Някой да хелпне за един конвертор. Видео OGV / WebM

madgooglebot

Well-Known Member
Запецнах яката :) Не знам поради каква причина, но на едикойси хост успявам да пусна само клипчета с разширение .ogv (някакъв "всеизвестен" ogg формат). Опитах какво ли не..., но mp4 и други подобни въобще не мога да пусна. Рових където може да се рови (споделен хостинг), слагах позволения за всички формати в хтаксеса и какви ли не галимации, но тръгва единствено тоя ogv
В тази връзка пък запецнах и на конвертора... Повечето известни безплатни конвертора не поддържат тва чудо. Намерих един уеко платен, който уж шеше да поддържа..ама УЖ - седи мисли и забива. Намерих един онлайн който бачка перфектно и бързо, обаче не искам да си ъпвам клипчетата някъде си. На линукс уж щяло да бъде бързо и лесно, две-три команди..ама не ми се изсталира само за единят тест.
Ако сте се срещали с такъв проблем значи знаете за кво иде реч.
Ще се радвам някой да ме светне от къде да си взема за малко един работещ конвертор :) щото за другото - плейването на други формати ми се вижда мишън импосибъл 6 :)
 
От: Някой да хелпне за един конвертор

То това не зависеше ли само от плейъра? И евентуално от браузъра.
Не виждам какво общо има хоста.

ЕДИТ: Примерно това би трябвало да ги плейне:
http://videojs.com/
 
Последно редактирано:
От: Някой да хелпне за един конвертор

.ogv и .ogg - не е ли едно и също?

The Ogg container format can multiplex a number of independent streams for audio, video, text (such as subtitles), and metadata.

кажи каква ти е идеята, какво и от къде искаш да плейваш
 
От: Някой да хелпне за един конвертор

Плеара ясно, той си плейва мп4, ама като го кача на сайта и тръгват единствено тия убавите .ogv Когато пробвам какъвто и да е друг формат ми казва, че съм имал network server problem и да съм си видел настройките на сървара, апачито и другите галимации. От там ме наведе на мисълта, че хоста може да има значение. Не съм сигурен естествено.
Плеара е тоя: http://www.projekktor.com/docs/html5media
Не виждам логика огв-та да тръгват а мп4 не, какво ли може да е
 
Re: Някой да хелпне за един конвертор

Пробва ли да добавиш следния ред в .htaccess файла си?

Код:
AddType video/mp4 .mp4
 
От: Някой да хелпне за един конвертор

Е точно това е странното: добавих редовееее чак до .avi, абаче само .ogv тръгва и това е. Поне по отношение на хтаксеса всичко направих..че даже опрях и на малки и големи букви :) А странното е че без тоя хтаксес в папката с клипчетата и тоя умрел .ogv неще да тръгне.
5 часа си играх и накрая се примирих че ще бъдат огв. Мене ме устройва - качеството си е същото..обаче от къде да взема конвертор
 
От: Някой да хелпне за един конвертор

Даже, след изчитане на интернета, отидох и на вариант, че са в голяма компресия..там Н264 ли кво е..и го намалявах и на ави и на мп4 и на вма..и на 15 кадъра го пусках и нема оправия
 
Re: Някой да хелпне за един конвертор

.htaccess-а по някой път може и да не захапе, защото тази директива се задава в конфигурационния файл на апачето, а от там вече се разрешава дали стойността в .htaccess да се зачита или не.
В такъв случай няма какво толкова да направиш, сам. Свържи се с хостинг провайдъра и им обясни за какво става дума. Само те ще могат да ти решат проблема, ако желаят разбира се.

П.П. Имай предвид, че най-вероятно ще ти откажат, понеже стриймването на подобни неща изисква много трафик, а и апачето се задъхва с това. Повечето хора препоръчват nginx и lighttpd.
 
