spored svetovnata banka).

Ta, izchezvai s tupite si limitirashti misli. Tova e kapitalizma, kupuvash evtino, prodavash skupo...

Ти понякога ме кефиш, но нека не забравяме, че каквото и да правим, колкото и пари да имаме все пак трябва да сме и малко човеци с достойнство......
 
От: Абе, какво му има на българина?

Ами с такива впечатления останах сърфирайки из чуждите сайтове. Поне за нещата които аз търсех, видиш ли обява от България, очаквай неествествени цени. То и затова нямат и бидове, хахах. Алчна история бееее. Стискай лимона докат ти посинее ръката :)
Говориш празни приказки, кое нещо българинът купува за 2 лв. и го продава за 100? Дай примери.
 
От: Абе, какво му има на българина?

Ти понякога ме кефиш, но нека не забравяме, че каквото и да правим, колкото и пари да имаме все пак трябва да сме и малко човеци с достойнство......

Разбира се има граници, но виж например колко души уважават Ейпъл, а те имат едни от най-високите надценки. Правят си типичното, купване за 2 лева, продаване за 100.

Лошо ли е?
 
От: Абе, какво му има на българина?

Българска му работа. Няма такова племе като нас. 100 пъти съм го казвал и 100000 съм си го мислил - как ние се държим във форумите и как другите нации. И със сигурност българските ganbang юзери се държат различно в бг форум и в digitalpoint / blackhat примерно.
 
От: Абе, какво му има на българина?

Говориш празни приказки, кое нещо българинът купува за 2 лв. и го продава за 100? Дай примери.

Е, това в общият случай е хиперболизация от моя страна, но, особено в по ранните години на Прехода, това беше практика. И такива неща буквално са се случвали. Съвсем буквално. Когато масата хора по отношение на дадена стока беше съвсем неориентирана. Искаш пример, добре - изкупване на ценности, на старини, на земя. Нужно ли е да се доказва, че определена групичка натрупа много пари на тази основа? Би трябвало всички които не сме на 15 години да го знаем.
Колкото до днес, селският тарикатлъзъм все още съществува.
В България има няколко човека, които се занимават с това, с което и аз се занимавам. Става въпрос за специфична стока, която се търси рядко, но се намира още по-рядко. Дребни истории. Но си чупят краката и мръсните усти, за да прекарат някой незапознат. Ще се скършат да оферират 30 лева за нещо, което струва 120 лева а може да стигне и до 250 лв. Дори повече. Кой както прекара. Не ми допада тоя принцип.
 
От: Абе, какво му има на българина?

Koi si ti da mi kazva, che nikoga nqma da sum ot 1-niq %? Az veche sum (vseki koito pravi nad 400k$ na godina e spored svetovnata banka).

Ta, izchezvai s tupite si limitirashti misli. Tova e kapitalizma, kupuvash evtino, prodavash skupo...

Няма как да си от тях, нямаш потеклото за да си. Можеш да бъдеш най-много "маймуна". Шеф на корпорация. "Котарак" не можеш да бъдеш. Аз съм кой, кой съм аз, това няма значение.
 
От: Абе, какво му има на българина?

Понеже индийците сa много честни...
 
От: Абе, какво му има на българина?

Ебати глупостите чета тука! Нещо мога да го продам за 100, ама аз ще го продам за 50, щото не било морално.... Къв морал търсиш тука бе, къв морал, тука морал няма!

Цените винаги трябва да са оптимални. Щом можеш да продаваш на 100, значи трябва да продаваш на 100, нито стотинка по-малко. Ако не ти спират продажбите може и на 150 да продаваш, без значение за колко си взел нещото. Ако конкуренцията те принуди, и все още си на +, можеш и на 30 да продаваш, това вече е друго, ама щото не било морално е смях в залата:)
 
От: Абе, какво му има на българина?

Типично българска черта е да се говори нихилистично само против нашия народ за качества, които са общочовешки. Не ние сме измислили спекулата и капитализма, има хора, унищожават цели градове и държави, за да имат печалба. Нашият тръгнал да се жалва, че някой продавал скъпо и печелел. Ами, не купувай, никой не те задължава.
 
От: Абе, какво му има на българина?

kpetrov, може много да си чел, за пропаганди и манипулиране и контрол над масите, но концепциите за търговия, производство, икономика, печалба - като цяло капитализъм са ти далечни. Може да продавам нещо с 1к% надценка, а има случай където надценката е 10к% + безкрайност, това е валидно за софтовете - това не е проблем, а сигнал че в този бизнес има огоромна печалба и води играчи след себе си и се конкурират за цената докато не стане печалбата нормална за сектора. Ако продаваш на 1к% марж и имаш стабилни продажби, ква е керията да паднеш на 50%. Конкуренцията като влезе и ти свали на 50% е едно, но ти сам да си го слагаш не знам - модела ще ти е валиден ако има повече от 1 на еластичното ти търсене - но това пак няма да е от морална подбуда а от икономическа!
 
От: Абе, какво му има на българина?

Сравнение с другите народи , българина е супер безобиден даже. Не съм чувал българска банка, да изпира пари на мексикански картели, отговорни за смърта на хиляди. Не съм чувал за българи, които просто са взимали някакво мощно оръжение и да трепели ученици. Не съм чувал някой българин да е блъскал самолет по някоя кула.

Нито някой българин да е отговорен за СВЕТОВНА ВОЙНА!

Нямаме 500 супер големи компании, които крият данъци за стотици милярди, ако не и трилион. Наще са си малки.

Нито 1 българин не пачата трилиони и не преебава финансовата система.

Не сме пускали атомна бомба върху никой, не сме колонизирали света и убивали милиони. Не сме карали негри да ни робуват.

И още много. Българския народ е един от най-безобидните. А това че продава нещо на скъпо, ехее, то си има пазар за това, ако не ти харесва, не купувай. Щом хората купуват продукти с такива надценки, кой си ти да ограничава печалбата на бизнесмена? Така ли иначе, ако има въобще такава далавера, скоро ще дойде конкуренцията и цените ще си се свалят пазарно.
 
От: Абе, какво му има на българина?

Защо мислите, че за морал е неуместно да се говори, когато става въпрос за пари? Парите сами по себе си не са неморални. Пък и аз не говоря за някакъв канонизиран морал, аз го написах, става въпрос да теглиш някъде чертата.
Но не мисля, че говоря нихилистично, това за мене са по-скоро факти.
 
От: Абе, какво му има на българина?

Хайде прост въпрос неморални ли са Епъл, че слагат над 800% надценка на iwatch-a си?
 
От: Абе, какво му има на българина?

Хайде прост въпрос неморални ли са Епъл, че слагат над 800% надценка на iwatch-a си?
Според мен са българи. Все пак, всички измамници и лоши хора са българи.
 

Горе