Как да не бавим поръчките и как да общувам с клиентите

Ivajlo Angelov

New Member
Здравейте,
Реших днес да пусна тази тема с двата основни въпроса в онлайн бизнеса - от страната на клиента: - Защо поръчката ми се бави?! И от страната на продавача - Как да не бавя поръчките?!
Преди това да се извиня ако има такава тема....

Вероятно на напредналите ще им се стори тъпо, но повярвайте ми, работя с начинаещи напоследък и ме питат " Е, как да не бавя поръчката, имам много клиенти " и като се подхване съпорт чата " Е, защо поръчката ми се бави ".

Лошото в България е, че повечето хора смятат, че могат да бавят една поръчка безнаказано и да не напишат статиите в срока, защото дават интересен филм или пък защото ни е по - интересно да си чатим по скайп, отколкото да изпратим поръчката на време до склада.


Как да не бавя поръчките?
1. Определете си време за работа
Това е основния фактор. Ако работите от вкъщи трябва да си определите точно време за работа, от 8 до 12 и от 13:00 до 17:00, например. Работата вкъщи винаги за мен е била много разсейваща - или кучето или котката правят беля, някой все се сърди, че стоиш пред компютъра, а не се включваш в това да помогнеш, ама на никой не му пука, че изкарваш пари. Опитайте се ясно да обясните на жени, деца, лели, баби и стринки в къщата да не ви притесняват като работите в някои часове. Ако някой не иска да го приеме, просто му кажете, че ще си наемете в офис и ще бъде същото. Повечето хора от семейството така спират да ви притесняват:shock:
2. Определете си място за работа
Ако смятате, че добра работна среда е мястото на дивана в кухнята пред телевизора с лаптоп в скута е работа се лъжете много. Отидете и се разположете удобно на стол пред маса, махнете всички шумове и стойте сам в стаята, без да си говорите с жена си за предстоящата почивка. Когато сте разсеяни не вършите работата ефективно и я правите отново. Има риск дори докато си говорите да получите поръчка, която да забравите и после клиента да сърди, че не е изпълнена, а вие дори да не знаете какво се случва...това ги изнервя най - много.:!:
3. Записвайте всичко и си разграфявайте времето
Не е работа ако докато пишете статиите или пращате поръчки си гледате предприемача и пишете ( знам, че и аз в момента правя същото :lol: )
Записвайте когато получите мейл с поръчка, определете си горе - долу колко време ще ви отнеме и го запишете някъде - кога смятате да го направите според срока. Така не се забравят и допълнителните изисквания на клиента и не рискуваме да не спазим срока. Ако пропуснете нещо в графика си не правете често срещаната грешка да го разбутвате до края на деня, защото става едно голямо объркване, от което губите само вие, клиента отива в другия магазин.


Как да общувам с клиентите?

1. Пишете цивилизовано!
Това е от изключителна важност. Трябва да можете да пишете добре, без правописни грешки и на кирилица. Аз ако вляза в онлайн магазин, където някакъв ми пише в съпорт чата като го питам кога ще дойде продукта, защото никъде не е упоменато ми отговори "Mi ne znam be" Просто отивам в другия. Говорете им на Вие и не изпускайте пунктуационни знаци. Ако трябва работете с шаблони, но това е важно.
2. Дръжте се добре
Не си позволявайте да нагрубите клиент, дори и той да не е прав. Има много хора, които не четат FAQ, а просто питат нещо. В такъв случай им казвайте, че го има във FAQ секцията спокойно и им давайте линк. Не употребявайте груб тон и не навлизайте в личната сфера на общуване - предоставете на клиента това, което иска без да любопитствате.
3. Не се подмазвайте
Това дразни високообразованите клиенти и ги отблъсква. Ако се подмазвате на някой, който не е образован и се лъскае от подобни глупости, ще купи от вас, но ако се подмазвате на човек, който иска да остави 2 к лева подмазването не помага, а отблъсква. Тъй като на образованите и интелигентен хора с пари са им се подмазвали, това вече само ги дразни, лъскаят се само тези с 5 лева в джоба.
4. Caps Lock off, please!
Това е много дразнещо като започнете да пишете с клиент с главни букви или изобщо някъде по сайта. НЕ ГО ПРАВЕТЕ, ЗАЩОТО Е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ДРАЗНЕЩО. НЕ ПИШЕТЕ НА КЛИЕНТ ПО ТОЗИ НАЧИН НИКОГА.
5. Не използвайте ярки цветове
Ярките цветове дразнят окото и напрагят хората. Ако ги използвате, някои може да предпочетат да не пазаруват от Вас, защото обслужването не е на ниво.