От: Някой да хелпне за един конвертор

Мерси за отговора :) И аз след изчитане на 8 форума си помислих че може да е подобен проблем, но реших да си питам където трябва за да се потвърдят съмненията.
Няма се занимавам с хостинги...да правят квото знаят, огв ме устройва...щом нещо върви значи върши работа. Лошото че са каширали всички подобни програмки... Any Video Converter е една от тези за който казват че поддържа мп4 към огв, но при мен седи цикли и енкодира... и с енкодирането си остава :) Не ми е ясно тия с онлайн конверта как го правят толкова бързо..явно не иска някакъв особен ресурс това конвентиране, просто или е супер стар незиползван формат или са се присетили че пари могат да се изкарват...а 60$ за няква куца програма дето само ще тествам и ако стане-стане - няма да дам. А и по всичките торенти дет знам не видях софт за конверт от мп4 към огв.
 
От: Някой да хелпне за един конвертор

OGV е стар опит за отворен стандарт за видео в мрежата. Поддържа се от Firefox, Opera, Chrome и повечето нормални браузъри, т.е. без Internet Explorer и някои по-стари. За да няма такъв конфликт всички минаха на WEBM, който е с по-добра компресия и по-добро качество (по-съвременен кодек). Кодекът мисля, че е на Google. Прекодира се най-добре с ffmpeg. Прекодирането с този кодек трае около два пъти спрямо стандартното (Google програмистите са се изложили). Препоръчвам ти ако можеш да зарежеш OGV и да пробваш с WEBM. Ако сървърът е настроен да поддържа едното, съм сигурен, че ще поддържа и другото. По-леки са от флаш видеата както и от MP4.
А ако толкова държиш на OGV е хубаво да погледнеш за player-а cortado. Това е java plugin за пускане на този формат на браузъри дето не го поддържат. Иначе най-добър и лъскав player за WEBM (и OGV ако браузърът го поддържа) e Kaltura. Аз го ползвам и съм доволен. Поддържа и външни srt субтитри, че дори може и да превключва между няколко. Ако имаш нужда от помощ питай.
 
От: Някой да хелпне за един конвертор

охооо това променя нещата. Не ползвам ИЕ и не ми беше минало през главата, че няма да ги плейва...лошо, все още 40-50% си го ползват.
Ще се тествам с webm довечера.

Мерси много!
 
Re: От: Някой да хелпне за един конвертор

охооо това променя нещата. Не ползвам ИЕ и не ми беше минало през главата, че няма да ги плейва...лошо, все още 40-50% си го ползват.
Ще се тествам с webm довечера.

Мерси много!

Ти не видя ли Compability Chart-а на плейъра който си пуснал? http://www.projekktor.com/docs/compatibility
webM също не се поддържа от този плейър (или като цяло от IE).

h264 ти е единствения вариант за видео кодек. Друг е въпроса в какъв контейнер ще бъде, пробвай да го конвертираш в mkv, не в mp4.

Това тук може да ти помогне за избор на различен плейър: http://praegnanz.de/html5video/

* Малко офтопик, ако решиш да не се занимаваш с горните бакии. И без да искам да правя реклама на Джъмп бг, но няма как да не ги спомена ако мислиш сериозно върху проекта си. Един от малкото хостинг доставчици, които поддържат ffmpeg при споделените си планове, което значи, че практически всички видео формати ще можеш да стриймваш, включително и mp4.
 
Последно редактирано:
От: Някой да хелпне за един конвертор

Относно IE:
Всъщност IE си поддържа WebM, но не native. Ето линк от къде човек може да си дръпне добавката:
https://tools.google.com/dlpage/webmmf
Дори и гигант като YouTube се опитва плавно да премине към този отворен формат.
 
От: Някой да хелпне за един конвертор

С WebM формат тръгна, намерих си и конвертер - Free3GPVideoConverter - фри е.

