Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Струва ми се, че темата се разводнява леко.

@redrum какви са ти впечатленията за работата от вкъщи - възможно ли е да се работи така или в даден момент се появява нуждата от офис. Възможна ли е ефективна работа с хора от разстояние, било то всеки от вкъщи или от различни точки на страната.

П.П. Получава се малко а ла интервю въпрос-отговор, въпрос-отговор, което ме навежда на идеята, че може да се направи отделна тема за Успей с нас за FAQ или пък точно тип интервю.
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

@redrum какви са ти впечатленията за работата от вкъщи - възможно ли е да се работи така или в даден момент се появява нуждата от офис.

Не знам какви са впечатленията на redrum, но за мен работата от вкъщи е невъзможна и нежелана. Допуска се само в началото, за да се натрупа първоначален капитал и при първа възможност се изнася в офис. Ако е възможно още в началото - директно се наема офис.
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Защо? Неефективно? :D
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Когато почвах не знаех какво е домейн, как се прави сайт, html ми звучеше като китайси, чудех се както е това хостинг и за кво им е на хората, че постоянно приказват за него....

Казах си - след като другите могат да изкарат пари от интернет защо аз да не мога? И започнах да се уча... бавно и упорито. Ако имаш кой да ми подаде ръка, (може би) бих постигнал повече. Затова сега помагам на всеки който желае. Споделям всичко което знам (без кл думи по които работя в момента, но мога да момогна да се намерят нови, по-добри) без да се притеснявам - този който е по-добър от мен може само да ми помогне ако и той сподели, този който е по-малко добър от мен не ми е конкуренция, а ученик... Кой учител не се гордее от успехите на своите ученици? Няма по-добро от това, да предадеш опита си и ученика да те надмине.
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

@redrum какви са ти впечатленията за работата от вкъщи - възможно ли е да се работи така или в даден момент се появява нуждата от офис. Възможна ли е ефективна работа с хора от разстояние, било то всеки от вкъщи или от различни точки на страната.
Има си предимства и недостатъци. Най-голямото предимство е, ако си си домошар. Чувстваш се добре :) Лошо е обаче, че ставаш доста асоциален, защото общуваш с хора главно по интернет. Няма ги социалните контакти. Кофти е когато се развие бизнесът и ти трябват хора. Трудно се работи с повечето хора онлайн, трябва си жив контрол, постоянен. Така никой не може да си изключи телефона или да не се появи в скайп една седмица, докато ти разчиташ на него.
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Колега @redrum, аз съм го докарал до момента с дипломирането в университета. Докато учех разработвах няколко уебсайта - повечето от тях вече са на по 3 , а има един около 5 годишен. Това, което ми е любопитно е дали си изпадал в положение, в което си търсил инвеститор за твои проекти и как си ги убеждавал да вкарат пари, защото аз съм имал (и имам) някои готини идеи за уеб бизнес, които не са развити в България - един пример е проектът на бтв за войо уебсайта. Имам напълно работеща подобна платформа още 2 години преди бтв да загатнат за това и двама инвеститори не посмяха да вкарат пари, а то носи прилични печалби, а разходите са почти никакви (освен хостинг, всичко друго е автоматизирано).
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Не, не обичам да взимам чужди пари. Никога не съм търсил инвеститор. Не обичам големи, сложни и дългосрочни проекти. По това се различават един човек работещ със социални мреци от един човек нереботещ със социални мрежи. Първият е разбрал, че не сайтът е важен, а ресурсът в социалните мрежи. Сайтът днеска го има, утре го няма. За един ден можеш да вдигнеш 2-3 сайта, които веднага да започнат да печелят. Разбира се, с течение на времето се получават и сериозни сайтове, но пак казвам - основният ресурс е другаде. Но за това ще стане въпрос в някой от следващите ми постове :)
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Интересно, ще чакам да ги пуснеш. Готино е да се учим един от друг. Харесва ми идеята за този раздел.
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Колега @redrum, аз съм го докарал до момента с дипломирането в университета. Докато учех разработвах няколко уебсайта - повечето от тях вече са на по 3 , а има един около 5 годишен. Това, което ми е любопитно е дали си изпадал в положение, в което си търсил инвеститор за твои проекти и как си ги убеждавал да вкарат пари, защото аз съм имал (и имам) някои готини идеи за уеб бизнес, които не са развити в България - един пример е проектът на бтв за войо уебсайта. Имам напълно работеща подобна платформа още 2 години преди бтв да загатнат за това и двама инвеститори не посмяха да вкарат пари, а то носи прилични печалби, а разходите са почти никакви (освен хостинг, всичко друго е автоматизирано).

