Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Чл. 119. (1) За доставките, за които издаването на фактура или протокол не е задължително, доставчикът - регистрирано по този закон лице, съставя отчет за извършените продажби, който съдържа обобщена информация за тези доставки за съответния данъчен период.

(2) Отчетът за извършените продажби се съставя най-късно в последния ден на данъчния период.

(3) По избор лицето може да съставя отделни отчети за извършените продажби за всеки ден от данъчния период и/или за всеки свой обект.

(4) Съдържанието на обобщената информация по ал. 1 се определя с правилника за прилагане на закона.

От това което пише в чл.119 следва че не е необходимо да го правиш за всяка продажба, а може да го правиш на един път за целият данъчен период сега остава някой да каже когато не си по ДДС под данъчен период какво имат в предвид месец или година.

Чл. 113. (1) Всяко данъчно задължено лице - доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117.

(2) Фактурата се издава най-малко в два екземпляра - за доставчика и за получателя.

(3) Фактура може да не се издава:

1. за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице;

И в двата члена никъде не става въпрос плащането по какъв път е банков превод или касов. От това би следвало със сигурност да не е задължително издаването на фактура за всички средства постъпили по банков път от данъчно незадължено физическо лице. В противен случай в магазините за хранителни стоки ще трябва да издават фактура на всеки клиент.
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Ами в такъв случай края на данъчния период за мен би трябвало да е на края на годината или бъркам?
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Чл. 87. (1) Данъчен период по смисъла на този закон е периодът от време, след изтичането на който регистрираното лице е длъжно да подаде справка-декларация с резултата за този данъчен период.

(2) Данъчният период е едномесечен за всички регистрирани лица и съвпада с календарния месец освен в случаите по глава осемнадесета.

Според ал.2 би трябвало едномесечният да не важи за теб освен ако някой друг член или закон на казва същото и за теб
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Я да не вдигам нова тема...
ама пусто тея счетоводства грам не ги разбирам...
може л ида ми кажете за мен за да знам и да си правя сметката
примерно при 20 000 лева оборот от които махаме разходите и получаваме 10 000 лева печалба / под разходи разбирам заплати наеми там стока без данъци/ КОЛКО ДАНЪК СЕ ДЪЛЖИ ЗА ТЕЗИ 10 000 ЛЕВА ПЕЧАЛБА НА МЕСЕЦ?
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Ако не използваш данъчби облекчения 10%x10 000=1 000лв :] Но ако минеш оборот от 50 000 лв за годината, трябва да се регистрираш по ДДС и работите стават малко по-сложни :]
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Ако предходната година си работил на печалба, следва да внасяш авансово корпоративен данък.
Дължиш 10% върху тези пари като фирма и още 5% ако си изплатиш след данъци печалбата като дивидент.
Може обаче да се налага да плащаш предварително тази година повече (авансово), ако миналата година си бил на по-голяма печалба.

В тези изчисления не влиза ДДС, тъй като зависи какви са ти разходите.
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

имам в предвид друго

продал за 20 000 лв стока която съм купи за 5 000 лева и имам 5 000 лева признати разходи.
остават 10 000 лева
от които трябва да платя ддс дод и какво друго ?
един вид колко ще останат за мен ако всичко е кристално чисто ?
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Ако си ЕТ което не е регистрирано на пенсионер ще ти одерат кожата. Ако си ООД или ЕООД ще минеш само с корпоративния данък (Не коментирам ДДС-то защото ако си регистриран вече си го внесъл и за него си си направил сметката)
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

за регистрирана фирма еоод под ддс питам
колко от тия 10 000 ще останат за мен и колко отиват за бойко... пардон за държавата?
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Ако оборота ти е 20 000лв трябва да си внесъл 3 333лв ДДС, ако стоката която си купил е била за 5 000 с включено ДДС ще си внесъл 833лв по малко (тоест около 2500)
За осигуровки ако се осигуряваш на минимално възможното мисля че ще внесеш около 1500лв за цялата година
И ако след всичките тези галимации са ти останали 10 000 лв положителен финансов резултат ще внесеш 1000лв корпоративен данък и остават 9000лв печалба за фирмата (не за теб)
Не претендирам да съм супер точен с осигуровките, че отдавна не се занимавам с това, но за печалбата е така
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Всички разходи ли са ти са с данъчни фактури?
Ако отговора е да и тези суми които даваш са с включено ДДС, сметката е следната:
20,000 с ДДС = 16,667 без ДДС
10,000 с ДДС = 8,333 без ДДС
----------------
ДДС за внасяне = 1,667
Нетно за фирмата след ДДС = 8,333
----------------
На края на годината върху тях се дължи 10% корпоративен данък = 833
Нетно след ДДС и корпоративен данък = 7,500
----------------
Ако решиш да ги разпределяш като дивидент към себе си, се дължат още 5% върху печалбата след данъци = 375
Нетно след ДДС, корпоративен данък и данък дивидент = 7,125
----------------

