Ще има ли тази 2015-та година европрограми? Информация.

$INeed$

Well-Known Member
Здравейте хора. Искам да питам по светнатите от вас - тази година ще има ли Европрограми или ще си циклим и мутрите пак ще си раздават някакви пари? Не ме разбирайте погрешно, не искам темата да се превърне в политческа кавга или някаква такава, за което ще я следя и рипортвам. Искам просто да питам, ще има ли някакво развитие и по конкретно, което ме интересува: Оперативна програма Иновации и конкурентоспособност 2014-2020.

Според този линк: http://teza.bg/опик2015/

Парите не са лошо, както и аз знам, че са така, невъзвращаеми и големите въпроси тук са:

1. Как мога да се класирам за финансиране?
2. Кога и къде ще бъдат раздавани?
3. Има ли допълнителни неща, които не се казват?

Нещо, което държавата явно не смята да обясни на бизнеса. Това, което аз видях е едни буткави реклами, които въртяха нещо с много неясни идеи, но поне стана ясно, че става дума за някакво развиване на бизнеса.

http://www.evrofinansirane.eu/content/view/2448/16/

Стратегически приоритети за финансиране:

Стратегически приоритет 1: Образование, квалификация и заетост за приобщаващ растеж;
Стратегически приоритет 2: Иновации и инвестиции за интелигентен растеж;
Стратегически приоритет 3: Свързаност и зелена икономика за устойчив растеж;
Стратегически приоритет 4: Добро управление и достъп до качествени обществени услуги.

Или ние сме в точка 2 или духаме и ще има пак неусвоени. Всеки период едно и също.
 
От: Ще има ли тази 2015-та година европрограми? Информация.

Трябва да питаш някоя консултаска фирма, защото те са наясно а и парите отиват в някой партиен джоб
 
Re: От: Ще има ли тази 2015-та година европрограми? Информация.

Доколкото знам новия период е почнал и тече. А колкото до това кой ще вземе и кой не, не знам. Но едно е ясно, пак не е добре свършена работата, защото наистина се врътнаха едни реклами, които бяха не много добри. Иначе всеки може да отиде да попита и да му кажат, че тази година не се знае или да чете на сайта. По-интересното е дали вече имаме представители или някой, който е поел по този път, дори и да е в началото. Струва ми се интересно, но някак ми е чудно дали примерно биха отпуснали пари на някой webmaster с фирма, който да речем има магазинче и едно статично такова. Дали биха му помогнали примерно с финансиране с цел да наеме 2ма служители и да отвори дори още едно, ако наистина и статичния и онлайн магазина му вървят. Не знам в коя от приоритетните точни би влязло, но определено не и в дадените. Може би определено в Иновации и инвестиции за интелигентен растеж. Абе тия дни и това ще мина да проверя. Стана ли така, че да има смисъл. :)
 
От: Re: От: Ще има ли тази 2015-та година европрограми? Информация.

Доколкото знам новия период е почнал и тече. А колкото до това кой ще вземе и кой не, не знам. Но едно е ясно, пак не е добре свършена работата, защото наистина се врътнаха едни реклами, които бяха не много добри. Иначе всеки може да отиде да попита и да му кажат, че тази година не се знае или да чете на сайта. По-интересното е дали вече имаме представители или някой, който е поел по този път, дори и да е в началото. Струва ми се интересно, но някак ми е чудно дали примерно биха отпуснали пари на някой webmaster с фирма, който да речем има магазинче и едно статично такова. Дали биха му помогнали примерно с финансиране с цел да наеме 2ма служители и да отвори дори още едно, ако наистина и статичния и онлайн магазина му вървят. Не знам в коя от приоритетните точни би влязло, но определено не и в дадените. Може би определено в Иновации и инвестиции за интелигентен растеж. Абе тия дни и това ще мина да проверя. Стана ли така, че да има смисъл. :)

Не знам приятелю, но имам опит като земеделски производител и знам, че докато не дадеш, няма да получиш
А не мисля, че това е правилния начин. Аз си плащам, но пак ги пцувам, а те са много нагли и ми приказват за спонсорство итак дале,,, ама демократична равота, даги ева
 
Re: От: Ще има ли тази 2015-та година европрограми? Информация.

Трябва да питаш някоя консултаска фирма, защото те са наясно а и парите отиват в някой партиен джоб

Бате, заеби ги тия, помисли за себе си и ако не става духацио за всички, те нямат да имат работни сместа, а ти продължаваш да аутсорсваш, коато не стъпиш стабилно, за да си позволиш да наемеш хора. ;)

Важното е да се пита, да се види кой как може да развие бизнеса си и да се възползва. Пет пари не давам за патийните джобове и подобни, важен съм аз, важни сте вие. Моля, да не се говори за боклуци тук в темата.