Ънлайз, какво значи натив, смотаното ИЕ ще вижда ли WebM-клипчетата? Тоест юзера ще може ли да ги скива без да сваля допълнително плъгини ако е с ИЕ

Томов, повярвай пробвах и мкв и дск и кгб даже..нищо не вървеше освен огв-то, сега и тва вебм тръгна - ще свърши екстра работа.
За Джъмпа ще го имам предвид... ще си взема нещо тестово там..само да си намеря читави начини за плащане и ще грабна некое малко планче поне за теста :)
 
От: Някой да хелпне за един конвертор

За IE9 става с горепосочения плъгин. Преди да излезе IE9 се говореше, че ще вкарат подръжка на WebM без допълнителни инсталации (native), но явно ги е домързяло. Очаквам в някои следващи версии да го вкарат, а до тогава ще си кара с допълнителна джаджа.
А иначе OGV може да тръгне под всеки браузър, но с java плъгина cortado (т.е. иска се разрешена java).
Всичко, което споменах по-горе, а и сега е все свободен софтуер, така че напълно легално няма да ти струва нищо.
Поразрови се из този сайт http://corp.kaltura.com/ . Мисля, че ще ти е полезно.
 
От: Някой да хелпне за един конвертор

Общо взето положението е от дървено по дървено :( С хиляда зора резултатът е: мп4 върви на "черен екран" и само със звук; вебМ върви, има конвертори за него убави..ама се мота и сече; огв-то върви без много да накъсва ама няма конвертор за него. Имаме проблеми с измисленият и умиращ (със сигурност...дано) ИЕ - не се уважават с посоените формати.
Кво правим сега...
Извода..а и както казвате е, че споделеният не върши работа...
ахахахахах А ЗАЩО НЕ КАЗВАТ КАТО ГО РЕГВАЩ ЧЕ Е СПОДЕЛЕН???? А казвах просто "хостинг план" хахаха базикам се, то е ясно че ако кажат "споделен" няма да мине уеката търговска тривръкциика.
Обаче на мен кво ми дреме - хоста си е хост, защо да не подържа плейване на видео формати...нормални...глупавото мп4 например. Разбирам да правя муви хостинг, клип шеринг и тн калабалъци - да, трее ресурс, натоварване, цпу лоадинг и тн (ич не ме брига).. Аз искам да хостна 20 глупави клипа, дето я се г;едат по 20 пъти у месеца я не............... е защо тогава ще ме ограничават кво да слагам и кво не!!!!!!!! А не е ли време 2012, дваисе и първи век, дето вече сайт с осем ечтиемел кода нема - са са газарии, шарении, тежки парчета...а къде без видео??

Май някои хора трябва да влезат в час, щото бизнеса става по-тегав и тегав, а хиените - повече и повече...
 
Re: Някой да хелпне за един конвертор

Не е въпрос до хиени, просто е тегава ситуацията, а и изисква много ресурси.

1во - трябва ти допълнителен модул инсталиран на машината, който да позволява h.264 стрийминг (това под апаче)
От това следва огромно натоварване върху процесорчето, защото апачето не мисли като хората при статичен контент. От това пък следва, че трябва да се ползва различен демон като nginx/lighttpd, които вървят с вградена поддръжка на тези неща и се справят в няколко пъти по-добре
2ро - Другото нещо е, което ти не го виждаш като клиент, е че ако се премине към някой от горните даемони, останалите клиенти ще се видят в чудо - на единия няма да му работят rewrite записите, защото и трите системи ползват различен принцип за пренаписване на адреси. Друг пък ще се оплаче, че някоя добавка не му работи, защото не всички неща са тествани на различни платформи и прочие.
3то - Поддръжката на подобна техника е извън бюджета на доста по-големи компании от тези в които хостваш в момента, само за справка, ще ти дам някои мои тестови цифри:
Едноядрен процесор - конвертиране на филм от 700 мб = ~60 минути
Двуядрен процесор - конвертиране на филм от 700 мб = ~35 минути
Четириядрен процесор - конвертиране на филм от 700 мб = ~20 минути (intel q8300 - с това съм в момента)

