От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

webstil

Well-Known Member
"Уважаеми клиенти,

С решение на Управителния съвет на ПроКредит Банк (България) ЕАД, считано от 01.03.2014 г., влизат в сила следните промени в Тарифата за Физически и Юридически лица:

1. Отпада таксата за входящ превод в чужда валута за физически и юридически лица.

2. Променя се такса "Изходящ превод" към друга банка в чужда валута, като се въвеждат следните фиксирани такси, независимо от сумата на превода:

• Изходящи преводи с вальор следващ работен ден:
- през ProB@nking – EUR 15
- на хартиен носител – EUR 45

• Изходящи преводи с вальор същия работен ден:
- през ProB@nking – EUR 30
- на хартиен носител – EUR 90

• Изходящи преводи през ProPay – EUR 10

3. Променя се такса "Месечно обслужване" на разплащателна сметка за Юридически лица както следва:

• Разплащателна сметка в лева – BGN 10
• Разплащателна сметка във валута – EUR 5


Паралелно с промяната на такса месечно обслужване, се променя и изискването за поддържане на минимално салдо по фирмени разплащателни сметки в размер на 6 месечни такси.

4. Отпада годишният лихвен процент при неспазен падеж на Стандартен депозит във всички видове валути и срочности.

5. Отпада начисляването на лихвен процент при неспазен падеж на депозит ПроВлог за периода от датата на най-близкия лихвен период до датата на нарушаване на депозита."
 
От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

Това на мейл ли го получи, че аз още нямам...за сега. Не мога да кажа, че ме радва. Тия банки твърде буквално приеха съвета да печелят от такси, не от лихви...
 
Re: От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

Това на мейл ли го получи, че аз още нямам...за сега. Не мога да кажа, че ме радва. Тия банки твърде буквално приеха съвета да печелят от такси, не от лихви...
Поне са се постарали за мейла. Евалата. Респект. ЦКБ примерно го правят с едик лист, който е един принт на А4, в които си пише там. Явно всеки по различен начин обявява новостите. Но когато касаят да се взима от джоба на клиента, мисля че е редно да го уведолят и да са сигурни, че ще стигне до тях. Публикуване на сайта, летящи листове, разбиране след като ти се случи. Това е аматьорско изпълнение. :)
 
От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

Ами аз честно казано ги избрах заради по-ниските такси, иначе щях да сложа сметката в някоя друга банка, където и без това имма други сметки, но здраве да е.
 
От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

Доколкото виждам вдигат и таксата за изпращане на пари в чужбина - До сега таксите бяха по 10 евро а сега едната която виждам е станала 15, ако и останалите две са ги вдигнали на 15 евро значи един международен превод ще струва 90лв

Отделно че спряха да работят в събота и до по късно в делничните дни

Навремето накарахме всички фирми от счетоводната къща да си направят сметка там - Сега ми се струва че май ще има велико преселение на народите

Предполагам че като загубят няколко хиляди фирми ще я намалят пак таксата ама ще е късно
 
От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

Няма такова нещо. Политиката на банките е повсеместно вдигане на таксите, от които печелят 845,2 млн. лв. за първите 11 месеца само (12-тия месец е най-много, заради Коледните и Новогодишни празници, пазарувания, такси и пр., за това пълната статистика до месец-два), което е с 6% повече от 2013 година. Има тенденция за „странност“ на таксите и комисионните на по-големите банки, ето и кои са най-печеливши.

Населението е вече с 38.5 млрд. лв. в депозити.

Изводът е, че почти не остана банка (или май няма отдавна?), която на дере яко било с такси за международни преводи, било с такси за ПОС плащания (преди бяха free), било с такси за закриване на сметка, било с такси за какво ли не, вкл. и комисионна върху таксата.

Това не е първата нито последната тема с новина, че еди си коя банка увеличила таксите.

Дойде ли времето, когато в Сърбия, Македония, Косово, Черна гора, Румъния и Гърмия ще са по-ниски таксите или има още малко?
 
От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

Доколкото виждам вдигат и таксата за изпращане на пари в чужбина - До сега таксите бяха по 10 евро а сега едната която виждам е станала 15, ако и останалите две са ги вдигнали на 15 евро значи един международен превод ще струва 90лв

Може ли малко по-подробно? Как сметна 90лв за международен, че ми настръхна косата? До сега плащах 40лв. Ако наистина си прав и ще удари 90лв мисля, че наистина ще се разделим с тези....
 
От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

Не пишат дали тея €15 и €30 през ProB@nking включват или не SWIFT таксата, която е €10 (безсмислена такса и нарочно начисляема от доста банки, след в € до друга банка € в ЕС се ползва SEPA, SWIFT е за Wire Transfers до всички банки извън ЕС, вкл. и в ЕС, но нашите банки гледат да си удържат и SWIFT-а вече дълги години, след като до банки може безплатно със SEPA или драстично по-ниска такса, не шашми €10). Ако не я включват, то значи още €10 добавяме към тях (€25 за следващ бизнес ден / €40 за същия бизнес ден RINGS респективно стават, е-банкиране и 2-те). С OUR (поети такси от подателя) – още €10.