За да не отклонявам темата на колегата ще отговоря максимално кратко, а скоро ще пусна моя тема, в която мога да го опиша и по-подробно как се развиха и развиват нещата при мен.
На въпроса: Аз не разчитам на "външен" инвеститор, тоест човек, които изобщо не познавам. Намерих познати, които инвестират в идеите ми вече в няколко проекта както офлайн, така и онлайн. За мен това е по-добрият вариант, защото идеята е твоя и можеш да предвидиш част от трудностите, които идват от сблъсъка с различните характери, които е неизбежен когато са замесени пари. Моят съвет е да се огледаш сред познатите си, да видиш кой би повярвал в идеята ти и дали ти можеш да работиш с него.
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Втора част - различни бизнес инициативи, първи сериозни трудности, много безсънни нощи, първи стъпки във фейсбук маркетинга

Та, до къде бях стигнал. Вече имахме две сайтчета, ако не ме лъже паметта (без сайтовете за обяви), към които карахме трафик. "Свежо" беше все още вървежно тогава, понякога правехме до 3000 уникални на ден от там, радост неземна. Докато си движим тези проекти се опитвахме да се занимаваме с всичко, което може да ни донесе пари - сео (имаме един познат, който е специалист, та и него включихме към екипа), уеб дизайн, хостинг. За последното ще се спра малко по-надолу. Включително се опитвах да правя и 360 градусови панорами, и дори бях станал нинджа, но пък никой не се интересуваше от тях. Междувременно продължавах да ходя на работа, 5 дни в седмицата по 8 ч.

Хостинг - Та, моят партньор беше си навил на пръста, че хостингът е супер перспективно нещо и в един момент се озовах с няколко компа вкъщи, симетричен интернет, научих се как се инсталира линукс сървър (само инсталацията :D). Идеята ни беше, когато направим сайт на някой да го вържем и с хостинг. В последствие това се оказа една доста ялова идея, натоварваща те с огромни отговорности и почти никаква печалба. Всичко беше направено с много желание, но не професионално, въпреки че партньорът изнамери един истински линукс гуру, който ни помагаше безвъзмездно (ние си го черпехме от време на време, де). Да е жив и здрав човекът :) То не бяха системи за мониторинг, мейл сървъри, скриптове за юпси и какво ли още не. Както и да е, хостинг идеята ни помогна да се учим много, но лично на мен ми съкрати живота с 10 години, защото имаше периоди на токови удари вкъщи и си представете два пищящи юпс-а и рестартиращи се сървъри цяла вечер, няколко вечери подред. След известно занимаване с тези неща, като теглихме чертата, излезе че е абсолютно безсмислено при сегашните професионални хостинги да се опитваш да се мериш с големите. След година и половина опити в тази насока просто започнахме да ползваме услугите на професионалисти и да спим нормално.

Уеб дизайн - нямахме особени успехи и в тази област. Кризата е перманентна, на никой не му се дават пари за сайтове. Сайтовете, които сме успели да направим през годините са чрез познати и за не много пари. А и все пак екипът ни е самоук и може да се каже, че няма професионални програмисти, така че предимно разчитахме на готови решения. Аз всъщност имам само някакви базови познания и предимно се срещах с клиенти, докато останалата част от екипа правеше останалото. Не знам, като знам за какви пари съм се занимавал и съм работил, сега не бих го правил. Според мен, тук парите са сравнително малко и се изкарват много трудно, особено когато не си професионалист. И все пак, и тези ни напъни ни научиха на много неща и най-вече как да правим сайтове за себе си :)