Ще се допълва, пишете за въпроси
Искам да помоля, както във всяка друга тема, да не се подигравате с труда на хората и да не спамите.
Благодаря!
 
Последно редактирано:
От: Как да не бавим поръчките и как да общувам с клиентите

Много неграмотно написано с поне 10 правописни грешки.
Не знам кой браузър ползваш но всички имат вградени речници използвай ги!
 
От: Как да не бавим поръчките и как да общувам с клиентите

Много неграмотно написано с поне 10 правописни грешки.
Не знам кой браузър ползваш но всички имат вградени речници използвай ги!

Оправени са грешките.
 
От: Как да не бавим поръчките и как да общувам с клиентите

Това за латиницата не е вярно, ако клиент си е харесал нещичко ще го закупи дори и на латински да му пишеш. Въпрос на гледна точка.
 
От: Как да не бавим поръчките и как да общувам с клиентите

Това за латиницата не е вярно, ако клиент си е харесал нещичко ще го закупи дори и на латински да му пишеш. Въпрос на гледна точка.

Говорим за съпорта. Аз латиници не чета и отивам в другия магазин - абсолютно неуважение!
 
От: Как да не бавим поръчките и как да общувам с клиентите

Аз ми е ясно все пак е писано за чата/съпорта/ в по горният ти текст, въпрос на гледна точка. Няма смисъл да си оспамваш темата, просто мнение
 
От: Как да не бавим поръчките и как да общувам с клиентите

Angelov има умисъл в поста ти, може да се каже, че е полезен, но искам да ти кажа, че м*нгалите с репликите и грозните им оупънкарт магазинчета, където дори описанието е на шлаковица, а снимките са на бял кадастрон - правеха доскоро по 200+ продажби/дневно. Не казвам, че всичко, което си написал не е правилно и не е редно всеки един да го спазва, но много по важно е да си намериш правилната ниша. Понеже работя в спедиторска фирма и виждам всекидневно как светкавично се разраства онлайн пазара, забелязвам, че и клиентите започват да се учат и да усещат кое е професионално и кое не.
Идеята ми на цялата писаница е, че ако продаваш това, от което има нуждапазара, хич няма да ти дреме дали си изпуснал един двама клиенти - било то заради белята на котката или защото си се успал...
А препоръчвам ви Zopim Live Chat и приложението им за iOs и Андроид - не могат да ми избягат клиентите :) :D
 
От: От: Как да не бавим поръчките и как да общувам с клиентите

Angelov има умисъл в поста ти, може да се каже, че е полезен, но искам да ти кажа, че м*нгалите с репликите и грозните им оупънкарт магазинчета, където дори описанието е на шлаковица, а снимките са на бял кадастрон - правеха доскоро по 200+ продажби/дневно. Не казвам, че всичко, което си написал не е правилно и не е редно всеки един да го спазва, но много по важно е да си намериш правилната ниша. Понеже работя в спедиторска фирма и виждам всекидневно как светкавично се разраства онлайн пазара, забелязвам, че и клиентите започват да се учат и да усещат кое е професионално и кое не.
Идеята ми на цялата писаница е, че ако продаваш това, от което има нуждапазара, хич няма да ти дреме дали си изпуснал един двама клиенти - било то заради белята на котката или защото си се успал...
А препоръчвам ви Zopim Live Chat и приложението им за iOs и Андроид - не могат да ми избягат клиентите :) :D

