Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

geopehlivanov

New Member
Знам, че въпросите които ще задам, би следвало да отправя по-скоро към банката, но все пак предпочитам първо да ги задам тук за да видя мнението на някой, който има опит и е запознат с материята.

Първо - накратко какъв ми е проблема:
Той не е чак толкова голям и има сравнително лесно решение, но ако решението може да стане още по-лесно - през онлай банкирането, защо да не се възползвам - все пак за това съм си го активирал - за да не вися по банките...

Картовата ми сметка е в долари, но се оказва, че ако искам да си изтегля пари от йпей към картовата сметка не може... защото иска сметката да бъде в лева. Знам за решението да си изкарам втора карта и него сега няма да обсъждам, а бих искал да задам няколко въпроса за онлайн банкирането.

Клиент съм на ЦКБ (от скоро) и ползвам тяхното интернет банкиране.
В панела видях, че има опция за откриване на разплащателни сметки.
Ето и какви са въпросите ми:
Ако си открия сметка през системата, всичко автоматично ли ще стане - или пак ще имам разкарвания до банката. Ще мога ли да ползвам новооткритата сметка за преводи през интернет? Ако пак трябва разни потвърждения за активиране и ходения до банката не виждам голяма ползва от това онлайн банкиране...
Ако някой е откривал сметка онлайн, да сподели ако е възможно и дали има някакви такси за тази услуга?

Какво общо взето искам да направя -
искам да си открия втора сметка - този път в лева. Искам да си прехвърлям парите от йпей по нея и след това онлайн да ги прехвърля от левовата си сметка към доларовата картова сметка чрез опцията "Валутни преводи по сметки в банката"

И сега един малко по екзотичен въпрос... но все пак не е излишно да попитам дали и това няма как да се направи:
Има ли някакъв начин към картата си да прикача и новата сметка (и изобщо мога ли да си я открия като картова сметка)?

И не на последно място - който има някакъв опит да сподели дали има такси за всичко това (поне за преводите предполагам няма как да няма)?

Благодаря предварително!
 
От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

и след това онлайн да ги прехвърля от левовата си сметка към доларовата картова сметка чрез опцията "Валутни преводи по сметки в банката"
В случая става въпрос за покупко продажба на валута, а не за валутен превод. Търси опцията "Обмяна на валута".

И не на последно място - който има някакъв опит да сподели дали има такси за всичко това (поне за преводите предполагам няма как да няма)?
Разбира се , че ще имаш такси за преводи, както и за останалите банкови услуги. Това, че интернет банкирането като услуга е безплатно не означава, че банковата тарифа не важи за теб. :)
 
От: От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

В случая става въпрос за покупко продажба на валута, а не за валутен превод. Търси опцията "Обмяна на валута".
Мерси много, виждам опцията - има възможност да се прехвърли към картовата сметка, но не знам дали ще мога да работя с новосъздадената сметка онлайн (да извършвам преводи от нея) ... и дали ще имам такси по откриването...
само това ме спира още да я открия.
 
От: От: От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

Мерси много, виждам опцията - има възможност да се прехвърли към картовата сметка, но не знам дали ще мога да работя с новосъздадената сметка онлайн (да извършвам преводи от нея) ... и дали ще имам такси по откриването...
само това ме спира още да я открия.
Не знам дали ще можеш да си откриеш сметка online. Направи го в клона и няма да имаш проблеми. Открий си безсрочен влог в лева. Мисля, че те са без такси за разлика от разплащателните сметки. Все пак си провери тарифата от сайта на банката. Всяка банка има различни такси и комисиони.
 
От: От: От: От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

Не знам дали ще можеш да си откриеш сметка online. Направи го в клона и няма да имаш проблеми. Открий си безсрочен влог в лева. Мисля, че те са без такси за разлика от разплащателните сметки. Все пак си провери тарифата от сайта на банката. Всяка банка има различни такси и комисиони.
Търся ги въпросните тарифи, но така и никъде на сайта им не успявам да ги намеря....
иначе за сметките това, което намерих е:
http://www.ccbank.bg/bg/accounts

и това което са написали:
Откриването, поддържането и закриването на всички сметки е безплатно.

