За познанията по български език

От: За познанията по български език

С шифта също става - да, но аз без да натискам шифт си пиша "ѝ" по другия начин, че е по-лесно за писане. Така съм си свикнала вече. :rolleyes:
 
От: За познанията по български език

Yohana и Uphero, благодаря ви! Не знаех това.
Жалко, че сега нямам бг фонетика.
 
От: За познанията по български език

Здравейте,

Да си спомним за патриарха на българската литература Иван Вазов.
Отбелязваме 165 години от рождението му. Писателят е роден на 9 юли (27 юни стар стил) 1850 г. Може би сте проследили националните чествания.

Да си припомним и неговото стихотворение, посветено на родния ни език:

БЪЛГАРСКИЯТ ЕЗИК
Иван Вазов

Език свещен на моите деди
език на мъки, стонове вековни,
език на тая, дето ни роди
за радост не - за ядове отровни.

Език прекрасен, кой те не руга
и кой те пощади от хули гадки?
Вслушал ли се е някой досега
в мелодьята на твойте звуци сладки?

Разбра ли някой колко хубост, мощ
се крий в речта ти гъвкава, звънлива -
от руйни тонове какъв разкош,
какъв размах и изразитост жива?

Не, ти падна под общия позор,
охулен, опетнен със думи кални:
и чуждите, и нашите, във хор,
отрекоха те, о, език страдални!

Не си можал да въплътиш във теб
създаньята на творческата мисъл!
И не за песен геният ти слеп -
за груб брътвеж те само бил орисал!

Тъй слушам сè, откак съм на света!
Сè туй ругателство ужасно, модно,
сè тоя отзив, низка клевета,
що слетя всичко мило нам и родно.

Ох, аз ще взема черния ти срам
и той ще стане мойто вдъхновенье,
и в светли звукове ще те предам
на бъдещото бодро поколенье;

ох, аз ще те обриша от калта
и в твоя чистий бляск ще те покажа,
и с удара на твойта красота
аз хулниците твои ще накажа.

Пловдив, 1883
 
От: За познанията по български език

Здравейте! Извинявам се на всички! В текста на стихотворението от Иван Вазов са се появили някакви символи на мястото на ударено Е. Явно при копирането се е получило това. Не знам как да го коригирам...
 
От: За познанията по български език

Поздравления за темата!
Най-сетне някой да се осмели да повдигне въпроса. Доста често подобни теми са оплювани, защото, за съжаление, "мнозинството (на неграмотните) управлява." Грамотните хора вече едва ли не трябва да се оправдават, че са такива и незнайно защо да им се налага да защитават тезата, че трябва да се пише правилно, сякаш това е нещо второстепенно и едва ли не загуба на време. Ами ако някой програмист обърка един или няколко символа в програмата, която пише? Ще работи ли тази програма? Защо собственият ни език да е по-незначителен от компютърен код? Езикът ни е плод на културата и историята ни, той е едно от малкото неща, които ни свързват в днешно време. Езикът ни е красив и достоен, колкото и езиците на другите народи. Защо не си дадем малко труд да научим поне елементарните му правила? И да настояваме децата ни да ги научат още като малки.
Извинявам ви се за лиричното отклонение, извинявам се и на тези, които не споделят моето мнение, но съм доста пристрастна към темата и просто написах това, което чувствам и мисля. Благодаря за разбирането!
 
От: За познанията по български език

Елица, благодаря ти, че се включи в темата! Благодаря ти и за мнението! Чудесно написано!
Опитвам се да си обясня каква е причината за това пренебрегване на българската граматика. Според мен има пукнатина в системата ни на образование. То не бяха реформи, то не бяха учебници на различни издателства. И накрая какво? 3000 бяха двойките на матурите по български език тази година. А процесът е стар, натрупванията са от години.
 
От: За познанията по български език

Темата наистина е важна, но мен ме притеснява не толкова лошият правопис на бай Пешо, колкото грешките в сайтове, печатни издания и официални табели, за които се предполага, че се правят от професионалисти. Дори обмислям да пусна във форума една анкета "Защо има сайтове с лош правопис и пунктуация?" с няколко възможни отговора:
- Собственикът е неграмотен.
- Копирайтърът е неграмотен.
- Така си пише момчето/момичето, сега се учи.
- Да спестим от парите за редактор (коректор).
- Каква драма заради няколко сгрешени букви и две-три запетайки?!

