За познанията по български език

От: От: За познанията по български език

Но... пък и аз допускам грешки. Вчера в една от темите във форума написах думата ''кормуване'' с ''у'' - веднага бях осмяна, разбира се, но приех че съм сгрешила и вече и на сън ще знам как се пише тази дума. :lol:

Истината е, че колкото и да се мислим за грамотни, понякога и ние грешим. Аз например думата кормуване не я срещам често, нито пък я изписвам, а при произнасяне толкова се набляга на ''у''-то, че изобщо не се замислих, че може да се изписва по друг начин. Но, какато се казва: Човек се учи, докато е прост''.

Nandibandi, няма безгрешни хора. Всеки греши. Затова е добре даден текст да бъде прочетен от още един човек. А най-професионално е той да бъде изчетен от автор, редактор и коректор. От моите впечатления (от практиката ми) именно коректорите водят истинска битка за всяка точка и запетая.
 
От: От: От: За познанията по български език

Nandibandi, няма безгрешни хора. Всеки греши. Затова е добре даден текст да бъде прочетен от още един човек. А най-професионално е той да бъде изчетен от автор, редактор и коректор. От моите впечатления (от практиката ми) именно коректорите водят истинска битка за всяка точка и запетая.

Права си, Цвета!
В случая, обаче ставаше въпрос за форумен диспут, което изобщо не налагаше сериозен коректив ... и все пак се оказа излагащо. Още ме е срам.

Хубавото е, че съм непримирима не само към чуждите, но и към собствените си грешки, мисля. :)
 
От: От: От: За познанията по български език

Права си, Цвета!
В случая, обаче ставаше въпрос за форумен диспут, което изобщо не налагаше сериозен коректив ... и все пак се оказа излагащо. Още ме е срам.

Хубавото е, че съм непримирима не само към чуждите, но и към собствените си грешки, мисля. :)

(Извинявай, забавих се - имах някакъв проблем с връзката.)
Да, разбирам те! Но все пак става дума за разговор тук във форума. Мисля, че е простимо. На всекиго се случва.

Когато съм в скайп, аз пък се забавлявам като пиша с малки букви... Е, позволявам си го само, когато разговарям с близки или познати.
 
От: От: От: За познанията по български език

В този случай (цитираният текст в кавичките не започва с главна буква) точката не трябва ли да се пише след затварящите кавички?

Това правилно ли е?



Имам предвид слагането на втора точка след затварящата кавичка (която поставя края на изречението „Обикновените потребители...“) и точката, преди затварящите кавички, която слага края на изречението „Сайтът ни ползва...“.


Ето един пример за точка след кавички. Взех го отново от правописния речник.

Попитаха ни кой е авторът на стихотворението „Де е България?”.

Мисля, че в изречението "Обикновените потребители... " не е уточнено какво виждат те - надпис, текст, каре...
 
От: За познанията по български език

Обикновените потребители виждат изскачащо съобщение „Сайтът ни ползва 曲奇餅, защото бла, бла, бла, бла.“.

Заменил съм "бисквитки" с китайските йероглифи, защото на обикновените потребители "бисквитки" им изглежда като нещо на китайски.
 
От: За познанията по български език

А може и дислектик да е човека .... + дисграфия !

По-важно е този някой да осъзнае, че има пропуски в познанията си по български език, за да си прелисти учебника или да се порови в нета, за да си намери правилата. Защото има и такива, които си мислят, че щом са българи по рождение, знаят по рождение и езика. Други плащат за отговорите на матурата по БЕЛ за децата си, сякаш грамотността се продава на килограм и могат да си я закупят.
А в общуването ни днес думата „неграмотник” носи почти същия заряд на обида, както и думата „селянин”. Но никой не желае да бъде наричан нито „неграмотник”, нито „селянин”, нали?!
 
От: За познанията по български език

По-важно е този някой да осъзнае, че има пропуски в познанията си по български език, за да си прелисти учебника или да се порови в нета, за да си намери правилата. Защото има и такива, които си мислят, че щом са българи по рождение, знаят по рождение и езика. Други плащат за отговорите на матурата по БЕЛ за децата си, сякаш грамотността се продава на килограм и могат да си я закупят.
А в общуването ни днес думата „неграмотник” носи почти същия заряд на обида, както и думата „селянин”. Но никой не желае да бъде наричан нито „неграмотник”, нито „селянин”, нали?!
Що трябва да обиждаме хората от село? Неграмотниците са просто селяндури (т. 10)
 
От: За познанията по български език

Що трябва да обиждаме хората от село? Неграмотниците са просто селяндури (т. 10)

Лично аз не обичам да обиждам никого. Но думата "селянин" може много често да се чуе, особено на пътя, когато се нагрубяват изнервени шофьори.
 
От: За познанията по български език

Заменил съм "бисквитки" с китайските йероглифи, защото на обикновените потребители "бисквитки" им изглежда като нещо на китайски.

За бисквитките беше ясно (това е актуалната тема сега). Но в предишния пост липсваше "изскачащо съобщение". За него питах.
 
От: За познанията по български език

А може и дислектик да е човека .... + дисграфия !

Ней туй, просто клавитурата е на макидонски
Иначе сом ного грамотен и язе тоже праими клавитурни грешки
Неса коркайте, а директно банвайте таквизи куто нази
Ши прочистите българскио язик, наздраве на макидонски
 
От: За познанията по български език

На мен освен това са ми дебели пръстите !

