Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

От това което рових по законите действително няма задължение за издаване на фактура, но няма да се учудя ако го има в някои правилник за приложение на закон или мъдри напътствия от НАП - И ще ви кажа че има логика да има такъв текст в закона защото не всички постъпления по банковата сметка са от търговска дейност и когато влезнат пари в сметката и на банковото бордеро не е написано основанието за превода единственото нещо което показва че това нещо е приход от продажба е ако си издал фактура, ако не си издал може да кажеш че е дарение заем или нещо подобно и да укриеш данъци. Така че напълно резонно е да има задължение за издаване на фактура след превод по Банкова сметка - въпроса е ако има такова задължение къде е написано и ако го няма колко време ще им трябва на умните глави в парламента да го добавят
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

От това което рових по законите действително няма задължение за издаване на фактура, но няма да се учудя ако го има в някои правилник за приложение на закон или мъдри напътствия от НАП - И ще ви кажа че има логика да има такъв текст в закона защото не всички постъпления по банковата сметка са от търговска дейност и когато влезнат пари в сметката и на банковото бордеро не е написано основанието за превода единственото нещо което показва че това нещо е приход от продажба е ако си издал фактура, ако не си издал може да кажеш че е дарение заем или нещо подобно и да укриеш данъци. Така че напълно резонно е да има задължение за издаване на фактура след превод по Банкова сметка - въпроса е ако има такова задължение къде е написано и ако го няма колко време ще им трябва на умните глави в парламента да го добавят
Няма такова задължение. Продажбата на физически лица, които плащат по банков път не изисква издаването на фактура, защото платеца може да бъде идентифициран лесно.
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

От това което рових по законите действително няма задължение за издаване на фактура, но няма да се учудя ако го има в някои правилник за приложение на закон или мъдри напътствия от НАП - И ще ви кажа че има логика да има такъв текст в закона защото не всички постъпления по банковата сметка са от търговска дейност и когато влезнат пари в сметката и на банковото бордеро не е написано основанието за превода единственото нещо което показва че това нещо е приход от продажба е ако си издал фактура, ако не си издал може да кажеш че е дарение заем или нещо подобно и да укриеш данъци. Така че напълно резонно е да има задължение за издаване на фактура след превод по Банкова сметка - въпроса е ако има такова задължение къде е написано и ако го няма колко време ще им трябва на умните глави в парламента да го добавят

То ако става само с това каквото кажеш е много лесно. АКо си имал някакви контакти с НАП въобще би трябвало да знеш, че не е сигурно кое е по-кофти - дакажеш че си получил заем или дарение или да признаеш приход.
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Иво когато преводът е от Иван Иванов и е без основание - колко лесно е да бъде идентифициран изпращача и мислиш ли че на данъчните им е толкова лесно и въобще занимава ли им се да търсят разни хора.
Акаунти писна ми на кура да се произнасяш всеки път като последна инстанция и да се правиш на едноок в царството на слепите, а представиси че може и други да са завършили УНСС да са в момента счетоводители или да са били да имат също счетоводни къщи без да парадират с това и тн.
Писна ми да развяваш НАП като некакво плашило при което само споменаването му всички трябва да изпадат в потрес - Представи си поне за момент че когато нещата са ти в ред с НАП може и да се работи нормално и без проблеми и факта че на теб всичките ти срещи с НАП са инфарктни е явно в следствие на това че сигурно не са ви в ред нещата, защото ако си изпипвате нещата нямаше да им трепериш толкова.
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

