Малък хранителен магазин - съвети, въпроси и още нещо?

От: Re: Малък хранителен магазин - съвети, въпроси и още нещо?

Няма такова нещо като провал. Имаш две неща да си гледаш, айде три - трафик, цени и качество. До мен имам Пикадили, Била, Лидъл, но пазарувам от кварталния хранителен магазин, защото цените не са с кой знае каква разлика, а и най-важното е зеленчуците и плодовете им са някак по-читави, явно си следят и те нещата там. А в другите продукти няма разлика, или поне не е осезателна. :)

Смятам, че имаш голям потенциал. Дори магазините до нас - два са на един собственик, които ги е разделил на хранителен и такъв за цигари и алкохол. Но някои от нещата се застъпват. И двата магазина му вървят супер много, има по 2 жени на смяна във всеки и гледам не се оплаква. И двата са разположение на по 20 кв. метра. ;)

Да, що като човека е решил да скочи в това да го разочароваме !
Иначе, конкретно, обичам микроскопичните магазини най-вече заради персоналното отношение - и това ако не е маркетингово преимущество, болест не му викни.
Едно е да кимаш неуверено на монотонен "добър ден" на поредното непознато лице, едно е да си казваш "здрасти!" и дори и да има какво да си поразговориш с кварталния магазинджия.
А конкретно със зарзавата и плодовети - винаги са по-добри, защото и те имат малки, локализирани доставчици и източници на такива благини.

Аз лично му пожелавам успех !
 
От: Малък хранителен магазин - съвети, въпроси и още нещо?

Никъв шанс за магазина, ако минимум в радиус от 5 километра има от големите вериги! Обаче! В големите вериги НЯМА читави зеленчуци, читав хляб и разнообразие на алкохол. Та приказката ми е за кво да е сложно като може да е просто. Един уникален плод и зеленчук и си ти. Поне аз така мисля сега да правя, че тука по центъро са много кът тия работи.
 
От: Малък хранителен магазин - съвети, въпроси и още нещо?

Здравей,
Аз лично никога не съм имал магазин, ще се опитам да ти споделя моят опит като потребител, какво трябва да имаш в магазинът.
Ситуацията която описваш при мен е сравнително позната. В квартала няма много магазини, но далеч този от който пазарувам не едиствен. Магазинчето е на площ не повече от 40 кв.м, в него разбира се няма всичко, но има всичко необходимо при необходимост - храна, прах, тоалетна хартия, алкохол цигари.

-От алкохола - бирата е на първо място, като гледам колко често зареждат хладилниците - популярните бири ги има, винаги са студени,винаги, ги купувам без амбалажът- после го връщам, по-този начин пия бира от шише, разлига с pvc за мен е осезаема. Освен бира има български алкохол, мента,мастика,ракия, вино, бяло и червено, по 2,3 бутилки но има. Марков алхол - ограничено - някое джони, водка absolut.
- Цигари - има не пуша, но си ги опитизмирал според това което се купува от района, има един рафт с цигари.
- Млечни продукти - сирене основно две марки, по-евтино и по-скъпо, но сирене, с кашкавалът е същото. Кисело и прясно мляко няколко вида.
- Щанд с меса - салами, вакумирани неща, кайма и винаги има две тарелки с пресни кюфтета и кебапчета (сурови за вкъщи или с някаква наддценка изпечени), фризер със замразено месо.
- Фризер със сладолет
- Щанд със сладкарии, чипс, ядки, кроасани и другите бързо оборотни боклуци.
- Щанд с няколко сладка, компоти, лютеница и други буркани.
- Зеленчук - почти няма, има по-трайни неща - картофи, ябълки, лимони, моркови - зеленчукът не е силното място, но трябва да има място и за конкуренцията :)
- задължително хляб, пресен и мек - за отрицателно време ще можеш да опредилиш колко хляб да купуваш, така че винаги да е пресен