Ней туй, просто клавитурата е на макидонски
Иначе сом ного грамотен и язе тоже праими клавитурни грешки
Неса коркайте, а директно банвайте таквизи куто нази
Ши прочистите българскио язик, наздраве на макидонски
 
От: За познанията по български език

Лично аз не обичам да обиждам никого. Но думата "селянин" може много често да се чуе, особено на пътя, когато се нагрубяват изнервени шофьори.

Вероятно този мем е възникнал, защото селяните обичайно си карат колите на село, където няма толкова много движение и не са свикнали с градско шофиране, където условията са значително по-различни.
 
От: От: За познанията по български език

Вероятно този мем е възникнал, защото селяните обичайно си карат колите на село, където няма толкова много движение и не са свикнали с градско шофиране, където условията са значително по-различни.

Е! Отново това прословуто разделение "София - провинция (= селяни)"... В интерес на истината етикетът "селянин" може да бъде лепнат и на кореняк софиянец, който се тутка на светофар и бави другите зад него.
 
От: За познанията по български език

Много се задълбочи темата в една посока и се получи една своеобразна селяния...
Най-важното, на което трябва да наблегне всеки завършил основното си и/или средно образование, е да го е срам, когато не спазва поне граматическите принципи на езика си, и да опита да запълни тази посредствена празнота. Едните глупави запетая, точки, тирета и разликата между пълен и кратък член са достатъчни човек да "заблуди противника" и да бъде конкурентоспособен на подобен пазар на труда, където се изисква що годе добре изразяване поне. Най-малкото ще си напише смислено една молба за работа и тя ще бъде взета под внимание, предвид смехориите на останалите кандидатури.
На мен дори ми е странно, че съществува подобна тема в предприемачески форум, където езикът е основата на комуникацията с клиентите, а офертирането като способ за продажба е пряко обвързано с правилното структуриране на бизнес предложението. Въпреки, че мога да пиша бих казал чудесни статии на всякакви теми, не се захващам и не предлагам подобна услуга, защото не зная дали ще се изложа или не за едните 5 лева.
Виждам обаче как има хора, занимаващите се с подобен вид услуги, който въобще нямат представа от граматика, но продължават да се опитват, и опитват. Като собственик на директория за статии понякога ми отнема половин-един час да поправя не само граматически, но и смислово дадена статия, защото има и смислово "губещи" се.
Общо взето не трябва да си го слагаме, защото колкото хора - толкова и идеали. :)
 
От: От: За познанията по български език

Споменатото разделение не е измислено от мен. Считам, че то е несправедливо и обидно.
Направих връзката между двете думи заради силата на обидата, с която са заредени. В предишния си пост направих това уточнение.
Затова не бих искала да наричам никого „неграмотен” (или „неграмотник”). Защото звучи обидно!
Но за някой друг няма да е проблем да ви обиди. Ще го направи, ако в текстовете ви пълният член не е там, където трябва. И ако има още много такива „ако”, които показват красноречиво, че грешките в текстовата част на сайта не са от бързане или преумора от свръхзаетост, а издават граматична и правописна немощ.
Ако се примирявате, че авторът на статиите ви допуска някоя и друга грешка; ако си казвате: „Толкова си може човекът”, тогава може би не осъзнавате каква е връзката между текста в сайта и вашия успех, както и този на бизнеса ви. Тогава рискувате някой директно да оспори вашата грамотност. А никой не би го искал, нали?! Защото последствията ще бъдат тежки – както за вас, така и за сайта ви.
 
От: За познанията по български език

Някой път целта на занятието не е да има смислено съдържание, а да има каквото и да е съдържание. Това най-често се получава с Copy-Paste функцията. Тогава едни и същи грешки се разпространяват многократно. Авторството се "размива", първоизточникът се губи.. Хората стават все по-грамотни и забелязват тези малки подробности, така че сами съумяват да отсяват все повече качеството, но факт е че и продължават да се подлъгват от бомбастични заглавия.
 
От: За познанията по български език

Що трябва да обиждаме хората от село? Неграмотниците са просто селяндури (т. 10)
Няма значение откъде е човек и къде живее. Поне за мен е така. Навсякъде има достойни хора. И те трябва да бъдат оценявани според личностните им качества и професионализъм. Другото е проява на нетолерантност, ограниченост и „криворазбрана цивилизация”.
Всъщност именно българското село и българският фолклор са с огромно значение в процеса на изграждане на националната ни идентичност.
На днешната дата преди 130 години Княжество България се съединява с Източна Румелия. Да се стремим да преодоляваме разделенията помежду ни! И да не забравяме, че именно българският език е основният ни обединителен фактор, да го ценим и опазваме!
Честит празник на всички!
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: За познанията по български език

Излезе от печат книгата на Павлина Върбанова "Как се пише?" (човекът зад сайта "Как се пише?").

"В тази книга колебаещите се ще намерят достъпно поднесени най-често нарушаваните правила за правопис и пунктуация, а също така и конкретни примери, в които е обяснено как се прилагат. За улеснение има варианти „Правилно/Грешно“ на често употребявани думи, словосъчетания и собствени имена. Съдържанието на книгата е съобразено с актуалните правописни правила."

Лично за мен книжката става настолно помагало и бих я препоръчал на всеки.

Можете да я закупите оттук.
 
От: За познанията по български език

Като чуя за актуална книга да правопис и ми става мъчно
 

Горе