Не си съвсем прав. Колегите ми са правили с "мангалското" си отношение към цялата работа по стотина продажби дневно. Писаха на латиница, питаха клиентите си къде живеят, как се казват, как са, какво са яли и т.н. Снимките им бяха от гугъл имиджс. Правеха по 100 продажби на ден в първите 2 месеца. 100 продажби на семена от левче. Печалбата на ден им беше около 1 лев, защото семената им бяха само, за да има разнообразие и прокрай тях някой да купи нещо друго. След 2 месеца, обаче, и това нямаха. Всички бяха отишли при конкуренцията.... магазините на всички им бяха на опън карт и правеха едно и също, просто се държаха добре с клиентите си и бяха коректни.
И това става тук. Аз никога не бих купил нищо от арогантен и явно некоректен човек, бък балъците дето купуват семена от левче да се връзват...
 
От: Как да не бавим поръчките и как да общувам с клиентите

За това което ти казвам с факти съм винаги прав - няма да пиша глупости. Въпросния манго е на пазара от 2+ години и всекидневно му изплащам 4цифрени суми. Единственото, което му се е променило в начина на работа е - обема ! И не ти говоря за единичен случай. Джони ти каза добре, ако си търся нещо и го намеря на добра цена и на иврит да ми пише или да ми говорят развален БГ - пак ще го купя.
 
От: Как да не бавим поръчките и как да общувам с клиентите

Подкрепям Ивайло :|. Въпрос на принцип и професионализъм е, според мен, да се държиш с уважение към клиента, като в това число включвам спазване на срокове и на добрия тон. Ако нещо много ми трябва, да, ще го купя и от неучтив търговец, но винаги ще предпочета интелигентното и коректно общуване. За мен показателно за ситуацията в България е отношението в ресторанти и др. заведения и в лъскави магазини - нулев професионализъм на повечето места, съдят за теб по колата или дрехите ти, или пък се цупят когато излезеш без да си купил (а преди това и "Добър ден!" не са си дали труд да кажат).

П.П. Не бързайте да ме съдите като българофоб, обожавам стараната ни, но и ние си имаме недостатъци!
 
От: Как да не бавим поръчките и как да общувам с клиентите

Подкрепям Ивайло :|. Въпрос на принцип и професионализъм е, според мен, да се държиш с уважение към клиента, като в това число включвам спазване на срокове и на добрия тон. Ако нещо много ми трябва, да, ще го купя и от неучтив търговец, но винаги ще предпочета интелигентното и коректно общуване. За мен показателно за ситуацията в България е отношението в ресторанти и др. заведения и в лъскави магазини - нулев професионализъм на повечето места, съдят за теб по колата или дрехите ти, или пък се цупят когато излезеш без да си купил (а преди това и "Добър ден!" не са си дали труд да кажат).

П.П. Не бързайте да ме съдите като българофоб, обожавам стараната ни, но и ние си имаме недостатъци!

Благодрая за подкрепата, всичко в твоя пост е вярно. Няма да разводнявам в този си пост, само ще кажа, че тук нямаме обслужване и чувство за етика. В лъскав ресторант с едни цени от по 20 - 30 лева на ястие ми сервират пилешки пръчки със сусам за 14 лева, които са гадни и мазни като за 4 лева, бавят ми поръчката 40 минути и после да седна пак там..но къде да седна, на другото място си поръчвам супа от манатарки и ми носят Маги прахче с 3 печурки, замразено от 2-3 седмици...
 
От: Как да не бавим поръчките и как да общувам с клиентите

Както каза колегата по-горе " няма среда" и няма къде да отидеш, ако не ти харесва дадено обслужване.. или ако има е много рядко..
 

Горе