Срещата ми с Фейсбук

Понеже ми беше писнало от своеволята на админите на Свежо, реших да потърся друг източник на трафик. Покрай "Свежо" обаче се запознах с един човек, който ме запозна с едно момче, което имаше 200 000 страница. 2010 г., това си беше сила. Това момче се оказа голям пич и се съгласи да ми пуска по няколко линка за не много пари. От сорта на 5-7 линка на ден, за 100 лв. на месец. И към сайтовете потече фб трафик. Междувременно по някаква случайност открих, че мой приятел има 20 000 страница, която се е получила ей така. От нея си спомням, че вкавахме по 100-200 човека онлайн, но за съжаление имаше голяма чистка на страници през 2010 г. и тя замина, докато не я върнаха през тази година и не я шитнах :) Та, вече разбрал силата на фейсбук, започнах да си развивам сайтчетата - демотиваторите и сайтът за обяви. И да изкарвам първите си мижави приходи от адсенс, които стигаха за покриване на елементарните разходи. Междувременно започнах да развивам фен страница на демотиваторите, която нарастна до 2000 човека. Направих копие на страницата, която беше банната и започнах да развивам и нея, като първият опит беше чрез конкурс (това беше моредно тогава). Изнамерихме 100 лв. за награда и с помощта на момчето с голямата страница популяризирахме нашата. За един месец успях да я направя около 8000 човека, а една лелка получи наградата. Така, вече имах две страници, една 8к и една 2к и човек с огромна страница, който ми помагаше за трафика. Започнах да се интересувам повече от фейсбук, да гледам какво правят останалите, да мисля разни схеми за развиване. За това обаче, в следващата част.

Изводите от тази част:

  • за да намериш това, в което си добър, неизбежно трябва да минеш през много неща, в които не си добър.
  • всичко е плод на много труд, постоянство и желание за успех. Съдбата обича смелите, успехът бяга от мързеливите.
  • в хостинга и уеб дизайна в България, няма пари за обикновените хора, които нямат връзки и капитал да започнат ударно.
  • Фейсбук е страхотен източник на масов трафик.
  • има добри хора, които помагат, без да искат нищо в замяна (човекът с 200к страница и линукс админчето).


Край на втората част от моя разказ. Очаквайте продължение утре, ако имам муза да пиша :)
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

По-добре сложи втората част в първият пост та като дойде някой нов в темата да не се налага да гледа спама след това :), а и е по-одобно като си почнал да четеш да дочетеш цялото.

Обаче с някои изводите ти не съм съгласен:
1) Има различни хора и не всички минават през много неща :);
3) В уеб дизайна има пари, стига да не продаваш тук... макар че основният проблем е да научиш уеб дизайнерите, че уеб не е брушурка за списание;

Иначе, защо си се измъчвал толкова много през годините не си ли познавал някой IT човек да ти каже, че някои неща просто нямат смисъл да се опитват :).
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Приятел, в уеб дизайна няма пари, ако си малък. Особено в България, пък и в чужбина да е. Освен, ако понятията ни за пари не се различават, но например кажи - можеш ли за един месец от дизайн да изкараш 20 000 евро (примерна сума, за която си струва да се работи). Познавам и хора, които имат фирми и са далеч от тези суми. Докато с афилиейти и адсенс това са постижими суми за малките играчи, като нас. Виждал съм и хора, които изкарват доста повече, тук може и Блинки да се включи защото той ми е разказвал как познава човек, който е правел $60 000 на месец от афилиейт. Кога ще направиш такива пари с уеб дизайн?

А дали има смисъл или няма смисъл, сам съм се учил и съм минал през различни неща. Точно за това пиша, за да покажа, че няма смисъл да се опитват разни неща. Аз съм се научил по трудния начин, защото е нямало кой да ме научи мен. Нали това е целта на тези разказчета :)
п.п. Сложил съм поста в първия пост, още сутринта.
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

@redrum може и да може, не знам.
Аз докато вършех моята работа уреждах и по някой и друг дизайн за англския пазар и се правеха по 3-5к евро на месец - само от това, че някой ме е питал дали случайно не знам някой подходящ.
Предполагам ако се действа сериозно може и 20к да се изкарват.
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Най-много пари има в рекламата, съответно в различните ала-адсенс и афилиейт програми (а още повече пари, ако можеш сам да продадеш реклама). Просто възможностите са неограничени и човек може да се развива адски бързо. Докато за дизайнът се изискват сериозни умения и талант, които се развиват и трупат с години. Аз не съм например нито дизайнер, нито програмист и за мен тази работа не е опция.