А ти защо не си представиш че аз въобще не съм счтоводна къща, че даже не е изключено да работя в НАП или поне да съм работил там. Също така можеш да предположиш, че въобще не съм завършил УНСС, даже когато съм завършвал нещо това учреждение даже не се казваше УННС а беше ВИИ Карл Маркс, не че съм учил и в него, но така се казваше по онова време.
Също така е добре да знаеш, че в данъчното право не важи принципа за невинност до доказване на противното. Не. Официално в ДОПК е въведен принципа за винивен до доказване на противното и всъщност никой от НАП няма да се потруди да доказва дали са ти приходи или не - ти ще трябва да доказваш.
И накрая да дам малко разяснения с какво се занимавам и защо са ми ясни нещата - моите клиенти са само такива, които вече са минали през така наречените счетоводни къщи и др. подобни - занимавам се само с изключително забъркани и отчаяно безнадеждни данъчни и осигурителни ситуации. Нормалните неща не са ми интересни. И се плащат евтино. Забърканите от други батаци са моята страст и бизнес. И имам доста клиенти, и повечето са чели по разни форуми съвети като твоите.
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Чел съм достатъчно от постовете ти за да напиша такова крайно изказване по твой адрес и за да не бъдеш голословен кажи точно кой мой съвет визираш в последното си изречение защото за пореден път говориш на изус.
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Иво когато преводът е от Иван Иванов и е без основание - колко лесно е да бъде идентифициран изпращача и мислиш ли че на данъчните им е толкова лесно и въобще занимава ли им се да търсят разни хора.
Преводът идва от IBAN, зад IBAN-а стои лице (физическо или юридическо). Ако е физическо, зад IBAN-а има ЕГН. Идентифицира се.
Всъщност казуса е какво правим, ако някой Ви внесе 31,000 лева в сметката, на каса в банката. :)
Някой от банките не искат документ за самоличност при захранване в брой, а и да искат голяма работа.

Та при подобен превод, трябва да се попълват разни бумаги за произхода на парите (ЗАКОН ЗА МЕРКИТЕ СРЕЩУ ИЗПИРАНЕТО НА ПАРИ).

Колкото и да звучи налудничево съм имал казус при който фирма си плаща по някаква фактура, за която дължи пари. Само че го прави на каса в банката на доставчика, като във вносната бележка не пише нищо :)
Върви се обяснявай тогава.
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Чел съм достатъчно от постовете ти за да напиша такова крайно изказване по твой адрес и за да не бъдеш голословен кажи точно кой мой съвет визираш в последното си изречение защото за пореден път говориш на изус.

Приеми, че "твоите" в горния пост е грешка. Също така приеми, че съм един изключително спокоен човек и трудно може да ме разтрепери каквото и да е, даже и да не са ми в ред "нещата".
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Преводът идва от IBAN, зад IBAN-а стои лице (физическо или юридическо). Ако е физическо, зад IBAN-а има ЕГН. Идентифицира се.
Всъщност казуса е какво правим, ако някой Ви внесе 31,000 лева в сметката, на каса в банката. :)
Някой от банките не искат документ за самоличност при захранване в брой, а и да искат голяма работа.

Та при подобен превод, трябва да се попълват разни бумаги за произхода на парите (ЗАКОН ЗА МЕРКИТЕ СРЕЩУ ИЗПИРАНЕТО НА ПАРИ).

Колкото и да звучи налудничево съм имал казус при който фирма си плаща по някаква фактура, за която дължи пари. Само че го прави на каса в банката на доставчика, като във вносната бележка не пише нищо :)
Върви се обяснявай тогава.


Това е ясно. Но какво става когато за разплащане се ползва електронната сметка на фирмата - например в PayPal? - Ако ти плаща фирма отново трябва да издадеш фактура, но какви документи ще приложиш? (плащаш във валута)
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Тази "електронна сметка" се нарича "платежна сметка".

Защо смяташ, че когато една фирма плаща на друга фирма чрез превод по платежна сметка трябва да съществуват други документи, освен фактура и фискален бон (фискален бон се издава, защото плащането не е по банкова сметка тъй като платежната сметка не е банкова сметка; банковата сметка е вид платежна сметка; съществуват платежни сметки, които не са банкови сметки, тъй като съответните доставчици на платежни услуги не са банки)?
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

PayPal е банка! За сметката в PayPal не знам каква е.

Ако е вярно написанот горе, то следва ли, че е задължително да се чука фискален бон при всяко плащане с PayPal ? Тези плащания от PayPal признават ли се за разход на фирмата (в сучай че се плаща за нещо свързано с дейността - например за реклама, за хостинг, за проучване на пазара, за покупка на стока или услуга най-общо казано)?
 
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Действително PayPal има лиценз на банка, обаче услугата, която предоставят на клиентите не е "банкова сметка", защото в договора никъде не пише, че услугата е банкова сметка. Не може в договор за предоставяне на услуга "банкова сметка" да не е написано каква услуга се предоставя.

От PayPal потвърждават, че оперират "under banking license", обаче не казват директно, че сметката при тях е "банкова сметка".

Нормално е банките да предоставят услуги, които не са "банкова сметка". Никой не задължава банката да предоставя банкови услуги. Може да предоставя услуги, които не са банкови - например пощенски кутии под наем.