Тия смешковци адрес, на който да се отиде и пита нямат ли? Цяла кампания след Малката булка и друга турчуляшка пумия, и цял форум предприемачи никакво инфо нямат за това как да получат безвъзвратна помощ. Да им се изтакова им на техния маркетинг там. :)
 
От: Re: От: Ще има ли тази 2015-та година европрограми? Информация.

Бате, заеби ги тия, помисли за себе си и ако не става духацио за всички, те нямат да имат работни сместа, а ти продължаваш да аутсорсваш, коато не стъпиш стабилно, за да си позволиш да наемеш хора. ;)

Важното е да се пита, да се види кой как може да развие бизнеса си и да се възползва. Пет пари не давам за патийните джобове и подобни, важен съм аз, важни сте вие. Моля, да не се говори за боклуци тук в темата.

Тия смешковци адрес, на който да се отиде и пита нямат ли? Цяла кампания след Малката булка и друга турчуляшка пумия, и цял форум предприемачи никакво инфо нямат за това как да получат безвъзвратна помощ. Да им се изтакова им на техния маркетинг там. :)

Бате ибал съм ги, ама това е положението. Ако не си някой на някоя партия, без да дадеш няма как да стане, гаранция
 
Да, пак са си "свършили" работата, за "европроекти" излиза evroprogrami.com - консултанти, направо през просото е. :)

Тоя няма да е лошо да има някакви компетишъни, състезания, организирани от банки, финансови организации, някакви бизнеси, които нямат за цел да смучат само. Едно време имаше такива. БАКБ имаше, но не знам за сега. Ставаше дума за символни суми от по 5К лева, но пък може и да са ги вдигнали. Може вече да са 10-20К лева, но пак са нещо, както се вика. И със сигурност биха могли да подпомогнат някой онлайн бизнес доста добре. :)
 
От: Ще има ли тази 2015-та година европрограми? Информация.

Със сигурност ти трябва консултантска фирма на теб. Щом не си добре запознат значи или не обменяш достатъчно информация с твои приятели/познати, които са в твоята сфера/ниша, или просто познатите ти не са достатъчно активни/мотивирани да се запознаят с нещата.

И в двата случая това за теб е проблем, тъй като това е добър начин да научиш основното и от там насетне да проявиш инициатива и да си избереш най-добрата консултантска фирма, с която евентуално да работиш. В твоя случай ще трябва да разчиташ на нещата, които ти кажат от консултантската фирма. В което няма нищо лошо, но те ще ти поднесат малко по-суховато нещата и няма да имаш реална идея доколко си струва да се бориш за одобрение на проект.

Относно консултантските фирми - мога да ти препоръчам една, с която работихме преди няколко години. Те имат интерес да направят така, че проекта ти да бъде одобрен. Но половината от бумащината по документацията ще трябва ти да си я свършиш. Тук пак са полезни приятелите от съответната бизнес ниша. В твоя случай ще загубиш доста повече време да се луташ по институции, но все ще се оправиш някак. Започни да подготвяш документите с ясното съзнание, че ще ти отнеме поне две седмици повече, отколкото предполагаш. И се приготви да се молиш( или да даваш торби с Кока-Кола и уиски) на дадени държавни служители, ако ти се наложи да предвижиш някой документ по-бързо. Доста от службите нямат експресна поръчка да ти извадят документ и в този случай трябва сам да си я направиш експресна. Иначе ще чакаш за "когато стане".

С консултантската фирма се пазари добре и до дупка. Със сигурност ще ти поискат пари напред. И вноски ако те одобрят. Направи така, че максимално да намалиш капарото, защото него го губиш 100%, независимо дали ще те одобрят. Намали го за сметка на парите, които ще им дължиш, при евентуално одобрение. Няма да им хареса, но в крайна сметка най-вероятно ще се спазарите - така ще ги мотивираш повече да работят за твоя успех.

Освен това не те съветвам да го правиш, но консултантските фирми няма как да разберат дали са те одобрили или не, така че можеш евентуално да им вкараш гол за 3:0 при евентуално одобрение и те да си останат само с капарото. Но това ще трябва ти да си го прецениш дали да го правиш, ние лично платихме уговорените вноски.