Важната част:
1. Под 5-6 лв/дневно не падам. Пазарувам и в големи вериги. Но грубо харча тази сума всеки ден в този магазин. С 1 мляко, 1 бира, едни хляб и нещо сладко или вода,сода,газирано стигам тези пари. Сигурно разделено на цял месец отивати повече над 10-11 лв/дневно .
2. Регион - да кажем едиствен най-близък, магазин за 4-6 коперации - по-мой сметки, втори или трети магазин за 10-15 кооперации
3. Собственикът е под наем, зарежда което не му го доставят и е и продавач. Няма продавачки, хигиенистки и т.н. Всичко е чисто, което е много важно, но всичко минава през него.
4.Работно време 9:30(10:00)-21 зима, лято 9:00 - 22:00
5. Не е станал милионер или поне видимо, но се издържат от това.
6. Лично отношение - отнасят се добре към деца, възрастни - забравил си парите, не ти достигат 1-2 лева, стотинки, или ще го помоля за нещо дребно няма проблем.

Дано съм ти бил полезен и успех.
 
От: Малък хранителен магазин - съвети, въпроси и още нещо?

Благодаря на всички за мненията, ще помисля и обмисля казаното от вас. Ако се сетя да питам още нещо, ще пиша.
 
От: Малък хранителен магазин - съвети, въпроси и още нещо?

Привет и от мен.

Първо и аз ще започна с въпроса "Доколко си преценил дали това е твоя бизнес?". Нямаш идея за много важни въпроси.

За да не звуча хейтърски, ще дам съвети от опит. Все пак е нужен и късмет и може да ти сработи идеята.

Забрави да не присъстваш в обекта. Ако ти е втори, трети и имаш рутина, система, доверени служители, които да пратиш в новия обект може и да стане. За първи обект и без опит, ако те няма там, си заминал.

И парите ти, които ще са доста повече от 50 000, ама наистина доста повече. Само оборудването колко ще ти глътне. След това - магазина е в комплекс - хората разполагат с малко повече пари. Искат си цигарките и пиенето. Алкохола и цигарите трябва да са ти заредени и не по 1 бройка. Това е гооолямо перо в бюджета.

В парите брой и разходи за наеми и режийни + персонал за първите месеци - просто забрави да си на печалба от първите месеци. Ако стане, да почерпиш.

Не можеш с един човек. Този магазин, ако ще работи с един човек и той се справя, значи има мнооооого малко работа. Брой ги 1 касиер и 1 зад щанда, който да зарежда и това за начало - ти може да си зад щанда в началото, но бързо ще капнеш сам. А трябва да има и друга смяна.

Доставчици наистина бол.

На такъв малък магазин с тесен кръг от едни и същи клиенти ти и служителите трябва да станете приятели с всички. Да знаете кой какво пуши, какво пие и кой хляб обича. Съветвам ти като управител да обръщаш внимание на всеки клиент - и да им знаеш имената :).

Документацията и бюрокрацията са брутални.

Или започвай с хъс и пари или намери друга идея.

P.S. Да не иде реч за бъдещия Гранд Каньон? Че друг толкова голям комплекс не се сещам.

Ако се решиш все пак, ти желая успех. Всички имаме нужда от работещи бизнеси. Мисли от сега за маркетинга, който за мен трябва да е насочен в супер приятелското и гъвкаво обслужване. Отбелязвай си всеки клиент какво обича, какво купува и се старай да предвиждаш какво ще иска, като влезе пак. Всеки обича да му подадат неговите цигари...
 
От: Малък хранителен магазин - съвети, въпроси и още нещо?

Първо - намери си добър адвокат. Второ - намери си добър счетоводител. Това преди да тръгнеш да правиш фирмата. Също уговори и наема преди това.