А ако ти дам 10 000 евро за сайт или апп, ще очаквам от него да направя 100 000 евро за една година. За това според мен да се работи върху собствени проекти е ключът към успеха, а ако имаш уменията и си добър дизайнер, още по-добре за теб :)
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Отново интересна втора част, поздравления!
Чакам да пишеш за успехите чрез реклама.
Само да вметна, че мой познат от НАП ми каза, че при тях се е регистрирал
по ДДС човек, който получавал по около 50 хил. месечно от Adsense.
При това не бил някакъв IT специалист, а любител.
Това все още не мога да го повярвам, но може пък и да е възможно, знам ли...
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Тъкмо щях да дам предложение в темата за инициативата "Успей с нас" да има повече подобни истории за личен успех - според мен нищо друго не мотивира по-добре.
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Аз също ще се съглася с AMitrev - redrum, минал си през ненужно много трудности и препятствия. Вярно е, че това си е твоя опит, но ако си постъпил правилно, щял си да си спестиш ненужни усилия, без да правиш това, което не разбираш и за което си некомпетентен. И също така не мога да се съглася, че няма пари в дизайна. Правиш изводи за нещо за което сам си признаваш, че не разбираш?! Пари има във всичко, отделен въпрос е, че не всички могат да ги изкарат, и не всички виждат тези възможности.
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Добре, кажи ми колко пари на месец изкарва един средностатистически дизайнер/кодер? Масово хората тръгват да правят сайтове, без да разбират от това. Ей виж форума, повечето хора поемат този път и се мъчат - тук да изкарат 100 лв., там да изкарат 500 лв. Пари има, някакви, но повече има на друго място и то значително по-лесно достъпни.

Колкото до трудностите, ами нямаше 2010 г. някой от старите кучета във форума да седне и да ме научи. Наистина, лутал съм се, но образованието ми няма нищо общо с това, което правя в момента. Просто наистина имах отчайваща нужда да си стъпя на краката и желанието да го направя с цената на всичко. Идеята ми, когато описах тези неща е, че понякога нещата стават по-бавно, понякога се хващаш с неща, които не ти се отдават и за които нямаш познания, просто не трябва да се отказваш. Ако си достатъчно упорит, рано или късно ще намериш това, в което те бива. Като под "което те бива" имам предвид "което ти носи стабилни доходи". Ако пък го знаеш и не се луташ, още по-добре за теб. Ще се радвам да видя подобни теми и от вас, за да видя какво сте правили вие и да се обогатя :)
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

redrum - в грешка си, тук във форума няма да намериш хора, които да са успели и да са активни, да пишат. Моето наблюдение, както и на колегите от форума, с които си приказвам е, че такива хора не влизат във форума, ако влизат си правят сделката тихичко и си заминават. Остават само хората с "големи усти", със самочувствие без покритие.
И няма как да направиш пари с хора от този форум - всеки ще гледа да те прекара. Само вчера имах два такива случая на потребители от този форум, които се правят на тарикати! За какво говорим тогава?
Минал съм през твоя път, но за разлика от теб аз първо питах преди да почна да се занимавам с нещо. Намерих познати, близки или далечни, с далечните станах близък, само за да мога да получа знание. След това потърсих това, в което съм добър и почнах да го работя.
И аз съм минал по твоя път, но при всеки човек трудностите са различни. Ти си докарвал по 3 000 от свежо - аз докарвах 2 и 3 пъти повече от теб трафик от Свежо. Само, че тогава други трудности ме спряха.
 
От: Какво ме накара да се опитам да стана предприемач

Не смятам, че трудностите ми са били чак толкова фатално неуспешни. Колкото до познатите - нямах такива. Както ти казах, завършил съм нещо, което е на светлинни години от каквото и да е ИТ (за работата се обучих на един софтуер в последствие, нещо което в университета бегло само съм виждал). Хубаво е, че си питал, ама аз нямаше кой да питам. Това не е толкова важно, важното е че не съм фалирал и че съм продължил напред. Не знам какво толкова го коментираме.

Колкото до успелите хора, аз съм що годе такъв, щом това ми харни семейството. Не се хваля, това си е мое мнение. Темата не съм я пуснал, за да се хваля, а за да надъхам новите и да зарибя съществуващите в нещата, които аз харесвам.

Хубаво е, че сме правили едно и също. Значи интуицията ми е работела, без никойн да ми помага. Сега с едно почесване мога да вкарам много повече от 3000, надявам се и при теб да е така. Свежо даде каквото даде и след това Фейсбук го изяде, а админите му го самоубиха.
 

Горе