Процеса е направен прекалено сложен, за да може консултантските фирми да си приберат процента. В това мога да те уверя. Те обикновено се възползват от това и искат някакви несериозни проценти. Но дори да се съгласиш на тях - няма как да те намерят, за да им ги платиш, освен ако сам не им се обадиш. Пак казвам - ти си прецени дали ще го правиш или не.

Това е общо взето, което мога да ти дам като информация. Цялата работа е пълна тъпотия от началото до края - много нерви, много чакане, много разкарване и много чудене. И трябва да се молиш и пазариш със всеки срещнат, който има вземане-даване с документациите, че иначе можеш да си иззимуваш, докато ти излезе и най-безполезния документ.

Въобще - забава. :)
 
От: Ще има ли тази 2015-та година европрограми? Информация.

Цитат от вчера:
"Пътешествието, което започна в събота на обяд е към своя край. За близо 39 часа успяхме да посетим Истанбул, Рига и в момента пресичаме границата между Латвия и Литва, където ще бъде и крайната ни цел - Биързай. Населено място с 5 действащи бирарии, в което ще ичастваме в обучение финансирано от програма Еразъм + за създаване на видео и аудио материали, обработката и споделяне им в yuotube."
 
Re: От: Ще има ли тази 2015-та година европрограми? Информация.

Хм, това добре, но няма ли някаква агенция ангажирана с това да даде поне начална информация. Дали има финансиране за нейния бизнес, класира ли се някъде, струва ли си и ей такива общи неща. Ясно е, че за детайлите ще трябва да се наемат специалисти, които разбират повече и е нормално. Няма проблем с плащането, мишкарски изпълнения не са ми в стила, поне на мен де. Но и да плащам за нещо, което няма желания ефект също не ми е кеф, така че при добре свършена работа, това не трябва да се поставя под въпрос.

Дай няколко цифри. Например ако решиш и можеш по техните критерии (за еврофинансиране) да кандидатстваш за тия 100К лева, реално колко % взима тази консултантска фирма и каква успеваемост имат. Няма лошо някой да ти "уреди" пари, които реално може да използваш, за да развиеш бизнеса си. Но няма и да е лошо някак да отидеш и да знаеш за какво си при тази фирма, не тя да те почне от АБВ за тия проекти.

За бумащината ми е ясно, това е отличителна черта на администрацията, което никога няма да се промени, защото направо си им е като синоним на работата. Така трябва да си и създава слоганите на скапаните агенции - "Ние правим нещата сложни..." и подобни. :) С това съм свикнал още от преди - по РЧР проекта, което беше дъска голяма. Колкото за даването - ще се черпи, ясно е, за да се движат нещата по-бързо. :) А това, че е пълна простотия е ясно, то какво не е свързано с държавата ни. Имаш ли някаква идея къде се пита или поне получава първоначална информация? Важно е да си информиран поне бегло, за да знаеш дали това е за теб, какво ти предстои и най-вече струва ли си. След всички тези размисли, вече влизаш в голямото пътешествие, ако ти се занимава де. :)
 
@ExTended, нищо май не се е променило от преди 3-4 години, все същия шит е. Ясно до тук. Но с ръка на сърце може ли да кажеш всичко това струва ли си или по-добре да си цъкаш със собствен капитал и да правиш леки стъпки, без да трошиш нерви и време, както и пари, както се разбира от казаното от теб. Мен не ми харесва момента с моленето, защото едно е тъпата ни държаава да има бизнес с един човек, плащащ едни осигуровки и някакви никакви данъжи и друго е вече добре запалил бизнес за вън (нали сме онлайн бизнеси, и това е повече от възможно) с 2-3 работни места в IT сферата + по-висок данък, но явно не им пука. То пък кога им е пукало, мама им тъпа. Дразня се, че има една супер циклична среда, в която нищо не се случва. Млади хора се молят за пари, с които да се развиват и да развиват изсъхналата ни икономика. Типично за тази държава. И то дори не са техни пари. Ама то е така, щом мутрите са в парламента, къде ще се леят пари за други предприемачи, всичко е само да се точи. Но педалите изпускат момента, че в един момент няма как да се точи от мумия.

Дай повечеко подробности, че ми стана интересно. Ако искаш направи реклама на фирмата посредник. Имат ли някаква информация при тях какво тече като проекти и къде може да се класираш. И още нещо - имат ли нещо като безплатна консултация. Така де, нещо като "Да, има нещо за теб, може да се вземат пари за проекта ти, но...." Защото винаги тук има едно НО. :)
 
От: Ще има ли тази 2015-та година европрограми? Информация.