Изглеждане ползването услугите на TransferWise (faq) / CurrencyFair (faq) стават все по-изгодни и примамливи.
 
Последно редактирано:
От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

Доколкото виждам вдигат и таксата за изпращане на пари в чужбина - До сега таксите бяха по 10 евро а сега едната която виждам е станала 15, ако и останалите две са ги вдигнали на 15 евро значи един международен превод ще струва 90лв

Отделно че спряха да работят в събота и до по късно в делничните дни

Навремето накарахме всички фирми от счетоводната къща да си направят сметка там - Сега ми се струва че май ще има велико преселение на народите

Предполагам че като загубят няколко хиляди фирми ще я намалят пак таксата ама ще е късно

За кои международни преводи става въпрос, аз всеки месец си пазарувам от различни онлайн магазини, дрехи и други неща с една Visa Electron към сметката ми в Про-кредит, дали ми ги вземат тези такси при всяка транзакция, не ми е излизало в онлайн банкирането, но може тихичко да си ги дърпат и да не съм открил. Ако е така, значи много лошо. Или не важи това за този вид преводи?
 
От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

Абе то и аз така си мислих, че ги бъркам, но като плащам и купувам нещо през картата нали пак превеждам парите към някакъв IBAN?
 
От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

Не, малко по-сложно е. За България картовите транзакции минават през Борика на всички банки. Ако се забелязал, когато плащаш, почти винаги формата е една и съща с URL: gate.borica.bg и някакви цифри уникални отзад закодирано, и логото на merchant-а. Е, това е то. За чуждите магазини, те си имат техни си gateways. Всеки такъв удържа такси, които реално се плащат от merchant-а отново. Съответно схемата е:

Клиент (Visa/MC/Maestro) > Магазин такса > Gateway (Борика или др., лицензиран за транзакции към Visa/MC) такса > Visa/MasterCard.

Най-отзад, които са, винаги печелят най-много, тъй като по целия свят картите са такива, съответно % на удържане е най-висок. По-малко печелят Gateways (но пък предоставят услуги до множество merchants/магазини) и накрая е вече клиента. Той не плаща такса, тя е само за горните нива. Купуваш нещо за 100, плащаш 100, взема от картата ти 100 (освен, ако не е в др. валута). Магазина не взема 100, а взема 98. Борика пък не взема 2, а взема 1,2 да речем. 0,8 взема вече Visa/MC. Т'ва е.

При банковите трансфери/преводи вече по-различно, повече информация тук.
 
От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

Понеже виждам темата вдигната да ви кажа - таксата за суифти и изобщо при международен превод е НАМАЛЕНА, а не УВЕЛИЧЕНА. До датата на промените таксуваха по 40лв за международен, сега са 30лв. Горното не е тълкувание, а от опит от направени такива преводи след промяната в тарифите.
 
От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

30 ли е, 40 ли е, 20 ли е – факт е, че в DE е €0 до колкото знам, за UK не знам. Всичко над 0 е излагация и набутвация. Единственото, което може да се направи по въпросът, е намаляне на максимум тази набутвация (#9).
 
От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

30 ли е, 40 ли е, 20 ли е – факт е, че в DE е €0 до колкото знам, за UK не знам. Всичко над 0 е излагация и набутвация. Единственото, което може да се направи по въпросът, е намаляне на максимум тази набутвация (#9).

Също е факт, че от 40 на 30 е -25%, така че за мен е стъпка в правилната посока. Към момента ми излиза по-изгодно това, от колкото да емигрирам в Германия и да спестя 15 евро. Да не коментирам, че силно ме съмнява и там всичко да е цветя и рози...
 
Има и фирми които нямат банкова сметка?
или много фирми да ползат една?
 
От: От ПроКредит увеличават таксите за сметки на ЮЛ

Щом плащаш 30 лв., то сумата надявам се да е поне 6030.54 лв., тъй като именно таксата през TW е 30 лв. там, колкото и в PCB. Справка:

S5EcMx2.png
ZZHdzgW.png


Но като цяло това е висока сума. Средно за €1000 таксата е 10 кинта, което отново е 33,33(3)% от стойността на 30 лв. (ако е толкова с вальор следващ работен ден, последно не съм ги гледал и смятал).
 
Има и фирми които нямат банкова сметка?
или много фирми да ползат една?

? Интересува ме това, защото имам 10 фирми и ако на всяка плащам по 10 лева за сметка, заминават значи 150 лева на месец?
 

Горе