Е са 4-5-6$ месечно, не можеш да очакваш чудеса, нали? Ако искаш свобода на действията - взимаш си ВПС/Дедикейтед и там вече зависи от позволения ти трафик :)
 
От: Някой да хелпне за един конвертор

На споделен хостинг трудно някой ще ти даде инсталиран ffmpeg (това най-често се ползва за прекодиране). Самото прекодиране е трудоемък процес, т.е. дърпа много процесорно време. Със Seleron 2.2GHz отнема около двойно на времетраенето на клипа време за прекодиране в OGV и четворно в WebM. Този пример не е идеален, а по-скоро просто за ориентир. С по-мощтни процесори, естествено, по-бързо става работата.
А тези джаджи дето допълнително трябва да се инсталират за к'во са му? Пуска си WebM/OGV и apache-то си стриймва добре без допълнителни глупости. Конкретно за IE се инсталира горепосочената джаджа и няма проблем. Само ще е хубаво да лимитира паралелните връзки. Аз все още използвам допотопната технология mod_cband (ограничаването на скорост не работи адекватно при съвременните скорости, но аз това не го ползвам), но доколкото знам има и по-нови модули към apache за това. Без добро ограничаване на броя връзки и броя отговори за секунда при бутане (stream/download) на големи файлове сървъра ти лесно може да бъде бутнат.

Относно горепосочените цифри с X-ядрените процесори:
Ако е само за 20 клипчета, които я някой гледа, я не, може да си ги прекодира на личния компютър и после да ги качи на сървъра. Така откъм хоста ще се очаква само да понесе трафика.
 
Re: Някой да хелпне за един конвертор

Аз съм на мнение, че подобно изпълнение на споделен хостинг е равносилно на самоубийство, дори сам да си конвертира клиповете изначално.
За това и написах по-горните мнения с цел ориентация. Ако проекта е сериозен, ще трябва да се ориентира към по-висок клас услуга.
Споделеният хостинг определено, не е създаден за стрийминг сайтове, пък били те и за 20 файла по 5 мегабайта. Дори и това може да го бутне в определени ситуации.
За пример сайта от подписа ми - за първите 3 дни имаше 4000 посещения. Какво щеше да стане ако имаше клип, вместо снимка? :)

Ако проекта е наистина е малък и не се очаква голям трафик, най-доброто решение в случая ще да дойде amazon s3 - хоства си клиповете там - стриймва ги. Плаща си за трафика и мястото (по груби сметки за 20 клипа от по 50 мб излизат около 6$ месечно при горните цифри).

П.П. Celeron :)
 
От: Някой да хелпне за един конвертор

Ами аз нали си ги кодирам локално на машината. От хоста само се плейват. То е ясно, че ако енкодирането се извършва онлайн на сървъра ще е нещо страшно. Говоря само за плейване на готовите клипчета (които и без това са слабндраци по 3-5 меги 500/400 да кажем 25 кадъра....или аз нещо бъркам.
Ако е толкова голям проблем да се плейват 20 клипа от споделен, дали да не ги хакна тогава в тубата....щом те имат необходимият ресурс :) и да си ги стримвам от там

Не знам колко е толко зор за една четирипроцесорна машина с 12-ина гиг рам и общо поне 10 меги кеш на цпу-то да плейва поне 2000 клипа едновременно и по 10 заявки на всеки.... ама наистина е време вече да се мисли за сайтовете като за нещо бая по-тежичко от html таблица, барабар с всичките съвременни глезории, които сакат юзерите.... Аз си мислех вече за 3Д сайтове с векторни обекти и модули в дълбочина, интерактивно управление и кво ли не ахахаха май съм се объркал, тая идея ще я преразгледам явно след 10-на години :)
 

Горе