Не казвам, че PayPal не е банка, а че не е ясно дали платежната сметка, която предоставя е банкова сметка.

Например за плащанията с дебитна карта НАП изисква от търговците да издават фискален бон, защото плащането не е банков превод. Това, че услугите се предоставят от банки не го признават като основание плащането да се счита за банково. Искат касов бон и глобяват, ако търговецът не издаде касов бон.

ЗАКОН ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ
(...)
Касови бележки
Чл. 118. (1) Всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.

(2) (Нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Фискалните устройства задължително имат техническа възможност за установяване на дистанционна връзка с Националната агенция за приходите. Техническите изисквания, редът и начинът за изграждането и осъществяването на дистанционната връзка се уреждат с наредбата по ал. 4, като се съгласуват с Българския институт по метрология и с Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Фискалната касова бележка (фискалният бон) е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издаден от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип, за което е заверено свидетелство за регистрация. Фискална касова бележка (фискален бон) е и касовата бележка (системен бон), издадена от одобрена за съответния търговски обект интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност.
(...)

Ами ако не е в търговски обект?

Интересна тема в Одит.инфо относно издаването на касови бележки при плащане чрез системи за онлайн разплащания:

Касова бележка при плащане чрез ePay

tehnika каза:
Касова бележка се издава и при плащане с други инструменти, заместващи парите в брой - ваучер, чек и т.н. Но се регистрира в апарата не като плащане в брой, както е по подразбиране, а чрез предвидените за това видове, оставени за програмиране от собственика. В такъв случай при приключване е дневния отчет има отделни редове "в брой", "деб.карта" и т.н. Съответно и на касовата бележка пише начина на плащането.

Сетих се, че съм плащал през ePay:

- Вода
- Електроенергия
- Телефон
- Топлоенергия (парно)

Обаче единствено ВиК са ми давали хартиени документи, в които е отразено плащането - инкасаторът, който отчита показанията на водомера ми ги носи разпечатани от матричен принтер (предполагам, че същите ги дават като касова бележка?). Доставчиците на електроенергия, телефон и парно не ми пращат нищо (освен писмото с информация за задължения, което се праща преди плащане).

Друга подобна тема:

Касов апарат при онлайн плащания?

От сайта на Еконт:
Без касов бон при плащане с пощенски паричен превод

Това отнася ли се за куриерските услуги с наложен платеж или само за пощенските?

Здравейте,
Тази промяна се отнася само за пощенските пратки с наложен платеж.
Промените в наредбата освобождават търговците от задължението да издават касов бон, когато плащането за стоката се осъществява чрез пощенски паричен превод. Когато изпратите Вашата стока като пощенска пратка с наложен платеж, събраната сума от Получателя ще Ви бъде изплатена като пощенски паричен превод в офис на Еконт.

Йордан Демиров
Еконт Експрес
 
Последно редактирано:
От: Счетоводен въпрос - какво става ако ми прати някой пари в сметката

Няма такова задължение. Продажбата на физически лица, които плащат по банков път не изисква издаването на фактура, защото платеца може да бъде идентифициран лесно.

Когато физическо лице получи плащане от инвестиционен посредник с основание "бонус", физическото лице нали не е длъжно да издаде фактура (понеже и двете лица се знае кои са - има писмен договор, където им пише всички данни)? Физическото лице е регистрирано по ЗДДС. Плащането се прави по сметката на физическото лице при инвестиционния посредник, а после салдото по тази сметка се прехвърля с банков превод по банковата сметка на лицето. Данъчното събитие е с датата на влизането на парите по сметката при инвестиционния посредник (която не е банкова сметка), а плащането по банка може да стане в този ден или в друг ден.

Също така физическото лице може да е получило лихви - и за тях не се издава фактура, нали?

Физическото лице е регистрирано по ЗДДС. (Това важно ли е за казуса?)

Физическото лице си декларира като поп всички сделки в справка-декларацията по ДДС (в срок 14-то число на следващия месец). Въпросът е защо не трябва да издава фактура (или трябва) когато продава финансови инструменти, когато получава плащане "бонус", когато получава плащане "лихви". Инвестиционният посредник не издава фактура когато продава финансови инструменти и когато получава лихви. Защо? (Защото и двете страни по сделките лесно се идентифицират - пише им всички данни в договора?)

Лихвите и финансовите инструменти не се облагат с ДДС, обаче бонусът се облага. Физическото лице също така си плаща като поп ДДС-то върху бонуса.
 

Горе