Ако имате предвид други опции за отговори, моля да ги добавите в коментарите и после ще пуснем анкетата. Очаквам интересни резултати. :cry:
 
Последно редактирано:
От: За познанията по български език

От сайтове до сайтове има един Балкан разлика. Насоченост, целева група и так дале
А бай Пешо може да е с две висши и пак да пасе овци у Балкано, да са потпира на гегата и да си чеши тупурдаците :wink:
 
От: За познанията по български език

Мисля, че трябва по-деликатно да подходим към темата. С гневни реакции или с подигравки няма да подобрим нещата.
 
От: За познанията по български език

Мисля, че трябва по-деликатно да подходим към темата. С гневни реакции или с подигравки няма да подобрим нещата.

Язе сом деликатен и са исрасявах обрасно,,, язе съм бай Пешо, а гегата е Гуглю, а сайтовети ми са селски и кунтента е селски и таргетъ,,, само селски пръчки и кухи лейки, пък язе сом найпростия
Сега почуствахте ли се по-умни.
 
От: За познанията по български език

От сайтове до сайтове има един Балкан разлика. Насоченост, целева група и так дале
А бай Пешо може да е с две висши и пак да пасе овци у Балкано, да са потпира на гегата и да си чеши тупурдаците :wink:

Докато бай Пешо само се подпира на гегата си и не прави сайтове, няма да го закачаме. ;)

Иначе стандартният правопис и пунктуация са задължителни за сайтовете - независимо от "насоченост, целева група и так дале". Сещам се само за едно изключение - сайта за езика и нравите на Северозапада.
 
От: От: За познанията по български език

Язе сом деликатен и са исрасявах обрасно,,, язе съм бай Пешо, а гегата е Гуглю, а сайтовети ми са селски и кунтента е селски и таргетъ,,, само селски пръчки и кухи лейки, пък язе сом найпростия
Сега почуствахте ли се по-умни.

Добрият правопис е като доброто възпитание - веднага се забелязва.

Никога не коментирам правописа, граматиката и пунктуацията на хората, макар че винаги забелязвам грешките. Обаче когато става дума за професионална работа с текст, не мога да подмина такива грешки.
 
От: От: За познанията по български език

Добрият правопис е като доброто възпитание - веднага се забелязва.

Никога не коментирам правописа, граматиката и пунктуацията на хората, макар че винаги забелязвам грешките. Обаче когато става дума за професионална работа с текст, не мога да подмина такива грешки.

Уффф, ти си по-деликатна от мен. Аз понякога не се въздържам и посочвам грешките, дори на обикновените хора. :)

Единственият, който може да нарушава тотално правописа и невероятно да ме радва с това е Бластерът! Бластера си го приемам безрезервно и си го обичам по дефолт... Нищо, че се подпира на гегата. ;)
 
От: От: За познанията по български език

Уффф, ти си по-деликатна от мен. Аз понякога не се въздържам и посочвам грешките, дори на обикновените хора. :)

Единственият, който може да нарушава тотално правописа и невероятно да ме радва с това е Бластерът! Бластера си го приемам безрезервно и си го обичам по дефолт... Нищо, че се подпира на гегата. ;)

Станке, нешо куктейлчи туй онуй,,,
 
От: От: За познанията по български език

Станке, нешо куктейлчи туй онуй,,,

Приемам, любезни ми Уфчарю. :rolleyes:
 
От: За познанията по български език

You must spread some Reputation around before giving it to blaster again.

Скоро! ;)
 
От: От: За познанията по български език

Уффф, ти си по-деликатна от мен. Аз понякога не се въздържам и посочвам грешките, дори на обикновените хора. :)

Единственият, който може да нарушава тотално правописа и невероятно да ме радва с това е Бластерът! Бластера си го приемам безрезервно и си го обичам по дефолт... Нищо, че се подпира на гегата. ;)

Е, ако ме питат дали нещо е грешно, с голямо удоволствие обяснявам, но отдавна не давам непоискани съвети.

Не познавам добре blaster, тъй като съм нова във форума, но разбирам, че това си е негов начин на изразяване и изглежда автентичен. Лично на мен не ми пречи, понякога дори е забавно.
 
От: От: За познанията по български език

Е, ако ме питат дали нещо е грешно, с голямо удоволствие обяснявам, но отдавна не давам непоискани съвети.

Не познавам добре blaster, тъй като съм нова във форума, но разбирам, че това си е негов начин на изразяване и изглежда автентичен. Лично на мен не ми пречи, понякога дори е забавно.
Куктейлче?
 

Горе