Здравейте :)

Ще има програми, някой дори вече са отворени.
За оперативните програми може да следиш тук: https://eumis2020.government.bg/ (има и други програми на ЕС, по които може да се кандидатства за финансиране, но там вече конкретно трябва да кажеш какво те интересува).

Общо взето системата е:
Сваляш насоките -> четеш -> проверяваш дали си допустим кандидат/крайни срокове -> четеш пак насоките -> пишеш -> предаваш
Кандидатстването за ОП вече е само през системата и доколкото я разгледах е много по опростена от предния програмен период.
 
Ок, регистрирах се да видя какво се предлага, но си имат форма за попълване, което е по-добре от едно време да ходиш да пишеш 100 документа. Така при преглед на профила лесно могат да ти кажат дали може да продължиш напред или да пиеш една студена вода и някой друг път да се пробваш пак. :)
 
От: Ще има ли тази 2015-та година европрограми? Информация.

Въпроса е кога ще се научат да правят нещата в разбираем за човеци вид? Кога питам? Защо го правят това? Освен това ако си един от 1000 да се зачетеш примерно на сайта на ЕУ или КЗП за някакви неща понякога и те май не разбират какво пишат тия хора. Или всичко е лош превод. Освен това е много тъпо да си зависим от чиновници, които не знаят нищо за бизнеса, да се мазниш, да лазиш, да се съобразяваш с идиоти.

Аз ще ви кажа как видях да се прави. Ако си малък изобщо не участваш, щото риска е голям да изгубиш много време и.т.н. Като пораснеш малко и станеш с 1-2 служители и можеш да си позволиш 600-700лв отгоре наемаш някое момиченце счетоводителка да почва да чете, конкурси, финансиране али-бали, правиш и едно пълномощно и да ходи да се занимава ей така съм видял да го правят. Отделно фирмите консултантските участват ама ти и с тях не се занимаваш. В краен случай губиш няколко хиляди за заплата, които вече не те бъркат. Щото ако примерно има 12 месеца и се занимаваш с тая глупост вместо да създадеш бизнес...мерси....
 
Да, пълен абсурд е, а сайтовете им са така организирани, че чак се чудиш какви задания са имали девовете. :) Лично аз трудно се оправям в подобни сайтове. Мога да похваля този: https://eumis2020.government.bg/ , който между другото след регистрация още не ми е пратил на мейла парола. Явно има някакъв процес на одобрение, което няма лошо, но в мейла в Welcome мейла не се споменаваше нещо такова. И какво излиза - за най-перспективните бизнеси в IT сферата единствения начин е финансиране чрез експелератори и фъндинг фондове, което е пълна греда за държава, която претендира да е IT лидер на Балканите. Пълен смях.

Бил съм в държавна организация да обучавам екипи да работят точно с CMS система и наистина е така, те не нямат никаква идея как да си структурират информацията, камоли да я налеят в сайт. Но и те не са виновни. Генерират купчина документи, които ценни, които безценни и после ходи им търси място, че и логическа структура. ;) Та и не се учудвам, че е така, но си мислех, че поне за важните неща като Европроекти ще се постараят, ама то като си поел един път, ходи учи друг. :)

Да, мислех, че е добра идея, но пак нещо не се убедих в това и в тази тема. :) Да са живи и здрави да ги дадат за нещо по-умно. Но си има и хубава страна - IT бизнеса показва, че е много по самостоятелен и че държавата винаги ще е назад с това, че не може да бръкне там. Не защото не иска, а не може. Дори и косвено. ;)
 
От: Ще има ли тази 2015-та година европрограми? Информация.

НЕ може никой да ме накара да се занимавам с подобни глупости. Пак го казвам, наемаш си някоя девойка хубава и умна за тая работа и толкоз. Занимавах се наскоро с администрация за нещо дребно, да успях, да и с това ще успея, но емоционалната цена за мен е огромна. ай мерси...предпочитам да си пия узото и да мисля как да изкарам за заплата на девойката....
 
От: Ще има ли тази 2015-та година европрограми? Информация.

С уговорката, че вече не се интересувам от такъв тип финансиране, тъй като можеш да вземеш само веднъж...