След това правиш фирма, зареждаш. Идват от ХЕИ и ти казват - това не ме кефи, онова не ме кефи, къде ти пожарната безопасност( 1000+лв.), къде ти е книгата с правилата и нормите, които ще спазваш ти като управител и твоите служители (200-500лв. зависи на кой попаднеш). Ако имаш добър адвокат - можеш да си спестиш това от 1000+лв. Ако ли не - отиваш и плащаш като пич.

Касов апарат. Електронен подпис. 200лв. отделяш за консумативи. Витрините са скъпи, щандовете и фризерите също. Те ще ти глътнат голяма част от бюджета.

След това - отиваш и си търсиш доставчици. Доставчиците за ядките ще ти дадат ядките си с най-малък срок на годност. Доставчиците на джиджи-биджита също. Както и доставчиците на безалкохолни.

Зареди магазина на етапи - правил съм поръчка за зареждане с цена петцифрена сума и такъв авто-гол си вкарваш по този начин, че направо не е истина. Аз, бизнес-партнъора ми и трима от работниците на доставчика прекарахме часове само да преброим стоката дали е точно по списък. Срокове на годност нямаше кой да проверява при такъв обем.

А що занимавка е да минеш на ДДС, за да продаваш цигари и алкохол няма да ти разправям. И дали ще ти потръгне бизнеса или не - после две години си длъжен да подаваш декларации по ДДС - т.е. разходи за счетоводител.

И щом е комплекс, в който хората главно работят - зареждаш минимални количества неща, които искат готвене - меса, пакети ориз, фасул и т.н. Едва ли някой ще си разпъне скарата по средата на офиса или чушкопека и ще вземе да си вари фасул с наденица.

Само едно ще ти кажа - да отвориш хранителен магазин означава да държиш една дежурна чанта с Кока-Кола, шише уиски, бонбониери и т.н. за дежурните проверки от ХЕИ и другите институции. Шанса е, че ако искат да се хванат за нещо - ще го направят. Второ - ако не си в магазина - забрави някоя продавачка за 500лв. на месец да се раздава за твоя бизнес. Не и ако не си там да я мотивираш.

И последно - в ретроспекция се сещам за поне 100 други бизнес идеи, в които бих инвестирал вместо в хранителен магазин. И при мен го имаше и фактора, че включваше и доставка по домовете - така че и това не помогна. За 20% от парите, които ще ти идат в хранителния магазин ще си отвориш друг бизнес, в който няма да ти се месят 100 държавни институции, стоката ти няма да има срок на годност, няма да ти се налага да си там повече от работника и да вършиш и неговата работа( е, това не е съвсем вярно, тъй като независимо от типа бизнес управителя винаги работа повече от работниците си, като правило).

Аз лично не бих се захванал с такъв тип бизнес отново. Голяма инвестиция, минимални печалби, много нерви и голяма загуба на време. И това дори да ти потръгнат нещата. А ако не потръгнат е доста по-грозно.

Най-забавната част беше как на нас ни се налагаше да ходим да ЗАБИРАМЕ служителката от ХЕИ и после да си я КАРАМЕ. Добре поне, че се оказа разбрана, но какво правим ако нямахме кола или свободен човек да я забере? Да й платиш такси, за да дойде на проверка ли?

Въобще - ако питаш мен - бягай на далече. Остави някой друг да иде да си троши нервите с такъв магазин.

Ако въпреки това искаш да спечелиш от локацията на това бизнес паркче - отвори едно хубави кафене, където човек да може да изпие едно кафе с колеги или да направи една непринудена бизнес среща с потенциален клиент. 100% пъти по-добре ще си. И ще можеш да продаваш и готова храна, студени напитки и т.н. - а това са ти най-важните неща, от които има нужда някой, който е на смяна някъде. Бърза храна, удобно кафене, студена напитка, евентуално цигари/биричка/дъвки/солети. Няма кой да тръгне да купува пържоли да си пържи на работа. Но ако ти му ги опържиш за обяд - това вече е друго нещо. :)
 

Горе