Сметката обаче е кръчмарска, защото в тези 10,000 разходи ако имаш заплати (на тях няма ДДС и такова не се признава) или фактури, които не са от фирми регистрирани по ЗДДС, то тя ще се промени.
Също така да се има предвид, че ако си управител и упражняваш трудова дейност, имаш и разход за осигуровки (предполагам, че си даваш част от тези 10,000 като заплата и за това съм ги игнорирал).

Грубо казано, при 20к приходи, 10к брутна печалба и 10к разходи (всички с ДДС фактури) вземаш 7,125 лева ти като физическо лице.
Всяка малка условност ще промени леко изчислението.
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

грубо сметнато 30 процента ги взема държавата, ясно... звучи ужасно...
значи за да работя в напълно светъл режим и да не се правят химии... трябва на всеки 10 лева 3 да давам на държавата?
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Не точно, но често и на там отиват нещата
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Грубо сметнато ДА. Като не броиш тука осигуровки и личните ти данъци като управител :)
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Да но те не са твърда сума примерно един месец 10 друг 15 трети 20-30
примерно говорим тогава немога всеки месец да си променям заплатата? и си ги давам като дивидент
оффф. зарежи писна ми :) друг път ще го оправяме :) мерси за инфото
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Даваш една разбивка с цифрите за 3 месеца (средно, най-слабо, най-силно), казваш от разходите - 2к са за заплати, 3к са за наем, ток и т.н. и са с ДДС и ще се сметнат вариантите и ще знаеш при какъв оборот как са нещата.
Бе както се вика, уеб дизайнери, SEO-та и ала-бала разправят на всички останали, че тяхната работа не е за всеки и трябва професионалист. Но то и със счетоводителите, адвокатите и лекарите е така...
За съжаление в България счетоводителите не са консултанти да кажат има такъв проблем, такива и такива са решенията, според мен това е най-доброто! Тука блъскат дебит и кредит и грам мислене няма. Камо ли пък данъчно планиране.
Айде отплеснах се.
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Да но те не са твърда сума примерно един месец 10 друг 15 трети 20-30
примерно говорим тогава немога всеки месец да си променям заплатата? и си ги давам като дивидент
оффф. зарежи писна ми :) друг път ще го оправяме :) мерси за инфото

В случая когато не получаваш заплата, а дивидент процентът е близо 14,5%.

Обаче ако искаш да не получаваш дивидент (искаш да получаваш заплата за да намалиш печалбата на фирмата до нула) процентът не е твърд, а зависи от размера на заплатата.

Например при заплата 10 000 лв излиза около 15%, което е почти колкото 14,5% и е по-добре да избереш варианта да получаваш заплата вместо дивидент, защото има някаква вероятност да получиш по-висока пенсия и обезщетение за безработица.

calc10000.png


А в другата тема ти сметнах, че при 20 хиляди лева е значително по-изгодно да получаваш заплата - тогава данъчната тежест е 12,6%, което е много по-изгодно от 14,5%.

Взех че си направих труда да го сметна. При 9000 лв. на месец е все едно как ще ги вземеш. До 9000 лв. на месец е по-изгодно през дивидент, над 9000 лв. е по-изгодно като самонает.
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Пичове, работата е сериозна. Това да не издадеш фактура при приход във фирмената сметка от клиент е равносилно да вземете един акт, даси го попълните и да отидете в НАП да ги помолите д го подпишат :)
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Това да не издадеш фактура при приход във фирмената сметка от клиент е равносилно да вземете един акт...

В същност по-горе счетоводител ти написа защо може да не се пише фактура когато клиентът не е "данъчно задължено лице" (т.е. физическо лице, на което не му трябва фактура и не си е поискало фактура):

Всичко това са глупости. Нямаш задължение да пишеш фактура за всяко плащане по банка. Ако счетоводителката ти продължава да настоява, значи е неподходяща за теб и се налага или ти да я смениш или тя да се дообразова.

По-горе е цитиран закон, според който това е така.
 

Горе