Фирмата, която ние ползвахме е Goodwill Consulting. Или нещо от този сорт. Искаха ни първоначалното 7.5%( три равни части по 2.5% в различните етапи) от стойността на проекта като комисионна. С преговори свалихме на 6.5% някъде. Искаха 2.5% капаро. С преговори свалихме на 1.5%. С тях се свързахме през техен представител( някакъв тип на комисионна, знаете ги). Ние бяхме доста наясно какво точно ще ни трябва като документация и като база, за да можем да кандидатстваме, така че те само попълниха пропуските. Не са ни искали пари за предварителна информация, но определено помага ако си по-запознат. Кандидатствахме, одобриха ни, всичко мина добре, като изключим нервите покрай събирането на документацията. За нас си струваше усилието, но нервите... тях няма кой да ти ги компенсира. :)

При нашия проект трябваше да имаме реален бизнес, който да надградим с тези помощи. В зависимост от това какво надграждане смяташ, че можеш да направиш зависи дали ще те одобрят. По някаква точкова системата се означава какво имаш преди помощите и какво мислиш, че ще имаш след тях. Отделно при нас имаше значение и това колко е голяма конкуренцията в нашата област( район, а не ниша). Конкуренцията беше малка, така че получихме пари лесно.

Ако не изпълниш плана за развитие те карат да връщаш парите. Ако в плана за развитие фигурират покупки на недвижимо имущество, както и на някои видове движими имущества - трябва да имаш подписани предварителни договори за тези неща, които ще закупиш при евентуално одобрение. Иначе просто няма да те допуснат дори до кандидатстването.

Единствения проблем при нас беше, че мислехме, че времето в което трябва да усвоиш първата половина от парите е между 3 и 5 години, т.е. да достигнеш необходимия растеж, за да получиш другата половина от парите. Планувахме за 4-5 години. Обаче се оказа, че било 3 години и трябваше малко да импровизираме, но какво да се прави - в България е трудно да получиш точна информация относно нещо, дори когато подписваш договор за него.

Иначе имат право да дойдат на проверка когато решат, за да оценят дали изпълняваш както трябва плануваното. Нашите проверяващи се оказаха пичове. Обаче предполагам на всички са.

Това дали си струва... не знам. Доста обвързващо е. Връзваш се за 5 години и ако случайно сектора ти стане неефективен няма какво да направиш, освен да продължиш да работиш, колкото и да не ти се иска. За да избегнеш да връщаш пари. А ако е с твой собствен капитал продаваш и се отърваваш. Човек трябва добре да си прецени възможностите, както и хубавите и не толкова хубавите страни на един такъв тип договорка. Държавата ни не е от най-добрите в усвояването на такъв тип финансиране, не е особено честна в равномерното им разпределяне, но е особено коректна в осигуряването на достъпна информация по всички въпроси, които те интересуват и не е особено мотивирана да пази интересите на бизнесите, които решат да се възползват от този тип финансиране. Не го казвам, за да откажа някой. Но когато някой ти подаде безплатен обяд, трябва добре да се запиташ какво държи този някой в другата си ръка. Просто трябва внимателно да се обмислят всички страни на подписването на този договор за 5 години напред, както и на самото кандидатстване изобщо.
 
Да, така се получи и при мен, но беше по програма РЧР, което беше обвързано с много тичане, документи, разправии, преправяне на тези документи и какво ли не. Теглейки четата някак не се вижда симпатично. Дори служителите, които бяха ангажирали от други фирми да се занимават и с това, им бе тежко, те пък бяха толкова отчаяни, че това е вече тяхно служебно задължение, че чак се чудеха как да улеснят всичко това, но за жалост не можеха. Представяш ли си, подписал си се под едни длъжностни характеристики, и в един момент движи европрограма на фирма. Доста гадничко, имайки предвид какво включва "новият" му ангажимент.

И още нещо, което не се споменава, а е изключително важно а се спомене. Това е именно наказателните точки при неизпълнение на договора от двете страни. И вие вашата си я гледате, но познайте дали като те се издънят, нещо се случва. Нищо. така, че и това вземете в предвид. А там издънки да ринеш. :)
 
Да, извода я Чок-фюзел еврофинансиране. Еми както и предположих, не видях положителни мнения, което автоматично ми отговаря на въпроса. Разтитам повече и изцяло на хората тук, които са наистина врели в бизнеса, а не на някакви корумпирани депутати, реклами и други тъпни. Супер, по-малко данъци за тях. И без това се чудех как биха финансирали офшорка, защото от цялата тъпана, излиза, че няма смисъл да имаш тук нещо, камоли да се молиш на тия цървули за пари, били и те отпуснати от другите цървули от Европа. Да им е жива и здрава логиката и дано тази икономика не умре така. ;)
 

Горе