и в ръководството за онлайн банкирането:
3.2 МЕНЮ СМЕТКИ
3.2.1 Сметки на клиента
От този обект можете да видите всички Ваши сметки, които са добавени към Вашата регистрация, също така и валутата, в която е открита сметката, IBAN на сметката, както и нейното описание.
3.2.2 Откриване на разплащателна сметка
Това е обект, в който имате възможност да откриете разплащателна сметка в лева и валута.
При откриване на сметка през системата посочвате валутата и в кой клон желаете да разкриете сметката.

Освен да им пиша или да им се обадя, защото ако мога да я открия през системата няма смисъл да ходя до банката.
 
От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки


Благодаря много! Те били на много видно място, а аз ги търся горе в менюто за Физически лица...

Всичко прочетох което ме интересува... единствено този Олихвяем минимум не разбрах какво е - това е минималната сума, която трябва да имам, за да имам лихва по нея ли?
 
От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

Писах им на email-а и ми отговориха сравнително бързо. Много съм доволен от обслужването на ЦКБ до момента - от служителките на телефоните, до съпорта и тези в банковия офис. Много са разбрани и всичко обясняват подробно и точно.

Открих си нова сметка през онлайн банкирането (съвсем безплатно) и веднага си получих новия IBAN с който мога да оперирам. Доволен съм :wink:
 
От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

Инсталира ли сертификата?
 
От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

Инсталира ли сертификата?

инсталирал го е 100 на 100 , но ако не го е записал с ключа пак ще ходи да банката ако се наложи преинсталиране :)
 
От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

Спокойно, аз още преди няколко дни съм си активирал онлайн банкирането и съм си сложил сертификат ... всичко е точно.
 
От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

Сега имам един друг въпрос...
Защо когато гледам през онлайн банкирането, наличноста по картовата сметка ми е една сумата, а когато дам на Карта - Наличност - там сумата е друга (доста по-малка)... и каква е разликата между двете неща?
 
От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

защото си заявил активно онлайн банкиране предполагам
една част от парите в сметката / колкото си определил -100 лв. напр. / отиват в картата за теглене от банкомат , а с останалата част можеш да извършваш онлайн разплащания .....
като изтеглиш 100 от банкомата на тяхно място автоматично идват други 100 лв. от сметката ти ..........сумата от двете би трябвало да са общите пари постъпили в сметката ти
а ако нещо не излиза телефонирай на любезните от ЦКБ :)
 
От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

защото си заявил активно онлайн банкиране предполагам
една част от парите в сметката / колкото си определил -100 лв. напр. / отиват в картата за теглене от банкомат , а с останалата част можеш да извършваш онлайн разплащания .....
като изтеглиш 100 от банкомата на тяхно място автоматично идват други 100 лв. от сметката ти ..........сумата от двете би трябвало да са общите пари постъпили в сметката ти
а ако нещо не излиза телефонирай на любезните от ЦКБ :)
Кое от двете ми е реалната сума, която мога да тегля с банкомат?
Защото сумата по картовата сметка ми се увеличава както си трябва, но наличноста по картата ми я показва все една мизерна сума 9.04 ...
 
От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

не знам , реално би трябвало всичките пари да можеш да теглиш от банкомат
обади им се и ги питай да ти обяснят
 
От: Въпрос за онлайн банкиране и разплащателни сметки

не знам , реално би трябвало всичките пари да можеш да теглиш от банкомат
обади им се и ги питай да ти обяснят
ок, мерси много :)
Сега ще им се обадя или ще им пиша... те и на е-мейлите си отговарят сравнително бързо.
 

Горе